DISTRIB ÜTIEDIEiN ST. Gemengd Nieuws. Landbouwmededeelingen voor (lost Zeeuwsch-Vlaanderen Bekendmakingen. Officieële Bekendmakingen. Militair Gezag. Paarden - Rundvee. Voorjaarszaaigranen. Pootaardappelen, Gebr. L. en P. BAKKER. VI 1 t r z z 1 a g v e n P a AAN ONZE ABONNÉ'S. Verschillende abonné's hebben ons bij de herveischijning van ons blad een abonnement opge geven tot 1 Januari Wij vestigen er nieibij ue aandaent op, aat wij zonder tegenbericht, deze abonnementen laten doorioopen, tot U ons bericnt zendt, dat U de toezending wenscht gestaaki te zien. Opzegging moet geschieden vóór 1 Januari, 1 April, 1 Juli ot 1 October. DE UITGEEFSTER. Gevonden voorwerpen. Een tasch met levensmiddelen, een handschotn, twee kinder wantjes, een zwarte wollen das en een geldsbedrag. Terug te bekomen Marechaus- séikazerne te Axel. Een paar meisjeswanten. Bur. Axelsche Crt. bos genl Nieuwe wapens. Aan het Westfront heeft men enkele projectielen gevonden van een nieuw V-wapen, dat over eenkomst vertoont met de VI en de V2. Het projectiel is kleiner dan de VI, heeft een snelheid grooter dan die van het geluid en heeft geen vleugels. (B.B.C.) Ook aan geallieerde zijde is het gebruik van eenige nieuwe wapens en instrumenten bekend gemaakt- Zij gebruiken tnans een nieuw type Mosquito bommen werper. Reeds voor het bestaande type hadden de Duitscners spe ciaal luchtdoel opgesteld, dat 2 maai zoo hoog scniet als het notmale. Het nieuwe type kan gebruikt worden op hoogten van meer dan 10.00U M. Het bezit hiertoe een cabine, die onder constanten druk wordt gehouden, zoodai men geen last ondervinut van den lagen druk, die op derge lijke hoogten heersent. (B B.C.) De „Daily Sketch" publiceerde 14 dagen geleden de eerste foto van het afschieten van een Ame- rikaansche vliegende bom op een oefenterrein van de ttcnmsche dienst van de Amenk. iucmmachi. Het blad schrijft dat vooral het afschieten van ..Fiying Bombs" vanuit vliegtuigen uitgebreid zal worden toegepast. De „Dany Mail" publiceeide eenigen lija gelcdtn een van ue best bewaarde geheimen van de oorlog. Het betreft een instrument waardoor het mogelijk is vanuit een bommenwerper door kilome ters dikke wolkenlagen op even nauwkeurige wijzen de doelen te treffen als bij helder zicht overdag Het apparaat werkt als een fluoroscoop: electrische stralen worden uitgezonden, worden door gebouwen e.d. op de grond weer teruggekaatst naar het vliegtuig en worden dan zichtbaar op glas geprojecteerd, waardoor een kaart ontstaat van het gebied waar over heen wordt geviogen. Zoo kunnen schepen en industrieële doelen worden opgezocht terwijl het zicht nul is. Alle vliegende forten en libe rators zijn met dit instrument uitgerust. De Duitschers gebruiken een nieuw luchtafweerwapen. Het lijkt op groote glazen ballen die afzonderlijk of in groepen in de lucht hangen. Hoe ze blijven hangen en wat er in zit, is niet bekend. Vermoedt wordt, dat zij tot doel hebben de radiocommu nicatie tusschen de vliegtuigen te storen. (Daily Express). De Odin's toren in Odense (Denemarken), de grootste stalen toren -in Europa na den Eiffel- toren in Parijs, is door een zware ontploffing vernield. (Daily Express), Postverkee.r Het postverkeer is opengesteld tusschen burgers in het bevrijde Nederlandsche gebied eenerzijds en Nederl. en Geali. strijdkrach ten in Noord West Europa ander zijds. De door de burgers te ver zenden correspondentie moet ge frankeerd worden volgens bin- nenlandsch tarief en moet voor zien zijn van een veldposiaan- duiding. Een plaats van bestem ming mag daarop niet worden aangegeven. Toegelaten zijn briefkaarten en brieven tot een maximum van 2 kilogram. Interlocaal postverkeer. Met ingang van 18 December 1944 wordt voor enkele gedeel ten van het bevrijde gebied het interlocale postverkeer voor par ticuliere correspondentie open gesteld, nl. voora. brieven tot 2U gram., b. briefkaarten. Die gebiedsdeelen waarin genoemd verkeer wordt opengesteld zijn a. Geheel Zeeuwsch Vlaanderen. b. Het gedeelte van Noord-Bra bant waarin zijn gelegen de kan toren