f25 belooning GLANSPASTA Nieuwsberichten. Plaatselijk Nieuws. Ingezonden Stukken Landbouwmededeelingen voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Militair Gezag. Adriaan Dobbelaar Krina Schieman, Jozina Mosselman, H.H. Landbouwers Voorjaarszaaigranen. Pootaardappelen, Gebr. L. en P. BAKKER. S. J. L. OBTELEE, Distributiedienst AXEL. Formulieren voor correspondentie Weer verkrQabaar P. SCHUT2, Mil. Gezag waar een meer lang durige bespreking volgde. Zaterdag bezochlProf. Gerbran dy Nijmegen en verschillende plaatsen in de Betuwe, o.a. het zwa'T getroffen Eist Professor Gerbrandy heeft op een persconf. rentie in bevrijd gebied verklaard dat zoodra ge heel Nederland bevrijd zal zij^, zijn kabinet zal aftreden. De geest van ons volk is geheel veranderd sedert 1940 en wij zullen daarom plaats moeten maken voor een regeering waarin de jongere ge neratie haar invloed kan doen gelden en die werkelijk de volks wil zal vertegenwoordigen. Ook de leden v. de verzetsorganisatie's zullen in deze regeering vertegen woordigd moeten zijn. B.B.C Inlichting ;n omtrent f*milie leden in Geallieerde landen. In Nederland zal spoedig een centraal bureau worden gevormd om het de bewoners van het be vrijde gebied mogelijk te maken in contact te komen met familie leden in andere geall. landen. Tot dit doel is o.a. in Londen een burgerlijke stand bijgehouden van Nederlanders over de geheele wereld. Nadere officieele mede- deelingen hierover zullen spoedig volgen. (Rad. Oranje) Min.-President Gerbrandy heeft gisterenavond verklaard dat hij ten spoedigste besprekingen zal voeren met het geall. opperbevel de voedselvoorziening in het be vrijde gebied te verbeteren. Er zullen spoedig tribunalen worden opgericht, o.a. te Middel burg, 's-Hertogenbosch en Breda. Eind deze week zal Minister Gerbrandy naar Londen terug keeren om verslag uit te brengen over de toestand in bevrijd gebied. Record Bristol Lissabon verbeterd. Londen, 26 Oct. (A.N.P.-ANETA) Een Nederlandsch K.L.M.-ver- keersvliegtuigv.d.Bnstol-Lissabon route heeft dezen afstand in den verbeterden recordtijd van 4 uur en 40 min. afgelegd. Normaal vordert de reis 6 uur. Nieuws van de fronten Westfront. Het Duitsche brug genhoofd tegenover Venlo is nu volkomen opgeruimd. Ook ten Noorden van Venlo zijn nu de laatste Duitschers van den Wes telijken Maasoever verdwenen. Linnich en Jülich worden van de laatste Duitschers gezuiverd, Roerdorf is door de Amerikanen veroverd. bij Saarlaïïtërn—dë"^ar overge stoken De groote brug is geheel intact. Saarunion is nu na zware straatgevechten geheel van Duit schers g?zuiverd. De stad Col- mar wordt van twee ka ten be dreigd door de Amerikanen en Franschen. In Italië is Russi op den weg Ravenna-Bologna vero eVd. Oostfront. Voorbij P^cs heb ben de Russen de rivier de Drave bereikt, terwijl zij naar het Noor den oprukken langs de r vier de Kapos, waar zij nu geen 60 km. meer van Boedapest zij ver wijderd. Duna Földvar en Mis- kolsc zijn veroverd. Tito's troepen namen het laatste Duitsche steunpunt Knin in Dal- matie. In het dal van de Morva werd Cacak of Tsjatsjak inge nomen. Het Verre Oosten. In Birma werd door Britsche troepen Ka- lewa veroverd. Moskou. Maarschalk Stalin en generaal De Gaulle hebben gis teren een conferentie gehad, die 2 uur duurde. Griekenland. In verband met de gespannen politieke toestand is te Athene de staat van beleg afgekondigd. De Grieksche Min.