AXELSCHE COURANT S NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Plaatselijk Nieuws. N ieu wsberick ten. Bekendmakingen. '1 A Kerstgedachten. Qfficieële Bekendmakingen 'i I'. :>i 0 No. 27 VRIJDAG 22 DECEMBER 1944 58e JAARGANG Drukker-Uitgeefster-, Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM 0 Kerstnacht, schooner dan de dagen, Hoe kon Herode 't licht verdragen, Dat in uw duisternisse blinkt, En wordt gevierd en aangebeden Zijn hoogmoed luistert naar neen [reden, Hoe schel die in zijn ooren klinkt, Hij poogt d' onoozele te vernielen, Door 't moorden van onoozele [zielen, En wekt een stad en landgeschrei (Uit Vondel's „Gijsbrecht van Aemstel".) Voor de zesde maal luiden de klokken in oorlogstijd. Maar lichter dan ooit doemt thans uit het donker van den Kerstnacht het blijde schijnsel op van den Vrede, die komen moet en komen zal. Want de rijke belofte zal vervuld worden. Christus is geboren. Vrede op aarde I Maar onze harten schreien nog om al het leed en zooveel rouw rondom ons. Wie zal, om met Vondel te spreken, „de droeve moeders troosten die nu haar lieve kinders derft, r.u zij dfe ziet in 't bloed versmoren, en zooveel zwaarden rood geverfd". Kerstmis 1944 Vijf maal achtereenvolgens moest onze geliefde Koningin met haar Huis dit hooggetij van het Christendom op vreemden bodem vieren. Vijf malen achtereen ge beurde dit, gescheiden van haar Volk en van degenen, die haar het nauwst verwant zijn, ons prinselijk gezin. En voor de vijfde maal gaan onze gedachten weer naar het bevriende en voor haar zoo gastvrije Londen. Want er is thans meer dan ooit het blijde vertrouwen, dat het uur der hereeniging aanstaande is. En in hoevele gezinnen is het nu reeds de vijfde of zesde maal, dat dit Feest der feesten gevierd wordt in afwezigheid van de vaders en de zonen, die uit reisden te land of ter zee, in zorgelijke wegen, thans ter be vordering van het belang des lands. Ziet lezer, op deze hoogtij dagen vermenigvuldigen onze ge dachten aan hen zich en raken wij smartelijke snaren aan als wij hunner in den familiekring ge denken bij het noemen hunner namen 1 God heeft ons volk jarenlang geleid door donkere dalen. En de somberheid en de dreigingen van de schaduwen des doods zijn nog gedurig om ons. En nog lijdt het overgroote deel van ons volk onzegbaar onder de over- heersching van vreemde tyrannen, voor wie het Kerstfeest niet meer bestaat, die het hebben geschrapt uit de rij der Hoogtijdagen van het Christendom. Het barbaarsche Zonnewendefeest van de Ger- maansche voorvaderen, maar ook niets meer of minder is daar in de plaats gekomen voor de viering van Christus' geboorteBekla genswaardig volk, dat zich niet anders weet te uiten dan door het in eere herstellen van een heidensche mythologiehet mo derne Heidendom. Doch ons moge de rijke en blijde belofte vervullen van den Vrede, door de Engelen in Efra- tha's velden gebracut met het „Vrede op aarde, in menschen een welbehagen F' Daar was de geboorte van het goddelijke kind immers het sym bool van. God gaf ons zijn zoon, opdat zijn dood eenmaal het zoenoffer zou kunnen zijn voor onze zonden, voor al het kwaad door ons bedreven Ziet, voor wie daaraan in nood en dood blijft vasthouden, is zelfs dit oorlogs-KerstfeestVredes feest Laat dan de kanonnen bul deren en de vijand nogmaals als zooveelste wanhoopspoging zijn horden opzwiepen, wij blijven rotsvast in onze overtui ging dat ons een sterke Held terzijde staat, d e God zelf ons heeft verkoren. Vraagt gij zijn naam, zoo weet, dat Hij de Chris tus heet, Gods ééngeboren Zoon, verwinnaar op den Troont De zege is ons beschoren 1 Zoo klinkt het in het aloude Lutherlied. En het is dit anker, dit vaste vertrouwen, dat ons als hechte waarborg en vaste belofte uit eindelijk nooit zal beschamen. Niet eindeloos zal God zijn volk kastijden. En daarom blijven wij ook op dit zesde oorlogs-Kerstfeest ver vuld van optimisme en waarach tige hoop. En wij besluiten met een