i' Onderwijzeres i; i I Plaatselijk Nieuws. Ingezonden Stukken Gemengd Nieuws. Advertentiën. A. C. VAN WAES, Gemeente Overslag. Zaaitarwe en Zaairogge. Pootaardappelen, fiebr. L. en P. BAKKER. Twee flinke Werkkrachten, B f; Uitreiking Petroleumkaarten voor verlichting. De uitreiking van Noodkaarten voor petroleum voor verlichting heeft plaats aanst. VRi|DAG 17 NOVEMBER van 912 van 1.30—4 uur. Na ontvangst moet bon No. 1 direct bij den petroleumhande- laar worden ingeleverd. a j Onder groote belangstelling is Zaterdagmorgen wederom een groote groep Axelsche jongens vertrokken om als vrijwilliger dienst te nemen bij het tweede waqhtbataljon. Op verzoek van den commandant van dit bataljon, stond deze groep van 84 jongens onder bevel van den plaatselijken commandant van de O. D„ de heer Q. Wtyns. Nadat allen op de Markt voor het stadhuis waren samengeko men, werd door den heer F. Hamelink appel gehouden, waar na de sectie-commandant, den heer Knieriem als eerste de ver- trekkenden enkele woorden toe sprak, wijzende op de vele moeite die de plaatselijke commandant aan alles had besteèd en op de wellicht zware eischen die aan de manschappen zouden worden gesteld. Hij hoopte dat allen elkander in kameraadschappelijke houding zouden bijstaan en steeds hun plicht zouden vervullen. De troep werd nu voorgestelc aan Burgemeester en Wethouders, en in aansluiting hierop sprak de Burgemeester den vertrekkenden toe „Verschillende motieven zul len jullie tot dienstneming hebben bewogen, doch in het diepst van jullie gemoed is het toch bij allen te doen om het verdrijven van den gehaten vijand, die ons lanc nog steeds meer plundert en ver woest. Mannen, Uw keuze is goed, wij waardeeren Uw besluit, doet Uw plicht, en ga met God." Als laatste sprak nog de com mandant, de heer Weyns, die wees op den ernsi van het thans ge nomen besluit, en de jongens verzocht steeds hun uiterste best te doen, zoodat het vaderland trots op hen kan zijn. Hij deelde nog mede, dat van de eerder vertrokkenen de meesten reeds tot onderofficier zijn bevorderd, en ook van de nu vertrekkende groep nog 20 man tot onderof ficier zullen worden opgeieid. Hierna marcheerde de troep, omringd door vele belangstellen den naar het station, vanwaar zij per trein naar St -Nicolaas ver trok. Naar wij vernemen, is men in St.-Nicolaas in flinke pas naar het depót gemarcheerd, waar de troep aan de betrokken offi cieren werd overgedragen. Direct werd hier overgegaan tot het uitreiken van dekens en etenske- tel, en een uur later waren allen reeds voorzien van een flink maal, terwijl 's avonds nog warm eten zou worden verstrekt. Wellicht is de troep, nu, bij de verschijning van dit nummer, reeds geheel gekleed en bewapend, daar dit, naar aan den begeleider werd verzekerd, binnen 3 a 4 dagen het geval zou zijn. Naar de begeleider ons ver klaarde, is de organisatie in het depot uitstekend, en maakt het geheel een gunsligen indruk. In totaal hebben nu al 136 jongens uit Axel als vrijwiliige' in de wachtbataljons dienst ge nomen, terwijl men verwacht, dat dagen zijn dan nog niet begrepen, dege nen die hier ter plaatse dienst doen bij het M. G. en bij-de Grenswacht-compagnie]. Uit dit aantal, dat ons meer dan bevredigend schijnt, blijkt wel ondubbelzinnig, dat de Axel sche bevolking bereid is, haar dank voor de bevrijding, die met bloedige offers van onze bond genoten gepaard ging, daadwer kelijk te tonen, en nu de gelegen heid hier toe gekomen is, haar aandeel in de strijd tegen den gemeenschappelijken vijand te leveren. GevondenEen Kinder- portemonnaie. Bureau Axelsche Courant. Een bruine glacé Dameshand schoen. F. Groothaert, Molertstrat 3. Een woord ter geruststelling gericht tot diegenen, die zich verbijten over eenige „verschijnselen" in de huidige overgangsperiode. Verschillende malen bereikten ons uitlatingen van personen, die in de oorlogsjaren illegaal ge werkt hebben, onderduikers in huis opnamen, nu op de achter grond geraakt zijn en lijdelijk moeten aanzien, hoe eenige heeren zwarte handelaren, uit