71 i I Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwscli-Vlaanderen. Dr. H. COLIJN. f De Schelde vrij! Militair Gezag. Bekendmakingen. Uitgeefster: Firma J. C. VINK - Axel Bureau Markt 12. Postrekening 60263. NOODUITQA VE Verschijnt Dinsdag en Vrijdag. Abonnementsprijs: Per 3 maanden f 1.25 franco p. p. f 1.55 Afzonderlijke nummers 5 ct. ADVERTENTIËN Voorlopig tarief 7 ct. per m.m. kleine advertentie's van 1-5 regels 62 ct., dienstaanbiedingen 50 ct. Aijvtrtenfiën worden irgewacht tot uiterlijk Donderdagavond. 22 Juni 1869—16 Sept. 1944. 16September j.l., de dag nadat de eerste Nederlandsche stad aan de,n overweldiger was ontrukt, is Dr. H. Colijn op 75-jarigen leeftijd in het oord zijner ge vangenschap overleden, na drie jaren van smartelijke ballingschap en vrijlieidsbeiooving. Heeft hij van het begin der bevrijding nog kennis gedragen Werd de schok van het opgaande licht hem te sierk? Wie zal het zeggnn Het moge misschien paradoxaal klinken, maar ik heb het weg voeren van den grijzen staatsman altijd gevoeld als de grootste hulde, die de Duitschers hem konden brengen. Zij wisten, dat hij zuiver militair dus ongevaarlijk was. Maar zij wisten tevens, dat hij automatisch de centrale figuur was in het geestelijk verzet van het Nederlandsche volk. En zij wisten ook, dat bij. een eventueele bevrijding meer dan iemand anders in staat zou zijn, het land om zich te vereenigen en de toestanden snel en krachtig te stabiliseeren. Vandaar, dat zij hem reeds in het eerste jaar na de bezetting in Limburg inter neerden. De niet aflatende sym pathiebetuigingen, door de Duit schers gevoeld als evenveel demonstraties, waren aanleiding tot zijn deportatie. Zijn echt- genoote was het toegestaan, hem in zijn ballingschap te volgen en naar ik verneem, is het voeren eener vrij drukke correspondentie met politieke vrienden collega's hem -steeds mogelijk geweest. Het is een troostende gedachte, .dat het zware juk zijner balling schap aldus aanmerkelijk is ver licht. Colijn's groote carrière Iaat zich het gemakkelijkst in 4 stadia verdeelende Indische officiers- en ambtenaarsloopbaan tot 1909, zijn Kamerlidmaatschap en Minis- schap tot 1913, de directie der Bataafsche Petroleum tijdens den vorigen oorlog en zijn periode als leidend staatsman daarna. - Het feit, dat de Bataafsche den officier zonder eenige com- mercieele opleiding tot de directie riep van haar over de geheele wereld verspreid bedrijf, bewijst reeds zijn uitzonderlijke gaven. Trouwens: hoeveel groot werk heeft hij niet gedaan zonder speciale scholing Van hem zijn de dienstplichtwetten van 1912, die den Duitschen Generalen Staf dwongen tot wijziging van het operatieplan-Schlieffen, waarbij een doortocht door Limburg was geprojecteerd. Men kan dus feitelijk zeggen, dat Colijn's werk ons land buiten den vorigen oorlog heeft gehouden. De meerderheid van ons volk heeft dit vergeten en ofschoon ieder hem zag, als leidersfiguur, heeft hij toch in zeer'breede lagen weinig waardeering ondervonden. In vele kringen en vele plaatsen des lands peilde ik tijdens de bezetting het oordeel over hem en het was teleurstellend, hoezeer men buiten anti-revolutionairen kring zijn financieel en econo misch beleid miskende. Men zag in hem den exponent van libe ralisme, individualisme en kapi talisme, woorden die in veler mo d synoniem waren geworden mu uitbuiting en sociaal onrecht. Men zag niet in, dat zonder Colijn's begrootingspolltiek van ?,het mes er in" Nederland in een chaos verzonken zou zijn, die ons van alle weerstandskracht moreel, lichamelijk en econo misch tegen den bezetter zou hebben beroofd. Hetzelfde geldt voor de lijn die hij volgde in de economische politiekzoolang mogelijk de grenzen open houden voor den