Nieu ws- en Ad vertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. ■f u De nieuwe Volkenbond. BONAANWIJZING voor de periode van 12 tot en met 25 Nov. r Militair Gezag. Bekendmakingen. Landbouwmededeelingen. voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Uitgeefster: Firma J. C. VINK - Axel Bureau Markt 12. Postrekening 60263. NOODUITQA VE Verschijnt Dinsdag en Vrijdag. Abonnementsprijs: Per 3 maanden f 1.25 franco p. p. f 1.55 Afzonderlijke nummers 5 ct. ADVERTENTIEN Voorlopig tarief 7 ct. per m.m. kleine advertentie's van 1-5 regels 62 ct dienstaanbiedingen 50 ct. Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Donderdagavond IV. Vragen en opmerkingen. Naar aanleiding mijner boven genoemde artikelenserie zendt een lezer mij een aantal vragen en opmerkingen. Met het oog op hun belangrijkheid verzocht de redactie mij, deze in het open baar te beantwoorden. 1. „Het absolute vetorecht van elk der Qroote Vijf lijkt mij een zwak punt van den nieuwer. Bond" Inderdaad. Men kan niet wit pralen wat zwart is. Ik heb reeds gezegd dat hiermede, als puntje bij paaltje komt, de heele zaak staat of valt. Of één der Groote Vijf blokkeert alle sdneties óf de Vijf blokkeeren ze met algemeene stemmen óm (hun) onderlinge oneenigheid te ver bergen en zoo de openlijke breuk nog wat uit te stellen. Krijgt inderdaad Ieder der Groote vijf een vetorecht (het is nog niet geheel uitgesloten, dat Rusland ten deze toegeeft), dan kunnen wij slechts hopen op eensgezindheid van het vijftal ten gunste van collectieve actie. Of die eensgezindheid er zal zijn, hangt, zooals ik reeds betoogde, m.i. daèrvan af, of zij vóór de stichting van den nieuwen Bond tot overeenstemming komen om trent de territoriale regelingen. Gelijk de geachte inzender in mijn slotbeschouwing lezen kan, acht ik zulk een overeenstemming geenszins uitgesloten. 2. „Wat geschiedt bij een aanval tegen een niet-lid en wat wanneer een lid uit den Bond treedt Krachtens het oude Volken bondspact kon ook door niet leden de Bondsbescherming worden in geroepen, doch ook tégen hen. Uittreding uit den Bond kon slechts geschieden met een op zeggingstermijn van 2 jaren. Wat het ontwerp van Dumbarton Oaks ten deze behelstf weet ik nietik heb den volledigen tekst nog niet in handen kunnen krijgen De oude regeling, waarop niets is aan te merken, is vermoedelijk overgenomenhet oude pact is voortdurend geraadpleegd. 3. Wat geschiedt tegen staten, die weigeren toe te treden Een oude Romeinsche rechts regel zegt: „Niemand kan tot een handeling worden gedwong en". Dit geldt in het bijzonder voor iet toetreden tot een over komst, die immers au fond niet denkbaar is zonder den vrijen wil der betrokkenen. Overigensde afwezigheid van een of meer machtige staten kan de geheele organisatie machteloos maken. Zooals bekend, willen voorloopig alle groote staten toe treden. 