AXELSCHE COURANT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAAND EREN. r De slag in de Java Zee. Plaatselijk Nieuws. Nieuwsberichten. Bekendmakingen. Distnbutiedienst. No. 48 DINSDAG 6 MAART 1945 58e JAARGANG Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM advertentieprijs, Op 27 Februari werd door Schout-bij-Nacht L. A. C. M. Doorman een rede gehouden ter herdenking van de gevallenen bij de slag in de Java Zee op 27 Februari 1942. De geallieerde vloot stond bij deze slag onder bevel van Schout- bij-Nacht K. Doorman. Bij deze slag gingen de beide Nederl. kruisers „De Ruyter" en de „Java" verloren, met vrijwel de geheele bemanning. Ook Schout-bij-Nacht Doorman wordt sedert dien vermist. Aangezien wij de door Schout bij-Nacht L. A. C. M. Doorman gehouden rede eerst kort voor het afdrukken van ons vorig nummer ontvingen, konden wij nog slechts enkele stukken op nemen. Wij laten deze rede hieronder thans in haar geheel volgen Drie jaren geleden sloten zich de golven van de Java Zee boven onze trouwe kameraden van de Koninklijke Marine, die hun laat- sten strijd gestreden hadden tegen een overmachtigen tegenstander. Zij wisten vóóraf, dat deze zeeslag voor hen het einde zou zijn en deden hun plicht. Staan wij even stil bij de be- teekenis van deze daad. De beteekenis ervan tegenover het militaire standpunt, het antwoord op de vraag: Wat heeft het ge geven Wat heeft het voor nut gehad De moreele waarde van een daad als deze valt eenvoudig niet te overschatten. Het voorbeeld van hen, die hun plicht deden tegenover hun Vaderland, wetende dat zij hun hoogste bezit, hun leven zouden geven. Nu weet ik wel, dat gedurende dezen oorlog vele roemrijke daden zijn en nog worden gesteld. Doch laten wij Nederlanders zorgen, dat deze in onze ge dachten nimmer zullen overscha duwen, hetgeen onze dapperen voor ons Vaderland over hadden. Een volk, dat zijn helden niet meer vereert, is tot ondergang gedoemd. Laat hun gedrag een voorbeeld zijn voor de jongere generatie, welke straks geroepen zal worden haren plicht te doen. Gij, jongeren, zorg er voor, dat hun nagedachtenis voor U nimmer een verwijt zal inhouden. Wij hebben verplichtingen tegenover hen, die voor ons sneuvelden. Niet alleen moet onze waardeering blijven, doch hun trouwe plichts vervulling moet voor ons allen een lichtend voorbeeld zijn in het leven. Begrijp goedNederland staat op het oogenblik voor een schier bovenmenschelijke taak. Na de bevrijdinghet lenigen van den noodhet herstellen van wat beschadigd, het opbouwen van hetgeen vernietigd is, zoowel op geestelijk als materieel gebied. En dan nog de herovering van ons schoone Insulindeen het herstel van hetgeen in eeuwen aldaar was opgebouwd. Een schier bovenmenschelijke taak I Onmogelijk? Neen, drie werf neen. Maar dan ook allen aan den slag, bezield met het heilig vuur om ons Vaderland weder een eereplaats te geven onder de volkeren. En in vollen ééndracht werken aan deze taak 1 Wij moeten vóóruitwij moeten onze hooge plicht beseffen en ook vervullen, ten koste van alPs. Vóóruit voor Godvoor het vervullen van onze plicht van naastenliefde. Vóóruit voor H. M. onze ge ëerbiedigde Koninginvoor het herstellen van het Rijk, door Haar zoo large jaren roemrijk geregeerd. Vóóruit voor ons geliefde Vaderlandde bakermat van ons allen. Laat in 's hemelsnaam alle egoïsme en eigenbelang varen de taak is zoo grootsch en zoo mooi, dat zij reeds op zichzelf een leven kan vullen. Slaat de handen inéén en werk, met di» ideaal voor oogen, ééa- drachtig mede aan een algeheel herstel. Beschouw het als een plicht, Uw hoogste plicht, welke Gij ten koste van alles, wilt en zult vervullen. Vóóruit voor God, Koningin en Vaderlandlaat dit de leuze