w f25 belooning Het Centrtun Bioscoop - Axel. MATINÉ Plaatselijk Nieuws. Advertentiën. Aan onze onderduikers, Maria Celina Wilhelmina. Zaaitarwe en Zaairogge. Pootaardappelen, Gebr. L en P. BAKKER. Zaterdag 25, Zondag 26 en Maandag 27 November, „APPOSTEMENT FOR LOVE" Brt ,v Vie J.y Bonaanwijzing periode van 26 November tot en met 9 December 1944 1 I t I i e v e s n a zi li ai g te ni P< at d a V Y bos.f, gem^ anc Brood 220 per bon 200 gram 26 Nov.-9 Dec. Brood 221 200 Brood 222 t.m 225 800 Vleesch 226 tm 227 125 Vleesch 206 t.m 207 125 verlengd tot 9 Dec. Suiker 258 500 26 Nov,-9 Dec. Stroop 243 250 Kinderm. of Maizena R 29 250 Maizena of Puddingp.i297 200 verlengd tot 9 Dec. Beschuit R 28 140 26 Nov-9 Dec. Melk R 21 en R 22 5V4 L. Taptemelk 280 IV. L. Aardappelen 228 en 229 4 Kg. Margarine 248 250 gram Kinderdrankp. (Melba) R 18 300 Eieren 247 2 stuks Bon R 28 voor Beschuit moet evenals vorige maal bij de daar voor aangewezen bakkers worden ingeleverd Bon 248 voor Margarine kan tot en met £9 November a s bij den winkelier worden ingeleverd. De detaillisten moeten deze bon op 30 November a.s. bij den Distributiedienst inleveren De afle vering van Margarine zal vanaf 4 December a.s. plaats vinden. Bon 247 voor Eieren moet eveneens tot en met 29 November a.s. door het publiek worden voor-ingeleverd bij een der onder staande adressen. Deze moeten worden 'opgeplakt en bij de eier- vereeniging te Hulst worden ingeleverd, De aflevering zal eveneens vanaf 4 December plaats vinden. AXELN. V. Albert Heyn en W. Vercouteren ZAAMSLAGJ; Fraaijenhove, Plein 27. ZU1DD0RPEGez. Gerres, A 23. Met ingang van 21 November zijn de oude „Noodrantsoen- bonnen" ongeldig. De „Noodrantsoenbonnen" welke na 6 November zijn uitgereikt, kunnen worden omgeruild voor nieuwe Geldig zijn uitsluitend de nieuwe noodrantsoenbonnen in ORANJEKLEUR en voorzien van de opdruk „C.D K." Detaillisten dienen de oude noodrantsoenbonnen vóór 2 Dec. in te leveren op het Distributiekantoor, afgerond op 10 rantsoenen, waarvoor coupures worden verstrekt; de restanten moeten worden omgeruild aan loket 1. Diegenen welke nog in het bezit zijn van bon 251 voor „Vet", kunnen op deze bon alsnog vet betrekken bij den Plaatselijken Voedsclcomrmssaris ten Gemeentehuize tot Zaterdagmiddag 25 Nov., 12 uur Zij die nog niet in het bezit zijn gesteld van de „Noodkaart II", voor kinderen beneden 4 jaar, kunnen deze kaart afhalen op het Distributiekantoor. In herinnering wordt gebracht, dat het kantoor is geopend van 9 12 uur, 's Zaterdags tot 11 uur. Is het distributiekantoor in den regel de plaats, waar niet veel anders dan gemopper en geklaag moet worden aangehoord, deze week heeft daarop wel een gun stige uitzondering gemaakt. Zooals in ons vorig nummer werd aangekondigd, konden vanaf Dinsdag eentge ware verrassingen worden afgenaaid, die door de geallieerden beschikbaar waren gesteld Spek en chocolade vormden de hoofdzaak der lekkernijen, die door zoovelen in langen tijd niet waren geproefd. Van een kopje echte koffie zal Zondag voormiddag kunnen worden ge- noten, en ook de zeep van goede Marine Vrouwen Afdeeling. De meisjes, die reeds voorloo- pig op een lijst van candidaten voor de Marine Vrouwen Afdee- Ung zijn geplaatst, worden er op attent gemaakt, dat voor de toe komstige Marva's uit Axel en omgeving een cursus Engelsche taal zal worden gehouden op de dagen Maandag, Woensdag en Vtijdag en wel voor de beginne lingen van 4 tot 5 uur 's middags en voor de jneer gevorderden van 5 tot 6 uur 's middags. Deze cursus wordt gehouden in het Christelijk Schoolgebouw, Nieuwstraat, Axel. De cursisten worden verzocht schrijfbenoodigdheden mede te brengen. Mededeelingen worden tijdens de les bekend gemaakt. Kosten 50 ct. per week. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. van Oeveren, 2,30 uur Ds. Sara- ber, van 'Kloosterzande. Geref. Kerk. Geen opgave ont vangen. Geref. Gem. 10 uur Leeskerk, 2,30 uur Leeskerk. Nieuwsberichten. Het front in Nederland Woensdag werd bericht dat Maasbree is bevrijd en dat Baar- lo is bereikt. Latere berichten meldden: Het Duitsche brugge- hoofd aan de Maas tegenover Roermond is door de geallieer den gezuiverd en dat de Duit- schers bij Venlo steeds meer tezamen worden gedrongen en dat de inwoners van Venlo vanuit hun huizen hun bevrijders stap voor stap kunnen zien naderen. Vanuit het Westen staan afdee- lingen van het 2e Britsche leger thans voor de Maasbrug, die de verbinding vormt tusschen Blerik en Venlo. Of de Britten Blerik zelf reeds in handen hebben is nog niet bevestigd. Ook vanuit het Zuiden zijn de bevrijders tot voor de poorten van Venlo opge rukt. Ten Noorden van Venlo hebben de geallieerden Horst be vrijd, evenals het dorpje Amerika. Bij Roermond zijn de Duitschers thans van den Westelijke Ma s- oever verdreven. Het 2ue Brit sche leger dat bij Getlenkirchen thans in de richting Roermond op. Het 9de Amerikaansche leger is op 2 plaatsen op den Weste lijken oever van de Ruhr aange komen. o.a. bij L'misch, 20 km. ten Oosten van Sittard. De sector Aken Ten Oosten van Geilenkirchen wordt de vijand door de troepen van generaal Dempsey door de vallei van de rivier de Wurm in de richting van de Ruhr terug gedrongen. Bij Geilenkirchen rukten de Britten 8 km op. Andere geal lieerde troepen zijn nog maar 3 km. van Düren vandaan. Ame rikaansche troepen veroverden Eschweiler. Na de verovering van Eschweiler en Durwisch rukt het 1ste Amerikaansche leger verder riaar het Oosten op. Een stuk van den hoofdweg van Aken naar Keulen is riu in geallieerde han den. Aan het front van het 9de leger doen da Duitschers hevige tegenaanvallen en maken daarbij gebruik van V I's en V 2's. De geallieerden rukken gestadig on en hrbben nu het hooggelegen gebied bij Jülich bereikt.. Frankrijk. 30 km. van den Westelijken Rijnoever ten Noorden vari Zwit serland is in handen der Fran- schen. Belfort, Dit-use en Saar- burg werden veroverd. Ook dron gen de Franschen binnen in Mulhouse. In Lotharingen gaat het 3de Amerikaansche leger voort met zijn opmars naar de Saar. Het 7de Amerikaansche leger rukt voorwaarts langs het Marne-Rijn kanaal naar de Rijn bij Straats burg, Saverne is bevrijd. De Frar.sche troepen in het Zuiden treffen de Duitschers in steeds grooter verwarring aan. De Duitscher probeerden gisteren bij Belfort de Fransche verbin dingswegen af te snijden om de Zwitseriche grens te bereiken. De aanval werd afgeslagen. De staf van het Duitsche leger is bij Mulhousen gevangen genomen. In deze front sector zijn bijna alle bruggen over de Rijn ver dwenen, Het ziet er naar uit. dat het grootste deel der troepen die zich in den Elzas bevinden de Rijn niet meer zullen kunnen bereiken. In de straten van Straatsburg wordt gevochten. Op het laatste gedeelte van het Fransche grond gebied, dat de Duitschers nog in handen hebben bevinden zij zich in een hachelijke toestand. 