AXELSCHE COURANT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Plaatselijk Nieuws. Nieuwsberichten. Gemengd Nieuws. De toestand in bezet gebied. No. 45 VRIJDAG 23 FEBRUARI 1945 58e JAARGANG A Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie-, T. C. VINK - van VESSEM f advertentieprijs, Van enkelen die de tocht door het front naar het bevrijde gebied hebben volbracht, en nu hier zijn aangekomen, ontvingen wij op ons verzoek het volgende relaas over de toestand in bezet gebied Op verzoek willen we U iets vertellen over de toestand in bezet gebied. En dan denken we eerst aan het platteland. Hoe het overstroomd wordt door stadskinderen, die door hun ouders weggestuurd worden, om het noodige te krijgen, dat zij ze zelf niet meer geven kunnen. Zooveel mogelijk worden ze ge holpen, maar soms is de moraal zoo diep gazonken, dat het geen vreugde meer is, deze kinderen wel te doen. Diefstal, leugen en bevuiling wordt gegeven inplaats van dank. Maar is het wonder, dat het zoover gekomen is In Rotterdam zien we in Febr. voor een winkel een lange file van menschen. Wat hebben ze in hun kokers en pannen, als ze terugkomen Voor 75 ct. per portie krijgen ze daar kunsteiwitschuim. Ze hebben tenminste weer wat om te eten. In de centrale keukens krijgen ze 6 dagen lang bloembollen of aardappelsoep en 's Zondags bieten met groente. Hoe blij zijn ze met een snee pulpbrood. 4 Februari zijn we op bezoek in Den Haag bij menschen, die er een week lang op uit geweest zijn met de fiets. Ze hebben heusch aardig wat te pakken gekregen en toonen ons verheugd bloem, waar ze waterpap van koken, want melk is er al lang niet meer. Een meisje uit de buurt komt binnen om haar kruik te vullen voor ze naar bed gaat. Met een dankbaar gezicht ver trekt ze, want behalve dat krijgt ze ook een schaal aardappel schillen mee. Een extraatje voor haar hongerige maag. 'k Zie nog voor me een vrouw, die 's middags om 2 u. onwel werd op de polikliniek van ons ziekenhuis. Na veel vragen be kende ze, dat ze alleen 's avonds om 6 u maar at en dat ze daar al aardig aan gewend was. Nu was de drukte haar teveel ge worden. En ze huilde van blijd schap, toen ze een paar boter hammen kreeg. Zoo zouden we door kunnen gaan met voorbeelden. Onze mooie steden zijn kaal en vuil geworden. Geen boom of hek was meer veilig. Het vuil wordt niet meer opgehaald, dus wordt het op straat gegooid. Trams zullen weldra in de musea te bezichtigen zijn. Auto's en ook militairen zien we weinig meer. Veel menschen zijn prikkelbaar, doordat ze de zorg niet meer kunnen dragen en de mannen, voor zoover die niet weggevoerd zijn, worden opstandig door het steeds binnen zitten en niet kunnen werken. Gelukkig zijn er nog velen, die connecties hebben buiten de stad en zoodoende nog het noodige krijgen. Hoe mooi is het voor deze menschen ook anderen weer ge lukkig te kunnen maken. Ze vragen bijv. iedere dag een kind ten eten, Veel kinderen zijn naar Fries land en Groningen gebracht met auto's, die dan weer voedsel mee terug brengen. Vaak wordt dit echter in beslag genomen. En is het niet vreeselijk, te weten, dat in meerdere streken van bezet gebied overvloed is, terwijl de bewoners daar weg moesten met achterlating van alles Alle pogingen, dit te ver voeren stuit op tegenwerking van den bezetter. „Als de spoorwegen weer wer ken, komt alles in orde", is hun parool. Dit gelooft echter nie mand, daar hun tactiek over bekend is. En tochals we daar spre ken over ons vrije gebied, zeg gen de menschen tot elkaar „Ook daar moet het erg zijn. De toestanden zijn daar niet veel beter". U begrijpt onze verwondering, toen we na een gevaarvolle tocht de overvloed hier bemerkten. We zagen weer overal brood, vleesch, vet, suiker, koffie, erwten, boonen, chocolade