- Pres. Papandraeu is afgetreden. Zoolang het volk geen beslissing heeft genomen, omtrent een Mo narchal of republikeinsche regee- ringsvorm, zullen de geallieerden rust en orde handhaven, aldus een proclamatie van de Britsche bevelhebber in Griekenland. Vorige week Woensdag werd alhier weer een dansavond ge organiseerd voor de in onze om geving aanwezige militairen. De muzikale verzorging van dezen avond was zeer goed, zoodat de drukbezochte avond weer een prettig verloop had. Aan het slot bedankte een der officieren de muzikale verzorgers en de be zoekers voor hun opkomst en sprak de hoop uit, spoedig weer een avond te kunnen organiseeren. Ook Zaterdag werd weer een ontspanningsavond voor de mili tairen georganiseerd, ditmaal be staande uit muziek en zang, die beurtelings door burgers en mili tairen werden verzorgd. De bur gemeester opende deze avond, waar door verschillende mede werkers (sters) werkelijk iets goeds werd geboden. A's her innering werden onder de aan wezige militairen enkele paren beschilderde klompjes verloot, terwijl door de militairen thee en gebak werd aangeboden. Van zelfsprekend werden deze ver rassingen vai weerszijden bijzon der gewaardeerd en ook bij deze weer vroeger dan men gewenscht had. Gevonden voorwerpen. Twee fietsbanden, G van de Castep), Noerlstraat 58. Een zilveren rii.gt ije, mare chaussé -'az< rne. Een klomp, C Griep, Prins Mauritsstraat 7 Wit wollen ki "derwantje, Ver- straten, Armendijk. SPORTNIEUWS. Zaterdagmiddag speelde alhier een Engelsch militair elftal van de R.A.F. een wedstrijd tegen een combinatie van Ce voetbal vereniging „Axel". Voor de rust, die met 22 inging, bleek het krachtsverschil niet zoo groot, doch in de tweede helft werd het een spelletje van kat en muis, waarbij onze stadgenooten weinig of niets meer hadden in te brengen. De Engelschen voerden de eindstand dan ook op tot 11- 3. De wedstrijd Axel—Sluiskil kon Zondag wegens terreinsomstan digheden geen doorgang vinden. Voor de competitie werd Hulst op eigen terrein geklopt door Steen met 2—1. Te St. Jansteen speelden twee Engelsche militaire elftallen tegen elkaar, en wel profs tegen ama teurs. Het spande hier geducht. De amateurs wisten tenslotte met 3—2 te zegevieren. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) Wist jij, Pooisch soldaat, toen je Axel ging bevrijden, dat je laatste rustplaats aan de brug te Axel, vlak bij de openbare weg zou zijn? Jij hebt je leven voor ons gegeven, jij rust daar ver van huis, van je ouders, misschien van je vrouw en kind of verloofde. Je vocht voor de vrijheid van Axel, voor het verdrijven van de moffen, onze onderdrukkers. Jij met je wapens, wij ongewapend. Maar nu is het onze plicht om met de wapens jouw strijd over te nemen, nu jij, Pooisch soldaat, den eindstrijd hebt gestreden en onder de bloemen rust. Nu is het onze tijd. Of zijn wij te laf, zooals de heeren die nu rond rijden met auto en benzine op kosten van het algemeen, om de landverraders van het eiland vrij te krijgen. Deze heeren, die tijdens de be zetting achter de schermen bleven zitten durven dit aan te pakken. Ik vraag mij afMoeten wij met zulke heeren, die de landverra ders nog steunen, een nieuw en rechtvaardig Nederland "opbou wen Ik hoop van niet. zooals die Poolsche heli ons hebben gedaan. Fen van de Verzetsbeweging. Oproep aan de landbouwers. Dezer dagen moeten verschil lende treinen en autocolonnes met aardappels vanuit onze streek vertrekken naar Brabant en Lim burg waar men dringend behoefte heeft aan dat volksvoedsel. Onze geallieerde vrienden stellen het vervoermateriaal beschikbaar en brengen als retourvracht nog Limburgsche steenkolen mede. Onder één voorwaardevlot afwerken Van