AXELSCHE COURANT fl NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Nieuwsberichten. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. ■Bekendmakiugeu. J België en wij. I No. 25 VRIJDAG 15 DECEMBER 1944 V Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK van VESSEM Dat België en Nederland Luxemburg is daarbij stilzwijgend ingesloten in de toekomst nauw moeten samenwerken, wie twijfelt er nog aan En de vraag is daarbij eigenlijk ook niet meer op welk gebied Wij moeten nl. de zaak van alle kanten aanpakken. Ons uitgangs punt moet worden: Alles samen doen, wat samen kan. Het moet bij de centrale staatsorganen aan beide zijden a.h.w. een denkge woonte worden, dat men zich bij elk plan, bij elk wetsontwerp, bij elke technische nieuwigheid af vraagt Kan dit gemeenschap pelijk? Kunnen wij bij elkaar aansluiten Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat beide staten steeds op elkaar moeten wachten, ook wanneer er slechts een theoretische moge lijkheid tot samenwerking bestaat. Nemen wij als voorbeeld het kinderrecht. Wij hebben in onze wetgeving geleidelijk een uitge breid en geraffineerd stelsel van jeugdbescherming gekregende Voogdijiaden, de kinderrechter, de gezinsvoogdij, de observatie en de vastzetting, de ontheffing van en de ontzetting uit de ouder lijke macht. Nu zijn al deze regelingen a h.w. over de oude wetgeving uitgestrooid, doordat zij met gelijktijdig tot stand kwa men. Een nieuwe wet, die dit alles tot een overzichtelijk en harmonisch geheel vereenigt, is noodzakelijk en zal ook zeker het Staatsblad bereiken, doch gelijk schakeling met België is hier nauwelijks mogelijk te achten. Datgene, wat aan elk stelsel van jeugdbescherming ten giondslag ligt, het opvoedkundige principe, hetwelk in het volk leeft, loopt in beide landen te zeer uiteen, dan dat in de eerste jaren uni ficatie der wetgevingen op dit punt te wachten zou zijn. Toch kunnen zelfs in een der gelijk geval de beide landen van verandering in eikaars wetgeving profiteeren. Om eikaars opvat tingen te benaderen moet men ze eerst kennen. En al neemt men eikaars route niet direct over, men kan figuurlijk gespro ken, zijn nieuwe lijnen op gelijke spoorbreedte aanleggen, zoodat men later als de tijd voor samenwerking rijp is zonder wijziging in het eigen apparaat op hetzelfde spoor kan gaan rijden. Juist het spoorwegverkeer geeft momenteel een toepassing van dit beeld. De Nederlandsche Spoorwegen werken op hun ge- electrificeerde lijnen met een spanning van 1500 Volt. De Bel gische Spoorwegen zijn eenige jaren later begonnen te electri- ficeeren, doch gebruiken een ander stroomlype en een ander voltage. Sedert tusschen de elec- trische lijnen der beide landen niet meer ligt dan het baanvak Dordrecht-Antwerpen is men gaan denken over aansluiting der beide systemen. Welnu, had men in beide landen in overleg geëlec- trificeerd, men zou van meet af aan eenzelfde stroomsoort en net spanning hebben ingevoerd. En t.z.t. kunnen zonder verdere voor ziening de netten aansluiten. Goed. Dat is gebeurd Ik heb het geval ook slechts vermeld ter illustratie. De vraag is slechts Hoe het contact te organiseeren, opdat wij in de toekomst niet meer langs elkaar heen loopen In principe zéér eenvoudig. Men kome dikwijls en op vaste tijden bijeen. Dan spreekt men vanzelf over zijn werk, zijn zor gen, zijn plannen. Onder „men" versta ik alle organen van rijksbestuur, van de minister-presidenten af tot de archiefchefs der departementen toe. Al dezen moeten hun col