AXELSCHE COURANT II NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. V. Eensgezindheid. Nieuwsberichten. Ingezonden Stukken No. 26 DINSDAG 19 DECEMBER 1944 58e JAARGANG Drukker-Uitgeefster; Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM Bij de her-verschijning na jaren van opgelegd gedwongen zwijgen van dit blad, werd door de redactie een motto uit gegeven, luidende„Ingezonden stukken van kankeraars worden niet opgenomen." Dit parool als wijze daad tot uitdrukking ge bracht, vond sympathie en alge- meene instemming, zelfs tot zeer ver buiten den gewonen lezers kring. Het klonk als een soort beginselverklaring, kort en bondig, zakelijk en concreet. Maar het deed ook aan als een stormbal, die geheschen moet blijven en waarin als attentie-sein dit devies zal blijven prijken Immerszonder ook maar in het minst afbreuk of tekort te te willen doen aan de onderons Nederlanders zoo algemeen heer- schende zucht tot vrije en onbe lemmerde meeningsuiting en uit oefening van critiek, zal het nu voor ieder weldenkende wel zoo duidelijk als kristal zijn, dat zoo al ooit zeker in dit tijds gewricht afbrekende critiek niet op zijn plaats is en zelfs hoe genaamd niet getolereerd moet worden. Zelfs dient in dit op zicht ook voor de toekomst een scherpe graadmeter als maatstaf te worden aangelegd. De z.g. „nieuwe orde" heeft zooveel wanorde, chaos en puin- hoopen geschapen, dat daarvoor noch tijd, noch gelegenheid be hoort te zijn. In een tijd van algeheele ontreddering als deze, zou trouwens niets gemakkelijker zijn dan opstandigheid en onte vredenheid zaaien en aanwak keren. Onder die nieuwe orde was zelfs voor vrije meeningsuiting geen plaats. Toen heerschte er «eenhei d", al deed deze den ken aan de eenheid van het kerkhof, want zoowel persoonlijk als collectief werden wij gelijk geschakeld. Het blijven verschijnen (naar den vorm) van vroeger als zeer principieel en toonaangevend be kend staande dagbladen deed daaraan niets af of toe. Zelfs niet al werden deze beperkt tot weekbladen. Zij bleven de chronische papiernood die alleen voor de N.S.B-lectuur niet gold buiten beschouwing latend verschijnen en verbreidden op drie van de vier pagina's getrouw de voorgelegde leugens, waarbij dan voor één of twee kolommen kerkelijke berichten, waterstan den of radioprogramma's van den B.N.O. genadig een plaatsje werd ingeruimd. Zelfs de aansporingen tot dienstneming in de vijande lijke legers werden tot het laatst afgedrukt. Maar.... de waarheid vond geen herberg Doch de kritiek zweeg in alle toonaarden. Hier gold slechts het gebod „Slikken of St.... 1" Maar nu wij sedert drie maan den het zoet der bevrijding smaken en dus het hek van den dam is houdt dit nog geen vrijbrief in om er nu voort aan maar vrijelijk op los te kan keren en kritikasten. Er is een woord, dat in dezen veelbewogen tijd geweldige popu lariteit heeft verkregen. Het werd het slagwoord van den dag en het verkreeg een gouden klank Het is het woopje „ondergrond- sche." Ieder, die zich tijdens de bezetting der Moffen tróuw en aanhankelijk heeft betoond en op de bres stond voor de goede zaak mag een streepje voor heb ben, al behoett hij nog niet altijd tot „persona grata" te worden verheven. Het is in elk geval zoo, dat een oude juffer in de tram voor een man van de „on- dergrondsche" op zal staanDit woord heeft dus, naar men zoo zou zeggen, het hart van ons volk veroverd. Echter niet om nu ook „onder- grondsch" of achteraf te gaan stoken en kankeren en schade te doen aan de éénheid en saam- hoorigheid van ons zwaar getrof fen en nog uit zoovele wonden bloedende Nederlandsche volk. Bedenkelijk, ja zelfs verderfelijk is het, wanneer zulks geschiedt door als „hoogstaande" aange schreven personen, die toch dage lijks kunnen