AXELSCHE COURANT li NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAAND EREN. V. Wat nu? Plaatselijk Nieuws. N ieu wsberick teu Gemengd Nieuws. Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM J Een volk dat geen strijd kent, gaat langzaam maar zeker te gronde. (Pater Beekman, vloot-aalmoe- zenier, jl. Zonaag voor „Radio Oranje"). Een woord dat in deze tijden stemt tot diepe bezinning en ver maan kwam door den aether tot ons op jl. Zondagmiddag. Elk cue dit woord heeft ge hoord, indien hij de waarheid ervan heett aangevoeld moet met ons getuigen, dat het was een nobel en verheven woord. Het was een woord, ingegeven door de omstandigheden. Ont leend dus aan de werkelijkheid. Maar vooral geboren uit het harde besef van vier en een half jaar oorlog, die inzonderheid ons volk hebben gelouterd en inner lijk gesterkt. De eerwaarde spreker con stateerde dat ons volk niet meer hetzelfde is van voor vijf jaar. Wat een kostelijke tijd en hoe veel krantenpapier heoben wij toen niet gevuld en verspild met allerlei onnoodige ballast, die tenslotte slechts geleid heeft tot versplintering en verwijdering Sectarisme en verdeeldheid groei den welig en schenen onze volks kracht als te verlammen. In dat opzicht is er winst be haald. Groote winst zelfs, want wij zijn door de algemeen en allerwege gevoelde terreur tot elkander gebracht. Niet verzwakt aldus, maar versterkt 1 D e eenheid moet ten koste van alles bewaard blijven. Om de twee overheerschende stroo mingen maar te noemen, het moet uit zijn met het „Pas op voor de Protestanten 1" ter ééne en „Pas op voor de Katholieken 1" ter andere zijde. Èn als Prote stant èn als Katholiek de nooddruft op geestelijk en stof felijk gebied leerde het ons hooren wij bijeen. En daarom zijn wij als volk schooner en edeler uit den strijd gekomen. Ontkomen aan de ontzettende dreiging die er op geestelijk gebied vooral was en waaronder het grootste deel van ons volk nog leeft en lijdt 1 En laten wij daarom de ver derfelijke critiek in afbrekenden zin die hier en daar weer dreigt op te steken, het zwijgen opleggen. Een qzeren hertog heeft in de zestiende eeuw in dit opzicht nu éénmaal veel bedorven. Thans moet en zal het anders zijn. Wij zijn en getuigen geestelijk arm te zijn als wij bij gebrek aan voldoende brandstof en kolen nu volop afbrekende critiek gaan stosen. het ontzaggelijk vele goede dat wij heboen, zouden wij voorzoover wij het behielden het niet van en in elkander leeren waardeeren. Laat ons toch goed beseffen wat wij daarin voorrechten hebben. De philan- tropische instellingen, bv. onze ziekenhuizen, en andere, zijn zij niet ten algemeenen zegen en nutte? En heeft ooit een recht- of vrijzinnige protestant één steek houdend argument aan weten te voeren tegen opname in één der voorbeeldige katholieke inrich tingen op dit gebied Zouden wij onze geestdriftige jonge vrijwilligers, die slechts $én gemeenschappelijke taak en ideaal voor oogen hebben, nl. de bevrijding van ons heele Vaderland, durven gaan scheiden en splitsen als bokken en schapen Zoo zouden wij voort kunnen gaan Maar wij hopen gelegenheid te vinden hierop nader terug te komen. Voor alles slechts dit, en dat sterke ons in onzen goeden wil en bedoelingen Willen begrijpen, doet begrijpen. 