Eindhoven, Best, Son, St. Uedenrode, Nuenen, Zeelst, Meer- veldhoven, Veldhoven, Steensel, Eersel, Hapert, Bladel, Reusel, Hoogeloon, Vessem, Dmtelre, Oerlo, Geldrop, Heeze, Leende, Sterksel, Vaikenswaard, Aalst, Waaire, Westerhoven, Bergeyk, Luyksgestel, Borkel en Scnaft, Scnijnuel, Boxtel, Esch, Liempde, Gemonde, Tilburg, Udenhout, Diessen, Esbeek, Hilvarenbeek, uoirle, Kiel, Alphen, Baarle- Nassau, Oisterwijx, Haaren, Hel- voirt, Berkel, Enscnot, Moeigestel, Oirschoi, Middelbeers. Het verkeer tusschen deze beide gebieden is eveneens toegelaten. Het is verboden in vorenbedoeld postverkeer mededeelingen op te nemen a. die van directe of indrecte waarde voor den vijand kunnen zijn. b. die de autori eiten zouden kun nen belemmeren in het opsporen en in bewaring stellen van landverrader- lijke en politiek verdachte elementen. c. die bevaar kunnen opleveren voor personen, die zich nog in de feitelijke macht van den vijand be vinden. Verder is verboden het gebruik van geheimschrift. Het gebruik van cijfers of lettergroepen is alleen toegestaan indien een korte vermelding is bijge voegd, zooals „koersbericht .markt bericht" enz. Ter voorkoming van vertraging schrijve men zooveel mogelijk in de Nederland che (Zuid-Afrikaansche en Vlaamsche daaronder begrepen; Engel- sche Fransche of Duitsche taal. Men schrijve duidelijk en goed leesbaar. Naam, voornamen en volledig adres moeten op de stukken worden vermeld .bij brieven op de achterzijde, bij briefkaarten aan de adreszijdej. net is verboden in de brieven in te sluiten agebruikte zegels; b. a beeldingen van welken aard ook (.met uitzondering van personen- foto's van het pasformaatj; c. schaakproblemen, kruiswoord raadsels of andere raadselopgaven d. gramofoonplaten of andere mede deelingen, die op mechanische wijze zijn opgenomen, tenzij verzending geschiedt ten behoeve van den handel. In den linkerbovenhoek van de adreszijde vermelde men de taal, waarin de inhoud is gesteld, indien dit niei de Nederlandscne taal is Gevoerde enveloppen mogen niet worden gebruikt. Taxaiiemarkten paarden. De Provinciale Voedselcommis- sans voor Zeeland maakt bekend dat op 3 Januari 1945 le Hulst en op 5 Januari 1945 te Axel een taxatiemarkt voor paarden zal worden gehouden. Alle paarden ouder dan 1 jaar mogen worden aangevoerd, mits zij voor boven genoemde data op de Landbouw school zijn opgegeven. De paar den worden uitsluitend toegewe zen aan personen, die in het bezit zijn van een aankoopver gunning gedateerd na 15 Dec. 1944. Legerpaarden mogen niet wor den aangevoerd, Wij maken de paardenhouders er op attent dat verkoop van niet- premiepaarden buitenom de taxa tiemarkt niet is toegestaan. Hier tegen zal streng worden opge treden, terwijl inbeslagname zal volgen. Leveringsaanslag voor granen, zaden en peulvruchten oogst 1944 Om misverstand tevoor komen maken wij de telers van granen, zaden en peulvruchten erop attent dat het te leveten aantal kg. van de definitieve aanslag oogst 1944 mag verminderd worden met de toewijzing voor zelfverzorging en telerspremie, de havertoewijzing en de hoeveelheid die noodig is voor eigen zaaizaad. Aanhouden stierkalveren. Alle nuchtere stierkalveren moeten voortaan direct geleverd worden, behalve volbloeden. Het feit ligt er dat stierkalveren op de bedrijven zijn van 3 mnd. of ouder en ook stierkalveren die reeds van de melk zijn. Deze kunnen aangehouden wor den, maar hiervoor moeten con tracten worden afgesloten. Deze op het districtskantoor aan te vragen. De Burgemeester van AXEL maakt bekend, dat vanaf heden tot en met 1 Januari 1945 aan de bevolking toestemming wordt verleend om tot 1 uur in de open lucht te verblijven. De Burgemeester van Axel, P. L. D. J. VAN OEVEREN. Alle fabrikanten van bakkerij grondstoffen, als plaatsmeermid delen, beschuitgelei enz., die event, voor toewijzing van grond stoffen in aanmerking wenschen te komen, dienen zich onder opgave van firmanaam en juiste adres schriftelijk te melden bij den Algemeenen Commissaris voor de Voedselvoorziening, Gï- rard van Swieteristraat 58, te Tilburg. De brieven kunnen voor door zending aan mijn bureau worden bezorgd bij den Piaatselijken Bureauhouder, in wiens district net bedrijf is gevestigd. De Algemeene