AXELSCHE COURANT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAAND EREN. V. Het Prinselijk Gezin in de oorlogsjaren. J Onze Vrijwilligers. Is één wagen munitie De oorlog gaat vóór. No. 59. DTNSDAfï 9.0 MAART 1945 58e JAARGANG No. 51 ZATERDAG 17 MAART 1945 58e JAARGANG Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: C. VINK - van VESSEM Reeds toen H. K. H. Prinses Juliana met Hare Kinderen Neder land verliet, was in principe vastgesteld, dat Engeland voor Haar Oezin slechts een tijdelijke verblijfplaats zou zijn, aangezien er rekening gehouden moest wor den met de mogelijkheid, dat ook dit land strijdtooneel zou worden. Daarom was het een uitermate gelukkig toeval, dat de Gouver neur-Generaal van Canada, de graaf van Athlone, met zijn Echt- genoote bij aankomst van Prinses Juliana ook in Engeland vertoe vend, Haar uitnoodigde, zich tijdelijk in Canada te vestigen. De Prinses, die reeds jarenlang met de Athlones bevriend was, nam deze uitnoodiging aan. In de eerste dagen van Juni 1940 kreeg de Nederlandsche kruiser «Sumatra", na moedige verdedigh g van den Schelde- mond tegen Duitsche Stuka's, opdracht het Prinselijk Gezin naar Canada te brengen. Het in Londen verschijnende weekblad «Vrij Nederland" heeft in een interessante reeks artikelen in 1941 dezen overtocht beschre ven De „Sumatra* kruiste bewesten de Britsche eilanden, toen de radio het bevel bracht, terstond naar een bepaalde Engelsche haven te stoomen. Dadelijk na aankomst moest het schip stook olie bunkeren en de comman dant begaf zich naar den bevel hebber van dit steunpunt, die hem de eervolle, doch verant woordelijke opdracht verstrekte. In de avondschemering klom een kleine groep menschen de loop plank van het schip op: Prinses Juliana, Prins Bernard, die Bea trix op den arm droeg, Freule Feith met Irene en drie Neder landsche politiemannen In de volgende bewoordingen wordt het vertrek van het schip beschreven „Er is „voor en achter bij de trossen" gefloten, het schip gaat vertrekken. Even voordat de loopplank zal worden ingehaald; komt Prins Bernard de kajuit uit Op zijn arm leunt de Prinses. in de kajuit heeft hij reeds afscheid genomen van degenen die hem zoo dierbaar zijn, maar tot het laatste toe wil toch de Prinses bij hem blijven. Zoo loopen zij langzaam naar de valreep. Prins en Prinses, hoog van geboorte, doch beiden zoo diep en innig menschelijk in het leed van hetgeen nu komen gaat. Nooit zal één dergenen, die bij dit rustige en zoo moedige afscheid tegenwoordig is geweest die door zijn werk aan dek tegenwoordig heeft moeten zijn dit oogenbtik vergeten. Een laatste omhelzing, een laatste stevige handdruk, een laatste woord, dan is ook dit voorbij. Van den walkant hoort Prins Bernard de machinet*legrafen op de hooge commandobrug weer klinken en ziet hij het avond- grauwe water aan den voet van de kade driftig kolken onder den zweependen slag van de schroe ven. Dreigend en somber, zonder één lichtpunt aan dek, met alle patrijspoorten geblindeerd, schuift het schip van hem weg. Mis schien hebben zijn oogen dat niet eens gezien...." 8 dagen na het vertrek loopt de «Sumatra", geëscorteerd door een anderen Nederiandschen oor logsbodem de reede van Halifax in Nieuw-Schotland aan. De Canadeesche Regeering heeft een trein voor het Prinselijk Gezin gereed staan, doch de Prinses wil eerst den volgenden dag vertrekken, want Zij wenscht eerst afscheid te nemen van de bemanning der twee oorlogs bodems. De equipage der «Sumatra" spreekt Zij toe. De verslaggever van „Vrij Nederland" vermeldt den inhoud der rede niet, doch zegt, dat het een woord is «van innig geloof en van overtuiging in de uiteindelijke overwinning". Wanneer de trein vertrekt holt de bemanning van den kruiser spontaan het schip af, stelt zich langs de spoorbaan op en juicht de Prinses toe, die op het achter balkon staat van den laatsten wagen. Kort daarna nam H.K.H. haar intrek in een eenvoudig landhuis in een der buitenwijken van Ottawa. Prins Bernhard zette onder tusschen zijn werkzaamheden in Engeland voort. Hij ontwikkelde zich tot een bekwaam piloot en werd in November 1940 benoemd tot verbindingsofficier tusschen het Nederlandsche Leger, de Koninklijke Marine en de Lucht macht en de correspondeerende onderdeden der Britsche strijd krachten. In het voorjaar van 1941 be zocht Z.K.H. voor het eerst Zijn Echtgenoote. Het Prinselijk Paar maakte bij deze gelegenheid een reis door de V.S. en werd op het Witte Huis ontvangen, ter wijl Prinses Juliana door drie Amerikaansche Universiteiten be giftigd werd met een eere doctoraat. 