■p JAJ Lantibouwmededeelingen. voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. Militair Gezag. Bekendmakingen. Distributiedienst AXEL. Marine Vrouwelijke aideeling. ZEEUWEN, - "zöm^^Szwaar werden er dool beide gezindten godsdienstoefe ningen gehouden en de toon was goed. Land kan verloren gaan en weer teruggewonnen worden, huizen kunnen verwoest en weer opgebouwa worden, voedselvoor raden kunnen uitgeput zijn en weer aangevuld worden. Het ka rakter echter van een volk, dat verwoest is, dit ontspoorde ka rakter zal met verscheurend ge weid om zien heen grijpen, niets van eenige waarde heeft dat volk dan overgehouden, door zulk een voik zal niets opgebouwd kunnen worden. Wij zien het aan het Duitsche voIk, zijn cuituur is verloren ge gaan en dit is verschrikKelijicer dan alle rampen door een oorlog over een voik gebracnt. De daden door het Duitsche voik bedreven laten een met uit te wisschen spoor in de geschiedenis achter het karakter en de ziel van het Duitsche volk in deze jaren is vergiftigd. Zeeuwen 1 de Duitschers heb ben Uw eigen karakter niet kun nen verdelgen; de wit en de vlijt Van een voik kunnen een land weder opbouwen, zooals zij ook in net verleden Zeeland opge bouwd heöben. Zij, die de vel den bebouwen, zij zijn even nut tig als zij, die aan 't front vechten* De huisvrouw in naar gezin, de arbeider op het veld, de am bachtsman bij zijn karwei, zij alien kunnen er toe bijdrafgen Zeeland weer opa te bouwen. Meent niet, dat gij alléén uw land kunt dienen aan het tronl; slechts de, dagelijks terugkeerende ar beid zal Zeeland zijn normaal aanzien weer moeten geven. In de dagen der bomoardemen- ten en bescmeting zijt gij dichter tot elkaar gekomen, houdt dit vast; allen hebt gij elkander noodig om Uw land weder op te bouwen. De Duitscher is wegeen woestenij heeft hij achter gelaten; maar in die woestenij leeft een volk, dat zijn stoer karakter be houden heeft. De ziel van het Zeeuwsche volk is onbeschadigd achtergeblevenhet lichaam, Zeeland zal weer uit de woeste nij herrijzen. Oud-Onderduiker. Schade aan landerijen en vruchten te velde duor oorlogsgeweld. De Commissie maakt bekend, voor zoover zulks O. Z.-Vlaan- deren betreft, dat degenen die schade hebben aan hun landerijen of[en] vruchten te velae'tengevol- ge van het oorlogsgeweld (inun datie uitgezonderd}, zien kunnen wenden voor taxatie dier schade tot een der hierna te noemen beeren: J. D. Haak, Hoek, C. Burger, Terneuzen, A. L. C. van Esbroeck, Hengstdijk en J. W. Scheele, Boschkapelie. De Commissie Weijns, Voorzitter. Van Dijk, fd Seci. Axel, 16-11 '44. o— Beschikbaarstelling wagens, paarden, landbouwwerktuigen De Commissie doet een drin gend beioep op de landbouwers in O. Z. V.aanderen, om ten ge rieve van hun collega's in het Westelijk Deel zooveel mogelijk paarden, wagens en landbouw werktuigen vrijwillig ter beschik king te stellen. Waar vele landbouwers in het Westelijk deel al hun levende en doode have te loor zagen gaan en zeer velen daarvan slechts zeer weinig overhielden,vertrouwt de Commissie op spoedigen daadwerkelijken sttum van uit het Oosten, waar men er ovtr het algemeen „gunstig is afgeko men", te mogen rtkenen. Waar aiies in het werk dient gesteld om van de aardappelen- e.i bie- tenoogst in het Westen nog zoor veel mogelijk te redden, is spoe dige hulp dringend noodig. Komt deze niet vrijwillig opdagen, dan