AXELSCHE COURANT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Rede van Prof. Gerbrandy. Landbouwmededeelingen. voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. J.' Bekendmakingen. Distributiedienst AXEL. Militair Gezag. Plaatselijk Nieutvs. "i :ri ;i 1 S Rede H.M. de Koningin Drükker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie. C. VINK - van VESSEM Zondagavond heeft minister president prof. P. S. Gerbrandy voor de zender van „Herrijzend Nederland" een rede uitgesprokan, waarvan wij hier, daar bet ons wegens plaatsgebrek onmogelijk is haar geheel te publiceeren, de voornaamste punten laten volgen. Prof. Gerbrandy verklaarde dat hij zelf hier gekomen is om een kort bezoek aan het bevrijde gebied te brengen om de hier heerscher.de toestanden op te nemen en daarvan rapport uit te brengen aan H. M. de Koningin. De oveüge ministers zullen terug reizen naar Londen, indien hun aanwezigheid daar wel en in het bevrijde gebied niet dringend noodzakelijk geacht wordt. De minister-president beloofde dat maatregelen zullen worden genomen om een verdere zuive ring van het bestuur zoo spoedig mogelijk door te voeren en om de organisatie van de vrije pers verder te regelenj Ook zal wor den gezorgd dat spoedig kan worden begonnen met de recht spraak tegen coloborateurs. Wij qjogen niet vergeten dat het bevrijde gebied nog geheel binnen hét operatiegebied valt, zoodat het gezag en o.a. de geheele voedselvoorziening nog bij het geallieerde opperbevel berusten. Onze taak aldus minister Ger brandy, is het kapotbreken van de nat.-soc. terreur, voordien blijft alles moeilijk. De Russen berei den echter hun laatste offensief voor en wanneer de haven van Antwerpen gereed is, zal een stroom van materiaal voor de groote stoot van uit het Westen tegen het Duitsche Rijk zijn loop beginnen. Sprekende over de verwoestin gen zei onze minister o.a.Het is afgrijselijk wat in onze prach tige Zuidelijke provinciën Zee land, Limburg, Gelderland en Noord Brabant is vernield. Nog afgrijselijker echter is het te be- hooren tot een volk dat deze vernielingen als vanzelfsprekend beschouwt. Ook herdacht de minister die genen die in de afgeloopen jaren zijn gevallen in den strijd voor waarheid en gerechtigheid en sprak hij over den steun, die de regeering gehad heeft aan de blijken van protest en verzet tegen den onderdrukker, die haar van uit Nederland bereikten. Het geallieerde opperbevel doet alles om den toestand te verbe teren en ook het M. G. werkt om alle tevoren zorgvuldig voor bereide maatregelen uit te voeren Prof. Gerbrandy wees er op dat zij komen om ons in dezen moeilijken overgangstoestand te helpen en hoopte dat wij deze overgangsperiode eervol zouden doorstaan. Tenslotte sprak de min.-pres over de nu komende opboutv Langzaam maar zeker wordt thans de machine die is opgebouwd voor vernietiging, ingesteld op herbouw. Het komt nu aan op werkkracht. Een volk dat werken kan en werken wil, zal weer herrijzenin dit opzicht heeft Nederland een trophee behaald van het grootste belangpolitieke scheidingen zijn weggevallen of sterk verdund. Momenteel zijn drie dingen vereischt 1 een goed functionneerend gezag. 2 een voorziening voor ons dagelijksch brood. 3 een rechtvaardige en geen willekeurige arrestatie van oor logsmisdadigers. is de vooruitgeschoven post der Regeering hier gekomen. Laat ons de handen ineenslaan om alles terug te winnen wat verloren ging, dan zullen de velden weer met koren bedekt worden, de mijnen hun zwarte goud weer boven brengen en uit onze generatie z.ullen weer men- schen groeier, c.ia den naam van ons land op alle gebied hoog zullen houden. „Daar kan iets grootsch ver- fcht worden", aldus de woorden, waarmede minister Gerbrandy zijn rede beëindigde. Aan-ons o^het nu te toonen, dat wij ook iets grootsch willen verrichten. Laat het dit jaar toch Sint- Nicolaas zijn in het Noodziekenhuis t^ Sluiskil Gij vraagt U af: Hoe kunnen wij in deze schrale tijden voor een Sint-Nicolaasviering zorgen? Waar kunnen wij mooie cadeaux koopenboeken, kunstvoorwer pen, souvenirs, gebruiksartikelen, luxe geschenken? Niets van dit alles is er noodig teneinde het Noodziekenhuis te Sluiskil een prettig Sf.