onze aardappeltelers wordt verwacht, dat zij op eerste aan zegging vanwege de V B.N.A. of vanwege den voedselcommissaris met man en macht zullen in de weer zijn om in zoo snel moge lijk tempo de verlading te doen plaats vinden. Alle ander werk moet daarvoor stop gezet worden, Als het zoo mocht uitkomen zal zelfs op Zondagen moeten worden doorgewerkt. De V.B N.A. noch de voedsel commissaris kunnen arbeiders beschikbaar stellen. De boeren zullen het moeten klaar spelen met hun eigen personeel en dat van hun buren. Op de volle en vlotte mede werking zoowel van boeren als arbeiders wordt gerekend. Zoo noodig kan veldgewas geleverd worden. Alles wordt gestort verzonden. Op 7 December a s hopen onze geliefde Ouders e n hun 45-ja.ige Echt- vereeniging te her- dtnken. Dat ze nog vele jaren gespaard mogen blijven, is de wensch van hun PIETER CAPPON MAGDALENA CORNELIA QU1ST, hebben de eer mede namens wederzijdsche Ouders, U kennis te geven van hun voorgenomen h u w e 1 ij k, waarvan de voltrekking D.V. zal plaats hebben op Dins dag 19 Dec. a.s. Kerkelijke huwelijksbe vestiging door den Wel Eerw. Heer Ds. D. Zemel des nam. 2.30 uur in de Geref. Kerk te Axel. Axel, 6 Nov. 1944. Buthdijk. Toekomstig adres: Oos- De Heere verblijdde ons met de voorspoedige ge boorte van onzen tweeden zoon, dien wij adriaan noemden. L. BAKKER. P. C. BAKKER- v. d. Berge. JAAP. Magrette N 70, Axel. P. C. DEIJ J. DEIJ—DEN HAMER, beluigen hierbij hun harte- lijken dank voor de vele blijken van belangstelling hun gegeven, ter gelegen heid van hun 40-jarig hu welijksfeest. Axel, Buitenweg 82. Heden overleed zacht en kalm, onze zeer geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, geb. v. d. Walle, in den ouderdom van, ruim 80 jaar. Zuiddorpe, Evacuatie-adres Patronaatsgebouw A. J. MOSSELMAN, Koewacht. A M. MOSSELMAN. M. J. MOSSELMAN- Goethals JO. 2 December 1944. Volgens de regeling tot betaling van de LAND BOUWPRODUCTEN door den Voedselcommissaris, zullen deze zeer waarschijnlijk geschieden door tegoed schrijving op Uw bankrekening. De Boerenleenbank te AXEL, Stationsstraat 31, beveelt zich aan Uw opdracht tot crediteering Uwer rekenfng te mogen ontvangen of eventueel hiertoe een rekening voor U te openen. Aanbevelend, HET BESTUUR. Zitdagen: WOENSDAG 3-5. WIJ HEBBEN THANS WEER AF TE GEVEN: Alle soorten 1ste en 2de nabouw Ook kleine voorraden org. Voorjaarsgranen. Alsmede alle soorten in alle klassen en maten. Beleefd aanbevelend, N 7u, AXEL. voor diegene, die mijn nieuwe FIETS in goeden staat terug brengt, merk „Estaffette", luxe uitvoering, dubbele trommelremmen, nikkel stuur, remmen en velgen. Alles is gekenmerkt. Wie is zoo goed Hij is door de Duitschers medegenomen en ook wel achtergelaten. Breng hem a. u. b. terug. F. SCHEELE, Ds. Jan Scharpstr. 10, gevraagd (ook gehuwde), zelfstandig kunnende werken. Goed loon. Prins Héndrikstr. 9, Axel. Met ingang van 4 tot„en mei 9 Dec. 1944 worden de werkge vers in de gelegenheid gesteld extra rantsoenen voor bijzonderen arbeid aan te vragen voor bij hen werkzaam zijnde personen die zwaren arbeid verrichten. De aanvraag moet collectief door den werkgever geschieden. De naamlijsten hiervoor benoo- digd, kunnen bij den Distributie- dienst worden afgehaald. Bij indiening van de aanvrage moeten de nieuwe T.D. van be trokkenen worden overgelegd. Per bedrijf wordt per 4 weken slechts t naamlijst afgegeven, zoodat het niet kan voorkomen, dat per periode 2 naamlijsten worden ingediend. Is eenmaal de I naamlijst ingediend en komen er in de ioopende periode nieuwe werknemers