Beerrniming GESLOTEN tot 15 Dec. Chef-Monteur. AMSTEBEAISCHE M Jl[ een zwartbont Rund us p. j. van, Distributiedienst AXEL. Militair Gezag. iSh»Saïen bS-6epaawe" Bekendmakingen. Helena Florussen, Zaterdag 16 December, lokaliteit (groofe kamer) HOOGWiJKS Geschenkenhuis Voorjaarszaaigranen. Pootaardappelen, Gebr. L. en P. BAKKER. Gevraagd Garage DE JAGER, axel,. Vermist: ten Schoenmakersknecht een leerjongen, Br n ti n a z li a g woud hebben verborgen om te trachten in Zwitserland te komen. Wegens een zeer ernstig gebrek aan staal is Japan reeds geruimen tijd bezig met ht-i bouwen van houten tankschepen D.. Anep-Aneta - t>ij zijn bezoek aan ue ver schillende geall. legercorpsen passeerde de Opperbevelhebber der geall. legers Gen. Eisenhower verschillende Nederl. steden waar de bevolking den Generaal on middellijk herkende en hem har telijk toejuichte. Anep Aneta Tussctien de Nedena„usche en Belgische autoriteiten is een overeenkomst gesloten waarbij België en Nederland elkaar inzake de kolenvoorziening de helpende hand toesteken. De Belgische mijnen, Westelijk van de Maas gelegen zulien, be halve het Belgische ook het Ne- derlandsche publiek aan die zijde van de rivier van kolen voorzien en omgekeerd zullen de Nederl. mijnen, die Oostelijk v. d. Maas gelegen zijn, eenzelfde kwantum naar dat deel van België leveren, dat zich aan de Oostzijde van de Maas bevindt. In Rotterdam is door leden van de verzetsbeweging een over val gedaan op een politiebureau, waarbij 26 politieke gevangenen, waarvan 14 waren ter dood ver oordeeld, werden bevrijd. LIQUIDATIE van het Nederl. Arbeidsfront en Herstel van Vereenigingen van Werkgever en Werknemer. Bij Kon. Bcsl. van 8 Sept. '44 is 'i Ned. Arbeidsfront opgeheven. Aan deze opheffing is verbonden een regeling voor de liquidatie van deze zoo gehate instelling. Twee Regeeringscommissarissen, een voor de Vereen, van Werkgevers, een voor de Vereen, van Werk nemers zullen als liquidatoren optreden onder toezicht van de Ministcis van Sociale Zaken en van Justitie. Zij hebben instructie er voor te waken, dat de door het N.A.F. gestolen goederen zoo spoedig mogeiijk, in afwachting van een beslissing omtrent den eigendom, weer door de vakver- eenigingen zullen kunnen worden gebruikt. Het wordt aan de ver enigingen, die door den bezetter of anderszins ais gevolg van den oorlog zijn opgeheven,overgelaten of zij weer in hun oorspronkelijke vorm wenschen te herleven, aan wei een nieuwe vorm willen aan nemen tezamen met andere ver- eenigingen. In beide gevallen wende men zich tot den betrok ken Regeeringscomm. (hun namen en adressen zullen zoo spoedig mogelijk bekend worden gemaakt) na een eenvoudige verklaring van d- Min. van Sociale Zaken en van Justitie, die in de piaats treedt van de Koninklijke Goedkeuring, kan de vereen, onmiddellijk wter aan hei werk gaar. DeRcgeeriiigs- comm. zal voor zooveel mogelijk de vereenigingen in hc-t voorioo- pig genot stellen van gebouwen en inventaris van het N A.F. Aan een vereeniging die in financieele moeilijkheden verkeert, kan van Rijkswege een voorschot worden verleend. Uiteraard gelat dit alles alleen voor vereeniginge'i, die be stonden bij het uitbreken van den oorlog. De Regeeringscomm. en de Ministers van Sociale Zaken en van Justitie zullen bijstand en advies van de zijde der vakver- eenigingen noodig hebben. Een Commissie van Advies voor Ver- eenigingsaangelegenheden zal daarom met spoed worden samen gesteld.Het herstel van de zelfstandige organisaties v. w=rk gevers en werknemers wordt aldus zoo krachtig mogelijk bevorderd, aangezien in het nieuw aanbre kende tijdperk, dat voor ons ligt, een doelmattge behartiging van de sociale