AXELSCHE COURANT r NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAAND EREN. V België en wij. Nieuwsberichten. Bekendmakingen. Distributiekring Terneuzen. No. 37 VRIJDAG 26 JANUARI 1945 58e JAARGANG - No. 36 DINSDAG 23 JANUARI 1945 58e JAARGANG Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM Tot slot der beschouwingen, die ik aan dit onderwerp wijdde, wil ik thans een greep doen maar ook niet meer dan een greep uit het arbeidsveld onzer ministerieele departemen ten. Aan de hand daarvan zij dan gedemonstreerd, wat er op deze gebieden aan perspectieven voor samenwerking bestaat. In de eerste plaats een onder werp, waarmede wij in de laatste jaren zeer veel te doen hebben gehadde bevolkingsboekhou ding. Wij zouden een ontzaglijken stap voorwaarts doen, indien wij zouden kunnen komen tot een gemeenschappelijk bevolkings register. Ik zou dit denkbeeld in hooge mate als een utopie beschouwen, hadden wij niet in Nederland sedert 1 Januari 1940 een bevol kingsboekhouding volgens een stelsel, even eenvoudig als geni aal, een stelsel, waarmede onze bevolkingsregistratie die van alle andere landen verre vooruit is het persoonskaartenstelsel van Mr. de Voogt. Bij dit systeem wordt een ieder slechts Éénmaal in het bevolkingsregister inge schreven, nl. bij zijn geboorte. Alsdan wordt terstond na het op maken der geboorte-acte een zg. persoonskaart opgemaakt, waarop naam en adres van den jong geborene vermeld staan. De per soonskaart volgt een ieder gedu rende zijn geheele leven in al zijn woonplaatsen. Men wordt dus later nooit meer ingeschre ven, de kaart wordt eenvoudig in een kaartsysteem geplaatst. Het is duidelijk, dat het in principe mogelijk is, dit inter- locaal kaartenverkeer tot een internationaal te maken. In ons geval zou men de admi nistratieve hulpformulieren in drie talen moeten drukken, doch de praktijk in Zwitserland en Pale stina bewijst, dat dit zonder be zwaren mogelijk is. In aansluiting hieraan zou men voor de drie landen ook een gemeenschappelijk model voor een identiteitskaart kunnen vast stellen. Daarmede ware dan ver moedelijk ook de tijd gekomen voor een ongehinderde grens overschrijding. Intusschen acht ik voor een dergelijke unificatie het oogenblik nog niet gekomen. Eerst moeten wij orde scheppen in eigen huis- In België is dit proces thans voor een belangrijk deel vol tooid. Een tweede gebied, waarop zij het dan ook zeer geleidelijk, aansluiting mogelijk is, wordt gevormd door de diensten der politie. Men zou zich een stadium kunnen indenken, waarin de ge heele politiemacht der drie lan den op denzeifden voet is gewa pend, gekleed, georganiseerd en opgeleid. Dat stadium is nog ver Eerst moet aan beide zijden der grenzen de overtuiging gemeen goed zijn geworden, dat er in een land slechts één soort politie behoort te bestaan, met name een krachtige, goed opgeleide en geoutilleerde r ij k s politie. Door de ontwikkeling gedurende de bezettingsjaren is de publieke opinie op dit punt bij ons verder gevorderd dan in België. De tijd en net Nederlandsche voorbeeld zullen dus nog een aantal jaren moeten werken, ofschoon naar mijn indmk dit tijdsverloop wel eens sterk zou kunnen mee vallen. Voor de eerste jaren zal men zich moeten beperken tot een intensieve en systematische uit wisseling van documentatie om trent misdadigers, in den geest van het gemeenschappeiijk bevol kingsregister. Als volgende stap pen denk ik mij de instelling van een centraal strafregister, vereenvoudgins der uitleverings procedure en het scheppen eener verplichting om te voldoen aan een oproep tot verschijning als getuige of deskundige voor een rechter in het nabuurland. Een verplichting, die uiteraard ook voor burgerlijke zaken zou hebben te gelden. Wij zijn thans geleidelijk aan geland op het gebied van het eigenlijke strafrecht, doch het zal den lezer niet ontgaan zijn, dat ik het Wetboek van Straf recht niet als object van gelijk schakeling heb genoemd. De reden daarvoor is, dat ik aan een dergelijke mogelijkheid niet ge loof. Er is geen enkele moderne staat, die om zoo te zeggen de wetgevende kracht heeft, zijn eigen groote wetboeken regel matig te herzien. Hoe dat komt of hoe dat te verhelpen is, zijn vragen, welker behandeling bui ten het besiek van dit artikel valt, maar het feit is er nu een maal. Ons Burgerlijk Wetboek is van 1838, ons Strafwetboek van 1886 In