-Nicolaas te bezorgen. Wij zullen U vertellen, hoe gij allen, die daartoe in staat zijt, de hand kunt reiken aan de gewon den is Sluiskil. Het Noodziekenhuis ressorteert# onder de Gemeente Axel, echter door zijn ligging buiten de ge meente, valt het niet voldoende onder de aandacht van de bur gerij. Eertijds een leegstaand ge bouw („Klein Casino") moest het van onbewoonbear huis tot be woonbaar perceel vermaakt wor den en vervolgens omgetooverd in een ziekenhuis. Gij allen weet, dat de positie van onze voorraden aan materiaal en voedsel het niet toelaten, dit ziekenhuis naar harte- wensch van alles te voorzien. Hoewel de gewonden in het Noodziekenhuis zeer zeker bij de totale oorlogsvoering betrokken zijn geweest, getuige de ver woesting aan lijf en land, vallen deze gewonden niet rechtstreeks onder de ravitailleering door de Geallieerden; zij droegen geen uniform,waren dus geen militairen De dokter, directrice, hoofd zuster en zusters, zij allen doen hun uiterste best de hen toever trouwde patiënten een zoo goed mogelijke medische behandeling te geven. Helaas echter, de macht van een dokter is heden beperkt. Naast de uitmuntende medische verzorging, die de patiënten ge nieten, zijn hun verwondingen meerendeels van dien aard, dat extra-versterkend en smakelijk voedsel noodzakelijk is. Gewon den liggen er, bij wie het niet mogelijk is gebleken een zwaar gekwetst lichaamsdeel te behpu- den. Stelt u eens in de plaats van dokter en zusters, die steeds weer al hun krachten geven tot herstel van de gewonden en nu niet bij machte zijn de verzwakte en uitgeteerde patiënten het zoo noodige versterkende voedsel te verschaffen. Mjar wij kennen Holland, nu gij het weet, zult gij het Noodziekenhuis niet in den steek laten. Landbouwers, speurt eens in uw kelders en provisiekast, wel licht treft gij wat goeds aan, (boter, suiker, vet, meel, spek, ham) dat gij kunt missen. Reeds met wat smakelijk voedsel kunt gij de gewonden in Sluiskil een prettig Sint-Nicolaas bezorgen. Burgerij, winkeliers van Axel en Zeeuwsch-Vlaanderen, misschien kunt ook gij uw St-Nicolaasgave naar Sluiskil dragen rookgerei, fruit, mogelijk een kleedingstnk, stel u voor het laatste in verbin ding met de zusters niet mogelijk, dat u zelf of in samenwerking met de Geallieerde autoriteiten een extra gave aan levensmiddelen en kleeding aan het Noodziekenhuis te Sluiskil doet toekomen Laten wij allen den dokter en zijn zusters helpen; die medische verzorging en toewijding moéten tot hun recht comen laten wij de gewonden het voedsel ge ven, dat zij niet kunnen ont beren om a-.n te sterken; geeft iets extra's Moge h?t dit jnar toch Sint N colaas zijn ia het Noodzn-ken huis te Sluiskil. („Ktein Casino") A. R. - leder die tijdens de oorlogs handelingen in September 1944 uitrustingsstukken van den Lucht beschermingsdienst heeft gebruikt er/of meegenomen wordt ver zocht deze voor Zaterdag 2 De cember a.s. in te leveren op het Gemeente huis. Na 2 December zal tegen ieder die niet aan deze oproep voldoet proces verbaal worden opgemaakt wegens diefstal. Verstrekking tweede extra rantsoen voedsel aan de inge zetenen door de geallieerde militaire auto'iteiten. Opnieuw werden wij verrast door de aanvoer van diverse levensmiddelen door de Gealli eerde autoriteiten, waardoor aan alle personen een tx'ra radsoen voedsel kan worden verstrekt: A. voor kinderen van 0 tot en met 4 jaar op bon R 33. B. voor de overigen boven 4 jaar op bon No. 262 en overleg ging van de TWEEDE distnbutiestamkaart, C. voor alle k'nderen van 4 tot 14 jaar onder overlegging van de oude en de nieuwe distributiestamkaart. Volgens bo