Gewijzigde aspecten. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen. Vrijheid en Recht. Bekendmakingen. n li Plaatselijk Nieuws. Uitgeefster Firma J. C. VINK - Axel Bureau Markt 12. Postrekening 60263. NOODUITQAVE Verschijnt Dinsdag en Vrijdag. Abonnementsprijs: Per 3 maanden f 1.25 franco p. p. 11 55 Afzonderlijke nummers 5 ct. ADVERTENTIËN Voorlopig tarief: 7 ct. per m.m. kleine adverteptie's van 1-5 regels 62 ct., dienstaanbiedingen 50 ct. Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Donderdagavond. Ruim vier jaren lang wordt door Nederlanders van alle ge zindten een moeilijke strijd gestre den voor vrijheid en recht; vier jaren wagen velen dagelijks hun leven voor dit ideaal en velen hebben hun leven er reeds voor opgeofferd. Talloozen hebben maanden en jaren in concentratie kampen geleden en moeten ook nu nog de vreeselijkste folterin gen doorstaan, omdat zij het hemeltergende onrecht, dat de vijand recht wenschte te noemen, niet stilzwijgend konden aanzien. Zij allen zijn Nederlanders, zonen van een volk dat over de heele wereld bekend staat wegens zijn sterk gevoel voor recht en vrij heid, een volk dat daarom niet tegenstaande de geweldige over macht van den vijand voor het overgroote deel den strijd aan bond tegen den onderdrukker en deze sttijd niet tegenstaande alle terreur vol blijft houden, in het vaste vertrouwen dat eens de tijd weer komt dat vrijheid en recht zullen zegevieren, en zij die in de jaren van strijd hun sporen hebben verdiend zeggingschap zullen hebben bij de uitoefening van het recht. Immers onder deze strijders zijn de menschen, die door het van begin tot einde meemaken van alle onderdruk king, terreur en rechtsverkrach ting, het rechtvaardigste oordeel zullen kunnen spreken. Nu is tenminste voor dat deel van ons volk waartoe wij be- hooren, deze ondergrondsche en levensgevaarlijke strijd geëindigd. Na enkele weken van verwar ring, na enkele angstige dagen en nachten is nu de zoo vurig begeerde vrijheid gekomen. De vrijheid, d.w.z. we behoeven niet langer bang te zijn voor Gestapo en dergelijke bandietenbenden, voor deportatie naar het Derde Rijk; we kunnen weer vrij op straat tegen elkaar spreken, we kunnen weer naar onze eigen radio luisteren, we hebben weer een bovengrondsche vrije pers. Dit alles en nog veel en veel meer hebben wij met de vrijheid teruggekregen en wij moeten daarom onze bondgenooten dank baar zijn voor de offers die zij brachten om ons deze vrijheid te hergeven, zij het dan dat ook wij zelf hiervoor onze offers hebben moeten brengen. Laten wij deze dankbaarheid in de eerste plaats toonen door de herwonnen vrijheid goed te gebruiken en haar niet te mis bruiken door nu weer onderlinge twisten te gaan voeren waardoor zij licht in versplintering en orde loosheid zou kunnen ontaarden. Met de vrijheid is ook het recht teruggekomen, doch dit is helaas nog niet geheel zooals velen onzer rechtslievende land- genooten zich djt hebben voor gesteld. Niet, omdat in de eerste dagen na de bevrijding in een vreugderoes enkele onjuistheden zijn begaan, want deze zijn toch alle weer ten spoedigste goed gemaakt, doch ook nu nog is bet recht niet dat wat wij Neder landers uit het bevrijde gebied er ons van hadden voorgesteld. Reeds in het begin heb ik gezegd, dat wij hoopten dat bij de uitoefening van het recht die genen, die in de jaren van strijd hun sporen hebben verdiend, zeggingschap zouden hebben, iets wat onze Regeering ons trouwens ook steeds heeft verzekerd. Nu zijn momenteel inderdaad naast de uit Engeland gekomen leidinggevende personen een groot aantal personen uit bevrijd ge bied ingeschakeld of gehandhaafd gebleven. Maar juist hier schuilt een