lega's uit het nabuurland geregeld en in weldoordacht verband ont moeten. Daartoe moeten naast perio dieke bijeenkomsten der ministers zelve voor alle departementen Nederlandsch-Belgische commis sies van overleg worden ingesteld, die ook weer in sub-commissies moeten worden onderverdeeld. Zoo zou b.v. het gemengde justitiecomité weer verdeeld moe ten worden in secties voor bur gerlijk recht, strafrecht, politie organisatie, gevangeniswezen, enz. Door bepaalde technische maat regelen zijn verschillende fouten van dit apparaat te vermijden. Om de zaak niet teveel in de theorie te houden nog een voor beeld, of als U wilteen droom beeld. In de vergadering der toekoms tige P.T.T.-commissie toonen de Nederlandsche functionarissen hun Belgischen collega's de tee- keningen van een nieuw model poslrijtuig voor de Nederlandsche Spoorwegen. De Belgen zijn zoo enthousiast over het ontwerp, dat zij, na ruggespraak in eigen land, besluiten hetzelfde type rijtuig in te voeren. Meerbeide landen bestellen de rijtuigen gemeen schappelijk. Dat drukt den prijs aanzienlijk. Nóg meer. De oude Belgische postri)tuigen waren drie-assig. Zij mochten daarom niet meerijden in de Nederlandsche treinen. Nu kunnen de Belgische postwagens de grens over. Dat beteekent de verwezenlijking van een anderen droomEen gemeenschappelijk vervoer der brievenmalen over het heele Nederlandsch-Belgische spoorwegnet. In een slotartikel zullen wij de verschillende gebieden der coör dinatie nog eens in vogelvlucht de revue laten passeeren, Mr. Jacob Frankel. Geref. Kerk. 10 uur Ds. D. Zemel, 2,30 uur Ds. J. S. Post. Geref. Gem. 10 uur Leeskerk, 2,30 uur Leeskerk. Nederland. Van het front in Nederland valt niet veel te vermelden. Een Dinsdag door de Duitschers ondernomen poging om in de geall. linie's binnen te dringen werd afgeslagen. Duitachland. Het laatste fort bij Metz heeft zich aan de geall. overgegeven, waarbij 500 krijgsgevangenen werden gemaakt Selz is veroverd. Saargemund is geheel van Duitschers gezuiverd, ten N.O. van deze plaats werd opnieuw de Duitsche grens over gestoken. Amerikaanse artillerie beschiet Karlsruhe. Oostfront. Ten Noorden van Boedapest viel Gödöllö in Russische handen. Ten Noorden van Miscolsz werd Sendro bereikt. De vlakte van Bratislawa, die de toegang vormt tot Weenen, wordt bedreigd. Weenen wordt door de Duitschers in staat v. verdediging gebracht. Dinsdag werden 17000 Duitschers en Hongaren gevangen genomen. Italië. Hedenmorgen werd hier de val van Metsano gemeld Griekenland. Hedenmid dag wordt nog gemeld, dat er heden groote versterkingen.vooral veel artillerie en tanks door de Engelschen in Athene zijn ont scheept. Verwacht wordt, dat zij spoedig tot een offensief zullen overgaan. Verre Oosten. Bij Leythe is opnieuw een Japansch convooi tot zinken gebracht, in de haven van Okmok werden 3 transport schepen tot zinken gebracht.Tokio en Nagoya zijn door vliegende forten gebombardeerd. ring van vertegenwoordiging in zake de belangrijkste geografische gebieden, werden gekozen China, Cechoslovakije, Australië, Egypte, Turkije, Chili, Colombia en San Salvador. Officieren en manschappen van hetNederl. Mitcheli-Eskadrille hebben gisteren een vrije dag ge nomen om ongeveer 60 geévac Nederl. kinderen en hun familie, die hun have en goed hadden verloren, op een Sinterklaaspar- tijtja te vergasten. Weken tevoren hadden de leden van het eskadrille hun chocolade rantsoen gespaard en trokken dan ook met volle plunjezakken naar Knocke om de kinderen een