het drek omhoog gekropen, zich op alle mogelijke wijzen uitsloven en in plaats van Duitsche officieren nu Geallieerde officieren tot fuif- vrienden verkozen hebben. Deze excessen zullen wel niet alleen in Zeeland, maar ^per zeker in geheel bevrijd Nederland voor komen. Het karakter van de menschen, die in de bezettingsjaren onder- grondsch werk verricht hebben, brengt met zich mede, dat zij zich heden niet naar voren dringen, alvorens zij geroepen worden. Het karakter van de groote zwarte handelaren brengt met zich mede dat die zich direct na de bevrij ding met geweld naar voren drin gen en zich uitsloven in een of ander baantje, teneinde met dit gesloof hutr wandaden in het ver leden .bedreven te dekken. Van de duizenden verdiend aan de Duitschers kan er nu allicht een tientje af ten bate der gemeen schap maar de klank van dit geld is valschhet dubbeltje* bijge dragen door de oprechte vader lander is op eerlijker en moei zamer wijze verkregen. De op rechte burgerij behoeft zich echter in het geheel niet ongerust te maken over het misbruik, dat door eenige personen van deze over gangsperiode gemaakt wordt. Want de illegale strijders in Holland, die in de jaren '40 tot '44 het hoofd geboden hebben aan de gansche macht van het Nazi-régime in Duitschland er. Nederland: de Gestapo, Sicher- heitzpolizei, Landwacht en N.S.B. heeft hen niet klein kunnen krij gen dacht U werkelijk in ernst dat deze illegale strijders zich in vredestijd van hun kamp lieten afhouden door eenige heeren zwarte handelaren. Deze heeren zwarte handelaren en. de met Duitschers, fuivende individuen vechten nu om hun hachje te redden, maar de ille gale strijders zetten de taak voort, waarvoor hun voorgangers ge vallen zijn. Géén kamp zal afgebroken worden, waarin zooveel kamp- jn^^Zy^dT^gêvaiTën zijn in de slrijd tegen het beest zullen ons dag op dag, jaar op jaar manen hun kamp uit te vechten. Wij zullen ons niet alleen te verantwoorden hebben tegenover de lévenden, wij zullen en moeten ons verantwoorden tegenover hen die nu machteloos ter aarde liggen. Zooais onze medestrijders voor ons zullen wij kunnen vallen in de strijd voor de vrijheid en het levensrecht; geen andere mogelijkheid zal ons echter van onze taak kunnen ont lasten. Ons .öaantje" duurt geen week en geen maand oeze taak duurt zoolang wij de kracht heb ben, die uit te voeren. Slechts de ondergrondsche strijders in Holland weten hoe de houding van de verschillende personen tijdens de bezettingsjaren is ge weest. Het ondergrondsch werk bracht met zich mede, dat zij voor hun eigen veiligheid moesten weten hoe de houding der ver schillende burgers was. Wanneer zij snderduikers trachtten onder te brengen weten' zij nu bij wie zij wel en bij wie zij niet tever geefs hebben aangeklopt. Laten zij in 's lands belang hun erva ringen tijdens het onderbrengen van* onderduikers opgedaan eens aan de bevoegde instanties be kend maken. Het is in de be zettingsjaren gemakkelijker ge weest met een Duitsch officier te fuivgn, dan een onderduiker in huis te nemen en niemand onder ons die er ook maar aan twijfelt, of de Nederl. regeering zal daar terdege rekenihg mede houden. Zij, die zich verbijten, daar is werkelijk geen reden toede strijd van de ondergrondsche werkers is in het verleden door de gansche macht van het Nazi régime niet gestuit en zal ook in de toekomst nimmer gestuit worden. De dooden in hun graven ma nen ons hun kamp voort te zetten en geen hinderpaal op aarde zal zich daartusschen kunnen schui ven. Axel, 9 November 1944. Een Oud-Onderduiker. Nieuwsberichten. Zaterdag. Het 3e Amerikaansche leger van generaal Patton is sinds Woensdag jl. toen het zijn nieuw offensief in Frankrijk inzette, 7 tot 10 km. gevorderd. 1000 Duitschers werden hierbij ge vangen genomen. De vesting Metz is in het Noorden en Zui den overvleugeld en wordt met omsingeling bedreigd. De geal lieerde troepen zijn de grens van hét Saargebied tot op slechts enkele km, genaderd. 