AXELSCHF. COURANT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAAND EREN. Militair Gezag. Door 't zwaar geteisterde „Vierde." Nieuwsberichten. Plaatselijk Nieuws. Filmbespreking. AUUïiMiiiilUiifiUte Landbouwmededeeiingen j voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM Onophoudelijk passeeren ons geallieerde vracnt- en legerauto's, zoodat wij slechts met moeite ons een weg over de midden door de dorpskom loopende rijks weg weten te banen. In het cen trum van het dorp, de drie sprong voor het voormalige café Roosevelt en het gemeentehuis doet eer, fiksche regenbui ons maar weer eens een verdekte plaats opzoeken, die wij vinden bij de zwaar beschadigde muziek tent. Ook dat nog, denken wij en in een evenredig aan het weder zijnde stemming staren wij op de beschadigde harpen in het sierwerk van deze kiosk, waar van zoo menigmaal de kunst zinnige uitingen van het muzi kaal zoo hoogstaande Land van Cadzandsche volk hebben ge klonken. 't Was in dit district immers, dat de instrumentale kunst allerwege op zulk eea voorbeeldig hoog peil stond. Zal „Cadsand" in dit opzicht na den oorlog weer in zijn oude glorie herrijzen, zoo vroegen wij ons af. Maar onze aandacht wordt weer direct in beslag genomen door de geallieerde soldaten', die in weerwil van den regen druk aan het puinruimen zijn. Veel meer dan een puinhoop is het centrum van dit eens zoo liefe lijke dorp niet meer. Overal het zelfde beeld, of wij de richting Oostburg of Breskens uitgaan, niets is naar ons oordeel nog te redden of voor herbouw geschikt te maken. En zoo is hel ook te 3reskens en te Oostburg. Ieder huis is hier zoo niet tot een puinhoop gemaakt, darv toch der mate ontwricht en geteisterd, dat aan bewonen niet meer te den ken valt. Ten opzichte van deze beide plaatsen zal dan ook het radikaalste middel ter hand moe- ted worden genomentot den grond toe afbreken en vanaf de fundeeringen opnieuw opbouwer. Maar van terzijde doch uit wel ingelichte bron vernemen wij met genoegdoening, dat vooral ook Breskens met oog op zijn ligging direct aan de uiterste Scheldemonding, uit een oogpunt van haven- en kustplaats een groote toekomst wacht en wel licht voorhaven van Antwerpen zal worden, daar ook aan de diepgang der schepen op de Schelde steeds meerdere eischen worden gesteld. Ook ten opzichte van de| verbinding linea recta met Walcheren en de voorname Belgische badplaatsen zal het zijn unieke positié, die het reeds voor den Oorlog bezat, met te meer luister innemen. Zoo is er geen nacht zoo donker of er valt altijd nog een lichtpunt waar te nemen en het offer dat Breskens voor de vrije wereld aan menschenlevens en in stoffelijk opzicht heeft moeten brengen, moge aldus niet tever geefs zijn gebracht. Een uitvoe rige beschrijving van Breskens vermochten wij niet te geven. Het dorp was niet toegankelijk, ook niet toen wij een tot het einde van den oorlog aan onze hoede toevertrouwd onderduiker wilden opzoeken. Een oud-stad genoot-politieman zeide ons, dat bok deze familie niet meer ter plaatse was. Trouwens alles stond er ledig en verlaten. Slechts een paar honderd gevangen Duit- schers bij den uitgang van het dorp wachtten in de nabijheid van het voetbalveld op transport naar het Zuiden en verder naar Engeland, zooals een .Tommy" ons mededeelde. Als wij deze ongeschoren en bemodderde resten van de ver dedigers van Walcheren aan schouwen denken wij aan hun hopelooze strijd, die zij hier ge voerd hebben en4nog elders in ons dierbaar vaderland voortzetten. Met welk een geestdrift zongen zij vier jaren geleden,Uid wir fahren, gegen Engeland Ja, nu varen ze in werkelijk heid naar E g land, zoo denken wij. Maar hoe Wij starten thans naar .de Grot", zooals het in den volks mond luidt én welks torenspits van ver in 't ronde de aandaeht trekt. Het aantal torens is maar dun meer gezaaid in het land van Cadsand. Als wij het goed voor hebben, is zoowat de helft ervan verdwenen of gedoemd te ver dwijnen. Maar de toren van Groede is ongeschonden, doch dankt dit aan het feit, dat een groot deel der tijdens de gevechts handelingen opgejaagde bevol king