AXELSCHE COURANT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAAND EREN. I VFT nmT TT"3 V J Axel bevrijd. v. Nieuwsberichten. Gemengd Nieuws, i No. 35 VRIJDAG 19 JANUARI 1945 58e JAARGANG No. 34 DINSDAG 16 JANUARI 1945 58e JAARGANG Drukker-Uitgeefster; Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Hoofdredactie. Markt 12 AXEL T. C. VINK - van VESSEM _y, De succesvolle Britsch-Ameri- kaansche landing in Normandië, uitgevoerd door een Armada, die op zichzelf een unicum in de werelagescniedenis genoemd moet worden, zal tot in onaf zienbare tijden geteekend worden tot de meesterstukken van zee manskunst. De landing en het verkiijgen van vasten voet achter de hoog geroemde Atlantic-wal, die zoo dikwerf a's onneembaar was gedoodverfd, was nu een voldongen feit. De operaties in de lucht, waarmede dit ontzaggelijk expe riment grondig was voorbereid, werden bij de krijgsverrichtingen te land met evenveel succes voortgezet, waarbij de absolute superioriteit van de geallieerde luchtmacht afdoende bleek. On danks de verbitterde tegenstand die geboden werd, moest dit alles de Duitschers tot wanhoop voeren en totaal uiteengedreven en ge slagen, leek hun lot dan ook bezegeld. In een gedemoraliseer- den toestand moesten de leger scharen van Rommel (zaliger gedachtenis 1) een goed heenko men zoeken in Noord Oostelijke richting. Van hun voornaamste pantsereenheden beroofa en tel kens opnieuw partiëel ingesloten en afgesneden, moet het niet mogelijk voor hen geweest zijn aan hergroepeering te denken. Met den dag werden de berichten (door de radio en door middel van de ondergrondsche pers tot ons komend) gunstiger en hoop voller, Caen en Cherbourg wer den namen met een onsterfelijken klank. Nooit, gedurende de gansche oorlog, leefden wij zoo intens mede met de krijgsverrichtingen en zagen wij telkens weer op nieuw uit naar het laatste front- nieuws. Zoo werd na een vertakking in Zuidelijke en Westelijke rich ting (naar Parijs) ook in Noorde lijke richting opgerukt en in een minimum van tijd werd de Bel gische grens overschreden. De afstand naar Brussel en daarna tot Antwerpen werd afgelegd in een tempo, dat herinneringen wakker riep aan de .Blitzkrieg van Mei en Juni 1940. Met dit verschil, dat het nu in de goede richting ging. Dat de desorga nisatie bij een leger als het Duitsche volkomen was zegt heel wat en spreekt eigenlijk boek- deelen Augustus doorleefden wij onder hoogspanning. Parijs en Brussel a. h. w. ongeschonden veroverd en bezet, Antwerpen na korten strijd overrompeld, het waren alle feiten, die den sombersten pes simist de wetenschap schonken, dat het getij nu voorgoed gekeerd was. En dat was ook zoo 1 Toen de Septembermaand zijn intrede deed werd een zwellende stroom van vluchtende Duitschers naar en over de Zeeuwsch- Vlaamsch-Belgische grens gedre ven. En in welk een toestand verkeerde dit vluchtende leger Beroofd van hun wapens en ontdaan van hun uitrustingsstuk ken, die overal her en der langs de wegen verspreid lagen en werden achtergelaten, hadden deze vluchtende scharen weinig meer van de eens zoo roemruchte legioenen van het Duitsche Rijk. Het was dan ook geen wonder, dat de vreugde hierover zich op dien onvergetelijken .dollen Dinsdag" (5 September) baan brak in overmoedigheid. De be vrijding zat in de lucht en de bevolking kon zich niet langer bedwingen. Opgetogen vooral was de jeugd, die met Oranje mutsen en dito haarstrikken ge tooid zich door de straten be woog, juichend en jubelend als beleefden wij één der hoogtij dagen van het Vorstelijk Huis in de tijden van voor den oor log. Het kon niet anders of er moesten ook excessen volgen bij zulk een spontane uitbundigheid. Maar deze bleven gelukkig be perkt, dank zij het optreden van de ondergrondsche beweging, die overal in ons gewest de leiding in handen nam. Doordat de voornaamste en met de slechtste gewetens bezielde aanhangers van den vijand inmiddels de plaat gepoetst hadden er geen burger lijk gezag aanwezig bleef, was het maar goed dat zulks is ge schied. Daaraan alleen is het te danken, dat er geen bloed is gevloeid op dezen dollen Dins dag. Eigenlijke uitspattingen ble ven uit, ook al waren de Duit schers tamelijk onthutst van al dat oranje en rood-wit-blauw, dat allerwege domineerde. Zaam- slag