pret- tige avond te bezorgen. Er was een echte zwarte Piet, een negersergeant uit Suriname, die de kinderen enoim vermaakie. De volwassenen kregen eveneens cadeaux, die beschikoaar waren gesteld door de Nederlandsche en Belgische hulpcomité s. De geévacueerden kwamen voornamelijk uit Sluis [Z.Vl.j dat bijna geheel verwoest is. Politiek Nieuws. In Grieken land woedden in de hoofdstad nog steeds gevechten. Veld maarschalk Alexander en Minis ter Mc. Millon hebben bespre- kingen gevoera met gen. Scoby. De vroegere president Ventzelos is naar Griekenland teruggekeerd, terwijl ook de aartsbisscnop van Athene belangrijke invloed heeft en mogelijk als regent zal op treden'. Verstrekking 4e en 5e extra rantsoen voedsel aan deinde-1 zetenen door de geallieerde1 militaire autoriteiten. Door een nieuwe aanvoer van ij levensmiddelen vanwege de Ge- <1 allieerde Mil. Autoriteiten kan aan'11 alle personen, wederom een 2-tal i'- pakketten worden verstrekt. 'i|' A. voor kinderen van 0 t.e.m I' 4 jaar op in te leveren bon r i R 04. B. voor de overigen boven 4 jaar op in te leveren bon 277 i en op vertoon van de 2e T Gisteravond werd in het Cen trum een muziekavond gegeven door het Sassche Dansorkest. Naar de heer Van Bendegem in zijn openingswoord mededeelde had dit orkest aangeboden deze avond kosteloos te geven en de geheele netto opbrengst af te staan ten behoeve van de oorlogsslacht offers. Het Sassche dansorkest verdient zoowel voor dit aanbod als voor de uitstekende verzorging van deze avond alle lof. Verder was nog een tombola georganiseerd met enkele zeer aantrekkelijke prijzen, waarvoor groote liefhebberij was. Ongetwij feld zal het doel van deze avond dan ook ten volle bereikt zijn en zuilen de organisators even tevre den zijn als de bezoekers. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. van Oeveren, 2,30 uur Ds. Sara- ber, yan Kloosterzande. Amerika bezit momenteel 15 slagschepen en 123 vliiegdek- schepen. De Amerikaansche ton nage is 7,5 maal zoo groot als in 1940. (B.B.C.) De Britsche regeering heeft een verzoek van de Nederland sche regeering goedgekeurd, dat een aantal Nedeilandsche kinde ren gedurende eenigen tijd in Engeland zal verblijven om weer op krachten te komen. De werkzaamheden zijn reeds begon nen en men hoo^t met grooten spoed het uitgewerkte schema in werking te stellen. (Anep-Aneta) CHICAGO, 6 December (Anep-Aneta). Nederland is vandaag tot lid gekozen van de Intorim Lucht vaartconferentie. Dit was voor een keuze van leden van de ca tegorie der voor het luchttrans port belangrijke staten. Nederland verkreeg na de V. St. en Grooi-Brittamë het grootst aantal stemmen Voorts werden gekozen, Frankrijk, België, Mexico en Brazilië. Zooals reeds verder gemeld is, werd een plaats open gelaten, die voor Rusland gere- serveer werd. Voor de 2e categorie staten, die de meeste faciliteiten bijdragen voor het. internationale luchtver keer werden gekozen Canada, Cuoa, Noorwegen, Irak en Peru. Voor de categorie ter verzeke- Ruiling van uitgereikte schoeneu. Aan verschillende ingezetenen zijn vorige week van overheids wege damesschoenen uitgereikt De praktijk heeft intusschen geleerd, dat verschillende van hen NIET de voor hen bruikbare maat var. de schoenen hebben ontvangen. Teneinde aan dit euvel tege moet te komen zal van gemeente wege de teleurgestclden uit- sluitend ingezetenen van Axel in de gelegenheid worden gesteld, voorzoover hieraan voldaan kan worden, in verband met de be schikbare maten, om deze schoe nen, mits niet