zal tot VnniHrincr Uitgeefster: Firma J. C. VINK - Axel Bureau Markt 12. Postrekening 60263. no'oduitgave Verschijnt Dinsdag èn Vrijdag. Abonnementsprijs: Per 3 maanden f 1.25 franco p. p. f 1.55 Afzonderlijke nummers 5 ct. ADVERTENTIËN Voorlopig tarief 7 ct. per m.m. kleine advertentie's van 1-5 regels 62 ct., dienstaanbiedingen 50 ct. Advertenliën worden ingewacht tot uiterlijk Donderdagavond' De Militaire Commissaris in de Provincie Zeeland maakt bekend, dat door hem de volgende per sonen en commissie's zijn aan gewezen, teneinde hém van ad vies te dienen in verschillende,' 'zijn Commissariaat betreffende aangelegenheden. De samenstel ling van enkele andere commis- mie's zal nog nader worden be kend gemaakt. MILITAIR COMMISSARIAAT in-rle Provincie ZEELAND. Burgerleden van den Staf: Koch, F. P O. M., Sint Jan steen, Algemeen Adviseur en Al gemeen Secretaris. de Rechter, Mr. H. B. L., Hulst, Juridisch Adviseur. van Hootegem, C., Westdorpe, Adviseur voor Binnenfandsch Be stuur. Philipse, J. Zaamslag, Hoofd Algemeene Inlichtingsdienst. Bannier, Drs. J. H., Terneuzen, Hoofd Voorlichtingsdienst. v. d. Walle, D. J. A., Hulst, Hoofd Voedselvoorziening. van Loy, Dr. A. D. L., Sas van Gent, Adviseur Volksgezondheid. Dees D. J., Zaamslag, Adviseur Diergeneeskundige Dienst. COMMISSIES. Commissie voor de Zuivering (Sectie HA). Mr. G. Tichelman, Terneuzen, Alg. hoofd. Ds. P. L. D. J. van Oeveren, Axel. C. van Hootegem, Westdorpe. J Philipse, Zaamslag. T. van den Dool, Hulst. G. Wtyns, Axel. Mr. P. Groenewegen, Oostburg. Dr. A. Brouwer, IJzendijke. J Ramondt, Schoondijke. H. Bakker, Sluis. De eerste zes leden vormen een subcommissie voor Oostelijk Z - Vlaanderen (hoofd Mr. G. Tichel man) en de laatste 4 leden een subcommissie voor Westelijk Z. Vlaanderen (hoofd Mr. P. Groe newegen). Commissie voor Interneering (Sectie 11 B). Mr. G. Tichelman, Terneuzen, Alg. Hoofd. Olyslager, Terneuzen, F. Voogd, Overslag. Mr. P. Groenewegen, Oostburg. H. Bakker, Sluis. B. M. Vroklage, Biervliet. De eerste drie leden vormen een subcommissie voor Oostelijk Z.-Vlaanderen (hoofd Mr. Tichel man), de laatste dtie een sub commissie voor Westelijk Z-- Vlaanderen (hoofd Mr. P. Groe newegen). Commissie voor Pers en Bios coop (Sectie XI). Ds. P. L. D. J. van Oeveren, Axel, hoofd, Drs. Bannier, Terneuzen. C, A. Verlinde, Terneuzen. J^ A. Philipse, Zaamslag. C. van Hootegem, Westdorpe. Commissie voor Landbouw en Veeteelt: (Sectie VI A). G. Weyns, Axel, hoofd. A E. Langenhorst, Hulst. A. Koster-Scheele, Zaamslag. C. de Putter, Axel. L. C. C. Cammaert, Schoon dijke. 1- de Hullu-Becu, Groede. J. Ramondt, Schoondijke. L. van Dijk, Oostburg. M. de Bruynti-Poissonnier, Cad- zind. M. Halma, p.a. Hulst, Secre taris. Commissie voor Handel en In dustrie (Sectie VI B). H. A. A. Baron Collot d' Es- cury, Hontenisse, hoofd. R. van Acker, Sint Jansteen. E. van Dorsselaer, Hulst. L. Zaman, Sint Jansteen. Ir. A. H. L. dc B;I, Sas van Gent. L. Hendrikse, Terneuzen. B. Dumoleyn, Hontenisse Secre taris. Commissie voor Financiën (Sectie V). B. I. Zonnevylle, Terneuzen, hoofd. W. L. J. M. van Waesberghe, Hulst. W. L. de Vries, Terneuzen. P. Loof, Terneuzen. W. M. Q. Bartz, St. Jansteen. A. E. Langenhorst, Hulst. A. E. Jansen, Oostburg. Commissie voor Vervoer (Sec tie VII). Ir. J