belangen van ons volk er, een doeltreffende regeling der ar beidsverhoudingen niet denkbaar is, zonder de werkzaamheden van de vakverenigingen van werkge vers en werknemers. Voor het verkrijgen van de Noodkaart 3e serie moeten de bonnen 268 en R 09 worden ingeleverd. Bon 257 is aangewezen voor 1 rantsoen „Eenheidszeep", Consumenten moeten deze bon vanaf 13 tot en met 15 December bij hun winkelier inleveren, waarvoor zij een ontvangstbewijs krijgen. Da winkeliers moeten een lijst in duplo bijhouden, vermeldende naam, adres en nummer stam kaart van het gezinshoofd, als mede het aantal door den con sument ingeleverde bonnen. De winkeliers moeten de op geplakte bonnen, vergezeld van het duplicaat van de klantenlijst, bij den Distributiedienst inleveren. Htervoor worden normale toe wijzingen uitgereikt. In het tijdvak van 4 tot en met 16 December 1944 geef! bon 47 van de Tabakskaait Q 409 recht op het koopen van éèn rantsoen sigaren, cigarilios, tabak ofsiga retten. tijdelijk rijksbureau Pensioenen, wachtgelden e.d. van geëvacueerden. De Burgemeester van AXEL maakt bekend, dat de gepension- neerden, wachtgelders e.d. uit Westelijk Zeeuwsch-VIaanderen, welke zijn geëvacueerd in de gemeente Axel en geen voor schot op hun pensioen, wacht geld, salaris e.d. kunnen ont vangen in hun eigen gemeente, zich voor het verkrijgen van een voorloopig voorschot kunnen ver voegen ter secretarie dezer ge meente vóór 16 December a.s. Aan deze datum moet stipt de hand worden gehouden. Bewijsstukken moeten worden overgelegd. Ook die geëvacueerden, welke reeds een aanvrage hebben ge daan, moeten het bovenbedoelde voorloopige voorschot opnieuw aanvragen. o— De bewoners van Westelijk Zeeuwsch-VIaanderen, die te Axel geëvacueerd zijn, kunnen van 14 tot en met 20 December 1944 aangifte doen op het Gemeentelijk Bouwbureau te Axel van schade, ontstaan door het oorlogsgeweld, aan hun eigendommen. Axel, 11 December 1944. De Burgemeester van Axel, P. L. D. J. VAN OEVEREN. TQdelijk Rijksbureau voor Huiden en Leder. In aansluiting aan onze publi catie Nr. 1, betreffende de blok kade en de inventarisatie van de onder de bemoeiïngen van het Rijksbureau voor Huiden en Leder vallende goederen, wordt hierbij ter kennis van belanghebbenden bos gen! 1869—1944. Zoo de Heere wil en zij leeft, hoopt op 17 December Wed. van J. Witte, haar 75sten geboor- tedag te herdenken. 1 Dat zij nog lang ge- I spaard moge blijven, 1 I is de wensch van haar |J dankbare Kinderen, M B Behuwd-, Klein-, li Achterkleinkinderen Lr Mj en Verloofde, ra Axel, Magrette N 37. i lawiwiatMigS De GEMEENTE ONTVANGER van AXEL deelt mede, dat OPGAVEN voor Alle personen, die iets hebben uitgeleend aan het Nood ziekenhuis alhier, worden verzocht hun eigendommen af te halen in het voormalig Noodziekenhuis op aanst. Donderdagmiddag tussen 3 en 4 uur. Tevens hartelijk dank aan allen, die hun mede werking hebben verleend, in welke vorm ook. Mede door Uw hulp was het ons mogelijk, hoewel onder moeilijke omstandigheden de 105 patiënten te verple gen op een wijze, die tot aller tevredenheid stemde. HET NED. RODE KRUIS. gebracht, dat tot nader order ver» koop en aflevering van schoeisel door winkeliers aan het publiek slechts zijn toegestaan voor wat betreft a) bonvrij schoeiseldit mag als voorheen vrijelijk worden ver kocht tegen de daarvoor vastge stelde prijzen; b) ander schoeisel (bon IA: bon IB; to II; bon 11H) alleen op vergunningen voor oorlogs slachtoffers. Schoenenbonnen voor oorlogsslachtoffers zijn voor zien van een stempel .Oorlogs schade". Het is de winkelier toegestaan op IA-bonnen, voorzien van den stempel .Oorlogsschade", voor zoover aanwezig, in plaats van IA-, IB-schoenen