zijn om, alles te geven wat de plicht U zal gebieden en vergeet in moeilijke omstandigheden nimmer Drie jaren geleden sloten zich de golven van de Java Zee boven onze trouwe kameraden van de Koninklijke Marine, die hun laat- sten stüjd gestreden hadden. Ik heb gezpgd. Donderdag 22 Jan. 1.1. hield de Chr. Besturenbond alhier een druk bezochte ledenvergadering. Na een inleiding door dhr. Joh. C- van Driel, die memoreerde, hoe de arbeid der vereer.iging in Juli 1942 door de moffen met geweld was stil gelegd en de leden liever ongeorganiseerd bleven, dan automatisch lid te worden van het N. V. V. en hun beginsel te verloochenen, en hoe groote dankbaarheid hun bezielde, toen in October 1945 het werk weer kon worden hervat. Als spreker trad op de heer Vingerling, hoofdbestuurder van de Chr. Landarbeidersbond. Voor deze aan het woord kwam, werd staande het Wilhelmus gezongen. In een vlot betoog werd door de spreker gememoreerd hoe het Christelijk Nationaal Vakverbond nooit weg geweest is. Al de jaren van bezetting door, heeft net hoofdbestuur geregeld ver gaderd, dan hier en dan daar, en hoe hij zelf geregeld ook hier kwam om het contact te bewaren en de contributie en giften te ontvangen, waarmee voorzien werden hen die zonder inkomsten waren. Met het hoofdbestuur van het R.K.W.V. en de 10 pet. getrouwen van het N.V.V- werden tijdens de bezetting reeds samen de plannen ontworpen om de zaken na de bevrijding zoo goed mogelijk te regelen. Hoe nu economisch alles tegen de vlakte ligt en ons land verarmd en beroofd is. Door het M. G. worden voor de loonregelingen de arbeids beurzen ingeschakeld, die uok hier overgegaan "zijn tot het instellen van een landbouw studiecommissie, die inzake alle dingen betreffende den landbouw adviseerend zal optreden Door het M. G. is ook in het leven geroepen een commissie voor sociale zaken voor Zeeuwsch- Vlaanderen, die den Militairen Commissaris van advies zal die nen in alle aangelegenheden van socialen aard. Met nadruk wees hij er op, dat dit alleen geldt voor het geven van adviezen. De regeling der loonen zal in de toekomst ook weer behooren te geschieden in overleg met de vakorganisatie's. Zoo mag opgemerkt worden een streven naar redelijke beloo ningen van arbeidskrachten inzake den landbouw. De jaren die voorbij gingen hebben ook de arbeiders wel geleerd, dat niet alleen ee" hoog loon bevrediging geeft. Het werken voor den vijand, al was er dan nog zooveel te verdienen, gaf die niet De mersch zal bij brood alleen niet leven. De beginselen gaan voorop; noodzakelijk is een sterke Chr. vakorganisatie, welke vooral in dezen tijd een nationaal belang is, want ze streeft naar stabiliteit in de bedrijven, meerdere zeker heid van positie voor den werk man, werkelijke vrijheid van den arbeider, zedelijke verheffing van den arbeidenden stand. Daarbij geen eenheidsgedachte, geen een heidsdictatuur. Daar moeten we in Nederland niet naar toe. Samenwerking met andersden kenden is noodzakelijk, maar beginselen kunnen nooit samen smelten. Men zou elkaar toch de deur uitvechten. De roep om een algemeene organisatie wordt gebruikt om de arbeiders in een bepaalde fuik te vangen. Spreker wekte allen op om de gelederen van het Chr. Nat. Vak verbond te versterken. Eropuit, om alle Prot. Chr. arbeiders lid te doen worden 1 De vorige week kwamen al hier eenige menschen bij elkaar om te beraadslagen over de wenschelijkheid hier in A*el, in navolging van andere plaatcen in bevrijd gebied en vereeniging op te richten van democratische socialisten. Waar het ongewenscht werd geacht, dat de politieke groe peeringen van voor 1940 weer in hun oude vormen zouden wederkeeren, werd besloten tot oprichting van een afdeeling Axel der te