daar heil en schutse had gezocht en omdat ook het Duit- sche Roode Kruis zich in deze plaats had gestationeerd, werd het om een geijkte uitdrukking te gebruiken, tot .open" stad verklaard. En zoo kon het ge beuren, dat onder zoo drama tische omstandigheden het dorpje Groede plots promoveerde tot stad. Want, zoo zei men: „de Groe in een open stad l" (Slot volgt.) Rudolph Hess. Een verslaggever van het En- gelsche blad „The Stat" schrijft Op D-dag (de dag van invasie) huilde Hess. Hij bezit een radio en kan Duitsche en Engelsche zenders beluisteren zooveel als hij wil. Hij bevindt zich in een krijgsgevangenkamp ergens in Engeland. Met typische Nazi koppigheid heeft hij lang volge houden dat 'n succesvolle invasie op het vaste land onmogelijk was. Toen Eisenhouwer heel Frankrijk door trok werd Hess geheel apathisch. Dagenlang sprak hij niet en hij at nauwelijks zijn rantsoen op. Eens zei hij „Duitschland is voor altijd ver slagen". De moordaanslag op Hitler was een nieuwe slag voor hem. Hij wist niet welke zijde hij kiezen zou, die der generaals om de vrede en het leven te redden of die van Hitier enHimmlerom het Nazisme te redden. Thans is hij tegen Himmler die, naar hij zegt Hittler bedrogen heeft. Hess wilde nog altijd vergunning om met vredesvoorstellen naar Duitschland terug te keeren.Thans verkeert hij in een wanhopige stemming, hij is nog altijd krijgs gevangen en beseft nu eindelijk dat hij dit wel tot het einde zal blijven. De .New-York Times" van 4 Dec. publiceert een bericht vol gens hetwelk von Ribbentrop zich bereid verklaard heeft van zijn post als Min. van Buiten). Zaken te wenden ontheven. Het blad gelooft dat Seyss-Ir quart zijn opvolger zal zijn. Minister Gerbrandy hééft een bezoek gebracht aan de mijn streek en besprekingen gevoerd met de directie's en vertegen woordigers van de arbeiders. Anep-Aneta meldt, dat in verschillende plaatsen door offi cieren en manschappen van de geallieerde legers St. Nicolaas- feesten voor de kinderen zijn georganiseerd. De .Daily Telegraph" van 5 Dec. meldt, dat in verschil lende plaatsen in West Duitsch- Una gevechten liln op|.' schen anti-nat.-soc. leden van de Volkssiurm en de S.S. Verschil lende S S.-leiders zijn vermoord of gelyicht. Duitsche troepen hebben de Zuidelijke Rijnoever opgeblazen, waardoor tusschen Arnhem en Nijmegen een deel v. d. Betuwe onder water staat. De Amerikaansche troepen heb ben een groot aantal bruggehoof- den over de Saar gevormd welke thans tot een groot bruggenhoofd worden aaneengesmolten. Saar- brucken ligt onder geall. artillerie vuur. Het groo'ste deel van Saar- gemund is in Amer. handen. Uit Colmar trekken de Duitscuers zich terug raar de Rijn. 11 Itahë zijn Metsana en Ra venna door de geall. veroverd. De geherle Oostelijke oever v. het Balatonmeer is in handen der Russen. Op de grens van Joego slavië werd Barcs veroverd. In Alban werd Skoetari door partisanen veroverd. In het verre Oosten is Tokio gisteren weer aangevallen. Op Leithe hebben de Amerikanen een nieuwe landing uitgevoerd. De kabinetscrisis is Italië is opgelost daar Bonomi er in is geslaagd een nieuw kabhet te vormen. De onrust in Griekenland duurt nog steeds voort, waarbij geall. troepen strijden tegen de ELAM troepen van de linksche partijen e einde het wettelijk gezag te handhaven. Met behulp v. tanks ea veldartillerie hebben zij thans verschillende deelen van Athene gezuiverd. Vandaag zal Churchill in het Lagerhuis een verklaring afleggen over de toestand in Griekenland. De P.T.T dienst verzoekt ons het volgende mede te willen deelen „De posfwisseldienst is weder om opengesteld voor hel geheele bevrijde N derlandsche gebied. Op de stronken der postwissels mogen uitsluitend worden vermeld r.aam en adres van den afzender, alsmede het bedrag. Op postwissels van of voor Overheidsinstanties bovendien mededeelingen, die betrekking hebben op de betaling". Gevonden voorwerpen. Een leesboek. J. Platteeuw, Julianastraaf 64. Een paar schaapswollen wanten. Mattens, Agent Axelsche Courant, Koewacht Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. van Oeveren, 2,30 