AXELSCHE COURANT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De Landbouw in het Land van Cadzand. Werkt meer en sneller. De Krimconferentie. Nieuwsberichten. Bekendmakingen. Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL T. C. Hoofdredactie: VINK van VESSEM V i. Voor het Land van Cadzand is de landbouw in zijn verschillende geledingen van iundamenteele beteekenis. De visscherij te Bres- kens en de industrie aldaar en te Sluis daargelaten, is de landbouw voor deze streek d e primaire bron van inkomen. Ambachten winkels, handels- en transport bedrijven danken hier ten slotte hun bestaansmogelijkheid aan het algemeen fundamentde land bouw. Hoe duidelijk trad dit aan het licht omstreeks 1929, toen het voor den landbouw verre van rooskleurig was en dientengevolge voor alle dorpszaken in deze streek een minder goede tijd aanbrak. Nu de landbouw in ons goede „Landje" door het oorlogsgeweld «oo buitengewoon zwaar is ge troffen, willen we bij zijn betee kenis iets nader stil staan. West Z.-Vlaanderen heeft ruim 22,000 H.A. bouw- en een kleine 5000 H A. grasland. Tezamen is dit 18 pet. van het totale cultuur areaal van onze provincie. Alleen dit cijfer zegt ons reeds veel omtrent de beteekenis van West Z.-Vlaanderen als voedselprodu cent. Echter zeggen ons daarom trent nog meer de volgende cijfers, die we ontleenen aan een bere kening, die we in 1938 samen stelden. De met tarwe beteelde opper vlakte bedroeg in dat jaar ruim 20 pet., met gerst 26,5 pet., met erwten 20 pet., met stam- boonen 17 pet. en met suiker bieten bijna 16 pet. van de totale oppervlakte in onze provincie, met deze gewassen bezet, terwijl bijna 25 pet. van het Zeeuwsche vlas in W. Z.-Vlaanderen groeide. Voor 1942 berekenden we de waarde van de hier genoemde producten, tezamen met die van de aardappelen, op ruim 9 mil- lioen gulden. We leggen er den nadruk op, dat dit bedrag nog verre blijft van de waarde van de totale akkerbouw-productie in W. Z.-Vlaanderen voor laatstgenoemd jaar. Voegen we daar nog bij, dat ook de paardenfokkerij en de veehouderij bedrijfsonderdeelen zijn, welke kapitale sommen op brengen, dan valt het niet moeilijk in te zien. dat de totale waarde van de jaarlijksche agrarische productie in West Z.-Vlaanderen genoemd bedrag nog met ver schillende millioenen overtreft. Gaan we de verschillende op brengsten voor verschillende ge wassen in diverse kleistreken van ons land na, dan is de conclusie, dat de West Z.-Vl. landbouw op hoogen trap staat. De paarden fokkerij wist er zich een wereld reputatie te verwerven, terwijl er stallen rundvee zijn, die de beste van Zeeland genoemd kunnen worden en dus afzet van fokwee naar elders mogelijk is. In het kort: het West Z-Vl. boerenbe drijf mag er zijn. Vooral na den oorlog 1914—1918 ging de ge wassen-opbrengst per H.A. met rassche schreden vooruit. Zoo geeft een vergelijk tusschen de twee 5-jarige perioden 1923-'27 en 1933—'37 een opbr.stijging van 16,7 pCt over de geheele linie te zien. Voor de aardappelenbedroeg deze stijging zelfs 60 pCt. Geen wonder dan ook, datW. Z.-Vl. een der belangrijkste ge bieden van Zeeland werd voor goedgekeurd zaaizaad en poot goed. In 1941 b.v. telde men hier 17 pCt van de totale oppervlakte te velde goedgekeurde gewassen van geheel Zeeland. Gaan we na, waaraan deze op- dan kunnen we in het kort de volgende factoren opsommen: betere ontwatering, betere bewer king en onkruidbestrijding [mo derne werktuigen] intensievere ziektebestrijding, betere zaaizaad en pootgoed, rationeele bemesting een betere ontwikkeling van het jonge boerengeslacht (landbouw onderwijs), organisatie, enz. Het zou te ver voeren, wanneer we over deze factoren gingen uit weiden. Genoeg zij het vast te stellen, dat de West Z.