invoer, zoo weinig mogelijk handelsbelemmeringen, zoo weinig mogelijk subsidieering van den eigen export. Hij wist, dat hij zich door deze principes in breeden kring impopulair maak te, hij wist ook dat de economi sche malaise, internationaal in haar oorzaken, nimmer door één enkele nationale wetgeving kon worden weggesneden. Hij wist, dat hij in den economischen oor log, die ontstaan was, zijn vrij handelsbeginsel niet kon hand haven, en hij wist óók, dat de concessies, die hjj ten deze deed, móest doen ter leniging van den ergsten nood, Qp langen termijn het land niet konden baten. Toch is hij zijn weg gegaan, rechtuit en voor ieder zichtbaar den koers sturende, dien hij den juisten achtte. Mede aai? zijn politiek van een laag prijspeil is het te danken dat wij ons niettegenstaande onze groote werkloosheid konden hand haven als land met het laagste sterftecijfer ter wereld en den oorlog zijn ingegaan met een re serve aan gezondheid en lichaams kracht, die in hooge mate beslis send zijn geweest voorde felheid van verzet. Vereerd door zijn partij en door vele liberalen, verguisd door meerderen, is hij in 15 jaren 5 maal minister-president geweest, de laatste maal voor den tijd van 2 dagen. Waarna de kamer, zelve onmachtig een kabinet te vormen, hem en de zijnen, geko zen uit de alierbekwaamsten der natie, voor de eerste regeerings- daad weer naar huis stuurde. Alleen en uitsluitend uit haat te gen hem, haar meerdere. Het feit bewees, hoe de partij haat sterker sprak dan het ver antwoordelijkheidsgevoel jegens het vaderland. Eenige dagen later kregen wij den heer de Qeer en twee weken daarna viel Duitsch- land in Polen binnen. Colijn heett er op gewezen, dat wij ons dezen keer niet buiten den oorlog zouden kunnen houden en een militaire oriëntatie op de geallieerden voor ons noodzakelijk was. Zooals uit van Kleffens boek bekend, heeft het kabinet de Qeer tot den morgen van 10 Mei 1940 consequent en orthodox den neutralen koers gestuurd Of een Ministerie-Colijn de zaken een andere wending had kunnen geven, is een ijdele vraag, omdat Colijn met zijn vooruitzienden blik ook in de andere democra tieën van West-Europa tamelijk geïsoleerd stond: ook daar had men zich bedolven in partij twisten en het dreigende Duitsche gevaar uit het oog verloren. Zoo kan men tot op zeker hoogte zeggen, dat deze groote figuur geërd ook in het buiten land hij presideerde verschil lende Volkenbondsorganen op economisch gebied een groot deel van zijn volk in inzicht veelal vooruit was. Hij heeft er zijn geestkracht en optimisme nimmer door verloren.. En kon het bij zulk een god vruchtig man wel anders? Mr. JACOB FRaNKEL. De liefde tot zijn land is ieder aangeboren, aldus Vondel, de grootste onzer dichters. En voor ons Zeeuwsch-Vlamingen geldt deze liefde in het bijzonder ook nog voor den machtigen en fieren Scheldestroom aan welks boor den wij immers zijn geboren en getogen. Zou er voor ons en nu spreken wij niet in het bijzonder ov r ons overjordaansch landje „van 'd Eê tot Hontenfsse" maar over de Zeeuwen in het algemeen een treffender symbool denkbaar zijn dan deze rivier monding die a.h.w. van oudsher de draagster was van onze wel vaart, die voorheen maar ook nu nog immers op het water en dus ook op de Schelde lag? Door den strijd tegen de ele menten, onzen voorvaderlijken titanerikamp tegen het water, ver kreeg onze provincie eeuwen ge leden den naam van „Zee"-land. La1 d ontwoekerd aan de baren Polder na polder veroverd en ontrukt aan de wisselvallige rivier mondingen of zoo men wil „Zee boezems". Dus, ook deze bron van welvaart is daaraan te danken Is het daarom te verwonderen, dat er geen provincie een tref fender wapen en een meer pas sende wapenspreuk bezit. De