uur Ds. Sara- ber, van Kloosterzande. Geref. Kerk. 10 uur Ds. J. S. Post, 2,30 uur Ds. D. Zemel. Geref. Gem. 10 uur Leeskerk, 2,30 uur Leeskerk. Met ingang van Maandag 10 Dec. a.s. zal de dienst Drie- schouwen—Sas v. Gent (Passluis) van de Z,V.T.M. wederom worden uitgevoerd volgens de dienstre geling van 15 November. „DESERT VICTORY" Een documentaire film van de slag bij El Alamein, opgenomen door de operateurs van het 8ste Britsche leger. Meer dan vijf weken vulde zich 5 keer per dag de ruime zaal van de cinema des Galeries te Brussel, waar de authentieke opnamen werden ge draaid van het oorlogsgebeuren, dat in 1942 de wending ten goede gaf. Het is natuurlijk in de eerste die haar een uitermate aangrijpend karakter verleent, doch ook de meesterlijke montage voorzoo ver daarvan sprake kan zijn en de keuze der opnamen dragen het hare daartoe bij. Schitterend reeds wordt het uitgangspunt van den slag geteekend de opstelling der divisies. Hitler, die den tri omferenden Rommel de maar schalksstaf overhandigt, Churchill die met Alexander en Montgomery het front in Egypte bezoekt er, nu.uw materiaal Delooft. En dan het facsimile van Churchill's op dracht aan Alexander„den vijand in Afrika te vernietigen, onver minderd andere instructies, die U vanwege Zijne Majesteit zullen geworden". Montgomery speelt open kaart met zijn mannen, aan ieder wordt een exemplaar van het aanvalsplan uitgereikt. Het „Uur O" zal 18 October 1942, 10 uur 's avonds zijn. De woestijn- zon neigt ter kimme, de troepen zitten rustig in het zand en luiste ren naar den Schotschen doedel zakspeler, die heen en weer loopt en zijn melancholieke deuntjes blaast, zoo wonderwel passend bij de sfeer der woestijn. De duisternis valt. Twee soldaten, het zweet op het gezicht, staan gereed met een haspel, waarop een wit lint, dat als leiddraad uitgerold moet worden op het pad, dal de artillerie zal schieten in het Duitsche mijnenveld. Een officier tuurt In uiterste spanning op zijn horloge, schreeuwt: „Fire" en een hel breekt los, waarbij liooren en zien vergaat. Het mqp- dingsvuur der kanonnen verblindt onze oogen, de detonaties volgen elkaar op met de snelheid van mitrailleurvuur. Wéér een-officier die een bevel geeft, thans aan de mijnenzoekers, die voorwaarts gaan. Daarna de twee met de haspel en achter hen, aan weers zijden van het uitgerolde lint, de infanterie. En dan dai loopt naast het lint, temidden dezer helsche kanonnade diezelfde Schotsche doedelzakspeler kalm en rustig zijn deuntjes te spelen. Voor de grootschheid dezer situ atie zijn geen woorden te vinden. Vijf dagen duurt de siag. Dan zijn Rommel's tankdivisies nog slechts rookende wrakhoopen, is het voor zijn autocolonnes een sauve qui peut. Stortregens maken de woestijn onbtgianbaar, maar voort gaat hetMersa Matroe, Solium, Tobroek, Benghazi Mij nenvelden, vernielde passen, niets houdt het 8e leger tegen opwal Churchill noemde zijn „onsterfe- lijken mars." Tripolis ziet de Union |ack hijsen op zijn citadel en een parade van het Vrouwelijke hulpcorps besluit dit document eener b ,venmenschelijke prestatie van onze geallieerde vrienden. Deze film is van zeer goede kwaliteit, en de enthousiaste be schrijvingen die er destijds in Engeland van zijn gegeven zijn zeker niet overdreven. Wij twij felen er dan ook niet aan, dat ook de meest kieskeurige bioscoop bezoeker bij he.t zien van deze film Tevreden zal zijn. Wij hopen dat meerde films, ook speelfilms, van een dergelijk formaat zullen volgen. Afhalen veevoederbonnen. De veehouders worden er op attent gemaakt dat de veevoeder bonnen voor de loopende periode bij de P.V.'s moeten worden af gehaald uiteilijx 9 D.cember a.s. De inlevering bij de veevoeder handelaar moet ten spoedigste doch uiterlijk op 11 December a.s. ABONNEMENTSPRIJS: Ldfese nummers 5 ct. Kwartaalabonnement: AXEL, binnen de kom: 1.25 Alle andere plaatsen: fl. 1.55 C ADVERTENTIEPRIJS: 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeelingen: 15 ct per m.m. Kleine Advertentièn: (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. De Militaire Commissaris voor d Provincie