spande in dit opzicht wel de kroon I Van huis tot huis werd daar gevlagd en zelfs werd inderhaast in één der buiten wijken een eerepoort geïmprovi seerd, (als gold het een vorstelijk jubileum) waarop het .Leve de Koningin I" niet ontbrak. De Duitschers die hier nog een paar weken het heft in han den hielden, hebben het niet meer gewaagd represaille-maat regelen te nemen. Het plaatselijk gezag werd overeenkomstig reeds lang in de ondergrondsche beweging vast gestelde plannen .definitief" in werking gesteld en zag zich be grijpelijkerwijze voor groote pro blemen geplaatst. Met vereende krachten en algemeene mede werking werden flinke prestaties geleverd. De nood vereischte een geweldige dosis begrip, maar ook doorzettendheid, want de distri butie stokte direct door de slechte communicatie met Holland. Het stoombootverkeer op de Schelde was lang niet voldoende om het in aftocht zijnde Duitsche leger volgens plan" over te brengen. Het werd met den dag duide lijker, dat Zeeuwsch-Vlaanderen niet zonder slag of stoot zou worden prijsgegeven. Dit strookt nu eenmaal niet met de Dnitsche begrippen van ,eer". De .ver schroeide aarde" schijnt nu een maal inhaerent te zijn aan elke gewelddadige verdrijving dezer vandalen der twintigste eeuw. Naarmate wij de dagen telden, steeg ook de spanning om het geen nog stond te volgen. Wat aan garnizoen achterbleef, waren natuurlijk niet de totaal afgeta kelde en deels ontwapende strijd krachten, doch troepen, de in elk gevnl nog over wapens en muni tie beschikten. Al het andere menschen-materiaal werd zoo goed en zoo kwaad als het ging naar over de Schelde gediri geerd. Met den dag naderden de geallieerden met hun onweer- staanbaren opmarsch meer en meer onze grenzen. Allerlei on controleerbare geruchten deden de ronde. De sensatie deed natuur lijk het noodige om het fantas tisch effect te verhoogen. (Slot volgt.) DE „PRIJZENCONTROLE" EN 'T PRUSAANDUIDINQS- BESLUIT. Er komt strenge controle Een wandeling langs de etala ges van de meeste winkels doet vermoeden, dat bij de heeren winkeliers en handelaren het Prijsaanduidingsbesluit geheel uit de gedachte is. Er is practises geen enkel artikel meer geprijsd, zoodat de eventueele kooper ge heel in het onzekere tast of hem wel de juiste prijs of een andere wordt gevraagd. Het niet prijzen van al die artikelen gebeurt ge heel ten onrechte, want het be treffende besluit is nog steeds in zijn geheel van kracht en al die winkeliers zijn dus strafbaar. Nu is het heelemaal niet de bedoeling v. d. „Prijzencontrole" om eens snel een grootscheepse controle op touw te zetten en al die in gebreke zijnde winkeliers, waarvan misschien velen te goe der trouw, te verbaliseeren en een boete te doen oploopen. Voordat men met die controle begint wil de „Prijzencontrole" nog eens de volle aandacht op het „Prijsaanduidingsbesluit' vestigen. Woordelijk luidt dit „Een ieder, die als kleinhande laar of in een andere hoedanig heid in den kleinhandel Voe- dings- en genotmiddelen, tex- tielwaren of lederwaren ten verkoop aanbiedt, is verplicht deze waren te prijzen. Het prijzen dient te geschieden onder vermelding van kwali teitsaanduiding en de verkoop eenheid, zooals deze in den handel gebruikelijk zijn." Als aanvulling hierop komt nog de volgende beschikking „De verplichüng tot vermelding der prijzen genoemd in artikel 1 van het „Prijsaanduidingsbe sluit 1941 wordt uitgebreid tot alle goederen, die op een zoodanige wijze ten verkoop zijn uitgestald, dat zij van den openbaren weg zichtbaar zijn. Deze verplichting geldt even eens voor goederen, welke niet ten verkoop, doch om andere redenen op de omschreven wijze zijn uitgestald, wanneer in het betrokken bedrijf gelijke of soortgelijke goederen ten koop worden aangeboden of in voorraad zijn". Men heeft dus nu nog de gele genheid om zijn zaken in over eenstemming met de bovenge noemde beslissing te ordenen. Als dus zeer binnenkort de ambtenaren van de Prijzencontrole komen moeten al uw artikelen geprijsd zijn of anders volgt procesverbaal. A.s. Vrijdag hopen wij een speciaal artikel in ons blad op te nemen ter gelegenheid van de 2de verjaardag van Prinses Margriet. Oostfront. Maarschalk Sta lin heeft in een speciale dag order bekend gemaakt, dat het roode leger bij zijn