10 km. ten Noord-Oosten van Thionville viel Königsmachern in hun handen. Ten Zuiden van Metz werd Cha teau Salin bevrijd en de weg van Metz naar Straatsburg doorsne- ded. 25 km. ten Noord-Oosten van Nancy is een felle strijd ont- bradd om het bezit van Delm. In het Zuidelijk gedeelte van de Vogezen hebben Fransche troe- pt-n terreinwinst geboekt. In de Adriatische sector van het Italiaansche front hebben de ge allieerden zich meester gemaakt van de slad Forli. De Russen zijn er in geslaagd de spoorweg door te snijden, die Boedapest verbindt met Miskolcz in N.-O. Hongarije. Gisteren wer- deu tuschen de Donau en de Theiss weer 4100 gevangenen dat zijn troepen in samenwer- King met het Rood leger de Donau zijn overgestoken op een punt 140 km. ten Zuiden van de Hongaarsche hoofdstad. Zij nade ren thans Pecs ten Z.-W. van Boedapest. Tito heeft ook een nieuw offensief geopend in het dal van de Vardar in Zuid-Yoego- Slavië. Maandag. Van de fronten in Nederland valt nog steeds weinig nieuws te versnelden. Duitsche patrouilles waren gisteren actiever dan in den laatsten tijd gewoon was, maar overigens houdt de stilstand in de krijgsverrichtingen te land nog steeds aan. In de lucht zijn daarentegen de geallieerden zeer actief ge-- weest. Het spoorwegnet van bezet Nederland werd op talrijke plaat sen niet minder dan 62 vernield, o.a. in de omgeving van Utrecht, Arnhem, Zwolle, Olden- zaal, Zulfen en Roermond. Ook de bruggen- bij Woerden werden met bommen bestookt, terwijl bij Sneek een sluis werd gebom bardeerd. Gisteravond heeft Churchill voor de radio tot het Fransche volk gesproken. In Frankrijk maakt het geal lieerd offensief nog steeds vor deringen. Het bosch bij Chateau Salin is geheel van vijanden ge zuiverd. De weg en de spoorlijn die Metz met het Saargebied ver bindt zijn afgesneden. Metz is voor tweederde omsingeld Geallieerde bommenwerpers hebben gisteren aanvallen gedaan op Salzburg en Linz in Oosten rijk. In Hongarije hebben de Russen gisteren opnieuw belangrijke vor deringen gemaakt. 25 km. ten Zuid-Oosten van Boedapest heb ben zij de stad Monor veroverd aan de spoorlijn naar Ceglet. Bulgaarsche troepen veroverden de stad Koemanovo in Yougo- Slavië op ongeveer 40 km. van Skopelje, het voornaamste spoor wegknooppunt, waarlangs de Duitschers nog kunnen ont snappen. Dinsdagmorgen. Er zijn bijzonderheden binnen gekomen over de groote aanval op de Tirpitz, een Duitsch slag schip dat in de Tromsöfjord tot zinken is gebracht. 2 eskaders Lar.caster vliegtuigen vielen het slagschip gistermorgen om half elf aan. Om kwart voor elf stond de Tirpits reeds in brand. Na de eerste voltreffer vuurden de ka nonnen van 't Duitsche slagschip al niet meer. Bij deze aanval werd gebruik gemaakt van de uiterst explosieve 6000 kg bom men. De laatste vliegtuigen die over het schip gingen zagen het kapseizen en in de golven ver dwijnen. Hoewel de Tirpitz nooit in belangrijke acties betrokken is geweest, vormde zij een constante bedreiging voor de Britse kon vooien naar Rusland. Het Russische communiqué van gisteravond meldde goede vorde ringen aan het Hongaarsche front. De troepen van Maarschalk Tito zijn de Yoego Slavische stad Skopelje binnengedrongen en vechten in de straten. Dinsdagmiddag. Van het Westelijk front valt alleen uit den sector van Metz nieuws te melden. De Amerikanen zijn hier thans in het bezit van drie forten. Op een front van 60 km breedte zijn de Amerikanen thans 8 km opgerukt. Thionville allïëërde handen. Ook op de- Oostelijke oever van de Moezel hebben zij thans een fort veroverd terwijl de hier gevormde bruggen hoofden verder zijn uitgebreid. Sedert het begin van dit offensief werden 5000 Duitschers gevar-gen genomen; de spoorlijn ten ZO. vati Metz is door tankform. af gesneden. In het verre Oosten hebben de Japanners Kwai-Lun veroverd en het Amerikaansche vliegveld Liou-tsjou. De geallieerden zijn in Birma Bamo tot op 3 km ge naderd, May-Layc werd veroverd. Zaterdag zijn op een vlieg veld in Nederland 2 Dacota transportvliegtuigen van de K.L.M. geland, geladen met levensmid delen voor de