ander Kerstlied van onzen onvolprezen Vondel Ema*uel is nu geboren, Zoo lang gelêen. Den Vaderen beloofd te voren Eer hij verscheen. Het licht van 't licht ontbeert zijn [luister. Een Engels blijde stem De Herders wekt en wijst bij duister Naar 't arme Bethlehem. Al d' Englen eer den Hoogste [wenschen, Het aardrijk vrêe, Een goede wil aan alle menschen Van stêe tot stêe. BRAM. MILITAIR GEZAG. In de tegenwoordige tijd is iedere onnoodige onderbreking van het werk uit den booze. Daarom moet op alle werkdagen het werk voortgang vinden. Sluiting der bedrijven tus- schen Kerstmis en Nieuwjaar is ten strengste verboden. Alleen op de beide Kerstdagen en op Nieuwjaarsdag kan het werk wor den stopgezet. De Militaire Commissaris in Z;euwsch-Vlaanderen. De Kapitein ter Zee, J. VAN LEEUWEN. o— Inlevering wapens en munitie Een ieder die na 31 Dec. 1944 nog in het bezit bevonden wordt van wapens, lichtpistolen of mu nitie, op welke wijze dan ook verkregen en niet in het bezit is van een vergunning volgens de wapen- en vuurwet zal worden gearresteerd. Inlevering moet geschieden bij den dichtstbijzijn- den Ned. militairen commandant. Grensoverschrijding. Daar bij het meerendeel der inwo ners van het reeds bevrijde Neder landsche gebied onbekendheid bestaat met de regelen welke in acht genomen dienen te worden om de Nederlandsch- Belgische grens te overschrijden, wordt door den Commandant van Grensvak VIII te Roosendaal, van den Dienst der Grensbewaking ter kennis gebracht, dat overschrijding van be doelde grens alleen dan geoorloofd is indien men voorzien is van een Bewijs van Verleenden (In en> Uitgang. Deze Bewijzen worden namens den Commandant van Grensvak VIII voor de grensstrook gelegen tusschen Strij- beek (.inbegrepen) en de Zeegrens van West. Z-.Vlaanderen, afgegeven door den Inspecteur der Invoerrechten en Accijnzen te Roosendaal, als Hoofd van den Administratieven Dienst der Grensbewaking voor genoemd Grens vak. Aanvragen tot het verleenen van een dergelijk bewijs kunnen worden J ingediend ten bureele van de Veijig- heidsdetachementen van den Grens- bewakingsdienst Te Roosendaal: Brugstraat 40 te Breda: Zandberglaan 6 te Zun- dert: p.a. Visitatiepost der Invoer rechten en Accijnzen te Wernhout te Ossendrecht: p.a. St. Eliza- bethsgestichtte Hulst: p.a. Ont vangkantoor der Directe Belastingen, Invoerrechten en Accijnzen te Axel: p.a. den heer Breel, Assistent der Dir. Bel., Invoerr. en Accijnzente Sas van Gent: p.a. Ontvangkantoor der Dir. Bel.te IJzendijke: p.a. den heer J. C. Simon, hoofdkommies der Dir. Bel.te Oostburg: p.a. Inspectie der Belastingente Sluis: p.a. Gemeentehuis, alsook door bemid deling van de doorlaatposten en van de Dienstgeieiders der Invoerrechten en Accijnzen langs de grens. In verband met de minder goede verbinding met Z.-Vlaanderen is voorshands de fungeerend inspecteur der invoerrechten te Terneuzen (sub inspectie, Burg. Geillstraat 16 18, ge machtigd, om voor het gebied van Z. Vlaanderen namens genoemde Com mandant bedoelde Bewijzen af te geven. De aandacht wordt er op gevestigd dat deze „Bewijzen van Verleenden (In- em Uitgang alleen dan worden verstrekt indien het Militaire of het algemeen Landsbelang zulks vordert, behoudens te maken beschikkingen voor bijzondere gevallen. Voor parti culiere en familie-aangelegenheden kunnen tot nu toe geen bewijzen worden verstrekt. Bij de indiening van de aanvrage tot het verleenen van 'n bewijs dienen de bewijzen waaruit de noodzakelijk heid blijkt tot het ondernemen van de reis, te worden overgelegd tezamen met een door den burgemeester of door de politie af te geven verklaring, inhoudende dat de aanvrager niet als politiek onbetrouwbaar of onbetrouw baar uit anderen hoofde is aait te merken. Alvorens tot verstrekking der Bewij zen van Verleenden in- en uitgang wordt overgegaan, dienen twee pas foto's te worden ingeleverd, waarna toezending volgen kan. Indien geen pasfoto's kunnen worden geprodu ceerd, kan