groot offen sief in Polen het belangrijke spoorwegcentrum Kielce heeft veroverd. Bovendien werden nog 400 andere plaatsen veroverd. Bij hun opmarsch in Westelijke richting zijn de Russen Kielce reeds gepasseerd en staan nu op minder dan 90 km. van de Duit sche grens en op nog slechts 30 km. van Krakau. In Tsjecho- Slowakije werd de stad Lucenec veroverd. W e s t f r o n t. Van het front in de Ardennen werdt gemeld, dat het le Amerikaansche leger in Houlfalize is binnengedrongen. De Amerikaansche verliezen in de Ardennen bedragen ongeveer 40,000 man, waarvan 18,000 aan gevangenen. De Duitsche verlie zen worden op 90 000 man ge schat. In het Saargebied werd de plaats Gettingen, als eerste Duit sche stad heroverd. Luchtfront. Het spoorweg net van Weenen en omgeving en doelen ten Noorden en Noord- Westen van Munchen werden aangevallen. Noorsche para chutisten, die van Engeland wa ren overgebracht, zetten hun aan vallen op de eenige spoorlijn die het Noordelijk deel van Noorwe gen met het Zuiden verbindt, voort. Zij hebben een spoorbrug: op deze lijn opgeblazen, juist opi het moment dat een trein naderde.- Verre Oosten. Het Ameri kaansche bruggenhoofd op Luzont heeft een breedte van 85 km.i Vanuit de Lingayen-baai zijn de Amerikanen nu 40 km opgerukt, i ln Japan heeft de aanval op Luzoni een sterke reactie veroorzaakt, i Griekenland. In Grieken-1 land werd Maandagmorgen om1 1 minuut over 12 de wapenstil-1 stand afgekondigd. Er werden in Athene demonstraties enoptochten gehouden, waarin Grieksche enr Britsche en Amerikaansche vlag- gen werden meegevoerd. Samengesteld uit de berichten v. Herr. Nederl. en Radio Oranje Nederland in de Britsche pers Tal van Bntscne gezinnen neb- ben den iaatsten tijd brieven van Nederlandsche families ontvangen die vrienden zijn geworden van hun vaders of zoons aan 't front. Een Mrs Holt uit SuwerDy Bridge ontving een brief van een Ncd. 1 echtpaar dat de ontmoeting met de Engelsche bevrijders in Waal- wijk oesenreef. „Uw man kwam thee bij ons drinken en voelde zich tot onze groote vreugde on- j middellijk bij ons thuis. Wij heb ben samen een paar preitige dagen doorgebracht. Heiaas kon den wij geen afscheid van hem nemen omdat wij dekking moesten zoeken tijdens een Duuscn bom bardement. Het wa& wedswaar met zoo heel erg, maar vergde toch een aantal slacntoiters onder de burgerbevolking.' Laten wij eerlijk zij.i. De brie ven naar huis zijn niet altijd com plimenteus. Een soldaat schteef een heel somber epistel, waar van de aanhef luidde„ln Hol land is er alleen maar regen, regen, regen." Hij sciuijft verder, dat de bevolking siug is, zien nauwelijks met ae soldaten be moeit, en dat er in net stadje, waat hij gelegerd is, „aheen maar begrafenissen schijnen piaats te vinden". Over de bevolking van het niet nader geïdentifi ceerde stadje schreef hij verder, „dat zij nooit lacht en dat haar eei ige verstrooiing bestaat uit naar de kerk te gaan". En hij besloot met den regei„Holland is een hei." Deze brief die in tal van pro vinciale bladen was overgeno men, gaf onmiddellijk aanleiding tol een reeks protesten. Karak teristiek was een brief van den viiegtuigmaker Lewis Bramfortn in de „Soutn Yorkshire Times", Hij sennjft o.a; „Dat Holland een hel is, berust ongetwijfeld op een volkomen foutieve voor stelling van zaken, afgeschilderd door een oer-pessimist. Het regent hier wel vaak, er valt p uauoacnap uirect van i overeenkomstig de Wet, door de naar Londen overge-1 verschenen personen en mij is I onderteekend, geen enkele wijze in binnen- landsche kwestie's wil mengen. Ook in Griekenland wensen de Londen, een veel lichtere bokser, die echter katachtig vlug was in den ring, Ook bij kon het niet ov„-ccre, ueicren te Aardenbuig M. ae Regt te Schoonaijkc Murre te Axel j C. de Gionckei te Koewacht; J, Heyens te Huist. f ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 5 ct. Kwartaalabonnement: AXEL, binnen de kom: fl. 1.25 Alle andere plaatsen: 1.55 Ejajaaiii in mm a f ADVERTENTIEPRIJS: 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeellngen: 15 ct per m.m. Kleine Advertentiën: maximum 8 regels) 1 5 regels 62 ct. ieJere regel meer 12 ct. extra di instaanbiedingen 52 ct. VI -4 £<- Vi 'VtOVMVMVU F dkuti üvVu Uil

Axelsche Courant | 1945 | | pagina 1