-Vl. boer met zijn tijd meegaat en hij zijn bedrijf op een hoog plan heeft weten te brengen, al is het dan ook, dat er in Zeeland gebieden zijn, die zijn vruchtbare land nog in productie per vlakte eenheid overtreffen (N. Beveland en Sint Philipsbnd b.v.) Het staat echter voor ons vast dat wanneer de oorlog geen spaak in het wiel had gestoken, West Z.-Vlaanderen, dank zij zijn beste bodem, nog meer intensievere ontwatering en steeds toenemende ontwikkeling van zijn jonge boe rengeslacht binnen afzienbaren tijd tot de topgebieden van Ne derland zou hebben behoord. Zeeland is de voedselleveran- cier van bevrijd Nederland. Het Militair Gezag deelt mede Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid en Noord-Beveland zijn op het oogenblik de voornaamste voed- selleveranciers van bevrijd Neder land. Suikerbieten, aardappelen en graan moeten in het bijzonder uit deze provinciën worden be trokken wat er ob tafel komt in al onze zuidelijke provinciën op tafel komt is voor een be langrijk deel het resultaat van de inspanning van Zeeuwsche land en transportarbeiders. Tenminste zoo zou het kunnen zijn, want de mogelijkheden tot een groote productie van deze uiterst be langrijke voedingsmiddelen zijn hier voorhanden. Helaas echter moet worden vastgesteld, dat al deze mogelijkheden nog niet tot op het allerlaatste worden benut. Terecht hebben wij gevraagd aan de Limburgsche mijnarbei ders om hun uiterste krachten in te spannen, teneinde meer kolen boven den grond te brengen, kolen die niet voor hen zelf alleen bestemd zijn, maar voor alle Nederlanders in het be vrijde gebied, dus ook voor de inwoners van Zeeland. Maar Lim burgsche mijnarbeiders kunnen niet werken zonder Zeeuwsche aardappelen, zonder Zeeuwsche suiker en zonder Zeeuwsch graan. De Brabantsche industrie kan niet draaien zonder kolen uit Limburg envoedsel uit Zee land. De Geallieerden doen alles, wat mogelijk is, om ons te hel pen bij de voedselvoorziening van ons land, maar ook hierbij is er een grens aan alle moge lijkheden. Eenzelfde vrachtwagen kan niet voedsel en munitie of troepen tegelijkertijd vervoeren en de oorlogvoering is nummer één. Sinds kort kunnen onze suiker fabrieken weer draaien in zulk een mate, dat zij in de behoefte van het bevrijde gebied kunnen voorzien. Het is dan ook redelijk, wanneer de Geallieerde legerlei ding eischt, dat Nederland op dit gebied in zijn eigen onderhoud voorziet. Doch daarenboven zal het noodig zijn met den grootsten spoed een suikervoorraad aan te leggen voor onze landgenooten boven de rivieren, die straks, wanneer ook zij bevrijd zijn, op onze hulp en steun zullen moe ten kunnen rekenen. ook voor aardappelen en graan. Het rooien van bieten en het laden en lossen en vervoeren ervan wordt vaak nog gedaan op een wijze en in een tempo, die in deze omstandigheden niet ver antwoord zijn. Het zal misschien wel aangenamer zijn voot ieder persoonlijk om het kalmpjes aan te doen en om des Zondags eens een prettigen vrijen dag te nemen. Doch om't aangename gaat't op dit oogenblik niet. De zaak is om thans te werken, zooveel en zoo hard men kan, op het land, bij het vervoer en op de fabrieken. De Geallieerden verschaffen ons de transportmiddelen, die zij, zooals boven reeds gezegd, zeer noode slechts kunnen missen. Aan ons de plicht, deze transportmiddelen zoo nuttig mo gelijk te gebruiken. Laat een ieder persoonlijk nagaan op welke wijze hij de productiviteit van zijn arbeid kan verhoogen. Vaak zal er overgewerkt moeten wor den, ook op Zondagen. De geestelijkheid ziet de drin gende noodzaak hiervan in en heeft haar instemming daarmede betuigd. De Duitschers hadden hun eigen oplossing voor dergelijke moeilijkheden zij dwongen een ieder aan 't werk te gaan en dreigden met straf en concen tratiekamp. Dat zijn middelen, die de Nederlandsche overheid bij voorkeur niet wenscht toe te passenhet zou beschamend zijn voor ons nationaal gevoel. Daarom vertrouwen de Neder