burgerbevolking. Het geallieerde opperbevel heeft eveneens nog 2 vliegtuigen ter beschikking van de Nederlandsche Regeering gesteld. Deze 4 vliegtuigen zullen thans dagelijks 20 ton levensmiddelen w.o. slachtvee naar bevrijd Neder land ver.oeren ten behoeve van de burgerbevolking. Daar militair vervoer van- zelf sprekend voor moet gaan, is het thans nog niet mogelijk grootere hoeveelheden, die door de Nederlandsche Re geering zijn aangekocht en in Engeland opgeslagen zijn, naar Nederland te vervoeren. Koningin Wilhelmina heeft de boodschap van president Roosevelt telegrafisch beantwoord en haar dank betuigd voor de belangstelling door den president voor de nooden van ons land getoond. De voorloopige Fransche Regeering is thans bij het bezoek van Churchil en Eden aan Parijs, uitgenoodigd zitting te nemen in j. de Europeesche raad van advies. Dit beteekent feitelijk een ei- kenning van Frankrijk als groote Europeesche mogendheid, de Europeesche raad van advies regelt belangrijke zaken inEuropa, o.a. ook de maatregelen na den oorlog tegenDuitschland tenemen. Zondag heeft de leider der S.S. Himmler een proclamatie van Hitier voorgelezen, als ver goeding voor het stilzwijgen op den 8en November. Hitier zelf 1 heeft echier niet gesproken, zoo- j dat men nu sedert den avond na den aanslag op 21 Juli zijn stem t niet meer heeft gehoord. Te Eindhoven werd Vrijdag j.l. voor de eersre maal in Neder- land een zitting gehouden van de krijgsraad te velde van het militair t gezag. Een beklaagde werd wegens overtreding van de wapen- verordening veroordeeld tot drie maanden gevangenisgtraf. Ook werden verschillende beklaagden vervolgd, omdat zij goederen r hadden gekocht van Britsche I militairen. In het hooge Noorden zijn I de Duitschers bezig om Noord-1 Noordwegen te ontruimen. Of f hun deze evacuatie zal gelukken f is nog de vraag, daar zij voor de ongeveer 100,000 man slechts een weg beschikbaar hebben. De operatie's om Antwerpen voor de geallieerde toevoer toe gankelijk te maken, verloopen zeer naar wensch, zooals blijkt uit een oificieëie Amerikaansche verklaiing van enkele dagen ge leden, waarin wordt gezegd, dat de haven binnen een week in gebruik zal zijn. Op 5 December a.s. hoopt de heer Oud-Burgemeester van Zuiddorpe zijn 70sten geboortedag te ge denken. Dat God hem nog vele jaren schenke, is de wensch van EEN DANKBAAR •GEZIN. Met blijdschap berichten wij U de geboorte van onze NELLY. M. M. LOOF. L. LOOF—van Aken. CORRIE, DICK en JAN. Axel, 11 November 1944. Tijd. adres Stationsstraat 7. Hiermede betuig ik mijn hartelijken dank aan allen, die mij ver pleegd hebben, gedurende mijn verblijf in het hulp ziekenhuis alhier. J. WOLFERT- .y^ss-EFi' Aan de Openbare Lagere School te OVERSLAG wordt gevraagd een met bevoegdheid voor j. en k. Benoembare leerkracht aanwezig. Sollicitaties vóór 23 NO VEMBER aan den Burge meester vao Overslag. Uit voorraad leverbaar Alle soorten 1ste en 2de nabouw Alsmede alle soorten in alle klassen en maten. Beleefd aanbevelend, N 70, AXEL. Voor direct gpvraagd voor vast werk, hoofdzake lijk landbouw. Aanmelden Bureau. «Arisch- Latum - JONG langharig wit Hondje te koop gevraagd. Brieven no. 16, Bureau van dit Blad. GOEDE betrekking of bij- yerd. gevraagd als agent of iets dergelijks. Brieven aan het Bureau van dit Blad. TE HUUK: Een ArOeiuers- woiiing. Te bevragen bij M. WITTE, Schapenbout O 56. Axel. ENGELSCH soldaat verloor gele rechter Motorhand schoen, Woensdag tusschen Sas v. Gent en Axel. Tegen belooning terug te bezorgen bij HARRY, Hótel „Het Uuidci 'v lit s", A.te DIRECT GEVRAAGD een Paardenknecht. Adres aan het Bureau van dit Blad. WIE heeft Damesschoenen maat 40, in ruil voor 41, doorloopende zool. Nieuw- straat 45, Axel. WIE heeft Damesschoenen 37 of 38 in ruil voor z.g.a.n. zwart wollen Overdoek. Te bevragen aan hei Bureau „Axelsche Courant". TE KOOP: Een zoo goed als nieuwe Haardkachel. Te bevragen Axelschestraat no. "9 te Tet Neuzen, 'IOM luuiiui i4 i", i L c v A s e 1: c t c c c

Axelsche Courant | 1944 | | pagina 2