2 Juli 1941 was Z.K.H. weer in Londen teruggekeerd. Hij had de terugreis over den Oceaan gemaakt in een «overgevlogen" bommenwerper. Gedurende een deel der reis trad hij als be stuurder op. Op 29 Mei 1942 werd de be noeming van Z.K.H. bekend ge maakt tot Generaal-Majoor der Koninklijke Landmacht en Vice- Admiraal der Koninklijke Marine. 15 September 1942 deelde Z.K H. het Nederlandsche volk over Radio-Oranje mede, dat in de laatste dagen van Januari een vermeerdering van het Prinselijk Gezin was te verwachten. Z.K H. voegde hieraan voor de Neder landsche bevolking de uitdruk kelijke waarschuwing toe, zich te onthouden van elke demon stratie van vreugde over de komende gebeurtenis. Om te vermijden, dat het Koninklijk Kind, als geboren in Canada, de Canadeesche natio naliteit zou verkrijgen, werd bij Besluit van Koning George VI de plaats in Canada, waar Prin ses Juliana zou bevallen, extra territoriaal verklaard. Op 11 Januari 1943 arriveerde Z.K.H. Prins Bernhard in Ottawa. 18 Januari werd H.K.H. opge nomen in het „Civic Hospital" te Ottawa, alwaar zij den vol genden dag om 7 uur des avonds het leven schonk aan een welgeschapen dochter, die den naam kreeg van Margriet Fran- cisca. Als peeten fungeerdende Enge'sche Koningin-Moeder. Pre sident Roosevelt, de Graaf van Athlone, de Nederlandsche Koop vaardij en de weduwe van een Nederlander, die als martelaar voor zijn land was gestorven, doch wier naam zelfs niet aan geduid kon worden. De geboorteakte werd op 20 Jan 1943 verleden ten overstaan van den Heer G. P. Ludan, Con sul-Generaal der Nederlanden te Montreal, krachtens de Neder landsche consulaire wetgeving optredende als ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Als ge tuigen fungeerden: Dr. F. E. H. Groenman, Nederlandsch Gezant te Ottawa en Dr. W. van Tets, particulier secretaris van Prinses Juliana. 21 Jan. hield H.M. de Koningin naar aanleiding der blijde ge beurtenis voor Radio-Oranje een rede tot het Nederlandsche volk. In de geheele wereld gaven Ne derlanders uiting aan hun blijd schap over het heugelijke feit. Voor de eerste maal wapperde een buiteniandsche vlagde Ne derlandsche Driekleur van het Parlementsgebouw te Ottawa. Op vele schepen der Neder landsche Marine werd Zondags dienst gelast. De Nederlandsch Hervormde Kerk te Londen hield een speci ale godsdienstoefening, die door verscheidene Ministers en den Engelschen Gezant bij het Neder landsche Hof werd bijgewoond Te New-York werd in het Astor Hotel op 6 Febr. door de Nederlandsche Kolonie een groote feestavond georganiseerd. Uit bezet Nederland werd als eerste geschenk voor de jonge Prinses een lepeltje gezonden, waarvoor Nederlandsche zilveren muntstukken het materiaal hadden verschaft. In Sept. 1943 ontving de Koop vaardijvloot bij K.B. een blijvende herinnering aan haar peetschap, doordat officieren en manschap pen met uitsluiting van alle an deren het recht verkregen tot het dragen van het z.g. „Margrieten embleem" op hun uniform. Prins Bernard keerde 16 Maart 1943 te Londen terug en wel als medepiloot van een bommen werper, die bestemd was voor de Nederlandsche Marine. Het toestel was van de Ver. St. naar Brazilië gevlogen waar de Prins de gast was der Braziliaansche Regeering. Vervolgens was Hij den Atlantischen Oceaan overge stoken en had Caïro, Tripolis en Algiers bezocht, in laatstge noemde plaats was Z.K.H. twee dagen te gast in het Hoofdkwar tier van Generaal Eisenhower. 