F. Denie, Axel, hoofd. P. Blommaert, Sintjansteen. A. G. L. Weynen, Terneuzen. A. A. Rijnberg. Terneuzen. A. A. Dieleman, Terr.euzen. B. Q. Sonneveld, p. a. Axel. J. J. Bliek, p. a. Axel. Commissie voor Vaste Brand stoffen (ScC(ie VI C). Mr. C A. M. van Rooy, Hon tenisse, hoofd. D. J. A van de Walle, Hulsf. A. H. Rijnberg, Terneuzen. H. A. A. Baron Collot ü'Escury, Hontenisse. A. G. L. Weynen, Terneuzen. J'. M. Monchen, Hulst Commissie voor Aardoliepro ducten (Sectie VI D). P. Leunis, Terneuzen, hoofd. W. F. Zuiderveld, p. a Ter neuzen D. J. A. van de Walle, Hulst. H. A. A. Baron Collot d,Es- cury, Hontenisse. A. G. L. Weynen, Terneuzen. Commissie van Advies voor Advies voor Arbeidsbureaux (Sectie X) R. Verschaffel, Sas van Gent, hoofd. R. Martinet, Sint Jansteen. L. Brederode, Terneuzen. A. J. Blommaert, Hulst. N. F. Dieleman, Terneuzen. Th. A. v. d. Spiegel, Sas van Gent. OPROEP. De Maritiem Commandant van Zeeland gelast Het Beroeps- en Reserve Per soneel der Koninklijke Marine beneden den rang van Officier (hieronder begrepen het Hersteld Actieve Personeel), dat op 14 Mei 1940 in actieven dienst was, zich onverwijld persoonlijk te melden bij het Maritiem Com mando in Zeeland te Sluiskil, (nabij Groot-Casino). De Mililaire Commissaris van het District Zeeuwsch-Vlaanderen. De Kapitein ter zee, J. VAN LEEUWEN. OPROEP. Oud-Militairen, die geboren zijn in de jaren 1905 tot en met 1920, kunnen zich vrijwillig melden voor de Grenswacht compagnie in Zeeuwsch-Vlaanderen. Zij moeten le van goed gedrag zijn, 2e als goed Nederlander bekend staan. tt. Zij worden verzocht zich om gaand mond ling op te geven op het Compagnies-Bureau Grens wachtcompagnie, Noordsiraat 21, Axel. De Comp. Commandant. De Kapitein, A. VAN DETH. De Burgemeester van Axel vestigt er de aandacht op, dat de gem.-secretarie uitsluitend is geopend des voormiddags van 9 tot 12 uur. o EvacuatieVergoeding. De Burgemeester van Axe maakt bekend, dat thans een re geling is vastgesteld voor het verkrijgen van evacuatie-vergoe ding. Aanvraagformulieren kunnen worden aaneevraagd ter gemeente secretarie tusschen 9 en 12 uur voormiddags. Er wordt op gewezen, dat alleen evacuatie-vergoeding zal worden verstrekt bij gebieken behoefte, terwijl bij de aanvrage tevens een verklaring moet worden over gelegd, dat alle mannelijke ge zinsleden van 16 jaar en ouder (voor zoover deze geen werk hebben) zich hebben aangemeld bij het gewestelijk arbeidsbureau (Gemeentehuis, ingang Gentsche- vaartstraat). De Burgemeester van Axel P. L. D. J. VAN OEVEREN. De bonnen 60-61 „VLEESCH" zijn met 1 maand verlengd. De bonnen 206 207 VLEESCH" zijn met 14 dagen verlengd. Door een aantal Oost Zeeuwsch- Vlaamsche meisjes is in de vorige week een verzo kschrif tot Hare Majesteit de Koningin gericht om als Vrijwilligers bij HarerMajes- teits strijdkrachten te mogen dienen In verband hiermee kan thans het volgende worden medegedeeld Nu de regeering mannelijke oorlogsvrijwilligers 'heeft opge roepen zullen binnenkort ook de vrouwen en meisjes in de ge legenheid worden gesteld vrij willig in dienst van het Vaderland te ti den. Naar Etgelsch en Russisch voorbeeld zullen bij de onder scheiden deelen van 's lands strijdkrachten vrouwen-afdeeling- en worden in het leven geroepen voor het yerrichten van hulp diensten. Binnenkort zal te Ter neuzen een wervingsbureau wor den geopend voor de Marine Vrouwen Afdeeling. Vrijwilligers hiervoor moeten vrouwen en meisjes zijn