toch tot verstrekking van bedoeld bewijs worden overgegaan, indien de aanvrager persoonlijk ver schijnt ofwel ten bureele van voor- roemden inspecteur van invoerrechten en accijnzen te Roosendaal of wel ten bureele van genoemden inspecteur der invoerrechten en accijnzen te Ter- neuzen voor het plaatsen van vinger afdrukken. Voor het zgn. kleine grensverkeer (voor de eigenlijke grensbewoners op Nederlandsch gebied; worden ook bewijzen van verleenden in- en uit gang afgegeven, welke gelijk zijn aan die welke voor het normale grens verkeer worden gebezigd. De bewij zen van verleenden in- en uitgang mede inhoudende de gebieden, waar men in België mag vertoeven, worden verstrekt door de Hoofden van boven genoemde Veiligheidsdetachementen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aan de „bewijzen van verleenden in- en uitgang" geenerlei rechten kun nen worden ontleend om in België te mogen reizen, Uit den aard der zaak kunnen Nederlandsche instanties zon der meer geen bewijzen atgeven waar aan rechten kunnen worden ontleend betreffende verkeer in België. Teneinde in België geen moeilijk heden te ontmoeten, wordt den reizi ger in eigen belang aangeraden om nadat men in het bezit is van een bewijs als bovengenoemd zorg te dragen, dat ten blijke van accoord- bevinding, deze bewijzen of andere papieren waaruit de noodzakelijkheid blijkt van de voorgenomen reis, wor den afgestempeld door een der Civil Affairs Detachments. Somwijlen ge bruiken deze Civil Affairs Detach ments eigen formulieren, die eerst geteekend worden, nadat de plaatse lijke politie of de burgemeester ter plaatse heeft doen blijken dat tegen den persoon en tegen de voorgeno men reis geen bezwaren bestaan. Men bedenke voorts, dat een door Civil Affairs Detachments verleende goedkeuring of toestemming den Ne derlandsche ingezetene of grensganger niet ontheft van de verplichting een bewijs van verleenden in en uitgang te be itten, wil men niet onaange naamheden ondervinden tengevolge van de verordeningen op het punt der Grensbewakingen. Belgische ingezetenen, die tevens grensbewoners zijn, kunnen middels de doorlaatposten aan de grenzen door de hiervorengenoemde veiligheids- üetacheraenteo in het bezit van een grenspas worden gesteld indien deze grensbewoners vooreerst voldoende betrouwbaar worden geacht en ten andere voor beroep of bedrijf of wegens familie-omstandigheden de grens hebben te overschrijden. A.s. Woensdag en Donderdag zal alhier een collecte worden gehouden ten bate van het Ned. Roode Kruis, waarbij tevens ge legenheid zal zijn zich als lid op te geven. Het is zeker over bodig, om voor deze overbekende en bij uitstek menschlievende instelling nog een betoog te hou den. Het zal ieder rechtgeaard Nederlander 'n voldoening geven in de gelegenheid te zijn, al is het dan ook slechts financieel, een steentje bij te dragen om door middel van het Rode Kruis den nood aan het front en onder de getroffen burgerbevolking te lenigen. Doktoren, Zusters en overig personeel zorgen voor de rest. In onze onmiddellijke nabij heid mochten wij den laatsten tijd ondervinden dat hun geen opoffering te zwaar is. Axel zal zeker ook nu niet achteraan staan. Ieder geve naar vermogen. Predikbeurten. 24 en 25 December Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. van Oeveren, 2,30 uur Ds. Sara- ber, van Kloosterzande. 24 December Geref. Kerk. 10 uur Ds. Post 2,30 uur Ds. Zemel. 25 December 10 uur Ds. Zemel. 