enzelfs aardappel schillen in 'n vuilnisbak. En onze eerste gedachte wasKonden we maar iets hiervan terug brengen. Hoe gelukkig zouden ze daar zijn. Zoo gauw de berichten, die ook daar geregeld doorkomen, rooskleurig zijn, leeft alles weer op, heeft een ieder weer moed, het einde van de ellende komt in zicht. Tot weer voor de zooveelste keer de domper erop gezet wordt. En de ste°ds terugkeerende vraag rijst: Wanneer komt nu eindelijk de bevrijding, wanneer zien we onze familie weer U zult onze verontwaardiging kunnen plaatsen, toen we onder weg naar huis menschen hoorden mopperen over het eten. En we vragen ons af: zouden er nu heusch in het bezette gebied meer gelukkige menschen zijn dan hier? Hoe blij waren we daar met een drooge boterham of een snee pulpbrood. Hoe hebben we menschen zien huilen van dank baarheid om een extra hapje. We vergeten niet hun laatste woordenZeg toch, dat ze ons gauw komen verlossen, het duurt te lang, maar we vergeten ook nooit, hoe gelukkig het de men schen maakt in nijpend gebrek elkaar te kunnen helpen en ge holpen te worden. De Line-Crossers. Eenigen tijd geleden ontving de familie J. M. Oggel alhier de droeve tijding, dat haar zoon de hper H. P. Oggel, onderwijzer aan de Eben Haezerschool te Ottoland (Z.-H.), na een korte ongesteldheid was overleden. Men zal zich herinneren, dat de heer Oggel voor zijn benoeming te Ottoland was verbonden aan de Chr. Nat. School alhier. Onder groote belangstelling is de heer Oggel te Ottoland ter aarde besteld. Nadat het stoffelijk omhulsel, gedragen door leden van de Gereformeerde Mannenvereeni- ging, waarvan de overledene voorzitter was, in de groeve was neergelaten, sprak eerst de heer Voogt, hoofd van de school, die den overledene schetste a's een flink onderwijzer, die met liefde voor de school en kinderen zijn taak vervulde en als een eerlijk betrouwbaar mensch en goed Christen, een harde werker, die ieders eerbied en achting genoot Verder sprak de heer Voogt woorden van troost en bemoedi ging tot de weduwe en de fa milie, waarvan de ouders van den overledene ontbraken wegens de tijdsomstandigheden. De kinderen uit de hoogste vier klassen zongen„Er ruischt langs de Wolken". Wijzende op de vele belang stellenden haalde de heer Voogt een tekst aan uit het Evangelie van Johannes: Zie, hoe lief zij hem hadden. Verder voerden nog eenige heeren het woord namens het schoolbestuur, de Geref. Mannen- verepniging, de Bond van Christ, onderwijzers en de Zondags school. Ds. Radder beëindigde de plechtigheid met een korte toe spraak, waarna een zwager van den overledene de belangstel lenden bedankte. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. van Oeveren, 2 30 uur Ds. Sa- raber. Geref. Kerk. 10 uur Ds. Zemel, 2.30 uur Ds. Post, Geref. Gem. 10 uur Leeskerk, 2.30 uur Leeskerk. Gevonden voorwerpen. Een rozenkrans. J. Wolfert, Oudeweg 33. Een zilveren ringetje, N. Martin, Pr. Mauritsstr. 33. Een blauwe damesh^ndschoen, achtergelaten bij L. P. Bakker, Noordstr. „De Prijzencontrole" in Zeeland. Wat is nu ergerlijker, dan mis- brunt maken van den nood van zijn medemenschen Iets ge- meeners is immers niet denkbaar. Maar toch gebeurt het nog op vele plaatsen in ons bevrijd gebied. „De Prijzencontrole" waakt en werkt daartegen zoo veel in haar vermogen is. Maar op de medewerking van het publiek komt het in vele geval len aan. Want het publiek moet toch de meeste gevallen aan de betreffende autoriteiten ter kennis brengen. Voor de bevrijding be stonden er verschillende bezwa ren tegen dergelijke aangiften, omdat men daardoor soms in de kaart van de Duitschers speelde en personen en goederen aan gevaar van „Sicherstellen" bloot stelde. Dit risico bestaat nu echter niet meer en iedereen, die iets onderneemt tegen