50 000 man van het 19de Duitsche leger zijn in de Bourgondische poort ingesloten. Tokaj in Hongarije is veroverd, evenals het spoorwegknooppunt Csap. Volgens Duitsche berichten zou den de Russen een nieuw offen sief hebben ingezet vanuit zee en te land tegen Oost-Pruisen. In Hongarije werden in de af- geloopen 14 dagen meer dan 15.000 gevangenen gemaakt. Luchtfront. In bezet Neder land bombardeerde de R.A.F. een lanceerplaats van vliegende bom men. Engelsche vliegtuigen bom bardeerden benzinefabrieken, ter wijl Amerikaansche bommenwer pers Hamburg, Harburg en Mer- seburg aanvielen. Lancasters vie len het spoorwegknooppunt ten Zuid-Oosten van Frankfort Aschaf- fenberg. Vanuit Italië werden München en Salzburg gebom bardeerd. Het Verre Oosten. .Bij een poging om het Japansche garni zoen op Leithe te versterken, werden 4 Japansche koopvaardij schepen iu den grond geboord. De Japanners zijn gisteren in de bergen tusschen China en Birma 20 km. teruggedrongen. Voor de tweede maal in de oorlog is Tokio gebombardeerd. De eerste aanval geschiede in 1942 met deklandingsviiegtuigen. De aanval van Jieden is gedaan van landbases op Saipan. Vol gens voorloopige rapporten is de aanval buitengewoon succesrijk geweest. I Het Westelijk deel van Straats burg is in geallieerde handen, 2 generaais zijn bij dezen opmars gevangen genomen. In Zuid Joego-Slavie is Kotor - Door de snelle verovering van Walcheren, hebben de Duit schers geen gelegenheid gehad de scheepswerf van „De Schelde" te vernielen. Op een der hel lingen ligt een bijna voltooid koopvaardijschip van 23000 ton. Het laatste werk, dat op de werf werd verricht was het om bouwen van visscfcersschepen tot marinevaartuigen. Men noemde dit: De Duitsche slagvloot. In Amerika zijn besprekingen gevoerd voor het aanwerven van vrijwilligers uit het bezette gebied voor de strijd in het Verre Oosten. Deze vrijwilligers zullen zoo spoedig mogelijk naar Australië worden overgebracht voor op leiding en acclimatisatie, waarna zij aan de daar aanwezige Nederl. en Indonesische strijdkrachten zullen worden toegevoegd. B.B.C. In Metz hebben de geal lieerden generaal-majnor Dunkern, de opperbevelhebber van de S.S. en politietroepen in den Elzas gevangen genomen, terwijl in Belfort een Duitsch generaal is gesneuveld. (Radio Oranje). Met groote droefheid geven wij kennis van de geboorte van ons levenloos ZOONTJE. P. M. WESSELS. A. WESSELS- Bylocqueplein 24, Axel Algemeene kennisgeving. Alle jongens en mannen, die tijdens de bezetting ge doken zijn geweest hetzij zij reeds weer in het normale leven zijn ingeschakeld, dan wel zich nog bevinden op hun duikadres, worden drin gend aangeraden zich te melden op het plaatselijk bureau van Landelijk Her stel. in de gemeente waar zij momenteel verblijf hou den. Dit geldt ook voor onder duikers die tot hiertoe niet met onze organisatie in con tact zijn geweest. Deze melding dient te geschieden, allereerst ten dienste van het Landsbe lang, maar niet minder in Uw eigen belang, zoowel voor nu als in de toekomst. Meldt U daarom spoedig aan bij Uw plaatselijk bu reau. waarvan door aanplak biljetten zal worden bekend gemaakt, waar dit in Uw gemeente is gevestigd. Voor AXEL zijn deze bureau's gevestigd bij M. v. Doeselaar, Kerkdreef 40 en F. v. Kampen, Prins Hendrikstraat 