leeren uit het wereld gebeuren, waartoe een door twist en partijhaat verscheurd volk kan komen. Want, om midden in een overgangstijdperk als dit de splijt zwam ter tafel te brengen en weer op iedere slak zout te gaan leggen, is niets meer of minder dan bewust aanleggen op scheur makerij en tweedracht. In het verleden is daardoor slechts onheil over ons volk ge bracht, voor de toekomst mogen wij daarvoor dus bewaard blijven. Onder vreemde tyrannie wisten wij de éénheid bewonderens waardig te handhaven. Aan de overzijde van het Kanaal, waar onfter het standvastig beleid onzer Landsvrouwe, onze wettige regeering zetelt, werd onze hou ding dan ook gewaardeerd. Vier en een half jaar van lijden, ont bering, vervolging en terreur door landverraders en vijanden hebben ons volk niet van zijn geloof of beginselen vervreemd. Integen deel, de kerken waren voller dan ooit en onze ideeën hielden wij vast, alle gelijkschakeling ten spijt. Niet zonder reden heetten wij onvatbaar voor extremistische neigingen en uitspattingen, die elders aan den dag traden. Laat dezen spreekwoordelijken zin voor werkelijkheid en goed be grip ons in dezen overgangstijd niet verlaten. De grijsgroene Coloradokevers hebben onze velden geplukt en verwoest en maanden voor den tijd van de komst onzer bondgenooten zijn groote gedeelten van ons land onder water gezet. Opzettelijk en met groote stelselmatigheid schijnt de vijand er alles aan gelegen om de chaos in ons land zoo groot mogelijk te maken. Zouden wij hem nu in de kaart gaan spelen door onze saamhoorigheid, die zoo hecht gesmeed is, prijs te geven Neen immers I Wij blijven immuun voor verdeeldheid. In het zicht van de veilige haven onzer hernieuwde vrijheid mogen wij maar één doel voor oogen houden. Voorwaarts tot aan de algeheele en gemeen schappelijke overwinning. Ons schip van Staat mag niet stran den „Eendracht maakt macht" is het schoonste devies voor Herrijzend Nederland. BRAM. Als onderdeel dezer internatio nale instelling treedt in ons land het Nederl. Roode Kruis op. Het zou te ver voeren alle werkzaamheden op te sommen, die in den loop der jaren en vooral in de laatste maanden door het Nederlandsche Roode Kruis zijn verricht ten bate van den getroffen medemensch. Ta'loos zijn de paketten, ge zonden aan onze zich in krijgs gevangenschap of gijzeling be vindende Nederlanders in binnen- en buitenland. Een regeling werd getroffen voor schriftelijk contact met in het vaderland achterge bleven verwanten. En thans, nu het oorlogsgeweld onzen vader- landschen bodem door dreunen en opensplijten door bommen en granaten, nu het land door onze vijanden weer wordt prijsgegeven aan onzen erfvijandhet water, nu verricht het Nederlandsche Roode Kruis schitterend werk op eigen bodem. Noodziekenhuizen worden overal waar noodig in gericht, een staf van medici met helpers en helpsters staat dag en nacht gereed om hulp te ver leenen. Door de afdeeling Terneuzen werden ir. overleg met het Mili tair Qezag ingericht en beheerd 7 noodziekenhuizen, t.w. 2 te Hulst, 1 te Axel, 2 te Sluiskil, 1 te Sas van Gent en 1 te Groe nendijk, tesamen met ruim 500 bedden, verder te Koewacht een tehuis voor ouden van dagen met 100 bedden, één te St. Jansteen met 30 bedden en één te Zuid- dorpe met 20 bedden. Onze afdeeling beschikte in haar depót slechts over 25 bedden, dus stonden wij voor schier onoverkomelijke moeilijkheden. Toch hebben we dit opgelost zonder een beroep te moeten doen op het publiek. Een en ander brengt natuurlijk hooge kosten met zich mede. Dit prachtig werk kan slechts worden voort gezet, indien de geheele bevol king het hare bijdraagt door op milde wijze geld voor dit doel af te staan. Dezer dagen zal in de ver schillende gemeenten in Oost- Zeeuwsch-Ylaanderen