het algemeen belang, dus zwarten handel drijft en/of te hooge prijzen vraagt, verdient absoluut geen pardon meer, maar moet onverwijld worden aangegeven, opdat hij zijn verdiende straf nie< kan ontioopen. In Zeeland komt het voor, dat men de huren van woningen of gedeelten daar van veel te hoog stelt. Dit is natuurlijk ongeoorloofd, a-sociaal, omdat meestal personen de dupe worden, die tengevolge van de oorlogshandelingen have en goed hebben verloren of hebben moe ten verlaten en nu bij anderen een onderkomen hebben gezocht. Het is toch wel erg egoïstisch, als men uit zoo'n noodtoestand munt tracht te slaan. „De Prijzen controle" heeft al eenige van zulke gevallen opgespoord en proces-verbaal opgemaakt. Er bestaan ongetwijfeld nog meer van die excessen. Brengt ze on verwijld aan, het is Uw Neder- landsche Plicht. Een ander verschijnsel in Zee land is het te duur verkoopen van takkenbossen aan bakkers, die dit brandhout moeten gebrui ken om hun oven te stoken,... In verband met het kolengebrek moet van die brandstof meer en meer gebruik worden gemaakt. Het is dus plicht van de land bouwers, die zulke takkenbossen voorradig hebben, die tegen de geoorloofde prijzen te verkoopen, opdat de bakkers kunnen blijven bakken en de bevolking brood kan krijgen. Vragen de landbouwers te hooge prijzen, dan komen zij met de „Prijzencontrole" in conflict. De bakkers mogen dan niet aar zelen zulke gevallen direct aan te geven. Die boeren moeten immers op een strenge manier worden aangepakt. Het adres van de „Prijzen controle" in Zeeland isLelie straat 68 te Goes. Westelijk front. Aan dit front komt het nieuws hoofdzakelijk uit den sector Saarburg, waar het leger van generaal Patton goede vorderin gen maakt. Zij veroverden Saarburg alsmede een 20-tal dorpen in de omgeving, terwijl over de Saar reeds twee bruggenhoofden zijn gevormd. Ook over de Moezel is een bruggen hoofd gevormd. Amerikaansche troe pen staan thans op 12 km. van Trier. Luchtfront De activiteit in de lucht is de laatste degen weer gewel dig toegenomen. Gisteren hebben ongeveer 7000 vliegtuigen aanvallen uitgevoerd op een 20-tal Duitsche verkeerscentra. Ook Berlijn heeft het in de laatste dagen weer meerdere malen moeten ontgelden, terwijl ook Neurenberg 2 maal zwaar werd ge bombardeerd. Vanuit Italië was de luchtmacht boven Zuid-Duitschland en de nog bezette gebieden actief Oostfront. Grossen, Bobersberg en Christianstadt zijn veroverd. Rokos- sofski veroverde ten Z. van Danzig Münsterwalde en Dzersk. Vier voor steden van Breslau zijn door de Rus sen veroverd. Ten Zuiden van Konings bergen zijn de Duitschers verdreven uit de stad Zinten. Door de Duit schers ondernomen uitbreekpogingen in Oost-Pruisen zijn voor hen met zware verliezen afgeslagen. Tusschen Guben en Forst is de Neisse bereikt, terwijl de Russen ten Zuiden van deze laatste stad aan den zg. Hitier- autoweg staan, die van Breslau naar Berlijn loopt. Verre Oosten. Troepen van gen. Mac Arthur zijn geland, op Kettel aan de Zuidpunt van Luzoa. De strijd op Iwoyima wordt met groote verbitte ring voortgezet. Op het eiland, dat een oppervlakte heeft van 18 km8 bevinden zich thans 45.000 man Amer. troepen en 20.000 Japanners. Een van de twee vliegvelden is in handen der Amerikanen. Op Luzon hebben de Amerikanen 13.000 man Verloren, de Japanners 92.000: Gisteren heeft maarschalk Stalin in een speciale dagorder ter gelegen heid van den 27sten verjaardag van het Roode Leger bekend gemaakt dat de Duitschers bij het nog steeds aan den gang zijnde winteroffensief reeds 800.000 man aan dooden hebben ver loren en bovendien zijn nog 35.000 gevangenen binnengebracht Aan materiaal verloren de Duitschers o.a. 4500 tanks, 3000 vliegtuigen en 12.000 stukken geschut. Laatste berichten. H.M. de