enstaande leeftijds grenzen zullen de pakketten om vatten A Kinderen van O t.e.m 4 jr: 150 gram spek, 125 gr. vleesch, 3 stuks chocolade, 25 gr. koffie, 300 gr. zout, busje melk. Prijs van dit pakket f 1,0 i B. Voor personen boven 4 jr: 150 gram sp k. 125 gr. vleesch, 1 stuk chocolade, 25 gr. koffie, 300 gr. zout. Prijs van dit pakket f 0,70 C. Kinderen van 4 tot 14 jr bij overlegging van de oude en de nieuwe distributiestnmkaart 1 busje melk, prijs f 0,15. De losse artikelen zullen voor alle gezinsleden in één hoeveel heid worden afgewogen, waarvoor men verpakkingsmateriaal moet meebrengen, o.a. 1 pannetje of blik voor het vleesch en saus, 2 stevige papieren zakken en inpafcpapier voor het spek, alsmede gepast geld, te bere kenen naar bovengenoemde be dragen. De aflevering van deze artikelen vindt plaats in het distributiekantoor (ingang iangs achter) en gescniedt straatsgewij- ze, volgens hieronder vermeld plan. De verkoop vangt aan op Woensdag 29 November a.s. op de aangegeven uren. Voor een vlugge afwerking zorge een ieder op tijd te zijn. De geëvacueerden zullen deze artikelen gelijk met de bewoners van hun straat worden afgegeven De straats- en wijksgewijze indeeling der gemeente is als volgt tot 12 uur: Aimendijk, Buiten weg, Stationsstraat, Nxuwstraat, Emmastraat, Nieuwendijk, Oude- weg, Ook de evacuee's uit de7e wijken. Van 1,30 lot 4.30 uur: Wijken L, M, N en O. Ook de evacuee's uit deze wijken. DONDERDAG 30 NOV. van 9 tot 12 uur: Singelweg, Pieter Paulusstraat, Wilhelminastraat, Bylocquestraat, Byiocqueplein, ButhenjK, Pironstraat, Ds. Jan Scharpstraat, Julianastraat. Ook tie evacuee's uit deze wijken. Van 1,30 tot 4,30 uur: Prins Hendrikstraat, Wijkm P, Q en K. O >k de evacuee's uit deze wijken. VRIJDAG 1 DEC. van 9 tot 12 uurKerkdreef, Kerkstraat, Koe straat, Oasterstraat, Gentsche- vaartstraat, Noordsiraat, Markt, Molenstraat. Ook de evacuee's uit deze wijken. Van 1.30 tot 4,30 uur: Diie- schouwer,Oranjestraat, Oudewijk, Prins Mauriisstraat, Slijkstraat, Zeestraat. Ook de evacuee's uit deze wijken. ZATERDAG 2 DEC, van 9 tot 12 uur: Walstraat, Weststraat, Kiaiwal, Kanaalkade. Axel, 28 November 1944. De Burgemeester van Axel, P. L. D. J. VAN OEVEREN. Volgende wijdging dient te worden aangebracht in de bon- nenlijst voor de week 27 Nov. tot en met 2 Dec. 1944. Op bon 247 der noodkaart 2e serie wordt één ei beschikbaar gesteld. Op bon 244 der noodkaart 2e serie wordt 50 gram vleesch- waren beschikbaar gesteld. AANVRAGEN AAN- EN TERUGKOOP VAN GRANEN. Tl 'V' 'i I Zondag heeft Prins Bernhard een bezoek gebracht aan 't eiland Walcheren waar hij o.a. Vlissingen en Middelburg bezocht. Op de terugreis is de Prins door onze gemeente gertisu en al is het voor allen een teleurstelling ge weest dat het nog niet tot een officieel bezoek is gekomen, waarvoor veien zich reeds naar de Markt haastten, toch zijn reeds enkele onzer stadgenooten in de gelegenheid geweest den Prins te zien en te spreken. Gevonden. Een levensmid delenkaart. A. Kade, Prins Hen drikstraat 56 Een bonkaart. R. Scheele, Julianastraat 17, Ax;l. Aan komen loepen .een kip. Willemsen, Julianastraaj 65, Axel. Een portem unnaie met eenig geld en bonnen. C.Adam, Kerk- siiaat 16, Axel. Predikbeurten. Donderdag 30 Nov. (Dankdag.) Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. Saraber. 