1 Wij hebben één gemeenschap pelijk ideaalHet Christendom Wij hebben ook één gemeen schappelijk vaderlandNeder land 1 Zoo zei het de geleerde spreker. En het was volkomen ad rem Uit het hart gegrepen. Laat ons, doordrongen van de mnreele en zedelijke waarde van dit rijke bezit ons hechter en vaster aaneensluiten 1 Dan zullen de klemmende en en nijpende toekomstvragen wij ken en zal zich een schooner perspectief vormen. Om in deze veeltijds zoo sombere dagen voor Kerstmis de oogen te openen voor dat lichtend licht, dat om met één onzer grootste dich ters te besluiten, uit 's werelds duistere wolken is opgegaan. En mogen wij ook in hechte gemeenschap zingen Gij wilt met vrede tof ons [komen,] Met vreed' en vrijheid, vreugd [en eer,] Het juk is van den hals [genomen,] Godlof, wij zijn geen slaven meer De staf des drijvers ligt verbroken jJ Aan wien ons hart zich had [verkocht,] En 't wapentuig in brand [gestoken,] Van hem, die onze ziele zocht! A. TH. 'T GILDE. Rectificatie. Tot onzen spijt moest de schrij ver van het artikel „Ledige woorden en holle phrasen" in ons nummer van vorige week Dinsdag, ons wijzen op enkele veer storende fouten in de door hem aangehaalde dichtregels. Wij bieden hierbij onze excuses aan schrijver en lezers aan en laten hieronder deze regels nog eens volgen „Laat welgedane mannen om mij zijn, met gladde haren en die ,s nachts goed slapen. Die Cas- sius ziet er schraal en hongerig uit. Hij denkt te veel, die man nen zijn gevaarlijk." De Nederlandsche Ministers in beviijd gebied. Door Ton van Beers (Anep-Aneta Oorlogscorrespondent). De Nederlandsche Ministers zijn voortdurend op pad om een zoo duidelijk mogelijk beeld te krijgen van den toestand in be vrijd gebied. De kabinetsverga deringen in hun hoofdkwartier vinden onder zeer primitieve om standigheden plaats, de Ministers vergaderen bij kaarslicht in een onverwarmde kamer, de winterjas aan. Drie dagen bracht de Eerste Minister in Zeeland door, waar hij hartelijk werd ontvangen. In Middelburg bezocht hij verschil lende woningen en hield hij op straat menschen staande, teneinCe allerlei inlichtingen in te winnen, welke hem volop werden gegeven. In het stadhuis ontving de Mi nister, die op deze tocht verge zeld was van de Ministers Ir. Van den Broek (Handel, Nijver heid en Landbouw) en Burger (Binnenlandsche Zaken), vertegen woordigers van de bevolking,de kerken, de waterschapsbesturen en de strijdkrachten. Toen de Minister gewezen werd op het schreeuwend tekort aan bouwmaterialen, antwoordde de Heer Gerbrandy dat het onmoge lijk is deze uit Groot- Britannië te importeeren, omdat de Britten zelf met een enorm tekort zitten. Ministei Van den Broek be zocht Zeeland voornamelijk met het oog op het herstel van deze provincie, terwijl het bezoek van Minister Burger verband hield met de voorziening in vacatures der civiele functies. Na een bezoek aan Vlissingen en Goes, vertrok de Minister naar Zeeuwsch-Vlaanderen en bezocht daar vele steden, vooral die, welke zwaar door den oorlog zijn geteisterd. Het was treffend hoe een ieder, die op straat door den Minister werd aangesproken vrijuit zijn meening te kennen gaf en niet aarzelde goede ad viezen te geven. Onder de men schen, met wien de Minister te Breskens sprak, was een 67 ja rige fabrikant, die zijn levens werk met één slag vernietigd had gezien, maar die den Premier verzekerde, dat hij vastbesloten was weer geheel opnieuw te be ginnen. „Dat is de goede spirit", zei de Minister. Een verslaggever van Anep- Aneta vroeg Minister Gerbrandy