Koningin heeft heden middag de vorming van een nieuw kabinet medegedeeld. H.M. verklaarde dat het niet alleen onze plicht is mede te werken aan de herrijzing van ons land, doch dat in ons allen een heilig vuur brandt, een heilig vuur dat niet langer kan wachten en thans reeds vraagt om dit werk te beginnen. Het krijgsbedrijf heeft aan onze rivieren een scheidslijn getrokken en ons volk dat gedurende de bezetting in zijn geheel steeds hetzelfde lot heeft gedeeld, en geestelijk een ondeelbare eenheid vormt, tijde lijk in tweeën gesplitst. Terwijl gij in het Noorden nog steeds lijdt onder het geweld van den vijand, hebt gij in het Zuiden de verschrikkingen en verwoestingen ondervonden van de oorlog op eigen gebied. Het verheugt mij dat figuren die worden gedragen door het vertrouwen van het bevrijde Ne derland bereid zijn gew«est tot het nieuwe kabinet toe te treden. De taak van dit kabinet zal ge ëindigd zijn met de bevrijding van geheel Nederland. Alsdan hoop ik opdracht te geven tot het vormen van een kabinet te vormen uit figuren die blijken het vertrouwen te hebben van het geheele volk. Kort geleden heb ik, doordron gen van de noodzaak om zooveel mogelijk te geven voor de be vrijding van mij n landger.ooten, een bezoek gebracht aan den koning van het Britsche Rijk en den president van de V. S. en hen persoonlijk op de hoogte gebracht van de nooden van ons volk en om daadwerkelijke hulp gevraagd, die hoe dan ook uit komst moet brengen. Tenslotte deed H.M. een be roep op allen, en niet in het minst op de jongeren zooveel mogelijk te doen voor de bevrijding van Npderland en het overzeesche gebied, en verzocht alleen zich zooveel mogelijk achter de Re geering te willen scharen en be sloot met eenVoorwaart1', Leve het Vaderland, Leve het Rijk. Hierna volgde nog een officieele re- geeringsverkiaring die de samenstelling v.d. nieuwe regeering bekend maakte. Prof. Gerbrandy, voorzitter van de raad van ministers, minister vanalge- heele oorlogsvoering en van justitie ad interim. E. M. van Kleffens, Buitenl. Zaken, Dr. L. J. M. Beel, Binnenl Zaken. Dr. G. Bolkenstein. O., K. en W. Dr G. W. M. Huismans, Financiën. J. M de Booy, Scheepvaart en Vis- scherij en ad interim van oorlog. Ir F. C. M. Wij fels van Soc. Zaken en ad interim van Waterstaat. Dr J. ri. Gispen Handel, Nijverheid en Landbouw. J. I. J. M. Smutsers, Overzeesche gebiedsdeelen. Jhr Mr. E. F. M. J. Michiels van Ver- duynen, Minister zonder portefeuille. Aangezien het kabinet nog niet vol tallig is zal bij de verdere keus ge streefd worden naar een verdere ver breeding van de basis van het kabinet H.M. de Koningin heeft de ontslag aanvrage van de ministers die niet aan de nieuwe regeering deelnemen aan vaard, onder dankzegging voor de vele onder zoo moeilijke omstandigheden bewezc1 diensten. Er werd nogmaals op gewezen dat de ontslagname van Min. van Mook geen verband houdt met de recon structie van het kabinet doch berust op constitutioneele overwegingen, aan gezien de functie van Luitenant-Gou verneur-Generaal van Ned. lndië niet samen kan gaan met die van min. v. Koloniën. Prof. Gerbrandy heeft Dr. van Mook keuze gelaten welke functie hij wilde blijven behouden, waarop deze na rijp beraad heett verzocht de functie van Lt.-G.-G. te mogen be houden. De Staf M.G. naar Nederland. Op een persconferentie te Eind hoven heeft de Chef Staf M.G-, Generaal-majoor mr. H. J. Kruis, ABONNEMENTSPRIJS, Losse nummers 5 ct. Kwartaalabonnement, AXEL, binnen de kom, fl. 1.25 Alle andere plaatsen, fL 1.55 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeelingen, 15 ct per m.m. Kleine Advertentiên, (maximum 8 regels) 1 5 regels 62 ct iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct.

Axelsche Courant | 1945 | | pagina 1