te verkoopen. De voorschriften, gegeven in onze publicatie Nr. 1, blijven voor hel overige volledig van kracht. Namens de Nederlandsche Re geering maakt de Directie van het voor het bevrijde gebied in het leven geroepen Tijdelijk Rijksbu reau voor Huiden en Leder het navolgende bekend. Het is de dure plicht van een eder, die daartoe in de gelegen- ïeid is, er aan mede te werken, dat de bij slachtingen vallende huiden daar komen, waar zij voorloopig tegen bederf gevrij waard kunnen worden, om t.z.t. te worden vervoerd naar de looi erijen. Aan de ingeschreven huiden handelaren wordt hierbij de ver plichting opgelegd runderhuiden, kalfsvellen, paardenhuiden, veu- lenvellen, schaap- en lamsvellen, geiten- en geitjesvellen en var kenshuiden op de gebruikelijke wijze te verzamelen, deze te con- serveeren en wekelijks van de ingenomen huiden een opgave te verstrekken aan de Distributie- kringbureaux, waaronder zij res sorteeren en wel op de hun daar voor verstrekte formulieren. Hetzelfde geld voor de slacht huizen. Op de boeren en andere hou ders van huiden, alsmede op de opkoopers, wordt een dringend beroep gedaan om hieraan hun volle medewerking te verleenen. Een ieder, die over huiden be schikt, dient deze onmiddellijk langs den gebruikelijken weg af te leveren aan de erkende huiden handelaren. Ten aanzien van de prijzen en verdere condities blijven door het Rijksbureau voor Huiden en Leder gegeven voorschriften volledig van kracht. Degenen, die de bepalingen dezer bekendmaking op eenig punt niet nakomen, stellen zich bloot aan strenge strafmaatregelen Tijdelijk Rijksbureau voor Huiden en Leder, A. J. A. van Gerwen, Dir. De Afd. AXEL van den Christ. Landarbeidersbond, houdt een ledenvergadering, op om 41/, uur, in de Christ. Bewaarschool. Voor het Bestuur, J. PIJPELINK. Wegens bekende omstandigheden gezocht voor het houden van Landbouwschool. Aanbiedingen bij K. BOOIJ, Pr. Hendrikstr. 20, Axel. wegens familieomstandig heden. WIJ HEBBEN THANS WEER AF TE GEVEN: Alle soorten 1ste en 2de nabouw Ook kleine voorraden org V oorjaarsgranen Alsmede alle soorten in alle klassen en maten. Beleefd aanbevelend, N 70, AXEL. WIE ruilt Eenheidsschoenen maat 40 voor 42 en maat 40 voor 39. MATTHEEUWS, Markt 15, Axel. WIE ruilt een nieuwe Meis- jesjas (vooroorlogs, ook ge schikt voor jongens), leeftijd 12 tot 14 jaar voor lap Stof of Damesmantel. Weduwe VERSCHELLING, Gasfa briek. Het kantoor BRESKENS is thans geopend Dinsdag tot en met Vrijdag van 10127* uur. De Zitdag IJZENDIJKE zal weer café'UEVENSerdagS Beh0Ude" in Op Woensdagmiddag zal te GROEDE I eveneens zitting worden gehouden. merk OAA 3277 uit de weide van C. Pollet, Vlakte. Terug te bezorgen bij C- A. DE SCHEPPER, Zand straat 8, Koewacht. GEVRAAGD e n Gentsche Vaartstr, 17, Axel. Vli V' ei o te in P Qi -Tm w (Dai'y Herald) le New-York zij., y Neder landers, allen vluchtelingen uil bezet gebied, btëedigd 'tot 2e lui ena.it Dij het korps Nco. Ma- riniers- (Anep-Aneta) Bij verordening van den Chef van den Staf Militair Qezag dd. 28-10-'44 is een Centrale Commissie Aardolie- producten, zetelend te Eindhoven, opgericht. Tot voorzitter werd be noemd de heer E. C. van den Brule. Ue Commissie oefent tijdelijk voor het bevrijde gebied de bevoegdheden uit van het Rijksbureau voor Aard olieproducten. Zij is belast zoowel met de aanvragen van benzine en andere olieproducten bij de geal lieerde autoriteiten, als ook met de distributie van de op deze wijze ver kregen voorraden. De Commissie zal bij haar werkzaamheden van de vol gende richtlijnen uitgaan Het Miereerste doel, ook van bevrijd Nederland, moet zijn zoo weiaig moge lijk beroepen te doen op de geal lieerden, die hun