Commissaris v. d. Voedselvoorziening. BEKENDMAKING aan verwanten van Zeevarenden. Verwanten van die zeevaren den-kostwinners, die tijdens den oorlog dienst hebben gedaan op koopvaardij- en visschersschepen ten behoeve van de geallieeidc oorlogvoering, gelieven zich on verwijld te melden bij de ge meente-secretarie, alwaar hen in- lichtingsformulieren ter invulling zullen worden verstrekt. Het ligt in de bedoeling zoo spoedig mogelijk te geraken tot een regeling van de uitbetaling aan bedoelde verwanten, van be paalde bedragen, te weten die bedragen, wtlxe ingehouden wor den op het loon van den zee varende. Hel betreffende formulier dient na invulling zoo spoedig mogelijk bij de gemeente-secretarie inge leverd te worden. BENZINEPOSITIE. Het publiek gaat uit van de gedachte dat er benzine genoeg is, en rijdt daarom al dan niet met of zonder vergunning, al dan niet gemotiveerd. Men dient zich te realiseeren, dat alle transport over den weg geschiedt, aangezien spoorweg- en waterverkeer ontbreekt. Wij zijn ons ten volle bewust, dat door het ontbreken van telefoon en communicatiemiddelen het bedrijfsle ven moeilijk op gang kan komen, en heeft het Rijksbureau voor Aardolie producten hiermede, voor zoover haar dit mogelijk was, rekening gehouden. Thans loopt de zaak echter vast, als niet onmiddellijk een einde komt aan het ongemotiveerd rijden. Men dient 1 zich'te houden aan minimum hoeveel heden, alle niet strikt noodzakelijke ritten voorkomen, meer gecombineerd rijden. Momenteel is de situat'e zoo dat de toegewezen hoeveelheden benzine nauwelijks voldoende zijn om de voed- seltransporten, het malen en dorsch n van broodgraan gaande te houden, en zullen wij, hoe het ons ook zou spijten, alle benzineverstrekking voor andere doeleinden geheel moeten stoppen. Wij zijn doende meer product ter beschikking te krijgen, doch zoolang dit er niet is, hebben wij de Rijksver keersinspectie moeten verzoeken geen vergunningen meer uit te geven. 1 enslotte merken wij nog op, dat de benzine beschikbaar wordt gesteld door het leger, wat dit product zelf hard en hard noodig heeft om den oorlog te winnen, en kunnen wij niet onbeperkt hiervan gebruiken. Eindhoven, Dec. 1944. Verordening van den Militairen Commissaris van het district Zeeuwsch Vlaanderen dd. 13 Dec. 1944, no. 1 (Verordening sluiting Westelijk Z. Vlaanderen). De Militaire Commissaris van het district Zeeuwsch-Vlaanderen, mede uitoefenende de bevoegdheden, toege kend aan het Militair Gezag, in het vorengenoemde gedeelte van het in bijzonderen staat van beleg verkee rende grondgebied van het Rijk in Europa Overwegende, dat de veiligheid van den Staat Vordert, dat het betreden van en het verblijven in .Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen aan beperkingen onderworpen wordt; Gelet op de desbetreffende bepa lingen van het Besluit op den bijzon deren staat van beleg; Stelt vast de volgende VERORDENING. Artikel 1. Onder Westelijk Zeeuwsch Vlaan deren wordt in deze verordening ver staan het gebied van de gemeenten Aardenburg, Biervliet, Breskens, Cad- zand, Groede, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Oostburg, Retranchement, Schoondijke, Sluis Waterlandkerkje, ljzendijke en Zuidzande. Artikel 2. Het is verboden: a. zich van buiten Westelijk Z. Vlaanderen daarbinnen te begeven of daarin terug te keeren b. zich na 31 December 1944 in Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen te bevinden. Artikel 3. Het bepaalde in artikel 2 geldt niet ten aanzien van a. de personen, bedoeld in artikel 13, 3e lid, van het besluit op den bijzonderen staat van beleg; b. M litairen en ambtenaren of be ambten van het Rijk, provinciën, gemeenten, polders of waterschappen, of van diensten, instellingen of be drijven van deze lichamen, in de uit oefening van hun dienst; c. peisonen, voorzien van een gel dige schriftelijke verblijfsvergunning voor Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen. Artikel 4. Verblijfsvergunningen voor Weste lijk Zeeuwsch Vlaanderen kunnen worden afgegeven door of vanwege het militair gezag, en voorts: a. ten aanzien van personen, die in Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen aldaar thuis behooren, door den bur gemeester hunner woon- of verblijf plaats b. ten aanzien van personen, die elders in Zeeuwsch Vlaanderen thuis behooren of verblijven, door den bur gemeester hunner woon- of verblijf plaats, doch voor niet langer dan acht dagen. 