2.30 Ds. Post. 24 en 25 December Geref. Gem. 10 uur Leeskerk, 2,30 uur Leeskerk. Gevonden voorwerpen. Een glacé handschoen en een combinatietang. A. van Driel, Wilhelminastraat 50. Het radio-programma van Herrijzend Nederland bevat voor le en 2e Kerstdag enkele interes sante nummers. Plaatsgebrek belet ons deze nader te vermel den. De zender geeft echter 's morgens om 8,50 u. een over zicht van het programma van de dag. Woensdag. Westfront. DeDuitschers zijn op 4 plaatsen, de grens van België en Luxemburg overgesto ken. Zij staan bij Stavelot. Ten Zuiden van Monschau, waar 6 Duitsche tegenaanvallen zijn af geslagen, is de geallieerde tegen actie nu bezig op gang te komen. Op een zeker punt staan de Duitsche voorhoede kolonnes nog op 30 km. van Luik. Er is een opmerkelijke Duitsche patrouille activiteit in de Noordelijke sec- t ren van het Westelijk front. Donderdag. Het Amerikaansche 1ste leger begint de Duitsche opmarsch aan hu Westelijk front te vertragen. Op het Noordelijk uiteinde van hu front hebben de Amerikanen j Monschau heroverd, dat de Duit- scners in het begin van de week bezet hadden. Verder naar het Zuiden werden gisteren verwoede tanksiagen ui'gevochten in de omgeving van St. Vite en Stavelot, welke beide plaatstn rog S' eds in Amerikaansche nanoen zijn. Ten Westen van Trier zijn de Duitschers 10 km. in Luxemburg doorgedrongen. Vrijdagmorgen. Westfront. Op de beide flanken van den Duitschen aan val in Balgië houden de Ameri kanen stand. De spits van den Duitschen aanval was Dinsdag middag echter reeds 50 km. ver in België doorgedrongen. Ech- ternach is nog steeds in handen der Amerikanen. In het Noorden, bij Malmédy, heroveren de Ame rikanen terrein. Trier is gisteren opnieuw gebombardeerd. Aan de overige fronten in het Westen maakten de geallieerden weer goede vorderingen. Vrijdagmiddag. In Luxemburg is Clervaux in Duitsche handen. De Duitschers werpen nog steeds parachutisten in den strijd om de toevoerlijnen naar het front te blokkeerer.. Bij Mondschau werden nog enkele andere plaatsen heroverd. De Amerikanen staan 15 km ten Z.O. van deze stad. Ook in Mal médy zijn de Amerikanen weer binnengedrongen. In het Noorden handhaven zij een linie die van Stavelo over Malmedy naar Mondschau loopt. Ook in het Zuiden breidt de Duitsche door braak zich niet verder meer uit. Alleen in het midden maken de Duitschers nog voortgang, 20 km ten Zuiden van Luik hebben zij de weg tusschen Luik en Luxem burg afgesneden. Het heftigst wordt gevochten in de buurt van St. Vite. Het stadje zelf is nog steeds in Ame rikaansche handen. De Burgemeester van Axel maakt bekend Ingevolge opdracht van het Rijkskolenbureau zal voorloopig gas geleverd worden als volgt 's Morgens van 7 tot 8 en van 11 uur tot 12,30. 's Avonds vanaf het vallen der duisternis tot 10 uur. In de avonduren moet verlaagde druk worden gegeven, aangezien de gaslevering dan alleen bestemd is voor gezinnen m. gasverlichting Koken moet geheel nagelaten worden in dien tijd. De kolenpositie is thans dermate zorgvol dat, indien geen kolen ontvangen worden, de gaslevering aan het eind dezer maand moet gestaakt worden. Op dit oogenblik is er nog geen uitzicht op nieuwe aanvoer, dus ieder ga zoo zuinig mogelijk met gas om. o—- De laatste weken is het enkele malen voorgekomen, dat vliegende bommen (V 1) over onze gemeente vlogen. Hoewel tot nog toe geen dezer projectielen in de gemeente zijn gevallen,is het niet uitgesloten dat een vliegende bom hier neer zou komen. Daar de ervaring heeft geleerd, dat zeer veler, bij het inslaan dezer projectielen gewond worden door glassplinters, dient de bevolking de navolgende richt lijnen in acht te nemen verwijder u bij explosiegevaar van de ramen staat bij explosiegevaar nooit op één lijn met raam en deur laat ramen een weinig open voorkomt het splinteren v. gias door 't aanbrengen van samen houdend materiaal (vitrage, kaasdoek, etc.) Papieren stroo- ken geven hoegenaamd geen bescherming. laat zooveel mogelijk gordijnen hangen, i, t i 1 I i-i i i'i J ii H§ 1 ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 5 ct. Kwartaalabonnement: AXEL, binnen de kom: fl 1.25 Alle andere plaatsen: fl. 1.55 f ADVERTENTIEPRIJS: 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeelingen: 15 ct per m.m. Kleine Advertentlên: (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. i f i i i i i I I; 1 il I 'I E 'l t I i i i 1 E i i - ,1 ,1 l ,1

Axelsche Courant | 1944 | | pagina 1