Eindhoven opgerichte Sociaal-democratische Vereeni ging. Zij wil omvatten alle socia listen die tevens democraat zijn, teneinde de maatschappelijke omvorming zonder dictatuur, van links noch rechts, te doen ver- loopen. Om dit lang niet denk beeldige gevaar het hoofd te bieden, zal het noodig zijn dat alle democratische socialisten, van welk godsdienstig geloof of welke rang of stand ook, zich nauw aaneensluiten. Het fundament eener zoodanige vereeniging op breede basis naar Engelsch voorbeeld kan nu gelegd worden. Het zou naar de meening der aanwezigen een onvergeeflijke fout zijn, deze gelegenheid te laten voor bijgaan, te meer, daar verwacht kan worden, dat ook de kerke lijke overheden tegen het lid maatschap dezer Vereeniging geen bezwaar zullen maken. Men be sloot tot oproep van alle demo cratische socialisten om hunne medewerking te verleonen, ten einde de politiek in Nederland over het doode punt heen ta helpen. In de overtuiging en het geloof belangrijk werk te kunnen doen bij den wederopbouw en in de daarop volgende phases van land en volk, besloot men deze vergadering. Het Rooda Kruis. Het Roode Kruis verzoekt ons te berichten dat van enkele onder deden van het Wachtba'aljon mooie giften zijn binnengekomen voor haar Noodziekenhuizen, bij eengebracht op hun ontspannings avondeno.a. 2—1 14 R. I. sloeg een goed figuur. Een prachtig voorbeeld onzer vrijwilligers van naastenliefde en offerzin. Bravo jongens 1 Een te ljzendijke getiouden Bazar bracht ruim f 2900 op. In het zoo zwaar geteisterde West Z.-Vlaanderen toont men dus ook nu reeds weer op ondub belzinnige wijze zijn medeleven met de noodlijdenden. Predikbeurten Donderdag 8 Maart '45 (Biddag). Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. Saraber, 2 30 uur Dezelfde. Geref. Kerk. 10 uur Ds. Post, 2 30 uur Ds. Zemel. Geref. Gem, 10 uur Leeskerk, 2.30 uur Leeskerk. Gevonden voorwerpen. Een gulden. F. Seghers, Slijk straat 5, Axel. Vorige week Vrijdagavond werd de bevrijding van Roermond en Venlo gemeld. De geheele provincie Limburg is thans Van vijanden gezuiverd. De hu pverleening aan de bevrijde plaat sen is direct begonnen en zoodra door de militaire autoriteiten toestemming werd verleend om de stad binnen te komen, arriveerden in Roermond de vrachtwagens met voedsel. De geall. bereikten op verschillende punten de Rijn. De bruggen over de rivier zijn opgeblazen, alleen bij Wezel, waar de geall. nog 15 km van de rivier staan beschikken de Duitschers nog over een brug. In Mors, Homberg en Uur- dingen werden gisteren straatgevechten geleverd. Am. tanks trokken gister morgen Keulen binnen. De vijand trekt zich naar de rivier terug, J/8 van de stad is nu in Amerikaansche handen. Auskirchen, 15 km van Bonn is door de Amerikanen genomen. Ook Zuide lijker bij Prum werd opnieuw terrein winst gemaakt. Oostfro nt. Ook het Roode leger maakt in Pommeren weer goede vor deringen, en heeft op verschillende punten de Oostzee bereikt. Regenwalde is veroverd. Ook Stargard enNaigard zijn in Russische handen. Volgens nog onbevestigde berichten van hedenmid dag hebben de Russen de benedenloop van de Oder bereikt ten N. v. Stettin. Verre Oosten. De Britten hebben ongev 50 km ten Z. van Mandalay een Japansch steunpunt veroverd, waardoor den Japanners de terugtocht naar het Z. is afgesneden. De Britten kregen hier 8 Japansche vliegvelden in handen. Tokio is weer gebombardeerd Luchtfront. Berlijn is voor de 14e opeenvolgende nacht gebombardeerd. Samengesteld uit berichten van Herr. Nederl. en Radio Oranje. ZEEUWSCHE HULP VOOR „BOVEN DE RIVIEREN". We hebben dus nu een comité, zooals er welhaast overal in de drie bevrijde provincies in elke plaats een is of komen zal. Het Comité nam het