AXELSCHE COURANT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Nieuwsberichten. Gemengd Nieuws. Bekendmakingen. Zeeuwsche Hulp voor „Boven de Rivieren". No. 50 DINSDAG 13 MAART 1945 58e JAARGANG Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM advertentieprijs, Nogmaals komen wij uw aan dacht vragen en we zouden graag op enkele punten de nadruk willen leggen om misverstanden te voorkomen. 't Roode Kruis wil de pakketten die wij mogen samenstellen, ver zorgen. ledereen is natuurlijk reeds bezig een pakket klaar te maken voor familie, vrienden en bekenden en als we veel te missen hebben, sturen we ook nog een pakket met 't adres: „Aan een gezin, ergens in Nederland". Maar hoe mooi zulk een pakket is, er kan meer gedaan worden. En zoo willen wij dan geld inzamelen, geld, veel, heel veel geld. Als van al die comité's het vele geld bij elkaar gebracht is, zal de hulpactie van 't Roode Kruis zor gen, dat 't geld goed besteed wordt. Dus wij werken niet naast 't Roode Kruis. De nood is groot, dat weet ieder. En dat er voor eenige millioenen landgenooten ontzaglijk veel noodig is, is voor ieder duidelijk. Ook duidelijk is, dat het voor ons onmogelijk zal zijn, het vele eten, dat vele weken achtereen noodig zal zijn, <e betalen. Onze regeering zal het leeuwenaandeel moeten betalen. Als straks Nederland bevrijd zal zijn en alles eenigszins geregeld, zullen onze landgenooten daar, die dat kunnen, ook moeten be talen en dat gaarne willen ook. Maar wij willen toch ook doen, wat we kunnen. Wij willen ons steentje toch ook bijdragen en als we 't maar eens zoover konden brengen, dat wij 't eerste pakket, dat gezonden wordt, aan alle Nederlanders boven de Rivieren konden geven als hulp van 't Vrije Zuiden aan 't Noorden. In de komende weken worden wij daartoe ruimschoots in de gelegenheid gesteld. Wij hebben heel wat op ons programma en wij rekenen heele- maal cp uw aller hulp, steun en medewerking. Een buurgemeente bracht al een fantastisch groot bedrag bijeen. Zullen wij hen slaan 11 Misschien zullen sommigen van u wel eens kriegel worden in de komende weken, als er steeds weer gevraagd wordt. U moogt ons ook wel vervelend vinden, als u maar geeft. Maar als u soms op uw lippen hebt, tegen haar die vraagt „neen" te zeggen en „'k gaf al zoo dikwijls en zoo veel", och bedenkt u dan eens of u werkelijk armer werd door te geven. Och denkt u er dan aan dat zij, daar boven de rivieren, veel, heel veel geld zouden willen geven voor de vrijheid en voor een beetje eten. En vergeet u dan niet dat het nog maar zoo kort geleden is, dat wij zeiden en gij ook waarschijnlijk „'k Zou al mijn geld willen geven voor de vrijheid". En wij vragen u alleen maar geld om wat eten te kunnen koopen en 'thoogstnoo- dige. Wij weten dat ge't „neen" dan niet over uw lippen zult laten komen, maar nogmaals in uw beurs zult tasten, want zegt ge: ,'tMoet toch wei verschrik kelijk zijn, als je zelfs kinderen en zieken niet meer geven kunt, zoodat ze honger moeten lijden Wij danken u voor alles wat ge ons straks geven zult, uit naam van hen die honger lijden en nie Vrij zijn. Namens 't Comité, C. J. v. Oeveren-Julius, pres. L. Fanoy-Boone, secr. C. S;hiltman-de Vries, penn. Aan de boeren van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Een dezer dagen zal door een aantal leden der diverse boeren- jeugdor ;anisatie's een rondgang gehouden worden in het kader der actie .Zeeuwsche hulp voor boven de rivieren". Zij zullen daarbij alle bedrijven bezoeken en een beroep doen op U v mede gevoel en naastenliefde, om een offer te vragen voor onze land genooten in het thans nog be