oeremeenDan 8 I i! 2 Bruine Stamboekmerrie's Zaaitarwe en Zaairogge. Pootaardappelen, Kantoor aoonp.nri Nieuwsberichten. Vosbles merrie Bruine Merrie VERLOREN Gebr. L. en P. BAKKER. een of twee drukkers of zetters. Brood 150 t.m. 1 58 400 gram per bon 2-50 2—58 3-50 3—58 4-50 4—51 4—52 200 Vleesch 1-60 t.m. 1-61 125 gram per bon 2-60 2-61 29 Oei -11 Nov. groote nederlaag hebben peledei;. Stalin heeft de volledige be vrijding bekend gemaakt van Zevenburgen en Transsylvanië. In het hooge Noorden is een begL gemaakt met de bevrijding van Noorwegen. loren daarbij 2 slagschepen, 1 kruiser en 1 torpedojager. De 2de vloot,* die uit het Wes ten kwam aanstoomen, werd on middellijk hsvig uit de lucht aan gevaren. Het 7de Amerikaansche vlooteskader viel deze vloot daar. STATIONSTRAAT 31 AXEL. li t t, F n a v F n 2 P o C v b n w ir ei w ei st te in lil nc te nc ai zij Hl au ge vo en on te pe ue gelegenheid de bioscoop te be zoeken, en voor het eerst sedert vier en half jaar de gelegenheid weer eens een goede film te zien. Vanzelfsprekend was er dan ook een buitengewone belangstelling en ongetwijfeld zullen alle be zoekers tevreden geweest zijn over het vertoonde. De hoofdfilm was van goed gehalte en het bijwerk bevatte interessant nieuws en prachtige natuuropnamen. Een sterk contrast met hetgeen wij tijdens de bezettingsjaren voorgezet kregen, vormde vooral het oorlogsnieuws, daar dit niet alleen de overwinningen liet zien, doch even goed de moeilijkheden en tegenslagen, terwijl de nazi's hun al die jaren durende neder lagen nog steeds als overwinnin gen voorstellen. GevondenEen das. Ie Feber, Wilhelminastraat 6. Leeren beursje met eenige losse centen. Terug te bekomen bij Fa. J. C. Vink. Zaterdagmorgen Het roode leger staat op 30 km afstand van Boedapest. Heden morgen meldde de B B.C. de in neming van de stad Nummedi, 15 km. ten Zuiden van Boedapest. Tegelijkertijd meldden de Hon- gaarsche radio en radio Ankara, dat er pantsergevechten plaats vonden in de voorsteden van Boedapest. Duitsche berichten spreken van afgeslagen aanvallen op de stad. In de stad; zelf heerscht een paniekstemming Duizenden inwoners vluchten naar het land. Op de Zuidelijke Scheldeoever is de laatste Duitsche tegenstand gistermorgen om half acht ineen gestort. In totaal werden in deze sector 12000 krijgsgevangenen gemaakt. Op Walcheren hebben de lan dingstroepen van Vlissingen en Westkapeile contact met elkaar gekregen, de geheele Westkust van Vlissingen tot Domburg is in hun handen. Gistermorgen heeft etn 3Je landing plaats ge had ten Westen van üe Sioedam. Deze troepen stonden gisteravond op ongeveer 4 km. afstand van Middelburg. Noord-Beveland en Tholen zijn thans ook van Duitschers gezut verd. Er werden slechts kleine garnizoenen aangetroffen en er werden 250 gevangenen gemaakt In Westelijk Noord-Brabant vestigden de geallieerden 2 nieu we bruggehoofden over de rivier de Mark. Het 1ste ten N.W. van Oudenbosch en het 2de bij Oos terhout. De bruggehoofden bij Terheiden en Standaartbuiten waren eerder verloren gegaan. De nieuwe bruggehoofden worden nu voortdurend vergroot. In de Peel drongen de Britsche patrouilles door in het dorp Meyel. Het Duitsche bruggehoofd over de Zuid-Willemsvaart bij Neder- weert is door de Amerikanen vernietigd. Voor de Nederlandsche kust hebben schepen en vliegtuigen aanvallen gedaan op vijandelijke convooien. Een bevoorradings schip werd tot zinken gebracht en verschillende escortevaartuigen beschadigd. Ten Zuiden van Aken verover den de Amerikanen het dorp