4. „Wat moet gedaan worden, zoo een lid weigert, tegen een aanvaller op te treden Zal het niet precies gaan als met de sancties tegen Italië Ook hier geldt weerWeigert een zwakke staat, dan wordt de actie niet beïnvloed. Bovendien zal men dezen weerspannige door een boycot of door afsnijding van het personen-, goederen- en be richtenverkeer gemakkelijk tot medewerking kunnen dwingen. Ik moge den geachten inzender in herinnering brengen, dat de sancties tegen Italië niet mislukt zijn door de afwezigheid van Oostenrijk en Hongarije,*) maar doordat Laval, ofschoon Frank rijk formeel medewerkte het élan der maatregelen metduivel- sche listigheid doodschicaneerde. Hitler, Jie met ingehouden adem had zitten kijken, naar dezen strijd tusschen recht en onderwereld, vond jiu den moed tot zijn eerste territoriale provocatiede bezet ting van het Rijnland. Zoo is Laval en niet Schusnigg de moordenaar geworden der collectieve veiligheid. Zij i schuld aan den oorlog weegt niet minder zwaar dan die van Hitier. Het was nu de algemeene fout en blijkbaar ook die van den inzender dat men bij deze mislukking der eersie proef ter stond den Volkenbond het crediet opzegde. Nederland, België en de Scandinavische staten gingen daarbij voorop zij achtten zich door de sanctiebepalingen van het Pact niet meer gebonden. Nóg klinkt mij de waarschuwing in de ooren, die dé Geer—even intelligent als eigen gereid als hij was toen uitte op de jaar vergadering van „Volkenbond en Vrede". „Weest niet'ontmoedigd. het zijn de barensweeën van een nieuwen tijd". De mislukking der Italiaansche sancties zal zich misschien nog eens herhalen, tegen de deugde lijkheid van het middel pleit het niet. Sterkerde wereld heeft slechts de keus tusschen collec tieve veiligheid en chaos. 5. /^«et de wapenindustrie geen staatsbedrijf worden onder Volkenljondstoezichl Zonder twijfel. Het ontwerp van Dumbarton Oaks voorziet hierin. 6. „Een sterk doorgevoerde en goed geleide anti-oorlogs pro paganda zal den wereldvrede bevorderen". In beperkte mate en op langen termijn. De redenen voor mijn reserves vindt U onder 7, welis waar niet ontwikkeld, maar toch' aangeduid. Bijzonder belangrijk is in dit verband een negatieve maatregel het verbannen van den oorlogs- zuchtigen geest uit opvoeding en onderwijs. Het uitbranden van von Papen's ideologie: „wat het moederschap is voor de vrouw is de krijg ,voor den man". 7. „Is er een practische rege ling denkbaar die den wereld vrede waarborgt Ja, onvoorwaardelijk ja. Maar onder „regeling" versta ik dan niet slechts een internationale politieverordening, doch een s; menstel van politieke, sociale en economische maatregelen, die 's menschen liefdesgeluk, zijn vrij heid van geestesuiting en stoffe lijke welvaart verzekeren. Dan maar ook slechts dan kunnen de menschelijke oerdriften in productieve banen worden geleid. Doch dit alles vormt een materie, zóó gecompliceerd, zóó veelomvattend, zóó diep grijpend in de meest verborgen roerselen der menschelijke ziel, dat aan een behandeling daarvan in een nieuwsblad zelfs in de verste verte niet te denken zou zijn. Mr. JACOB FRaNKEL. Toch heeft de houding van Oostenrijk de tragedie versneld. In Abbessinië circuleerde n.l. nog steeds de 18-eeuwsche Theresiatiialer, en de stempel hiervan bevond zich in de Oosttn- rijksche Staatsmunt te Weenen. Schusnigg leverde dezen stempel uit aan Italië, dat er honderd- duizende valsche thalers van liet slaan en er Abessijnsche stam hoofden mee bewoog tot verraad tegen Haile Selassie. Brood 200 per bon 200 gram 12-25 Nov 201 200 idem 202 t.m. 205 800 idem Vleesch 206 t.m. 207 125 idem Suiker (Melis) R-39 500 idem Suiker (Basterd) 298 £00 idem Jam of Stroop 240 250 idem Tarwebloem 250 100 brood of 70 t. bloem idem Kindermeel of Maizena R-38 250 idem Maizena of Puddingpoeder 297 200 12 Nov.