zette gebied. Boeren, gij hebt tegenover deze verdrukte en hongerende land genooten een eereplicht te ver vullen 1 Zij zien reikhalzend uit naar den dag die ook bun be vrijding brengen zal. Fn voor hun is hel begrip bevrijding on losmakelijk gekoppeld a.in voed sel. Zij vertrouwen daarbij ook op ons. Laat ons dat vertrouwen niet beschamen. Denk een oogenblik aan de vele kinderen die van honger en ontbering omkomen, aan alle ellende die daar geleden wordt. Zie daartegenover de ons thans reeds toebedeelde rantsoenen hoewel zij nog karig zijn is er bij ons geen sprake van honger in zijn aangrijpendsten vorm meer. Denk dan ook eens aan het woord van den Meester: „Ik ben hon gerig geweest en gij hebt mij te eten gegeven". Dan zal ieder gaarne zich nog wat ontzeggen en iets willen afstaan voor zijn uitgemergelde medeburgers. Wij weten dat het niet zulke geweldige hoeveelheden zijn die we ku men opslaan. Dat ze kunnen meehelpen om direct de eerste hulp te bieden, en dat zal noodig zijn. Immers we begrijpen allen dat we daar totaal ont wrichte toestanden zullen aan treffen, die moeilijkheden op zul len werpen welke eerst moeten overwonnen worden voor de officiëele distributie kan begin nen. Doch dat kost tijd en er mag geen tijd verloren gaan. Want de nood is groot 1 Wij kunnen hier iets bereiken wanneer U allen meewerkt en dat kan U door een offer te brengendat is geel, geef juist iets meer dan U eigenlijk te missen hebt. Het gaat om het leven van velen I De Boerenjeugdraad, L. DIELEMAN, Secretaris. Axel, 5 Maart 1945. Tot welke vorm het uitingsvermogen van den mensch vergroeid is. In een grammaticaboekje lazen wij de volgende dtfinitie over de gesproken en geschreven taal. .Bij het spreken en schrijven brengen wij in gangbare taalvorm tot „uiting", wat we voelen pn denkende .geuite" gevoelens en gedachten zijn de taaiinhoud". Reeds van oudsher bezaten de volkeren een eigen taal en schrijfwijzetoen reeds bestond er behoefte gevoelens en gedach ten op papier of andere stoffen neer te leggen. Een Indianenstam gevoelde bijv. behoefte een nabu rig bevriende stam van een overval op hun kamp mededeeling te doen. Er werden dan poppetjes en paardjes op reepjes leer ge- teekend, die de roof primitief weergaveneen directe uiting dus, vai wat er in de menschen omging De stam, welke de paarden gestolen had, kon dit ook oo reepjes leer uitbeelden. De wilde Indianenstammen waren echter met hun primitief uitings vermogen niet in staat het np reepjes leer zóó uit te beelden, als hadden zij de paarden in het belang van alle Indianenstammen gevorderd De uitbeelding van de daad stond niet los van deze daad zij gaf de daad zoo getrouw mogelijk weer. Het Chineesch en Japansch zijn op een dergelijke wijze "nlstaan. Het Hieroglyphenschrift derEgyp- tenaren bestond hieruit, dat zij het te behandelen voorwerp ge heel uitbeeldden; later volsond men met een gedeelte van de teekenir.g en nog wetr later werden de teekens verkort en ging men over tot het gebruik van letters. Da oude Perzen bezaten hun spijkerschrift en ook de Israëlieten hadden hun eigen taal en letteivormen. De uiting van gevoelens en gedachten kan zich in onzen tijd op verschillende wijzen in de geheele wereld voortplanten radio, pers, film en literatuur. De uitingen bestrijken nu een grooter gebied worden door meer ooren opgevangen meer oogen lezen ze. De invloed van die uitingen kan dus grooter worden ja, die invloed is zelfs zoo groot geworden, dat velen hierin een machtig middel hebben gezien roeringen in het v<->ik teweeg te brengen en den stroom der ge dachten langs bepaalde banen te leiden. Onk nu