naar zijn indruk van den geest der bevolking. „Ik ben diep getroffen", zoo zeide Minister Gerbrandy, door den grooten moed, waarmee de bevolking de ontberingen, de verliezen en de moeilijkheden draagt. De verwoestingen zijn enorm. Het zal jaren duren om het prachtige eiland Walcheren weer in cultuur te brengen en de verwoeste steden stellen ons voor enorme problemen, doch de geest der bevolking is bewonderens waardig". Arbeidsloonen. De Rijksbemiddelaar voor het vierde district Gelet op het bepaalde bij het buitengewoon besluit arbeidsver houdingen (Staatsblad No. E 52) Gezien de richtlijn van den Chef van den Staf Militair Gezag d d. 26 November 1944. BESLUIT Toeslemming te verleenen aan de werkgevers binnen zijn district om de bestaande arbeidsloonen, hieronder begrepen de bij de geldende arbeidsvoorwaarden of regelingen aan de werknemers toegekende toelagen in geld of/en natura, voor zooverre deze minder bedragen dan 125 pet. van de op 10 Mei 1940 vastgestelde of gebruikelijke loonen en toelagen, maximaal tot dat bedrag te ver- hoogen. Maastricht, 30 Nov. 1944. De Rijksbemiddelaar voorn., W. J. J. DE MURALT. Toelichting Er heerscht op dit oogenblik een groote verwarring in de loo nen. De tijdens de bezetting officieel vastgestelde loonstop is om zeer begrijpelijke sociale redenen zooveel mogelijk ont doken. Er waren nochtans be drijven, die onder zóó strenge Duitsche controle stonden, dat zij hiertoe niet konden overgaan. Teneinde bijv. zooveel mogelijk arbeiders uit Duitschland te hou den, is dikwerf een langere werk tijd opgegeven en betaald dan in feite toepassing vond. Uitkee- ringen vonden plaats in den vorm van extra weker., in natura, enz. Bovendien zijn sedert de bevrij ding in enkele bedrijven nieuwe loonafspraken tot stand gekomen en worden er lok-loonen betaald. Het is noodzakelijk weer tot geordende verhoudingen op dit terrein te geraken. In verband hiermede zijn, in afwachting van de resultaten van een uitgebreid onderzoek, de sedert 10 Mei 1940 ingetreden loonsverhoogingen voorloopig gewaardeerd op 25 pet en van toepassing verklaard op alle ondernemingen. Deze waardeering beteekent geen nieuwe loonsverhooging in het algemeen en leidt zoodoende niet tot wijziging van het prijs peil. Het spreekt vanzelf, dat de vraag of t.z.t. nadat de resultaten van het ingesteld onderzoek zul len bekend zijn, tot loonsverhoo ging dient te worden overgegaan, mede zal moeten worden bezien in het licht der economische situatie. Immers, loonsverhoo ging welke geen verhooging van koopkracht inhoudt, heeft geener lei waarde, vandaar dat prijsstop en loonstop aan elkander vast gekoppeld dienen te blijven. Naar wij vernemen zijn de vertrekuren van de Provinciale boot met ingang van 12 Dec. '44 als volgt: 12 Dec. v. Walsoorden (kaai) 11,50; v. Hansweert 12.50. 13 Dec. v. Walsoorden 12.40; v. Hansweert 13.40. 14 Dec. v. Walsoorden 13.30; v. Hansweert 14.30. 15 Dec. v. Walsoorden 14.20; v. Hansweert 15.20. 16 Dec. v. Walsoorden 15.10; v. Hansweert 16 10. De verdere vertrektijden zullen telkens nader bekend gemaakt worden. De aandacht wordt erop ge vestigd, dat de reis geschiedt voor eigen risico der passagiers. In verband met den oorlogstoe stand kan uiteraard een veilige overtocht niet worden gegaran deerd. De reizigers moeten voor zien zijn van een bewijs, afge geven door hun burgemeester, waaruit hun politieke betrouw baarheid blijkt. Gevonden voorwerpen. 