2. Aan de verblijfsvergunningen kunnen voorwaarden worden verbon den. Zij kunnen te allen tijde worden ingetrokken. De gestelde voorwaarden kunnen te allen tijde gewijzigdworden. Artikel 5. Een ieder, aan wien een verblijfs vergunning voor Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen is uitgereikt, is gehouden deze gedurende zijn verblijf aldaar te allen tijde bij zich te hebben, dezelve aan de dienaren der openbare macht, belast met de controle op de naleving dezer verordening, op eerste aan vraag te vertoonen of ter inzage te verstrekken en Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen uiterlijk op het "tijdstip, waarop de geldigheid van die ver blijfsvergunning mocht verstrijken, te verlaten. 2. De personen, in art. 3 onder b bedoeld, zijn gehouden Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen te verlaten, zoodra hun dienst hun aanwezigheid aldaar niet meer vereischt. Artikel 6. 1. Hij die al dan nietjopzettelijk één der artikelen 2 en 5 of een voor waarde als bedoeld in art. 4, tweede lid, overtreedt, niet nakomt of de uitvoering daarvan verhindert of be lemmert, wordt als schuldig aan een overtreding ingevolge artikel 26, le lid van het Besluit op den bijzonderen staat van beleg gestraft met hechtenis van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste twee duizend gulden. 2. De in art 5 bedoelde dienaren van de openbare macht zijn bevoegd den verdachte uit Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen te verwijderen. Artikel 7. 1. Deze verordening geldt voor Zeeuwsch Vlaanderen. 2. Zij zal worden bekendgemaakt door aanplakking aan de pui van de gemeentehuizen en door aanplakking op voor het publiek zichtbare wijze aan de postkantoren en treedt onmid dellijk na hare afkondiging in werking' 3. Zij kan worden aangehaald onder den titel„Verordening sluiting Wes telijk Zeeuwsch Vlaanderen.' Gegeven te Axel, 13 December 1944. De Militaire Commissaris van het district Zeeuwsch Vlaanderen, De Kapitein ter Zee K. M., J. VAN LEEUWEN. De Officier van Justitie te Middel burg, verzoekt te worden bekend ge maakt met het bestaan v. erfgenamen van wijlen den Nederlander Johan Theodorus Toorop, geboren 8 Sept. 1873 te Pekoalzeigan [N.I.J, ter aarde besteld op 21 Augustus 1943 op de begraafplaats van Bagneux [Cimetiere Farisien[. Een schoonzuster van den overledene [de echtgenoote van diens broederj zou zich in Nederl. bevinden. Zij die meenen hieromtrent inlich tingen te kunnen verschaffen worden verzocht zich tot de Politie ter hunner plaatse wenden. o— De Marine Commandant van Vlis- singen maakt bekend, dat geen vaartuig de haven van Vlissingen mag binnen varen of verlaten zonder toestemming van den Marine-Commandant. Ligplaatsen zullen worden aangewezen De Marine-Commandant. Vlissingen, Dec 1944. Voor de vlugge en prompte uilbetaling van mijn op 15 December onteigend paard verzekerd bij ae Onder linge Veeverzekerings- Muatschappij te Huist, betuig ik niermede mijn welgemeenden dank. lederen Paarden- en Vee houder kan deze Mij ten zeerste worden aanbevolen. ADR. DIELEMAN. Axel, 19 Dec. 1944. WIJ HEBBEN THANS WEER AF TE GEVEN: Alle soorten 1ste en 2de nabouw Ook kleine voorraden org. V oorjaarsgranen. Alsmede alle soorten in alle klassen en maten. Beleefd aanbevelend, N 7ü, AXEL. De instructies voor inventarisatie en de inlichtingen formulieren voor Meubelen en Huishoudelijke Artikelen, van de Commissievoorziening Zeeuwsch-Vlaanderen, zijn thans op de Distributiekantoren verkrijgbaar of na aanvrage per post bij den Secr. Commissievoor ziening Zeeuwsch-Vlaanderen, Steenstraat 8, Hulst. De uiterste inleveringsdatum is bepaald op VRIJDAG 29 DECEMBER 1944. Er wordt op gewezen dat diegenen die geen formulier indienen voor leveringen en/of vergunningen niet in Aanmerking zullen komen. I 1 t 0 t< I

Axelsche Courant | 1944 | | pagina 2