Zeeland, Overwegende, dat het wenschejij is de uitoefening namens hem van dl bevoegheden, hem in zijn voormeldi hoedanigheid toegekend, in het voren genoemde gedeelte van het in bijzon deren staat van beleg verkeerendi'i grondgebied van het Rijk in Europa op te dragen aan den Rijksinspecteu.'i van het verkeer in de Provincie Zeel» land voorzoover betreft de bevoegd heid tot regeling van het wegverkee in Zeeland Gelet op de desbetreffende bepay I lingen van het Besluit op den bijzon1 1 deren staat van beleg BESLUIT: I. Aan den Rijksinspecteur voor- noemd op te dragen om namens hem!1! den Militairen Commissaris voor dt l| Provincie Zeeland, met ingang van 21 I November 1944 in Zeeland uit te,i| oefenen de bevoegdheid tot regeling1! van het wegverkeer in Zeeland; l'. II. Aan deze opdracht de navolgende 1 aanwijzingen te verbinden 1. Steeds moet in acht genomen'; worden het algemeen belang, mede brengend dat gedurende den bijzon-|l deren staat van beleg alle militaire belangen praevaleeren 2. Bij strijd van belangen moet dieij beslissing genomen worden, waarmede het algemeen belang het meest is: gediend 3. Alle ter zake genomen beslissin- u gen zullen binnen vijf dagen ter ken- m) nis gebracht worden van den Mili-'| tairen Commissaris voornoemd 4 Betreffende het wegverkeer in; l Zeeland kunnen rechtstreeks bespre- ,f kingen worden gevoerd met de Geal- jf lieerde „Civil Affairs" instanties; 5. Voor het treffen van afspraken! jf en regelingen met deze instanties is de voorafgaande toestemming van den Militairen Commissaris in de Pro vin- 1 cie Zeeland vereischt. Gegeven te xMiddelburg, den 28 November 1944. De Militaire Commissaris voor de Provincie Zeeland, De Kapitein-Luitenant ter Zee C. W SLOT. De Militaire Commissaris voor de i Povrncie Zeeland, mede uitoefenende de bevoegdheden, toegekend aan het militair gezag, voorzoover de uitoefe-1 ning daarvan hem bij zijn instructie is opgedragen Overwegende, dat de veiligheid van den Staat vordert, dat de gelden en i i waardepapieren, welke van politieke i misdrijven verdachte personen in hun 1 bezit hebben, niet worden verduisterd of weggemaakt; Gelet op de desbetreffende bepa- lingen van het besluit op den bijzon deren staat van beleg; Stelt vast de volgende VERORDENING. Ar. 1. Tot nader order is het aan bankiers, kassiers en hoofden en per- I soneel van bankinstellingen, daaronder begrepen de rijkspostspaarbank en de particuliere spaarbanken, verboden geld, geldswaardige papieren, effec- 1 ten en in het algemeen bescheiden, welke zij onder zich hebben, of welke zich bevinden in tot het bedrijf, I waarin zij werkzaam zijn, behoorende safe- of andere bewaarinrichtingen, af te geven of te doen afgeven aan a. de personen, die hun door of vanwege den Militairen Commissaris zijn opgegeven; b. de door de sub a genoemde per sonen gevolmachtigden c. diegenen, die met de onder sub a genoemden in zoodanige relatie staan, dat een redelijk vermoeden aan wezig is, dat zij niet hun eigen doch de belangen van de onder sub 2 ge- noemde personen behartigen. Art. 2. Indien twijfel bestaat, of iemand behoort tot de in art. 1 sub c beslist de agent van de Nederland- sche Bank N.V. te Middelburg. Art. 3. Van het in art. I. omschre- 1 ven verbod zijn uitgezonderd' gelds bedragen voor levensonderhoud ten behoeve van de echtgenooote en kin deren der in artikel 1 sub a genoemde personen, alsmede bedragen voor be taling van loonen en andere bedrijfs- onkosten. De Kantonrechters in het Arrondis sement Middelburg, ieder voor zijn Kanton, bepalen voor elk afzonderlijk geval het bedrag, hetweik wekelijks of maandelijks ten hoogste mag worden uitbetaald, terwijl zij bevoegd zijn op daartoe gedaan verzoek in dit bedrag verandering te brengen. Art. 4. Overtreding, niet-nakoming, verhindering of belemmering van de uitvoering van het bepaalde in artikel 1 wordt als overtreding aangemerkt en wordt ingevolge artikel 26 lid 1 van het besluit op den bijzonderen i 1 staat van beleg gestra t met hechtenis van ten hoogste een jaar of een geld- i boete van ten hoogste

Axelsche Courant | 1944 | | pagina 1