2 30 uur. Geen dienst- Geref. Kerk. 10 uur Ds. D. Zemel, 2,30 uur Ds. J. S. Post Geref. Gem. 10 uur Leeskerk, 2,30 uur Leeskerk. Hedenmiddag heelt H.M. Koningin Wilhelmina voor Radio Oranje een rede uitgesproken. H.M. besprak de spoorwegstaking prees de spoorwegmannen en noemde hen evenals de helden van het verzet een voorbeeld van eenseezii ABONNEMENTSPRIJS5 Losse nummers 5 ct. Kwartaalabonnement: AXEL, binnen de kom: fl. 1.25 Alle andere plaatsen: fl. 1.55 f ADVERTENTIEPRIJS: 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeelingen: 15 ct per m.m. Kleine Advertentiën: (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. Bekendmaking van den alge meen gemachtigde voor den wederopbouw en de bouw nijverheid. De Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw en de Bouwnijverheid heeft in Terneuzen opgericht het „Bouwbureau Zeeuwsch-Vlaanderen". Dit bureau regelt de inventarisatie van ALLE bouwmaterialen in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. De Rijksbureaux, welke hun be moeienissen tot op dit terrein uitstrek ken, zijn dus ten aanzien hiervan in Zeeuwsch-Vlaanderen ondergeschikt aan het „Bouwbureau". Tevens leidt het Bouwbureau de opruimings- en sloopwerkzaamheden, terwijl in de zwaar getroffen plaatsen in West Zeeuwsch-Vlaanderen door het Bouw bureau noodherstellingen worden uit gevoerd om zooveel mogelijk panden op korten termijn weer bewoonbaar te maken. Het sloopen. het afvoeren van bouwmateriaal uit beschadigde panden en het gebruiken van bouw materiaal is zonder schriftelijke ver gunning van het Bouwbureau of een door het Bouwbureau gemachtigde in stantie verboden. De werkzaamheden van de Commis sie voor Openbare Diensten, gevestigd Axelschestraat 79, Terneuzen en van het Bureau voor Noodherstellingen, zijn dus door het Bouwbureau over genomen. De door deze instantie ge troffen regelingen en verleende ver gunningen, blijven voorloopig van kracht. Aan het hoofd van het Bouwbureau staat de heer M. van Dorp, bouwkun dige van den dienst van den Algem. Gemachtigden voor den Wederopbouw en de Bouwnijverheid. Het bureau is gevestigd Dijkstraat 50, Terneuzen, tel. 2731 in een van de firma van der Poel gevorderd kantoor pand. De Militaire Commissaris van het District Zeeuwsch-Vlaanderen de Kapitein ter Zee J. VAN LEEUWEN. INLEVERINGSPREMIE GRANEN EN PEULVRUCHTEN. De teh gekend welke geldt tot 16 Dec. Deze premie bedraagt voor: Tarwe, rogge, gerst en kl. groene erwten f 2.50 per 100 kg. Bruine en witte boonen f 5,— per 100 kg. s~ V ,3 De kfuringsdatum is beslissend voor berekening van de premie, terwijl uit het dorschbriefje moet blijken dat de partijen afgedorschen zijn. Voor reeds geleverde of gekeurde partijen die voor bedoelde premie in aanmerking komen zal nog een bijbetaling worden gedaan. OPZETTEN CONTRACTVARKENS. Geregistreerden, die volgens de on langs gedane publicatie verplicht zijn 1 of meerdere contractvarkens op te zetten moeten de contracten vóór 8 December a.s. bij hun Plaatselijke Vertegenwoordigers teekenen, terwijl de biggen Vóór 20 December 1944 op de bedrijven moeten zijn. Aanvragen tot huisslachting van dengenen die verplicht zijn contract- varkens op te zetten, zullen alleen dan in behandeling worden genomen in dien de contracten geteekend en de biggen op het bedrijf aanwezig zijn. Contractvarkens mogen alleen aange voerd worden op de dagen dat slacht vee aangevoerd wordt. Gedupeerden door oorlogsomstandigheden kunnen ontheffing van deze verhoogde con tractplicht verkrijgen. AANHOUDEN VEE. De veehouders worden er hierbij op attent gemaakt dat het bedrijfs- maximum 1944 melk- en kalfkoeien alsmede de vergunningen tot aanhou den van jongvee nog steeds van kracht zijn. Degenen die melk- en kalfkoeien boven hun bedrijfsmaximum aanhou den, kunnen deze thans nog vrijwillig op de taxatiemarkten leveren. De aan gevoerde melk en kalfkoeien zullen grootendeels worden toegewezen aan de gedupeerde veehouders in West Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij onvoldoende aanvoer zal tot vordering van vee worden overgegaan. ROOIEN BOOMGAARDEN. De tuinders worden er op gewezen dat het rooien van boomen in boom gaarden welke door innundatie of oorlogsgeweld vernield zijn, verboden is. Dit met het oog op eventueel uit te keeren schadevergoedingen. Vanaf Maandag 27 November 1944 kunnen de aanvragen voor aankoop terugkoop granen worden ingediend bij de Plaatselijke vertegenwoordigers. •i i VI; I i 1 ,i I I ,1

Axelsche Courant | 1944 | | pagina 1