tusscliïn 18 en 35 jaar. Alleen personen van on- kreukbaren levenswandel en ka raktervastheid zullen wordf n toe gelaten, nadat een onderzoek naar haar geschiktheid en haar ge zondheid is ingesteld. Tot de vele takken yan dienst waarbij de leden der Mar. V. A. (de z.g.n. Vlarva's) kunnen worden ingedeeld behooren o.a.Huishoudelijke diens (keuken- en huispersoneel, naaister borduurster enz.), Admi nistratieve dienst (bhreauwerk, betalingsdienst, censuur, post klerk), Verbindingsdienst (telefo- niste, codeuze enz.), Transport- dienst (besturen motorvoertuigen, ordonnance te voet of per fiets), Technische dienst (pas later op te richten), Speciale dienst (leera- ressen talen, leidsters ontspanning en ontwikkeling, enz.), Algemeene dienst (interne leiding) en Genees kundige dienst (vrouwelijke artsen gedipl. verpleegsters, leerling verpleegsters. Vrijwilligers verbinden zich tot zes maanden na het einde var. dan oorlog. Zij kunnen zich opgeven voor dienst in en buiten het Rijk in Europa. De Marine Vrouwen Afdeeling maakt deel uit van de Koninklijke Marine Reserve. De leden zijn militair in den zin der Wet. Uniform, rangen, bezoldiging enz. worden geregeld op overeenkomstige wijze als bij de Marine. Marva's zullen afzonderlijk worden gehuis vest en in het algemeen niet op zeegaande schepen dienst doen, behalve op Hospitaalschepen. Nadere bijzonderheden zullen binnenkort worden bekend ge maakt. Voorloopig worden in lichtingen verstrekt door Mej. F. de Zeeuw, Tholenstraat 5, Ter neuzen. Belangstellenden wordt .angeraden reeds thans de studie der Engelsche taal ter hand te nemen, zoomogelijk door het in richten van plaatselijke cursussen. Ook hierover is hel wenschelijk om met Mej. de Zeeuw overleg te plegen. GIJ KUNT UW LAND WEDER OPBOUWEN. Zeeuwen, alle technische ver schrikkingen van een moderne oorlog zijn boven Uw hoofden losgebarsten: het geweld .van 't binnendringende zeewater, de mokerslagen van da vliegtuig bommen, projectielen van elk kaliber hebben uw huizen ver woest. Wij hebben gelegen in het Nood-ziekenhuis te Sluiskil, ge heel bezet door de gewonden uit het land van Cadzand. Daar, in dat ziekenhuis ziet men, wat de ^Duitschers Zeeland hebben aan gedaan. Naast en bij ons lagen mannen en jongens door granaat splinters getroffen uit Biervliet, Driewegen, Schoondijke en an dere plaatsen. Elke middag werd er bezoek toegelatenhet vol gende heeft ons sterk getroffen Guders, wjer woonstee verwoest was en die slechts hun lijfgoed hadden kunnen behoude:be zochten hun zoon erj wisten toch nog elke keer iets mede te bren gen. Kanissen en vrienden van de gewonden, zelf évacuées, van alles berooid, kwamen bij de patiënten op ons zaaltje en trach ten, zelf volop in de ellende zit tend, de smart van de gewond,n op eenigerlei wijze te lenigen. Uit het niels wisten zij alle door hun drang tot helpen iets te voorschijn te tooveren en brachten dit naar het Nood-ziekenhuis te Sluiskil. De stemming op het zaaltje was prachtig; de gewonde menschen uit het tand van Cad zand wisten eikaar op te beuren en van dienst te zijn. Kijk lezers! da hadden de Juitschers niet kapot kunnen slaan, de wil tot helpen, de be reidheid een offer te brengen was zelfs sterker geworden. Het geweld van de oorlog had de menschen uit Cadzand dichter bij elkaar gebracht. Op ons zaaltje lagen Katholle O—

Axelsche Courant | 1944 | | pagina 1