Frankrijk en België gelden nog wetboeken van Napo leon. Zwitserland heeft 1 Januari 1940 zijn eerste Wetboek van Strafrecht ingevoerd en is daarbij ook niet over één nacht ijs ge gaan, want de beraadslagingen uuurden precies veertig jaar. Hoe veel te minder is dan een her ziening in gemeenschappelijk overleg te verwachten 1 Doen dit zijn nog slechts zuiver technische moeilijkheden. Daarachter staan dan nog de pnncipieele verschillen. België en Nederland hebben in veie pzienten geheel verschillende stelsels van strafrecht en die brengt men niet zoo gemakkelijk met elkander in overeenstem ming, Hetzelfde geldt ook voor de burgerlijke wetgeving. Voor de eerste vijftien jaren zie ik ook hier slechts, gelijk ik in mijn vorig artikel uiteenzette, de nood zakelijkheid tot voortdurend over leg en slechts weinig mogelijk heden tot gemeenschappelijken arbeid. Slechts in zuiver tech nische aangelegenheden zijn de perspectieven iets gunstiger. Spe ciaal denk ik daarbij aan een punt, waarop zoowel België als wij diep in het moeras zitten, nl de registratie der rechtspraak. In Nederland, België en Frank rijk hebben wij nl. de bijna onge- loofelijke toestand, dat de notu leering der burgerlijke recht spraak, dat is dus het vastleg gen van de vonnissen en de beschrijving van hetgeen er ver der ter terechtzitttng gebeurt, nog volgens precies dezelfde me thode plaats vindt als inde 17e eeuw. Voor een liefheb ber van een historische sfeer ligt hier een prachtig hoekje om in te droomen ik zeg dit in vollen ernst maar op den loop der processen heef zooiets natuurlijk niet minder dan een verlammenden invloed. Op dit punt zou het voor de regeenngen met moeilijk zijn de handen ineen te slaan terwille van de efficiency in de reentspraak. Een in België kort voor den oorlog verschenen studierapport heeft in principe reeds den weg aange geven om uit dezen put te komen. Tenslotte ben ik verplicht tot een aanvulling van heigeen ik in het eerste artikel dezer reeks betoogde omtrent de Tolunie. Ik stelde daar voor een goed wer ken van dit verdrag den eisch, dat de beide landen hun accijn zen op gelijke hoogte brengen. Prof. Kaag uit Tilburg heeft nu in een lezing voor de Neder- landsch-Belgische Kamer van Koopnandel ten deze een veel breedere voorwaarde gesteld. Hij bepleit nl. die van een gelijkheid aller lasten, die van staatswege drukken op het bedrijfsleven, dat er gelijkheid zij van coucurrentie- voorwaarden. Met name noemde Prof. Kaag de sociale verzeke- keringen en de belastingen, maar het is duidelijk, dat het begrip „lasten" veel meer omvat dan „financieele bijdragen". Stelt toch de wet een maximum-arbeids- duur vast van 48 uur per week, verlangt zij een bepaald minimum aan verlichting en ventilatie, aan schaftlokalen en kltedkamers in fabneken, verbiedt of beperkt zij den uit den aard der zaak steeds goedkoopen arbeid van jeugdige personen, dan legt zij, .oi.der bepaalde bijdragen ie ntffon ten behoeve der Staatskas, soms zware financieele lasten op de bedrijven. Het lid der Tolunie, hetwelk dergelijke voorzieningen niet van zijn bedrijven eischt, vergroot op onbehoorlijke wijze hun concurrentievermogen en verleent op die wijze uus indi recte exportpremies. Laten wij eerlijk zijnop dit veld der sociale politiek zijn wij verder dan België. De Belgische leiders mogen de kracht hebben, alle oppositie uit industrieelen kring ten spijt, hun wetgeving aan de onze aan te passen. Talrijk, om niet te zeggen tal loos zijn de mogelijkheden om met onze Zuidelijke naburen tot samenwerking te komen, ik noem nog coördinatie der wegenplan nen, gemeenschappelijke regeling van het wegverkeer, gemeen schappelijke distributie van gas en electnciteit. Primair blijve echter de wil tot samenwerking en het automa tische periodieke overleg op elk gebied. Dit zijn de factoren, die alles moeten doen groeien en misschien veel sneller zullen doen groeien dan wij op het oogen blik kunnen verwachten. Mis schien zelfs zoo, dat op den duur de behartiging van bepaalde belangen wordt overgelaten aan gemeenschappelijke organen. Dit ware dan het begin van den Bondsstaat. Mr. Jacob Ftankel. Oostfront. Dagelijks wor den nieuwe speciale dagorders van Maarschalk Stalin bekend gemaakt met nieuwe groote over winningen. Vrijdagavond werd de vero vering van Warscnau en Lodz gemeld, terwijl ten Westen van Warschau Kutno en Lentschuiz