nog dient het geschre ven en gesproken woord tot uiting van gevoelens, tot opbouw van een beschaving. Daarnaast is er echter een geschreven en gespro ken woord, hetwelk niet beoogt aan de gedachten en gevoelens van den voortbrenger uiting te geven slechts dient tot het doen ingang vinden van een valsche meening bij het volk. Voor den tijd van Columbus dacht men dat de aarde een plat vlak was, gelijk een pannekoek. Hij, die deze stel'ing verbreidde, geloofde hierin het volk, dat deze stelling vernam, kon haar aan nemen of verwerpen. Altijd werd echter een deel van het volk door de uitingen van den voort brenger btï.ivloed De voort brenger beeldde zijn gedachten uithijzelf geloofde in de door hem geuite stelling (Slot volgt) W e s t e 1 ij k front. De Amerikanen breidden hun brug genhoofd voor De Rijn bij Re- magen nog steeds verder uit. Het is nu ongeveer 16 km. breed en 5 a 7 km. diep. Ten Westen van De Rijn heb ben de Duitschers nog slechts een strook van 20 km. langs de Moezel in handen, en loopt van Honnef tot Honningen. De ver keersweg van Koblenz naar Keu len is overschreden. 23 plaatsen op de Oostelijke oever zijn nu in Amerikaansche handen. In den nacht van Zondag op Maandag deden Britsche com mandotroepen een overval op het eiland Schouwen. Een aan tal Duitschers werden hierbij gedood. Oostfront. Maarschalk Sta lin heeft gisteren de verovering van Kustrin bekendgemaakt. In Hongarije werden felle Duitsche tegenaanvallen afgeslagen. Ver der dringen de Russen sterk op naar Dantzig en Gdynia. Zij veroverden in deze sector meer dan 250 plaatsen, en staan nog op slechts iets meer dan 10 km. van deze beide steden. Verre Oosten. Bij de landing op Mindanao hebben de Amerikanen de hoofdstad Zam- boanga veroverd. De Japansche industriestad Nagoya is zwaar gebombardeerd. L u c h t f r o n t. Berlijn kreeg zijn 21e nachtelijke bezoek. Es sen en Dortmund zijn zwaar ge bombardeerd en kregen ieder on geveer 5000 ton bommen. Samengesteld uit berichten van Herr. Nederl. en Radio Oranje. Weer Nederlandsche kinderen naar Engeland. Opnieuw zijn 500 Neder'and- sche kinderen in Engeland aan gekomen. Zij zullen voor drie maanden worden ondergebracht in een kamp in Huil. H.M. de Koningin heeft het kinderkamp te Coventry bezocht. H M. gebruikte de maaltijd met de kinderen en sprak met drie jongens uit Limburg, een meisje uit Aardenburg en een uit Vlis- suigen. Bij het vertrek van H.M. werd zij uitgeleide gedaan door een keurig door de kinderen ge zongen „Oranje boven" en het Wilhelmus. Goed nieuws voor de rookers. Eindhoven, 2 Maart 1945, (ANEP-ANETA). Wij vernemen van het Rijks bureau voor Tabak en Tabaks producten, dat er plannen be slaan, om binnen afzienbarentijd elke week, in plaats van elke veertien dagen een tabaksrant soen te verstrekken. De Nederlandsche regeering heeft tijdens haar verblijf in Londen een groote voorraad tabak voor de Nederlandsche industrie aangekocht. Deze voorraad be draagt niet minder dan ruim lO Oüü ton, waarvan thans ruim de helft in Engeland is opge- s'agen. Onder de sigarentabak bevindt zich Sumatra, Vorsten landen, Besoeki en Braziel. De eers e partij is thans in bevrijd w v bied aangekomen, waardoor de beschikbare voorraden een zoo danig peil hebben bereikt, dat de productie tot begin Mei toe reikend kan worden geacht Zoodra de tabak, die thans uit Londen wordt aangevoerd, in bewerking kan worden geno men, zal de kwaliteit ongetwij feld aanzienlijk verbeteren, o.a. het papier uit de sigaren ver dwijnen. De Zweedsche radio heeft medegedeeld, dat het mogelijk is dat Zweden zal helpen bij de repatrieering van een aanzienlijk