22 Juni arriveerde Z.K.H. op nieuw in Canada, alwaar hij den 29sten dier maand den doop van Prinses Margriet bijwoonde. Op 10 Juli 1944 werd Z.K.H. door den Paus in audiëntie ont vangen. Wij zijn trotsch op hen, en ontroerd, als we ze zingend zien voorbijmarcheeren. En we mogen ook trotsch zijn op deze jongens. Spontaan heb ben zij alles vaarwel gezegd, om zich, sommigen zelfs met schier onoverkomelijke moeilijkheden, te kunnen melden voor de opleiding der gealliëerden en daarna des noods hun leven te kunnen geven voor de bevrijding van ons Vaderland en voor onze Vrijheid. De jonge mannen, die wij thans in onze gemeente herbergen, zijn reeds goed getraind en zien met spanning het oogenblik tegemoet, waarop ze zich met den vijand zullen kunnen meten. Bij hun aankomst, één dezer dagen, kwamen verscheidenen reeds dadelijk in contact met de bevolking, en als zij nog eenigen tijd hier kunnen vertoeven, zal dit contact zeker inniger worden en weer vele vriendschapsbanden worden gesmeed. Koppelverkoop is verboden. „Prijzencontröle" maakt proces-verbaal op. Sommige winkeliers trachten nu hur. soms zeer groote hoe veelheden minder gewilde surro gaten te verkoopen op 'n manier, die volgens de bestaande prijs- voorschriften is verboden; n.l. door het verkrijgen van een ge wild of noodzakelijk artikel af hankelijk te stellen van den aan koop van eenige van die surro gaten. Dit is koppel-verkoop en der halve verboden. Een veel voorkomende ver koopmethode voor „koppelver koop" is het samenstellen van z.g. „pakketten" die dan naast het „goede" artikel ook eenige surrogaten bevatten. Ambtenaren van de Prijzen contröle in Zeeland hebben in zoo'n geval proces-verbaal opge maakt tegen een filiaalhouder te Goes van een groot winkelbedrijf. Deze filiaalhouder verkocht alleen kindermeel als men daarbij ook theesurrogaat en juspoeder be trok. V oedselpakketten-campagne Ned. Roode Kruis. Dank zij de medewerking van de P.T.T. zal het mogelijk zijn pakketten houdbare levensmidde len tot een maximum van 3 kg. aan alle postkantoren in bevrijd gebied aan te bieden. Vanaf 12 Maart zullen bij deze postkantoren speciale etiketten verkrijgbaar zijn voor den prijs van f0.50 per stuk, waarop de naam van den geadresseerde en van den afzender kunnen worden geplaatst en waarop voorkomen de condities waaronder het Roode Kruis de verzending van deze pakketten aanvaardt. Het Roode Kruis gaat er mede accoord dat de gever het pakket aanbiedt, hetzij met een nauw keurig adres, hetzij met uitslui tend een plaatsaanduiding, hetzij zonder eenige adresseering. in de beide laatste gevallen zal het Roode Kruis ervoor zorgen, dat het pakket gegeven wordt aan hem of haar die daarvoor het meest in aanmerking komt. Met de grootste nadruk wordt er op gewezen, dat het ten streng ste verboden is brieven in deze pakketten in te sluiten, op straffe van stopzetting dezer geheele voor bezet gebied zoo belangrijke regeling. Let op uw juiste rantsoen I Er zijn nog steeds winkeliers die pogen zich te bevnordeelen ten kos'e van hun klanten. In Goes hebben ambtenaren van de „Prijzencontrole" een winkelier moeten bekeuren, die op 450 gram zeep 50 gram onderwicht gaf. Hij deed dit door van de staven zeep stukjes af te snijden. Volgens zijn zeg gen was hij enkele zeepbonnetjes kwijtgeraakt en trachtte hij zoo zijn tekort aan te vullen. Dit geval hebben de ambte naren kunnen achterhalen, omdat er een klacht was ingediend, Daaruit blijkt dus weer, dat met medewerking van het publiek alles kan worden bereikt. Het is uw eigen belang en dat van alle anderen. iiauijneiu waren, namen zi] uen man gevangen en knoopten hem op aan den eersten den besten boom, Kom vrijen in Neerland toont thans wat het is Wat wij eerbied en dankbaarheid noemen. Ons plicht is gedenk hem voor al wat hij deed, Tooi zijn graf met een handjevol bloemen, A, BLIEK maari iy«, ae aoor de consu menten voor resp. vleesch en visch in blik te betalen prijzen zijn verlaagd als volgt; ABONNEMENTSPRIJS* Loste nummert B et Kwartaalabonnement! AXEL, binnen de koon fl. 1.25 Alle andere plaatsen: fL 1.55 ADVERTENTIEPRIJS: 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeellngen.- 15 ct per m.m. Kleine Advertentlön: (maximum 8 regelt) 1 5 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. --'oo - - -~r lui. UV./.W llCIUWIi.

Axelsche Courant | 1945 | | pagina 1