werden genomen. Zondag werd gemeld, dat de Russen over een 80 km. breed front Silezië waren binnengerukt en reeds 30 km op Duitschen bodem stonden. Kreuzberg en Guttciitag werden veroverd. In Oust-Piutsen werd Gumbinnen veroverd. Aan de Zuidelijke g» ens van Oost-Prutsen werd een nieuw offensief ingezet en Tan- nenberg veroverd. Ten Westen van Warschau werd Koto inge nomen. Maandag werd de verovering gemeld van Netdenbergin Silt- zjë staan de Russen nog 85 km. van Breslau. Het 1ste Wit-Rus- siscne leger veroverde Ptozk, Zdunskawula en Bochma. Vandaag werd bericht, dat de troepen van maarschalk Zjokow nog 240 km. van Berlijn staan. Gnesen is veroverd en in Oost- Pruiser. Deutsch-Eylau en Oste- rode. In het Zuiden werd hier Ailenstcin veroverd en de Rus sen staart nu nog 70 km van de kustplaats Elbtng. A dere Rus sische troepen hebben Insterburg veroverd en staan nog 40 km. van Koningsbergen. Vanmiddag is nog gemeld, dj de spoorlijn van Breslau naa Opper-Silezië is afgesneden, ter wijl volgens nog onbevestigd berichten de Russen de Ooste lijke oever van de Oder hebbei bereikt Westfront. De Britten makei bij Sillard regelmatig vorderingci en bevrijden Stevensweert et Echterbosch. Op een 20 km breec front wordt hier op Duitschei bodem gevochten. Uit de saillan ir. België trekken de Duitscheri zich terug naar de Siegfriedlinie 1 Volgens Duitse berichten zouder de Duitschers Hagenau hebber heroverd Samengesteld uit berichtei Herr. Ned. en Radio Oranje Gevonden voorwerpen. Een heerenzelfstril<ker en een doublé armbandje. J. Verstraten, Kanaalkade 67. Lipssleutel. Wed. Verschelling, Gasfabriek. Kostelooze inenting tegen pokken Burgemeester en Wethouders van Axel i maken bekend, dat op Donderdag 25Jan. a.sdes namiddags 3 uur, de gelegen heid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting of herinenting tegen pokken 1 van hen, die zich daartoe in de R.K. naaischool, Walstraat 39, alhier aan melden. De ouders worden verzocht1 trouwboekje mede te brengen. Axel, 23 |anuari 1945. Burgemeester en Wethouders vnd. De Burgemeester, P. L. D. j. van Oeveren, (wnd) De secretaris: Maris. In de week van 29 Januari tot en met 3 Febr 1945, is het Distributiekantoor Axel tijdelijk gevestigd in een van de leslokalen der R.K. School aan de Walstraat. In verband met de over- brenging is het kantoor op volgende dagen gesloten: Zaterdag 27 Januari, Zaterdag 3 en Maandag 5 Febr. Bakkers en Slagers kunnen echter op Maandag 5 Februari inleveren. Aanvullende Bonaanwijzing voor de periode van 21 Jan. tot en met 3 Februari. Zout bon no. 48 Algemeen 100 gr p. b. Vleesch bon 5A en 5B Vleesch 125 gram per bon. Vleesch bon 6A en 6B Vleesch 125 gram per bon. 125 gram versch vleesch met been is gelijk aan: 90 gram vleesch in blik, 125 gram visch in blik, 250 gram vleesch en groenten in blik, 90 gram bacon Bon 111-43 Kind welke geldig was voor Beschuit tot en met 20 Jan. 1945 is verlengd tot en met 3 Februari 1945. Distributie van Petroleum Belanghebbenden worden in de ge legenheid gesteld voor 31 jan. a.s. een aanvraag in te dienen voor petroleum voor stalverlichting. Eveneens kunnen zij, die na het invallen der duisternis voor hun beroep vervoer langs den weg hebben, een aanvraag indienen voor petroleum voor voertuigverl. Distributie van Zout Vanaf 22 januari 1945 is het rantsoen zout gewijzigd van 500 in 100 gram. RanUoenbonnea voor zout welke toi e- -airae gang van zaken. Vak- ÏKu.y, uin. v.u.rtuuwe-Buiin, vnuI ondernomen. Bij LamerbunTen nucu van weiKgcvcis en Weik- Prn.ccsse van Bieivliei, Geür. I Wissenburg heooen de Amen mers dienen aan de zaak over j Buysse, Biervliet} Ruda, P. J.de J kanen hun stellingen moelek apen vcror. mn. uezag: uelast aan de Devoiking der gem. Axel de onverwijlde inlevering van alle wapenen in het gemeentehuis, ingang Deutsche Vaartstr. thoutbureauj aldaar op vergunning van Dovengeuoemue LvOinmisaie. Deze vergunning kan worden aan gevraagd by de plaatselijke rt.A.K K Umranees. waarna deze door de f ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 5 ct. Kwartaalabonnement: AXEL, binnen de kom: fl. 1.25 Alle andere plaatsen: fl. 1.55 *b ADVERTENTIEPRIJS: 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeelingen: 15 ct per m.m. Kleine Advertentlên: (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. ii I—i "TT?: k!

Axelsche Courant | 1945 | | pagina 1