Schmitt. Mosquito's bombardeerden van nacht zonder eigen verliezen Berlijn. Nadat gisteren de bevrijding van geheel België werd gemeld, is vandaag ook Griekenland ge heel van Duitschers gezuiverd. In de Vogezen zijn de Ameri kanen een nieuwe aanval be gonnen, die goede vorderingen maakt. Tusschen de Donau en de Thijs veroverden de Russen meer dan 100 dorpen. Er werden 10000 krijgsgevangenen gemaakt. In Oost-Pruisen sloeg het roode leger Duitsche aanvallen af tm. Noorden en ten Zuiden van Goldap. Yoego-Slavische troepen ver overden de belangrijke stad Zara in Yoego-Slavië. In de Adriatische zee brachten 2 Engelsche torpedobootjagers 3 vijandelijke torpedobootjagers tot zinken. Op Leithe bereikten de Ameri kanen de Noordkust van de Kari- kaibaai. Tot nu toe verloren de Japanners hier meer dan 30.000 man. Japansche vliegtuigen hebben een aanval gedaan op de voor anker liggende Amerikaansche vloot, waarbij het hun gelukte eenige schepen te beschadigen. Maandagmorgen 9 uur Volgens Duitsche berichten hebben de geallieerden bij Arn hem een nieuw offensief ingezet, waarbij zij o.a. gebruik zouden hebben gemaakt van parachu tisten. Deze mededeelingen zijn door Londen nog niet bevestigd De Duitschers zijn praktisch geheel verdreven uit hun brugge hoofd ten Westen van 's-Herto- genbosch, waar de Britten de aanval begonnen met vlammen werpers met vuurstralen van 40 tot 50 M. over het kanaal. Zi ontruimden hier gisteren de stad Heusden. Tevoren hadden zij bi deze plaats de voetbrug over de Maas opgeblazen. Meer naar het Westen werd Geertruidenberg door geallieerde troepen bevrijd. Ten Westen van Geertruiden berg werd het dorpje Wagenberg ingenomen op slechts 9 km. van de Moerdijkbrug. Andere gealli eerde eenheden naderen Zeven- bergschenhoek, dat 5 km. van deze brug ligt. Nog meer naar net Westen werd Zevenbtrgen bevrijd door Amerikaansche troe pen, die thans Klundert naderen De Canadeezen hebben, na de Steenbergsche vliet te zijn over gestoken Dinteloord bereikt Door deze laatste Amerikaansche en Canadeesche vorderingen wor den de Duitschers die de Maas overgang bij Willemstad verde digen ernstig in het nauw ge bracht. Bij Dinteloord staan de gealli eerden nu ook aan het Volkerak. Ten Zuiden van de Steenbergsche vliet bereikten Canadeesche een heden het dorp Nieuw- Vossemeer, gelegen tegenover het eiland Tholen. Volgens officieuze berichten worden er reeds gevechten ge leverd in de buitenwijken van Middelburg. In de Peel blijft de Duitsche tegenstand zeer sterk. Deson danks maakten de geallieerden zich meester van het dorp Ospel ten Oosten van Nederweert. De geallieerde luchtmacht heeft weer een aanval gedaan op de Maas. brug bij Venlo, Het roode leger heeft weer vorderingen gemaakt in de rich ting van Boedapest. Het Is thans nog slechts 11 km. van de Hon- jaarsche hoofdstad verwijderd. Het Roemetnsche bericht, dat de Russen reids in de buiten wijken van Boedapest zouden zijn binnengedrongen, wordt door Vloskou niet bevestigd. In Oost-Pruisen sloegen de Sovjettroepen weer Duitsche te genaanvallen af. Maandagmiddag 2 uur. De bvr ij iirg va.i de geheele pruvmcie Nuoru-Brabant nadert snel, de plaatsen Klundert en Dinteloord zijn bevrijd. De vijand heeft nog slechts bij de Moerdijk en Willemsstad een bruggehoofd in handen. Vooral bij de Moerdijkbrug bieden de Duitschers nog hevige tegenstand Zij willen hier ten koste van alles hun overgebleven troepen evacu- eeren naar het eiland Dordrecht, Het gebied ten Westen van den Bosch bij het afwateringskanaal en de Maas is nu geheel van