oorlogsvoering op welke wijze dan ook zou kunnen belemmeren' Aanvragen voor benzine en andere olieproducten zullen der halve alleen worden gedaan ten be hoeve van de meest essentieele dien sten samenhangende met het burger- 'ijke landsbestuur, de voedselvoor ziening en de nutsbedrijven. Hierbij zal worden gehandeld in nauwe samen werking met de verkeersinstantie en andere betroffen diensten teneinde er zorg voor te dragen, dat elke liter die wordt aangevraagd en verkregen uitsluitend zal dienen voor het alge meen belang. Sectie Voorlichting van het Militair Gezag deelt mede Mededeeling voor schoenrepara teurs, voor lederhandelaren en voor instellingen, die de zorg hebben voor geëvacueerden. Het Tijdelijk Rijksbureau voor Hui- en /reder, gevestigd te Tilburg, Willem II straat 47, maakt bekend dat alle schoenreparateurs in het be vrijde gebied zich met het oog op hun bevoorrading met reparatie mate- riaal vóór 12 December a.s: moeten Zij dienen zooveel mogelijk hun oude relatie te handhaven. Alleen de reparateurs, die voorheen hun mate rialen plachten te betrekken van een leverancier, die thans niet of moeilijk voor hen bereikbaar is, zullen zich bij een anderen bij voorkeur den dichtstbijzijnden lederhandelaar moe ten laten inschrijven, daar er reke ning mede moet worden gehouden, dat eventueel de toegewezen mate- nalen afgehaald moeten worden. De reparateur moet aam den leder- handelaar zijn nummer van inschrij ving bij het Rijksbureau voor Huiden en Leder en het aantal destijds door hem ingenomen bonnen Algemeen no. o9 van de jevensmiddelenkaart opge ven, waarbij hij ter verificatie zijn klan- tenregister moet overleggen. lederhandelaren moeten vóór 13 December aan de ondervakgroep Groothandel in Leder, Willem II straat 92, Iilburg, een lijst verstrekken van reparateurs, die zich bij hen hebben laten inschrijven. Deze lijst moet bevatten de namen, de adressen, de inschrijvingsnummers R.H.L. en de aantallen destijds inge nomen bonnen no. 69 Waar postverbindingen ontbreken, zal men moeten trachten de lijsten zooveel mogelijk per koerier te laten bezorgen bij de Ondervakgroep Groot handel in Leder. Aan de hand van deze lijsten zul len de lederhandelaren voorloopig met zoolleer en tacks bevoorraad worden. Zij moeten deze materialen onverwijld aan de reparateurs doorleveren De instanties, die zich bezig hou den met de verzorging van geëva cueerden, worden aangespoord te be vorderen, dat voor de reparatie van schoenen van geëvacueerden centrale werkplaatsen in het leven geroepen worden, waarbij de schoenhersteliers onder de geëvacueerden zooveel moge lijk ingeschakeld moeten worden De centrale weikplaatsen móeten zich eveneens bij een lederhandelaar laten inschrijven, waarbij inplaats van het aantal ingenomen bonnen no 69 moet worden vermeld het aantal 'ge- hebbenerden' te verzorÊen Van eenieder, die bij bovenstaande regeling betrokken is, wordt ver wacht, dat hij het zijne ertoe zal bijdragen om zoo spoedig mogelijk in ae meest dringende behoeften aan reparatie van schoeisel te voorzien Aan oorlogsslachtoffer* dient voor rang te worden verleend. Mocht bij de controle blijken, dat bij het verstrekken van gegevens fraude is gepleegd, of dat anderszins handelingen zijn verricht of nagelaten in strijd met de kennelijke bedoeling' van deze regeling, dan zuilen strenge strafmaatregelen tegen den betrokkene worden opgenomen en zal met name overwogen worden hem van verdere toewijzingen nit te sluiten. VOOR HUIDEN EN LEDER, A. J. A. van Gerwen, Directeur. Tilburg, 5 December 1944. weer kunnen geschiroen. TL KUUP gcviaagd jonge Bouvter .of andere hond. P« WAELE, Koewacht 41. I

Axelsche Courant | 1944 | | pagina 2