1 ponds gewicht. Bureau Axelsche Courant. Komen aanloopen een kip. Terug te bekomen P.J. Visser, Pr. Hendrikstr. 68. Nederland De luchtmacht heeft de dam van het Pannerdensch kanaal kapot gebombardeerd, waardoor thans de Duitsche stel lingen bij Nijmegen ernstig door het water worden bedreigd. Het station te Leiden, waar V2 projectielen werden getranspor teerd is gebombardeerd, evenals lanceerplaatsen van de V2 in den Haag. Duitschland. Tusschen Jiilich en het bosch van Hürtgen heb ben de Amerikanen meerdere plaatsjes veroverd. Volgens de laatste berichten staan de geal lieerden reeds in de buitenwijken van Düren. Na 14 dagen strijd is Hagenau gevallen. Ten Zuiden van Straatsburg vechten de Duit- schers verwoed om hun bruggen hoofd bij Colmar te handhaven. Zweibtiicken en St. Eber in het Saarbekken liggen onder geal lieerd artillerievuur. Oostfront. De Russen naderen Boedapest steeds dichter. In de stad woeden verschillende bran den. De Duitschers zeggen, dat zij zich uit de groote bocht van den Donau terug trekken op een nieuwe linie tegenaan de Oosten- rijksche grens, wegens gevaar voor insluiting. Italië. Ten Zuiden van Faenza zijn krachtige Duitsche tegen aanvallen afgeslagen. Het verre Oosten. In Birma is Katha veroverd. De Japansche opmarsch naar Tsjoengking is door de Chineezen tot staan ge bracht en zij hebben een stad heroverd. Op Leithe is Ormok door de Amerikanen veroverd. Luchtaanvallen zijn gedaan op Tokio, Hongkong en Nanking. LuchtfrontGisteren werd de grootste dagianval van den ge- heelen oorlog op Duitschland gedaan. Meer dan 3000 vlieg tuigen waren boven Duitsch land met ongeveer 16 800 marf vliegend personeel. Slechts 15 vliegtuigen gingen verloren. Politiek nieuws. De voorloo- pige Fransche regeering van de Gaulle is door den Paus erkend. Bonomi is erin geslaagd een nieuw kabinet te vormen, 4 com munisten hebben hierin zitting. Generaal Alexander is naar Athene vertrokken teneinde be sprekingen te voeren en door bemiddeling de nog steeds on verminderd voortdurende onlusten tot een einde te brengen. i 'Y( Een aantal hooggeplaatste Duitsche officieren w.o. de veld maarschalken v. Leeo,v. Kuechler, en Model en kol.-gen. Lindeman zijn volgens radio Moskou op de lijst van oorlogsmisdadigers ge plaatst. (News Chronicle) Volgens berichten uit Zurich bevindt de Hongaarsche regent admiraal Horthy zich met zijn ge zin als gevangene in Duitscnland. Zijn zoon Nikolaus die tijdens de onlusten in Budapest werd ge vangen genomen, is dooi de Ge stapo vermoord. (The Maple Leaf) Volgens de Duitsche radio zijn bij de slag om Aken nieuwe jachtvliegtuigen ingezet. Zij wor den echter nog niet in groote aantallen gebruikt. (The Star) Reuter meldt dat het directe spoorwegverkeer tusschen Frank- lijk en Zwitserland met een éen maal daagsche dienst is hervat. (The Star; Volgens officieele Duitsche gegevens zouden zich ongeveer 50.000 buitenlandsche arbeiders in Duitschland zich in het zwarte s' f ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 5 ci. Kwartaalabonnement: AXEL, binnen de kom: fL 1.25 Alle andere plaatsen: fl. 1.55 f AD V LK1 tlN 1 ItrKIJo: 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeelingen: 15 ct per m.m. Kleine Advertentiën: (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct ,i j i. t i' 1 r i 1 i i iL: ii i"i i k hl' i

Axelsche Courant | 1944 | | pagina 1