uit de golven öpduikende, voort komende Leeuw en de zinspreuk „Lucior et Emergo" (Ik worstel en ontzwem N^en, wij mogen in jeugdige voortvarendheid nog zoo stellig beweren dat men internationaal denkt, geen „ubi bene, ubi patria (waar ik het goed heb daar is mijn vaderland) is in staat de liefde tot den geboortegrond en in ons geval tot dezen stroom in onze harten te doven. En ons Zeeuwen zit deze liefde tot het natuurlijk erf der vrije Nederlanden in het bloed Bespatte niet deze majestieuze stroom Vlissings muren en was deze in dezen wereldoorlog wedorom zoo zwaar getroffen stad niet de bakermat van vele groote zeehelden? Is er één stad geweest die zooveel voor treffelijke strijders voor 's Lands eer op de wijde wateren heeft geleverd, als Vussingen ?^Michiel de Ruyter, het roemruchte ge slacht der Evertsen, Joost de Moor, Banckert en nog zoovelen Denken wij alleen maar aan die grootste onder al onze admi ralen, de Ruijter, wiens roem niet onderdeed voor den grooten En gelschen admiraal Nelson 1 Ja wij voelen ons trotsch op deze zonen van onze land- en water-provincie, ons Zeeland! En altijd, als wij ons aan de Schel- deboorden bevonden, of de over tocht naar Vlissingen via Breskens btëndigden en wij zagen Michiel onwrikbaar op den Noordzee boulevard de zee inblikken, klop te ons hart fierder en sneller! En nu is het historische feit, dat wij komende wisten, werke lijkheid geworden. De Schelde is weer vrij. Bijna 4 en een half jaar is zij in vreemden boei gekluisterd ge weest. En de Scheldestroom schéén te lijden onder de vreemde dwinglandij.De eens zoo machtige stroom, die dagelijks bij tiental len schepen uit aller heeren lan den naar en van Antwerpen voer de, was een doode stroom ge worden I Want nu werden de kluisters tot een verstikkend isolement, welke tot gevolg had dat er niet één haven meer bloeien kon en geen sehip meer veilig en onbe dekt zich buiten de Scheldemon- dingen kon wigen. Een feit, dat op zichzelf reeds boekdeelen spreektWant, niet de vijand die tijdelijk de boorden onzer schelde bezette, beheerschte de zeeën en de wateren, maar onze geallieerde bondgenooten Dat sterkte onze hoop En nu is dan onze Schelde weer vrij Met ontroering konden wij dit één dezer dagen ons bevindende aan de Scheldeoever te Breskens en aan een ander door onze ge allieerde bondgenooten gebezigde haventje waarnemen. Tientallen Britsche mijnenvegers, maar ook vaartuigen onzer eigen Koninklijke Nederlandsche marine voeren vrij op haar rusteloze golven. De vaart moet straks weer onbelem merd zijn. Reeds worden ook de meest van verzanding geleden hebbende vaargeulen uitgebag gerd! En intusschen brengen de geallieerde watertanks een stroom van vijandelijke gevangenen aan, die zij zoo uit het water den wal op rijden 1 B jna werd het ons, dit ziende, te machtig. Want, nu voelden wij wat het zeggen wil: „De Schel de vrijIn onze herinnering welde het lied op, dat wij als jongens op onze schoolbanken zoo gaarne en geestdriftvol zon- gen Vloei kabbelend voort, 0 stroom [door God geschonken Aan 't land door 't trouwst, door ['t edelst volk bewoond. Nooit tforde uw vaart in vreem den boei geklonken, Noch Hollands vlag op uwen rug [gehoond Laat d'Oosterling de Nijl en [Éuphraat noemen En 't vruchtbaar slijk, dat m'uit [hun schoot verwerft, Geen stroom kan ooit op zooveel [deugden roemen, Noch werd zoo vaak met helden bloed geverfd 1 'k Zie 't rood-wit-olauw in breede [banen wapperen, Üp 't mastenbosch, aan trouw en [moed zoo rijk Er rolt een traan, 0 praalgraf n c u f°nzer daPPere"» U Scheldestroom, vereeuwigd [door van Speijk Ja, dat beeld kwam wederom voor ons opdoemen uit onze jeugdjaren! Maar nu recht voelden wij pas de waarheid aan! Want, nu eerst weten wij „DE