16. LANDELIJK HERSTEL ZEELAND. heid jegens God en al die genen, die ons in onzen nood vanaf 16 September hebben bijgestaan, geven wij kennis van de voor spoedige geboorte van onze Dochter P. J. CASTEELS— de Ridder. Axel, Buitenweg. voor diegene, die mijn nieuwe FIETS in goeden staat terug brengt, merk „Estaffette", luxe uitvoering, dubbele trommelremmen, nikkel stuur, remmen en velgen. Alles is gekenmerkt. Wie is zoo goed? Hij is door de Duitschers medegenomen en ook wel achtergelaten. Breng hem a. u. b. terug. F. SCHEELE, Ds. Jan Scharpstr. 10, Axel. Uit voorraad leverbaar: Alle soorten 1ste en 2de nabouw Alsmede alle soorten in alle klassen en maten. Beleefd aanbevelend, N 7u, AXEL. WIE heeft gummi Regen cape meegenomen uit het wachthokje aan deZeestraat. Terug te bezorgen bij J. PIETERS, Nieuwstraat 39, te Axel. DIENSTMEISJE gevraagd in brood- en winkelbedrijf, tegen 1 Dec. a.s. Inwoning geen bezwaar. Eventueel ook genegen evacué als inwonend op te nemen. Gebr. RUYTENBURG, Ma- grette, Axel. GEVRAAGD net Dagmeisje bij J. NOBELS, Pieter Paulusstraat 26, Axel. Mevrouw DE PUTTER, Stationstraat 10, vraagt Meisje voor den dag of inwonend. IN RUIL AANGEBODEN. Een vloerkleed in goeden staat, voor cocosmat. M. VAN N1EUWLANDE, Juli- anastraat 63, Axel. TE KOOP GEVRAAGD. Een paar regenijijpen J. HERREBOUT, Sassing P 62 Axel. TE KOOPKinderwagen, laag model, met rubber banden. J. VINKE, Ooster straat 38, Axel. TE KOOP Een lnsluithaard lste Kortestraat no. 1, Ter Neuzen. AANVANG 7 UUR. VERTOONEN WIJ DE FILM (AFSPRAAK VOOR LIEFDE). MET B IJ WERK EN NIEUWS. ZONDAG 26 NOVEMBER AANVANG 2 en 4.30 UUR. Plaatsbespreken Ëaicon vanaf heden. Beneden kaartverkoop een uur voor elke voorstellingj ÉÜHAHÉbdUAAiiHik i i i t A I ti ii li n ti VI ei 01 v 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 lingen Zeeuwsch-Vlaanderen, geves tigd te Ter Neuzen of een door dezen aangewezen instantie. 2. Aan een vergunning, als in het eerste lid bedoeld, kunnen voorwaar den worden veroonden. Zoodanige vergunning kan ten allen tijde worden ingetrokken. De gestelde voorwaarden kunnen ten allen tijde worden ge wijzigd. Artikel 2. Overtreding, niet-nakoming verhin dering of belemmering van de uit voering van het bepaalde in artikel 1, eerste lid, wordt als overtreding aan gemerkt en wordt, ingevolge artikel 26, eerste lid van het Besluit op den byzonderen staat van beleg gestraft met een hechtenis van ten hoogste een jaar of een geldboete van ten hoogste twee duizend gulden. Artikel 3. 1. Deze Verordening geldt voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. 2. Zij zal worden bekend gemaakt door aanplakking aap de pui van de gemeentehuizen en door aanplakking op voor het publiek zichtbare wijze aan de postkantoren, en treedt in wer king onmiddellijk na hare afkondiging. 3. Zij kan worden aangehaald onder den titel van „Verordening gebruik bouwmaterialen No. 2". 4. Met ingang van het tijdstip, waarop deze vetordening in werking treedt, wordt de Verordening gebruik bouwmaterialen Verordening van den Militairen Commissaris in de Pro vincie Zeeland van 2 October 1944 no. Ij ingetrokken. Gegeven te Axel, den 16 November 1944. Voor den Militairen Commissaris in de Provincie Zeeland, De Militaire Commissaris van het District Zeeuwsch-Vlaanderen, De Kapitein ter Zee K.M., (J. VAN LEEUWENj. tiim DE FREL.

Axelsche Courant | 1944 | | pagina 2