landsche autoriteiten op den goeden wil van eiken Zeeuw om zijn uiterste krachten ter beschik king te stellen van de voedsel voorziening van het bevrijde gebied.en van onze verhongerde en geplunderde landgenooten in het Noorden. Er is een oorlog aan den gang bedenkt dit eiken dag als ge naar uw werk gaat. Wilt ge het alleen door de soldaten laten opknappen en zelf uw gemak er van nemen Of vecht ge mee, met alle kracht, die ge bezit? Oogst dan méér per daglaadt en lost sneller; laat geen wagens ongebruikt staan en doet wat ge kunt 1 Hoe meer voedsel er komt, hoe sneller Nederland hersteld kan worden en hoe eerder gij zelf weer leven kunt, zooals gij dat wenscht. Church», Roosevelt en Stalin hebben hun conferentie op de Krim beëindigd. De voornaamste overeengekomen besluiten zijn als volgt: Duitschland zal in goede ren moeten terugbetalen, wat het heeft vernield. Het Duitschevolk zal niet worden vernietigd, doch het krijgt pas een plaats in de volkerengemeenschap wanneer in Duitschland het Nat. Socialisme en militairisme met wortel en tak zijn uitgeroeid. Vanuit het Noor den, Westen, Oosten en Zuiden zullen nog krachtiger slagen op Duitschland neerkomen. De drie mogendheden zullen na de on voorwaardelijke overgave ieder een verschillend deel van Duitsch- ia d bezetten. Een centrale be stuurscommissie, te weten de op perbevelhebbers der 3 mogend heden zal in Berlijn worden ge vestigd. Als Frankrijk zulks wenst zal het aan deze bezetting deel nemen. Zeer spoedig zal een in ternationale organisatie in 't leven worden geroepen om de vrede te verzekeren en te handhaven. Op 25 April.1945 zal te San Fransisco een conferentie beginnen van de vereemgde volkeren om het hand bereiden. Ook Frankrijk en China zullen als organisators worden uitgenoodigd. De 3 mogendheden zullen bevrijde of voormalige va zalstaten helpen bij hun maatre gelen inzake het herstel der orde, de wederopbouw, het vormen van tusschentijdsche regeeringen en zoo noodig de organisatie van verkiezingen. De verklaring der mogendheden voegt hieraan toe: Wij bevestigen ons geloof in de beginselen vastgelegd in het Atl. handvest, ons geloof, afgelegd in de verklaring der vereenigde vol keren en onze vaste wil een wet telijke wereldorde op te bouwen die gewijd zal zijn aan vtede, veiligheid, vrijheid en het alge meen welzijn van de geheele menschheid. Voorts wordt over Polen het volgende gezegd Er zal 'n nieuwe Poolsche regeering van nationale eenheid worden gevormd. De re geering, die nu in Polen functi oneert zal gereorganiseerd worden op een breedere grondslag door opname van democratische leiders uit Polen zelf en uit het buiten land. De Oostelijke grens van Polen zal de Kursonlijn vormen met bepaalde afwijkingen ten gunste van Polen. In het N. en W. zal het land aanzienlijke ge bieden krijgen. De uiteindelijke vaststelling van de Westelijke grens zal geschieden op de vre desconferentie. Wat Yoego-Slavie betreft is men overeengekomen om maarschalk Tito en Dr. Subasitz aan te sporen hun overeenkomst onmiddellijk ten uitvoer te leggen. Staart U niet blind. Hoe blij en tevreden waren wij toen onze geallieerde vrienden en daarna onze eigen Regeering in staal waren ons levensmidde lenpakketten te zenden. Met open handen hebben wij die aangepakt en iedereen zonder uitzondering kreeg een glimlach op het gelaat, toen bleek dat er vet, vleesch en chocolade was aangekomen. De tijd gaat snel en wij vergeten, gelukkig maar, ook snel het leed dat ons over kwam. Men vond het reeds ge woon, wanneer boven het weke- lijksche rantsoen nog een extra pakket werd toegevoegd. Nu worden de extra levensmiddelen in ons 14-daagsche distributie rantsoen verwerkt, zoodat voor de gezinnen extra loopen naar gemeentehuis of opslagplaats niet meer noodig is. Vele huismoe ders konden van deze levens middelen zelfs iets apart zetten