in dienst, dan kan hiervoor voor het eerst voor de volgende periode extra rantsoenen worden aangevraagd. Er wordt aangenomen, dat land arbeiders vanzelfsprekend zelf- verzorgers voor aardappelen zijn, ook al is hiervoor de T.D. niet gecodeerd. Landarbeiders, welke b.v. voor vleesch zelfverzorger zijn, komen niet in aanmerking voor extra rantsoenbonnen. BON R 11 v. d. „Tabakskaart" moet op Donderdag 7 Dec, 1944 bij de Tabakshandelaren zijn in geleverd door het publiek. Detaillisten kunnen deze bon non inleveren bij den Distributie- dienst op Vrijdag 8 Dec. tusschen 9 12 uur. Oorlogsvrijwilligers die met eenige dagen verlof bij ouders of familie verblijven, kunnen rant soenbonnen verkrijgen op vertoon van hun verlofpas. De bonnen R 23 en 264 moe ten heden bij de winkeliers wor den ingeleverd ter verkrijging van het door de geallieerden opnieuw beschikbaar gestelde levensmid delenpakket. Winkeliers moeten deze bonnen opgeplakt inleveren bij den Distri butiedienst op Donderdag 7 Dec. tusschen 9 en 12 uur. Winkeliers wordt onder de aandacht gebracht dat zij uitsluitend bonnen in ont vangst mogen nemen van bewo ners der gemeente AxjI. WIE ruilteen overjas, in goeden staat, van een jon gen vau 17 jaar voor een van 20 jaar. Wed, A. C. WITTE, Kanaalkade 16 te Axel. via HET ROODE KRUIS zijn verkrijgbaar bij onder staand adies: J. FRANCKE, Prins Mauritsstraat 13. voor het onderhoud van Uw - Meubels, Vloeren enz. - PRIJS f 1.60. Inleveren een ledige pot met deksel. WIE kan mijn witte kip terug bezorgen, tegen be looning. CH. VINKE, Zee straat 4, Axel. KINDERWAGEN te koop bij J. OPPE, Oude Wijk 20 te Axel. VERLOREN een rechter heerenhandschoen. Tegen belooning terug te bezorgen bij J. DEES, Zaamslag D 3. VERLOREN op 1 December tusschen Boscndurp en Hei kant-Koewacht bruin leeren handschoen. Tegen beioo- ning terug te bezorgen aan P. MARTENS, Zuiddorpe, Sterre A 83. VERLOREN nikkelen rij- wielpomp, tusschen Kijkuit en Axel. M. FAAS, Noord-, at. a.h,. BEKENDMAKING. De adviseur voor Handel en Indu strie bij den staf van den Militairen Commissaris in de Provincie Zeeland' district Zeeuwsch-Vlaanderen, brengt hiermede ter algemeene kennis Alle aanvragen door bedrijven ter verkrijging van grond- en hulpstoffen niet vallende onder de voedselvoor ziening) moeten worden ingediend bij de Commissie voor Handel en Indu strie, gevestigd in het Groot Casino te Sluiskil. Dit geldt zoowel voor goederen, die men uit België wil invoeren als voor goederen, die men uit bevrijd gebied wenscht te betrekken. Voor brandstoffen wende men zich steeds tot de Brandstoffencommissie te Terneuzen, voor Aardolieproducten tot Verkoopkantoor der Aardolie Mij., Hoeksche Brug, Terneuzen en voor bouwmaterialen tot de Bouwcommis- sie, Dijkstraat, Terneuzen, tenzij men de bouwmaterialen uit België wil importeeren. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de Rijksbureaux hun werkzaam heden in Zeeuwsch Vlaanderen nog niet hebbeu aangevangen en dat het derhalve geen zin heeft te trachten met de Rijksbureau^ in contact te treden. Deze bureaux zullen voor be- DANKBARE KINDEREN. Axel. Julianastr. 4. EN EN A v w i dan hun bemiddelling verleenen,wan neer een aanbeveling van de Com missie voor Handel en Industrie wordt overgelegd. Aanvragen voor reisfrancs moeten steeds bij bovenvermelde Commissie worden aangevraagd. Alleen voor dringend noodzakelijke zakenreizen zal aan de banken geadviseerd worden francs te verstrekken. De Adviseur voor Handel en Industrie, H. A. A. Collot d'Dscury.

Axelsche Courant | 1944 | | pagina 2