-9 Dec. Beschuit R-37 140 12 Nov.-25 Nov. Melk R 31 en R-32 5 7, L. idem Taptemelk 260 17. „idem Aardappelen Peulvruchten Boter Vet Verv.midd. Vleeschwaren Kifiderdrar.kpoeder Melba 252 208 en 209 241 R-36 251 242 249 en 259 4 K.G. 250 gram 125 100 idem idem idem idem 1 rantsoen idem 50 gr. 12-18 en 19-25 Nov. 300 12-25 Nov. Bovenstaande bonnen hebben betrekking op de Noodkaart 2e serie, dus de thans uitgereikte groene kaart. N.B. Degenen, die op bon 16 „Kaas" van de Noodkaart le serie geen kaas hebben kuinen betrekken, kunnen daarop bij de slagers 100 gram vleeschwaren koopen. Deze bon is geldig van 12-25 November. De bon R-37 „Beschuit" moet in de week van 12-18 November bij de daarvoor aangewezen bakkers worden ingeleverd. Aflevering zal geschieden in de week van 19 tot 25 November, bij onder staande bakkers Voor AxelJ P. DE HULLU, A. J. GEENSEN, Gebr. MARIJS. Zuiddorpe: VERBIEST, BUYCK. Tot nader order is het melkrantsoen voor personen boven 4 jaar gehalveerd. De bon R-36 moet door het publiek vóór Dinsdag 14 November bij één van onderstaande boterhandelaren worden ingeleverd G. A. VAN BREEN, Zaamslag, C. JESOIRENS, Axel, P. VAN DONGEN, Zuiddorpe. Onder geen voorwaarde mogen de bonnen na 14 November door da betreffende handelaren worden aangenomen. Het vet op bon 251 zal in de week van 12-18 November op een nader aan te duiden plaats aan het publiek worden verkocht. Winkeliers moeten de toewijzingen „Waschpoeder en Eenheids- zeep" met een vervaldatum gelegen na 1 November bij den grossier inleveren. De grossiers moeten hiervan een lijst met de bijbehoorende coupures opzenden aan het kantoor van den Voedsclcommissaris te Hulst. Bovengenoemde lijst dient een opgave te bevatten van het aantal rantsoenen, dat nog aan de detaillisten afgeleverd moet worden. Aan de grossiers zal nader worien bekend gemaakt, waar zij hun voorraden dienen te betrekken. UITREIKING VAN NOODKAARTEN 2e SERIE. De uitreiking van Noodkaarten 2e serie voor evacuees zal op Maandag 13 November a.s. plaats hebben in het D.K. te Axel van 9 12 en 1.30-4 uur, tegen inlevering van het lichaam van de Nood kaart le serie en, voor zoover aanwezig de 2e Distributiestamkaart. Tevens moet worden getoond het „Inkwartieringsbiljet". Gelijktijdig heeft uitreiking plaats aan diegenen welke eveneens niet behooren tot de normale bevolking der Gemeente AXEL die niet in het bezit zijn van hun Stamkaart. Alvorens zij in het bezit kunnen worden gesteld van hun nieuwe Noodkaart dienen zij zich te doen registreeren als evacuees ten Gemeentehuize. Uitsluitend tegen overlegging van het bewijs van registratie kunnen deze het lichaam der Noodkaart le serie iniuilen voor de Noodkaart 2e serie. Aanvragen ter verkrijging van een bonkaart voor petroleam vaor verlichtingsdoeleinden kunnen a.s. Maandag 13 November worden ingediend. Formulieren afhalen uitsluitend van 9—12 uur. Distributiedienst AXEL- OORLOGSVRIJWILLIGERS. OPROEP. Na lange jaren van wachten, is het oogenblik gekomen om zelf mede te werken aan de be vrijding van ons Vaderland en van Nederlandsch-Indië De Nederlandsche Regeering heeft besloten over te gaan lot het aanwerven van oorlogsvrij willigers, teneinde zoo spoedig mogelijk onze