gedragen met een bruikbaar paar om te wisselen. Voor deze omruiling zal ten Gemeentehuize gelegenheid wor den gegeven op DINbDAG, 19 DEC. a.s. van 2 tot 4 uur voor diegenen, die ten Westen van de trambaan wonen. WOENSDAG, 20 DEC. a.s. van 2 tot 4 uur voor diegenen, die den Oosten van de trambaan wonen. DONDERDAG, 21 DEC. a.s. van 2 tot 4 uur voor de overige bewoners van deze Gemeente. Bovenstaande omruiling is on herroepelijk de eemgste en laatste gelegenheid en vindt piaais op net Gemeentehuis (ingang langs achter toegang Hoerenkamer). In verband met de zeer on gunstige brandstoffenposiiie is het dringend gewenscht dat begin volgende week een zoo groot mogelijk aantal vliegerpaien door de landbouwers wordt aange voerd. Ik doe een beroep op alle landbouwers die nog palen moeten leveren dit a.s. Maandag en Dinsdag te doen, distributiestamkaart. k C. Tegen overlegging van een 1 bewijs v.d. Distributiedienst zal aan toekomstige en jonge i' moeders 1 busje melk wor- den verstrekt en eveneens J1 aan kinderen van 4—14 jaar, ij f welke hiertoe het inlegvel ij overleggen. De samenstelling der pakketten was voor het ter perse gaan nog niet bekend evenmin de prijs van r tik pakket. Dit zal per publicatie r op diverse plaatsen nader bekend worden gemaakt. De artikelen zullen voor alle gezinsleden in één hoeveelheid worden afgewogen, waarvoor men verpakkingsmateriaal medebrenge De aflevering van die artikelen vindt plaats in het distributiekan toor [ingang langs achtei] en ge- schieut wederom stipt straatsge- wijze en volgens hieronder ver meld plan. Ter voorkoming van ongeregeldheden zal aan dit plan stipt de hand worden gehou- den- verkoop vangt aan op Dinsdag 19 December a.s. op de aangegeven uren. Voor een vlugge afwerking zorge een ieder op de voor hem aangewezen dag en uur aanwezig te zijn. Aan de gtëvacueerden zullen 11111 deze artikelen tegelijkertijd met i de bewoners van hun straat en wijk worden afgegeven. j De straats- en wijksgewijze indeeling der gemeente is als volgt1 DINSDAG 19 DEC. van 9—12 uurArmendijk, Buitenweg, Sta- 'ionstraat, Nieuwstraat, Drie- schouwen en de evacuées van I 4 die straten. Van 1,30 4,30 uur: Eroma- straat, Nieuwenoijk, Oudeweg, Wilhelminastraat, Buthuijk en de evacuees van die straten. WOENSDAG 20 DEC. van 9 12 uurSingeiweg, Byiocque- straat, Byiocqueplein, Oudewijk, Pironstraat, Julianastraat, Prins Mauritsstraat en de evacuées van die straten. Van 1,30-4,30 uur: Ds. Jan Scharpstraat, Prins Hendrikstraat, wijk K, wijk L en de evacuées. UONDERUAU 21 DEC. van 9-12 uur: Kcrkdreef, Kerkstraat, Koestraat, Oosterstraat, Gentsche Vaartstraat, Noordstiaat, Slijk straat en de evacuées van die straten. Van 1,30—4,30 uur: Wijk M. wijk N, wijk Q en de evacuées. VRIJDAG 22 DEC. van 9-12 uur: Markt, Molenstraat, Kaaiwal, Kanaaikade, Walstraat, Wesistraat zeestraat, Oranjestraat en de evacuées van die straten. Van 1,30—4,30 uur: Wijk O wijk P en de evacuées. Van hel tijdelijk Rijksbureau voor ijzer en staal en non-Ferro metalen te 1 ilburg ontvingen wij een aantal enquête staten ten be hoeve van opgave van voor reden metalen. f ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 5 ct. Kwartaalabonnement: AXEL, binnen de kom: fl. 1.25 Alle andere plaatsen: fl. 1.55 ADVERTENTIEPRIJS: 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeellngen: 15 ct per m.m. Kleine Advertentiên: (maximum 8 regel») I - 5 regels 62 ct iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct i,l i i

Axelsche Courant | 1944 | | pagina 1