aantal door de Russen bevrijde Nederlanders. Ongeveer een jaar geleden heeft de Nederlandsche regeering stappen gedaan in Stockholm betreffende deze aan gelegenheid en zij ontving toen een gunstig antwoord Het is de bedoeling hen in kampen bijeen te brengen, gedu rende hun verblijf in Zweden, Ingezonden Stukken (Buiten verantwoordeiijkneid van de Redactie) M. d. R. Naar aanleiding van het verslag van de vergadering van de Chr. Be sturenbond in het nummer van Dins dag 6 Maart jl. zij het mij vergund, het volgende op te merken Aan het slot van zijn betoog zeet de heer Vingerling nl...Samenwer king met andersdenkenden is nood zakelijk, maar beginselen kunnen nooit samensmelten. Men zou elkaar toch de deur uitvechten. De roep om een algemeene organisatie wordt gebruikt om de arbeiders in een bepaalde luik te vangen". Hierover dezerzijds het volgende Is de vijf jaar oorlog en onderdruk king dan ongemerkt aan den heer Vingerling voorbij gegaan Is het nu nog niet duidelijk, dat juist het secta- risme en de vele bonden en bondjes ons hebben bezorgd een politiek die op dood spoor was geloopen en een parlementair stelsel dat was ontaard in oogendienarij en partijpolitiek zon der weerga? De Nederlandsche wer ker in het algemeen, verlangt voor de toekomst iets anders, iets beters en dat betere is niet te verwachten zoo lang hoofdbestuurders andersdenken den na samenwerking de deur uit vechten (contradictio in te: minus) omdat het beginsel tusschenbeide staat. Samenwerking tusschen leden van verschillende Godsdiensten is zeer goed mogelijk, men iaat eenvou dig ieder voor zich het beginsel ter zijde en stelle zich op een breed en ruim standpunt, met eerbiediging van eikaars Godsdienstige overtuiging. Ook dan is geestelijke verheffing van de arbeidersklasse mogelijk, er is dan geen sprake van de arbeiders te van gen in een bepaalde fuik. Er is dan maar één fuik, waarin alle Neder landsche arbeiders gevangen moeten worden, mede tot heil van ons land. Laten wij allen ons de woorden van Schout bij-Nacht L. A. C. M. Doorman voor oogen houden, die hij heeft gesproken aan het slot van zijn rede, gehouden ter herdenking van de gevallenen bij den slag in de Javazee op 27 Februari 1942, nl. Laat in 's hemelsnaam alle egoïsme en eigenbelang varende taak is zoo grootsch en zoo mooi, dat zij reeds op zich zelf een leven kan vullen. I. C. DE Meij, Evacué. Dames- en werkschoenen. De Burgemeester van AXEL brengt ter kennis van belang hebbenden, dat er nog dames- en werkschoenen van de navol gende maten aanwezig zijn Damesschoenen 37, 38, 39, 39V„ 40, 401/, en 41. Werk schoenen diverse maten. Degenen, die daarvoor nog in aanmerking wenschen te komen, kunnen Maandag 19 en Dinsdag 20 Maart a.s. des voormiddags van 9.30—12 en des middags van 1.30—4.30 uur op het Distributiekantoor (ingang langs achter) hun bon en schoenen afhalen. Gepast geld mede te brengen. De Burgemeester van Axel, P. L. D. J. VAN OEVEREN, —o Onderwijs aan de Openbare Lagere School. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bekend, dat met ingang van MAANDAG 19 MAART 1945 de lessen voor alle klassen der Openb. Lagere School zullen worden hervat. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, P. L. D. J. VAN OEVEREN. De Secretaris, MARIS, e e f ABONNEMENTSPRIJS. Losse nummers 5 ct. Kwartaalabonnement. AXEL, binnen de kom. il. 1.25 Alle andere plaatsen. fL 1.55 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeellngen: 15 ct per m.m. Kleine Advertentlto: (maximum 8 regels) 1 5 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct j e af K K C

Axelsche Courant | 1945 | | pagina 1