strijdkrachten uit te breiden en weder op te bouwen. Alle mannelijke. Nederlanders en Nederlandsche onderdanen, niet jonger dan 18 jaar en niet ouder dan 36 jaar, worden op geroepen zien als „Oorlogsvrij williger" s c h r i f t e 1 ij k op te geven bij het Aanmeidingsbureau voor Oorlogsvrijwilligers, Noord-, straat 21 te Axel. Men verbindt zich, overal ter wtreld te dienen bij een der onderdeelen van de Landmacht, Dienstplichtigen kunnen over gaan naar een ander onderdeel dan dat waarbij zij reeds hu1 dienstplicht vervulden. Oorlogsvrijwilligers kunnen op geleid worden tot reserveofficier of onderofficier. Aan het einde van den oorlog zal gelegenheid bestaan over te gaan tot het be- roepspersoneel. U tgezonderd van de aanmel ding is het beroeps- en rese've- personeel van Zee-en Landmacht, welk personeel afzonderlijke In structies heeft of zal ontvangen van of namens den betrokken Ministers. Mannen van Nederland topnt nu dat Gij weet wat Uw plicht is. Zeeuwen handhaaft Uw eeuwenoude roemrijke traditie. Wachtbataljon «Rudolf Fas- saait" brengt Uw moedig werk ten einde. Vrouwen en meisjes van Zee land helpt ons door Uw man, zoon of verloofde op te wekken deel te nemen aan het grootsche werk der bevrijding. Voor KONINGIN en VADERLAND. Aanmeldingsformulieren op ge meentehuis en postkantoren ver krijgbaar. Hoofdaanmeldingsbureau De Kapitein, A. v. DETH. Door het Belgische Ministerie van Buitenlandsche Zaken is de heer. Ir. C. T. M. J. Wats, P 135 te Sluiskil (Axel) aangesteld tot behartiging van de Belgische be langen in Zeeland. o— De Burgemeester van Axel brengt namens het Militair Gezag ter algemeene kennis, dat het onver antwoordelijk en levensgevaarlijk is de Schelde te bevaren, zonder dat door het Militair G zag daar toe vergunning is gegeven. Axel, den 10 Nov. 1944. De Burgemeester van Axel: P. L. D. J. VAN OEVEREN. i Evacuatie. Geëvacuei rden, die ce gemeente verlaten om naar hun woonplaats terug te keeren, zijn verplicht vóór hun vertrek daarvan opgave te doen bij het Evacuatiebureau ter Gemeente-secretarie. Terugkeer is alleen mogelijk na verkregen vergunning van den Burgemeester. Axel, 31 October 1944. De Burgemeester van Axel, P. L. D. J. VAN OEVEREN. Contractp licht Varkens. Geregistreerd die a. 5 01 H.A10 H.A. bouwland exploiteeren zijn verplicht één contractvarken op te zetten. b. 10.01 H.A. - 25 H.A. bouw land exploiteeren zijn verplicht twee contractvarkens op te zet'en. c. boven 25 01 H.A. bouwland exploiteeren zijn verplicht drie contractvarkens op te zetten. d. 15.01 H A. cultuurgrond ex ploiteert (maar minder dan 5 01 H.A. bouwland) is verplicht één varken op te zetten. Inslaan wintervoorraad aardapp:len. Particulieren die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, kunnen een wintervoorraad aard appelen inslaan voor de periode van 26 November 1944—7 April 1945 tegen een norm van 7V» kg per persoon per week. Ter verkrijging van een aan koopvergunning dienen zij zich op IV of 13 November a.s. tot de Plaatselijke vertegenwoordiger hunner gemeente te wenden onder opgave van org. no., naam en adres van den leverancier en soort der aardappelen. Stam kaarten van alle gezinsleden over te leggen. ff 9 9 9 9 n 9 9 9 9 9 9 9 9 n 9 9 ff 9 9 9 V )l 9 9 9 ff ff 9 9 ff 9 ff ff n V 9

Axelsche Courant | 1944 | | pagina 1