voor extra gelegenheden. Het is daarom ook zeer juist gezien van onze Overheid om dit goede voorbeeld te volgen en zooveel mogelijk levensmiddelen op te slaan. Het is nog steeds oorlog ook voor ons en wie zal zeggen, dat er om de een of anuere reden geen stagnatie kan komen in de toevoer. Laten wij ons dan ook niet blind staren op pakhuizen, die gevuld worden met bloem, vet, chocolade enz. Laat ons niet gaan kankeren en geruchten verspreiden, dat deze artikelen liggen te bederven. Mensc.ien die uit doen zijn waard, dat zij straks niets er van ont vangen. Wanneer wij vergelijkingen gaan maken met onbevrijd Ne derland, mogen wij dubbel te vreden zijn. Er wordt voor ons ook voor de toekomst gezorgd, daar alles wat hier wordt gebracht voor ons bestemd is en ter ge legener tijd gedistribueerd zal worden. Op deze wijze hopen wij steeds een rantsoen als nu, beschikbaar te kunnen atellpn. Westfront. De Canadeezen maken regelmatig vorderingen bij hun offensief bij Nijmegen. In Nederland zijn Millingen, Kranenburg en Gennep veroverd, terwijl ook aan de andere zijde van de g'ens meerdere plaatsen zijn veroverd, w.o. Kleef. In dit gebied zijn ongeveer 5000 ge vangenen gemaakt. Meer naar het Zuiden is Prum thans geheel in geall. handen. Oostfront. De Russen zijn bezig Duitsche weerstandsnesten achter het front op te ruimen. Ten W. van de Oder rukken zij weer verder op en veroverden zij Liegnitz. In Pommeren verover den zij Deutsch Krone en Mark Friedland. Breslau ls thans ge heel omsingeld. Ongeveer 100 km. Westelijk van BrcslaH ver overden zij Bunzlau aan de Bober. In Poos Silezië zijn Pless en Bie- litz ingenomen. Griekenland. De burger oorlog behoort thans tot het ver leden. Er is een overeenkomst geteekend tusschen de 'cgeering en de EAM. Volksstemmingen zullen worden gehouden om over den toekomstig n rtgeermgsvorm te beslissen. België. De socialistische minister Van Acker is er in ge slaagd een nieuw kabinet te vormen, bestaande uit 6 Katho lieken, 5 Socialisten, 4 Liberalen, 2 Communisten en 2 partijloos. Samengesteld uit berichten van Herr. Nederl. en Radio Oranje. SPORTNIEUWS. Zondag speelde Axel 1 alhier voor de competitie legen Ter- neuzen 11, Onze staugenooten wonnen met 5—3. Dankbetuiging H. M ue Koningin. Van den Secretaris van H. M. de Koningin ontving de Sous-Chef Siat Militair Gezag het volgende telegraml „Voor Uwe gelukwenschen en die van de bevolking van Zeeland 1 ben ik ten zeerste gevoelig. Moge het nieuwe jaar voor Zeeland i zoozeer gewenscht en noodig herstel en vernieuwing brengen''. Verstrekking van schoenen. Door tusschenkomst van de Engelsche Legerautoriteiten ont ving ik voor de bevolking een beperkt aantal heeren- en dames schoenen. Dit aantal is zoodanig, dat slechts aan één gezin öl één paar heerenschoenen ót één paar da messchoenen kan worden ver strekt, onder overlegging van de tweede distributiestamkaarten van alle gezinsleden. Bonnen uunnen worden aange vraagd op net Distributiekantoor (ingang ïangs actiter) op Donderdag 15 Feor, a.s., van 9—12 uur door hen, wier tamilie- naam begint met de letters I, J, L en W van 1,3U4,30 u. ae letters N, R, T en S. Vrijdag 10 Febr. van 9—12 u. de letters C, K, M en Bvan 1,30—4,30 u. de letters V, F, G en E. Maandag 19 Febr. van 9—12 uur de letters A, Z, Y en H., van 1.30—4.30 uur de letters u, Q, O, U en P. Het afhalen der schoenen zal in een volgend nummer van de Axeische Courant bekend worden gemaakt. Axel, 9 Febr. 1945. De Burgemeester van Axel ABONNEMENTSPRIJS. Losse nummeri 5 ct. Kwartaalabonnement. AXEL, binnen de kom. fl. 1.25 Alle andere plaatsen. 11. 1.55 ADVERTENTIEPRIJS, 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeellngen: 15 ct per m.m. Kleine Advertentiöm (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. P. L- D. I VAM OPOBPUM 5

Axelsche Courant | 1945 | | pagina 1