fout, omdat hier eenerzijds niet altijd de juiste personen zijn gekozen, doch deze soms zijn gepasseerd en anderen die niets hebben gedaan in de voorbije jaren zijn aangesteld of gehand haafd, terwijl anderzijds aan al deze personen, dus ook aan de juisten onder hen, niet altijd vol doende gehoor wordt geschon ken, zoodat uiteindelijk de mee ning van de bevolking uit het bevrijde gebied onjuist of in het geheel niet tot uiting komt. Het lijkt me tenminste anders onmogelijk, dat, om maar een paar voorbeelden te noemen, nog steeds a 11 e zwarthandelaren vrij rondloopen tot ergernis van het geheele volkdat het nu met een controle-apparaat dat nu anders dan in de voorafgegane jaren, op volle toeren moet wer ken, nog mogelijk is dat de zwarte handel weer opnieuw be gint te bloeien; dat personen, die tengevolge van door den bezetter genomen maatregelën gedupeerd werden, thans recht hebben op bepaalde voorrechten en deze niet krijgen. Mogen deze toestanden zich spoedig wijzigen en moge aan de verwachtingen van de strij ders die voor vrijheid en recht hun leven lieten, ten volle worden voldaan Wij leven snelVerbijsterend snel zelfs. Geen periode in den loop der historie, waarin zich in zulk een razend tempo alles omvattende en ingrijpende wijzigingen vol trokken als in onze dagen. Zoowel naar het innerlijk als naar het uiterlijk is het vaak adembeklem mend dit alles waar te nemen. In arren moede vragen wij ons dikwerf af: „Wat nu?" of „Waar gaan wij heen En niet van vandaaag of gisteren is dit zoo 1 Reeds jaren voor deze tot de grootste catastrophe der wereld geschiedenis uitgedijde ramp ons overviel, was daar de geweldige economische crisis, als uitvloeisel van den vorigen wereldbrand. Toen deze crisis na eenige jaren niet overging bleek dat de oorlogsdrijging inhaerent was aan gestadig toenemende overproduc tie. En wij beleefden de eene sensatie na de andere. Inflatie en devaluatie en „last not least de op de uiterste spits gedreven bewapening der agressieve staten. De onafwendbare uitbarsting kwam Het ééne vredelievende kleine land na het andere werd overvallen en de vrije wereld werd noodgedwongen genood zaakt, op te trekken tegen de brute macht van het geweld, die het erop scheen toe te leggen een fait accompli te sheppen van een tot slavernij gedoemde en ge knechte menschheid. Ieder herinnert zich den langen keten van verbroken beloften en verraderlijke overrompelingen op de meest vreedzame naburen be dreven. Ach ja, voor den oorlog was het ook niet alles koek en ei 1 Als wij met onze streek voor oogen b.v. de landbouw nemen, die echter ook hoofdbron van bestaan is mogen wij veilig concludeeren dat het ook geen botertje tot den boom wasDe beschermende maatregelen waren tot een ongekende vlucht en hoogte opgevoerd. Maar ook in allerlei andere takken van bedrijf zag men ver geefs uit naar de onmisbare vei ligheidskleppen die dienen moes ten om het raderwerk gaande te houden. De eindjes moesten aan eikaar worden geknoopt, ja, dik wijls de ééne put met d andere worden gevuld Ook de arbei- dersorganisatie's moesten offers brengen die genoeg zeiden, dat er iets haperde aan -de machine. Totdat de uitbarsting kwam. En daarmede de chaos Wat een ontnuchtering en een ontgoocheling. De predikers van de nieuwe orde namen hun kans en waar het bruutst geweld zijn voet zette, kon het niet anders of alle vor men van recht werden vertrapt en verkracht. De historie her haalde zich. De op bedrog berustende vij andelijke ideologie en propaganda diende hare doelstellingen aan als superieur en eenig doeltreffend. En als het zooveelste in een heele rij, overrompelde men ook ons vrijheidlievende volk en bracht men ons, na de „zegeningen" van bombardementen op Rotterdam en Middelburg het verhaal, dat het bij ons, nota bene in het door hen zelf zoo dikwijls als „Stein reiche' 'gedoodverfde Hol land zoo verbazend slecht was Toen men alles zoo wat had gelijk geschakeld, stond ieder perplex van zooveel onwaarach tigheid en leugenachtigheid. Maar, dat de geesten zich niet gelijk lieten schakelen, daarvan getuigen de gevangenissen en concentratiekampen Zoo wijzigden zich de aspecten met den dag zienderoogen. In dustrieën werden leeggehaald, grondstoffengebrek noopte dra tot algeheele stopzetting. Voor raden voor jaren voor ons Neder- landsche volk, verdwenen naar over de grenzen. Alle winkel voorraden waren tenslotte uitver kocht en geabsorbeerd door de „schrokkige Gijs" onze vijand, die ons holle woorden en ledige frasen, stee en voor brood bracht. Aan één ding was geen gebrek echter, dat was aan papieren geld, dat ongedekt in ongekende mate onder den man werd gebracht. Kwistig waren de Duitsche mili tairen hiervan voorzien en daar zij zoowat aan alles gebrek hadden kochten zij alles op wat voor de hand kwam. Niets bleef er voor ons over dan vervangingsmiddelen en sur rogaten. Ruim driekwart van wat wij verconsumeerdcn, was tenslotte louter „Surrogaat". In elk geval bleef er echter papieren geld Maar wie liet zich bedwelmen door het „fata-morgana" beeld van zoo'n schijnwelvaart En nu staan wij voor een op nieuw gewijzigd aspect De bevrijding is een feit ge worden. Maar wij zijn een ver armd en uitgeplunderd volk. Velen bezitten dikke portemon- naie's, maar waar zijn de nood zakelijke goederen Ziedaar, het groote contrast met voor den oorlog toen er in elk geval voor weinig geld nog te koopen viel. Wij staan voor machtige pro blemen 1 Als wij alleen maar denken aan Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, waar meer dan de helft der be-, woonde centra's en boerderijen finaal ln puinhopen zijn veranderd moeten wij een spoorslag vinden tot arbeid. En zoo kan het ook eldere zijn of nog worden. De vijand „draagt nog zijn rusting van gruwel en bedrog" en is nog niet van onze nationale etve ver dreven. Alles roept om arbeid Arbeid en solidariteit 1 Geve God dat wij in het licht van de gewijzigde aspecten de teekenen des tijds mogen verstaan! Zoo niet wij zouden verloren zijn en de chaos volkomen en ontwijfelbaar BRAM. De Burgemeester van de ge meente Axel maakt bekend, dat de Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw en voor de Bouwnijverheid, gelet op art. 5 van het besluit van den Opper bevelhebber van Land en Zee macht van 24 Mei 1940 betref fende den Wederopbouw II, is overgegaan tot onteigening ten name van de Gemeente Axel, van het puin en de restanten van door oorlogsgeweld sinds 1 Sep tember 1944 geheel of nagenoeg geheel verwoeste panden. Het is een ieder verboden, zonder toestemming van den Bur gemeester, eenig materiaal uit de onteigende panden ten eigen be hoeve aan te wenden of te ver vreemden. Axel, 20 November 1944. Verstrekking extra rantsoen aan de ingezetenen door de Geallieerde Militaire Autoriteiten. Dank zij de medewerking van de Geallieerde Militaire Autori teiten zijn diverse levensmiddelen aangevoerd, waardoor aan alle personen een extra rantsoen voed sel kan worden verstrekt A voor kinderen van O tot en met 4 jaar op bon No R 35 B voor de overigen boven 4 jaar op bon No 296 en op vertoon van de 2de Distribu tiestamkaart. Volgens deze leeftijdsgrenzen zullen de artikelen omvatlen voor A Kinderen van O t/m 4 jaar 250 gram reuzel f 0,25 3 pakken chocolade f 0,30 1 busje melk f 0,15 7s stuk zeep f0,20 Prijs per pakket i0,9ü B voor de overige personen 200 gram sptk f0,42 1 pak chocolade f0,10 25 