SCHELDE IS WEER VRIJ" Bram. spoorlijn M.T. Op Vrijdag 17 November voor de bewoners der buitenwijken ten Noorden van de spoorlijn M.T. De nieuwe Stamkaarten mede brengen van alle gezinsleden 1 Na ontvangst moeten deze bonnen onmiddellijk bij de win keliers worden ingeleverd. De winkeliers moeten deze bonnen aan de achterzijde af stempelen en deze ten spoedigste, in ieder geval vóór 22 November, inleveren bij de Fa. D.J.Oggel, onder medebrenging van verpak- I kingsmateriaal. De cliënten dienen door hun winkelier te worden ingelicht wanneer de Soda kan worden afgehaald. Regeling voor de Distributie van B andhout. Van gemeentewege zal hout beschikbaar worden gesteld aan hoofden van gezinnen, die niet over brandstof voor den komen den winter beschikken. Zij, die reeds in bezit zijn van een hoeveelheid brandhout van minstens 100 kg., komen voor- loopig niet in aanmerking. Voor het verkrijgen van brand hout moet op het bureau „Hout- verstrekkirg" ingang Gentsche- vaartstraat, een aanvrage worden ingediend, waarvoor formulieren aldaar beschikbaar zijn. Wanneer bij een ingesteld on derzoek blijkt, dat men niet over brandhout beschikt, kan een gun stige beslissing volgen. Zoo een toewijzing voor hout wordt afgegeven, zal aan aan- vrager pl.m. 200 kg. hout wor den verstrekt a f 3,75 per 100 kg. Alvorens tot afgifte van palen wordt overgegaan, moet het ver schuldigde bedrag worden be taald aan bovengenoemd bureau. 1 Geen palen zuilen worden af- gegeven zonder een officieel for mulier, waaruit blijkt, dat het verschuldigde bedrag is betaald. De benoodigde formulieren kunnen deze week worden af gehaald door de bewoners der navolgende buitenwijken Wijk K, Wijk L, Wijk M, Wijk N, Wijk O, Wijk P, Wijk Q. Aanvragen kunnen geschieden iederen werkdag van 9—12 u. en 1.30—5 u. Zaterdag van 9— 12 u. De Burgemeester van Axel, P. L. D«J. VAN QEVEREN. De Burgemeester van AXEL maakt bekend, dat aan de be volking bonnen ter verkiijging van SODA zullen worden uitge reikt in het Distributiekantoor, ingang achterzijde, lederen dag van 9-12 en 1.30—4 uur Op Woensdag 15 November voor de bewoners der kom wo nende ten Oosten van de tram lijn, behalve Oude Weg; van 9 12 uur. Op Woensdag 15 November voor de bewoners der kom wo nende ten Westen van de tram lijn, behalve Èmmastraat en Nieuwendijk van 1.30—4 uur. Op Donderdag 16 November voor de bewoners van Nieuwen- dijk, Èmmastraat, Oude We GELDCIRCULATIE. De chef van het miltair gezag maakt bekend De Nederlandsche Regeering wenscht er den nadruk op ie leggen, dat zij geen onderscheid maakt en ook in de toekomst in geenerlei opzicht zal maken tusschen de door haar uitgegeven nieuwe muntbiljetten en de voor of tijdens de vijandelijke bezetting uitgegeven bankbiljetten en zilver bons. Evenmin zal de Regeering te eeniger tijd onderscheid maken tusschen groote en kleine coupures of tusschen bankbiljetten en zilverbons. Bij de uiteindelijke saneering van de geldcirculatie in Nederland zal het dus geen verschil maken of men houder is van oude bil jetten, van tijdens de bezetting uitgegeven biljetten of van bij de bevrijding in circulatie gebrachte biljetten. De bankbiljetten van f 1000,- en f500,- blijven voorloopig on geldig en mogen niet tegen andere Diijctten worden ingewisseld. U hilpt de Regeering, wan neer U met meer geld bij U draagt, in huis of in de kas van Uw zaak houdt, dan noodig is voor Uw persoonlijke huishoudelijke ot zakelijke uitgaven en wanneer U het overige op de Spaarbank stort, zooals U dat ook vroeter deed. 6 Aan belanghébbenden wordt medegedeeld, dat het Ontvang station voor gtëvacueerden te Sluiskil vanaf Woensdag 15 No vember 1944 is verplaatst naar Hotel «Rotterdam" te Sas van I ■I

Axelsche Courant | 1944 | | pagina 1