werk op zich dat aan zulk een hulpactie is vetbonden. Maar, wü allen gezameljjk inwoners van Axel, wij zullen de hulp en steun moeten geven. Wat kunnen we geven Het Comité antwoordgeld, veel geld. U zult vragen wat of we met geld kunnen doen, want u merkt dagelijks dat er niet veel voor te noop is. Zie dat zit zoo Wij zijn arm geworden aan goederen maar niet aan geld. De geallieerden hebben ons hun steun toegezegd en ook al reeds gegeven. Zij transporteeren alles voor ons. Zij schieten ons alles voor, maar als w^ nu geld hebben kunnen we sell koopen en betalen. Dat mogen we, maar dat is voor ons ook een plicht, en willen dat ook dolgraag doen. Immers, als wij een gezin hebben met kinderen, dan verzorgen wij die kinderen zelf en laten het niet door den buurman doen. Zoo zijn wij blij dat wij iets knnnen doen en wij voelen toch allen dat het onze zaak is te zorgen voor onze eigen landgenooten die boven de rivieren wonen en die honger hebben en niet de zaak van onzen buurman, welk een goede vriend die buurman wezen mag. Dus wordt er voor het geld dat ingezameld wordt, gekocht in 't buitenland. Hoe meer geld er is, hoe meer gekocht kan worden en als we even bedenken hoe veel er noodig was voor één .pakket voor ieder in Zeeuwsch Vlaanderen, dan gaan we eenigszins begrijpen hoe oneindig veel er noodig zal zijn en we dan uit gaan rekenen dat er niet een pakket maar vele weken achter elkaar een pakket zal moeten zijn dan begrijpen we dat wij een offer zullen te brengen hebben om zooveel te kunnen koopen. Maar wij zijn vrij en zijn daar toch dankbaar voor? Wij hebben geregeld gevulde magen en zij hebben honger, en de meesten van ons weten niet eens wit dat beteekent. Zouden we dan niet veel geven. Ja natuurlijk. Wij Axelaars, wij vinden 't geen last om te helpen, maar dit helpen is ons een vreugde. Wij hopen de komende week te beginnen. Na een openingsavond denken we een huis aan huis collecte te houden. Wij hopen dat de dames op wie een beroep gedaan wordt ons daarbij helpen en dat alle menschen waar ze aan zullen kloppen hun harten en hun beurzen wijd openen zuilen. Namens het Comité C. l.jvAN Oeveren-Julius, Secr. 1 L. Fannoye-Boone. Toelating leerlingen Openbare Lagere School. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bekend, dat kinderen, geboren vóór 1 Mei 1939, op de Openbare Lagere Scnool in deze gemeente kunnen worden toegelaten. De nieuwe cursus begint 1 April a.s. Opgaven kunnen worden ge daan bij het Hoofd der School, alsmede ter gemeente-secretarie. Axel, 27 Februari 1945. Burgem. en Weth. vnd., De Burgemeester, P. L. D. J. VAN OEVEREN. De Secretaris. MARIS. Petroleum voor kookdoeteinden. Gezinshoofden, welke niet in staat zijn de warme maaltijden eiectrisch te bereiden, worden in de gelegenheid gesteld petroleum voor kookdoeleinden aan te vragen. Aanvraagformulieren worden uitgereikt bij het afhalen der bonkaarten. Deze formulieren moeten vóór 14 Maart a.s. worden ingeleverd met overlegging van de nieuwe distrioutiesiamkaart van het ge zinshoofd. Bonaanwijzing huisbrand. Het Centraal Distributiekantoor voor net bevrijde gebied te 's Hertogenbosch maakt in overleg met het Rijaskolenbureau te Til burg het volgende bekend Met ingang van 7 Maart 1945 geeit bon B.V. 34 van de Brand- stoffenkaart T 4U5 recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat in Distributie- e ABONNEMENTSPRIJS, Loste nummers 5 ct. Kwartaalabonnementi AXEL, binnen de komt fl. 1.25 Alle andere plaatsens fL 1.55 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeellngeni 15 ct per m.m. Kleine Advertentlêm (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. C. SCHILTMAN-DE VRIES, Penn. i ai b tc t£ C

Axelsche Courant | 1945 | | pagina 1