gram koffie f 0,06 30 gram zout f 0,02 7s stuk zeep f0,20 Prijs per pakket 10,80 Elk der artikelen zullen voor alle gezinsleden in een hoeveel heid worden afgewogen, waar voor men verpakkingsmaterieel moet medebrengen o.a. mins tens 2 flinke papieren zakken en inpakpapier voor het vet, spek en de zeep, alsmede ge past geld, te berekenen naar bovengenoemde bedragen. Dj aflevering van deze ar tikelen vindt plaats in het dis tributiekantoor, ingang langs achter en geschiedt straats- ge wijze 1 :l'! i het daarachter genoemde uur. Voor een vlugge afwerking zorge een ieder op tijd te zijn. Aan de geëvacueerden zuller. deze artikelen op afzonderlijke dag en uur worden verstrekt. DINSDAG 21 NOVEMBER van 9—12 uur: Aimendijk, Buiten weg, Stationsstraat, Nieuwstraat. Van l1/,—41 uur: Emma- straat, Nieuwenaijk, Oudeweg. WOENSDAG 22 NOVEMBER van 9—12 uur: Singelweg, P. Paulusstraat, Wilhelminastraat, Bylocquestraaf, Bylocqueplein, Buthaijk, Pironstraat, Ds. Jan Scharpstraat. Van l1/,—41/» uur'- Juliana- straat, Prins Hendrikstraat. DONDERDAG 23 NOVEMBER van 9 —12 uurKerkdreef, Kerk straat, Koestraat, Oosterstraat, Gentsche Vaartstraat. Van lVs41/, uur: Noord straat, Markt, Molenstraat, Kaai- wal, Kanaalkade. VRIJDAG 24 NOVEMBER van 9—12 uur: Drieschouwen, Oranje straat, Oudewijk, Prins Maurits- straat, Slijkstraat, Zeestraat. Van l1/,—4l/s uur: Walstraat, Weststraat, Wijk K. ZATERDAG 25 NOVEMBER van 9—12uur: WijkL, WijkM, Wijk Q. Van 1V*41/, uur: Wijk N, Wijk O. MAANDAG 27 NOVEMBER van 9—12 uur: Wijk P, Evacuées ten westen van de tramlijn. Van l1/,—41/, uur: Evacuées ten oosten van de tramlijn en van de buitenwijken. In verband met vorenstaande pulbicatie wordt de aandacht er op gevestigd, dat hbt vlotte ver loop. hetwelk de uitreiking van levensmiddelen blijkt te hebben, het wenschelijk kan maken, dat van het medegedeelde straten- schema wordt afgeweken, in dien zin, dat verschillende straten vroeger aai de beurt komen. Dit zal telkens per omroeper worden bekend gemaakt. Men lette dus goed op hetgeen wordt omgeroepen. Aangifte van achtergebleven paarden en wagens. Het blijkt meermalen, dat de eigenaars van paarden, wagens en/of tuig afkomstig uit Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen als hun eigendom herkennen, terwijl bij nader onderzoek is gebleken, dat degenen die deze paarden enz. in hun bezit hebben, zonder dat hiervan aangifte is gedaan. Als gevolg van het bovenstaande wordt een laatste diingende op roep gedaan tot degenen, die nog achtergebleven paarden, wagens en/of getuig in hun bezit hebben, hiervan onmiddellijk aangifte te doen ter Gemeente-Secretarie. Bij verzuim van aangifte zal zulks als diefstal worden aange merkt en proces-verbaai worden opgemaakt. Axd, 18 November 1944.J o Ontvreemding door mh.tairen. De Burgermeester van AXEL maakt het volgende bekend: Allen, waarvan goederen door leden van de Geallieerde Weer macht zijn ontvreemd of gevor derd, zonder dat betaling is gevolgd, kunnen hiervan aangifte doen ter Gemeente-Secretarie op DONDERDAG 23 NOVEMBER a.s., tusschen 10 en 11 uur voor middag, onder opgave van het ontvreemde, de prijs en zoo mogelijk de eenheid door welke de goederen zijn ontvreemd of gevorderd. Ingeval van vordering moet het vorderingsbewijs worden getoond. Axel, 20 November 1944. De Burgemeester, P. L. D. J. VAN OEVEREN. Zaterdagvoormiddag sloeg bet paard dat voor den wagc- den kolenhandelaar E-uwmaterialen gespannen, in de Kbreiden zin des hol. Toen J. van Mn' te verbru*efn' .J. vervoeren, at te het dier tot staan iei ander^ Wljze greep hij mis en kwaen, tenzij ,inge- wielen van den warning van AXELSCHE COURANT. I I II i I

Axelsche Courant | 1944 | | pagina 1