een col lecte worden gehouden met huis bezoek voor ledenwerving. Ieder wordt opgewekt zich als lid te laten inschrijven en naar mate zijner krachten geldelijk bij te dragen. Laat ieder deze zaak steunen al naar hij meer of minder rijk bedeeld is. Doch in elk geval zóó, dat de bijdrage, waarvoor men zich als lid laat inschrijven, méér is dan een gewone contri butie, méér ook dan een normale gift. Dat zij worde een offer, blijmoedig gebracht om de veels zins lijdende medemensch te hel pen zijn leed gemakkelijker te dragen. Het Nederlandsche Roode Kruis Afdeeling Terneuzen. 13 December 1944. Immers, zij waren degenen die ons bevrijdden van den druk waaronder we ruim 4 jaar hebben geleefd en zij waren het ook die onze burgerbevol king gespaard hebben, ondanks zware offers van hun zijde. zoodoende leefde bij vele Axelaars de begeerte om ook iets voor de Polen te doen. En hoe kan dit beter dan hulp te ver- leenen door steun te geven aan het Poolsche Roode Kruis. Om echter ieder in de gelegenheid te stellen zijn dank te toonen is het plan gerezen de bevolking te bezoeken en de gaven in ontvangst te nemen, die op een lijst genoteerd worden. Verscheidene jonge dames hebben zich bereid verklaard om dit werk op zich te nemen.De tijd is kort, daar genoemde militairen van plan zijn om volgende week terug te komen. Zoodoende moet alles deze week geschieden en mocht U niet thuis zijn bij het bezoek, dan kunt u voor 23 Dec. uw gave bezor gen bij een der onderstaande adressen. Echter staat voorop dat het een ge heel vrijwillig gebaar is. Niemand is dus verplicht te geven. Tevens willen wij er met nadruk op wijzen dat we het ten zeerste zouden betreuren in dien „Het Nederl Roode Kruis" hierdoor schade zou lijden, daar deze instelling naar wij vernamen een actie wil voeren tot het ontvangen v. geld. Alleen is het de bedoeling dat allen in de gelegenheid worden gesteld hun dank te toonen, opdat er niet zijn die later geen gelegenheid zouden hebben gehaj. Met beleefden dank voor de plaatsing D. J, Oggel Jz., Nieuwstraat 40 F. DE Coninck, Buitenweg 5 SPORTNIEUWS. Zaterdagmiddag speelde Axel II alhier een vriendschappelijk partijtje voetbal tegen een geall. taem. De geall. wisten met 2—1 te zegevieren. Zondagmiddag had alhier een ontmoeting plaats tusschen twee geall. militaire elftallen. Het beste elftal wist met 73 te winnen. Westfront. Zaterdag zijn de Duitschers tusschen Mond- schau en Trier een tegenaanval begonnen, die is uitgegroeid tot een tegenoffensief op groote schaal. De Duitschers gebruiken veel van hun opgespaarde reserves aan vliegtuigen en tanks en lijden zware verliezen. Achter het front werden parachutisten uitgewor pen, die echter grootendeels zijn vernietigd. De diepste penetratie wisten de Duitschers te maken bij Malmédy,waar zij 25 km opruk ten. De drie voornaamste aan valsrichtingen zijn Malmédy-Luik, Viande-Bastagne en Echternach- Luxemburg. In het Saargebied maken de Amerikanen goede vorderingen. Karlsruhe wordt door hun artil lerie beschoten. In den sector bij Düren werden enkele steden ver overd, o.a. Wurm en Muhlendorf. Ten Oosten van Lauterburg zijn de Amerikanen op een 8 km. breed front in de Siegfriedlmie doorgedrongen. HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. De zorg voor gewonden, zieken, krijgsgevangenen en andere door den oorlog getroffen menschen, is een taak van het Roode Kruis, welks arbeidsveld zich over de geheele wereld uitstrekt. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) Het Poolsche Roode Kruis. Eind vorige week vertoefden hier enkele Poolsche militaiien, die eenige maanden geleden van hier naar Breda vertrokken. Tijdens hun verblijf kwamen van verschillende zijden giften binnen voor het Poolsche Roode Kruis. Zoodoende werd door een vijftigtal personen een bedrag bijeengebracht van bijna f2000,— als dank voor het geen het Poolsche leger voor Axel gedaan heeft, Luchtfront. De luchtaan vallen op de Duitsche fabrieks steden en spoorwegknooppunten worden onafgebroken voortgezet. Vrijdag is de haven vanljmuiden gebombardeerd, alsmede gisteren een opslagplaats van de V2 in Nederland. Italië. Na de verovering van Faenza zijn de geallieerden nog vijf km. opgerukt in de richting van Bologna. Oostfront. De Russen heb ben vanuit Hongarije de Tsjecho- Slowaaksche grens over een breedte van 110 km. bereikt. Ten N. van Hatvan is Pastan vero verd. Verre Oosten. Zaterdag morgen werd gemeld, dat de Amerikanen op Mindoro, een der eilanden uit de Philippijnen- groep, ten Zuiden van Luzon zijn geland. Thans zijn zij reeds ëen eind landinwaarts gevorderd en zijn bezig met het aanleggen van vliegvelden. De Japanners bieden weinig tegenstand, doch doen onophoudelijk luchtaanvallen. Griekenland. De onlus ten duren nog steeds voort, zij het dan dat het wel iete rustiger is geworden. In Saloniki is op nieuw een staking begonnen. Er worden nog steeds besprekingen gevoerd om de strijd te beëin digen. Samengesteld uit de berichten van Herrijzend Nederland en Radio Oranje. Eilandbewoners dooden Jananners met pijl en boog. Ergens in Ned.-Indië, 4-12, Anep-Aneta Bij ons bezoek aan een der eilanden van den Indischen archi pel vonden wij in de woning van den plaatselijken inheemschen be stuurder een lijst met de namen van 26 inboorlingen,die Japansche soldaten met behulp van pijl en boog gedood hadden. Dit ge schiedde enkele hondeiden meters van het dorp, dat de Japanners trachtten te bezetten. Vier zwaar gewapende Japansche soldaten werden het slachtoffer van de pijlen der bewoners. Deze pijlen zijn slechts zeer primitieve wapens maar in de handen van vaardige boogschutters zijn ze tot op af standen van een 150 m. doodelijke wapens, die in alle stilte den tegenstander dooden. Te Brussel is een opleidings cursus begonnen voor personen uit het bevrijde gebied om deze personen op te leiden voor een functie bij het Militair Gezag in Nederland. (Anep-Aneta). Volgens een bericht in de „Daily Telegraph" is Hitier, vol gens inlichtingen van den Duit- schen ambassadeur bij het Vati- caan, geheel krankzinnig. Hij wordt vastgehouden in het Fisch- hofkasteel tusschen Salzburg en de Tyroolsche grens. Polen. De regeering van ge neraal Arciszewski heeft nieuwe voorstellen gezonden naar de ondergrondsche beweging in Po len. Men hoopt, dat deze een basis zullen vormen voor de nieuwe loenadaringspogingen tot Rusland. De Luitenant-gouverneur- generaal van Ned. Oost Indië, dr. Van Mook, is van een rondreis door het bevrijde Indische gebied in Australië teruggekeerd. (Radio Oranje). Onder bescherming van de koningin-moeder Elisabeth is in den Muntschouwburg te Brussel een galavoorstelling gegeven van Mozarts „Don Juan". De opvoe ring strekt ten bate van de Ned. oorlogsslachtoffers. (Anep-Aneta). Zwitserland heeft aan Ne derland een hoeveelheid levens middelen en medicamenten ter beschikking gesteld. Alles zal per spoor via Frankrijk—België wor den aangevoerd. Op Walcheren zullen de in woners uit de meest getroffen gemeenten worden geëvacueerd, hoofdzakelijk naar Noord- en Zuid Beveland. De evacuatie geschiedt met EngeUch materiaal en Ned, personeel. I r i iij! !ii' 1 i ABONNEMENTSPRIJS- Losse nummers 5 ct. Kwartaalabonnement: AXEL, binnen de kom: fl. 1.25 Alle andere plaatsen: fl. 1.55 *b f ADVERTENTIEPRIJS: 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeelingen: 15 ct per m.m. Kleine Advertentién: (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. i. t i i i ,i: I i ii i i i I 'i t i i ii i ii i i I

Axelsche Courant | 1944 | | pagina 1