Duitschers gezuiverd. Ook op het eiiand Walcheren blijven de geallieerden vorderen. Arnemuiden en Nieuland zijn in geallieerde handen. Ue geallieerden hebben besloten om 1.000 ton levensmiddelen ter beschikking te stellen van de Nederlandsche militaire gouver neur voor de provincie Limburg Meer dan 5.000 geallieerde toestellen hebben de laatste 24 uur het luchtoffensief tegen Duitschland voortgezet. De Eberdam bij Kassei en de steden Solingen, Frankfort, Karls- rühe en de l.G. Farbenfabriek te Ludwigshaven werden gebom bardeerd. Dinsdagmorgen. Volgens Radio-Oranje hebben de Duitschers zich teruggetrokken van het eiland Sint-Filipsland. Geallieerde troepen naderen thans Veere. In de buitenwijken van Middelburg wordt gevochten. Aan het Duitsche garnizoen in deze stad is een ultimatum tot overgave gesteld. In het Noor delijk deel van Walcheren blijven de Duitschers verzet bieden in de omgeving van Oostkapelle Meer dan 1.100 vliegende forten en Liberators van de Amerikaan sche luchtmacht, begeleid door 700 jagers, bombardeerden giste ren oliecentra iH de omgeving van Hamburg en Ha-burg. 700 zware bommenwerpers van de R.A.F. vielen gisteren overdag fabrieken aan voor synthetische benzine te Gcisenkirchen. Ze werden begeleid door een groot aantal jagers. Dit bombardement was het zwaarste, dat Gelsen- kirchen tot dusver te verduren kreeg. Gisteravond voerde de R.A.F. een hevige aanval uit op Koblenz. Deze aanval werd uit gevoerd in 10 minuten. Vanuit Italië bestookten Ameri kaansche vliegtuigen gisteren op nieuw doelen in de omgeving van Weenen. Albanië is op het oogenblik grootendeels in handen van Alba- neesche partisanen. Zij wisten zelfs een gedeelte vandehoofdstac Tirana te bevrijden. Amerikaanscchc vliegtuigen hebben aanvallen gedaan op Japansehe doelen in de baai van Manilla, waarbij 6 Japansche oorlogsschepen werden getroffen Een zware japansche kruiser werd in zinkende toestand achter ge laten. De Amerikanen schoten 91 Japansche vliegtuigen neer en vernielden er nog ruim 100 op de grond. Dinsdagmiddag. Middelburg en Veere zijn thans bevrijd. De geallieerden rukken nu op naar Oostkapelle, waar de Duitschers nog tegenstand bieden. Zooals destijds de Geuzen Leiden binnenkwamen, zoo kwamen de Britten nu ook Middelburg binnen, in booten kwamen zij door de straten binnenvaren. Vele burgers zaten op de daken voor het water gevlucht, en juichten hun bevrij ders toe. Tusschen hen zaten op die zelfde daken de heeren van het Herrenvolk die dit alles machteloos moesten aanzien. In het centrum van Middelburg waar het water slechts in geringe mate was doorgedrongen, was de bevolking zoo enthousiast, dat van schieten geen sprake was, ieder schot zou een Nederlander of een Brit hebben kunnen raken. Verwarrend, ontroerend en grootsch was de bevrijding van de derde provinciale hoofdstad de provincie die zeer veel geleden heeft van het water, doch die getrouw aan haar wapenspreuk ,Ik worstel en kom boven" on getwijfeld weer geheel terug uit het water zal herrijzen, aldus de de verslaggever van Radio-Oranje In Noord-Brabant is Willemstad bevrijd, terwijl in de straten van Moerdijk wordt gevochten. Het geallieerde communiqué van hedenmorgen deelt mede, dat jachtbommenwerpers Duitsche stappelinie's in Nederland hebben gebombardeerd, alsmede doelen in Utrecht, Gouda, Noord-Oost Nederland en militaire gebouwen ten Oosten van Zutfen. Met grooten spijt geven wij kennis van de geboorte van twee levenlooze DOCHTERTJES, (Ziekenhuis Sluiskil 4 November 1944). L. VAN DIJK. M. VAN DIJKFibbe. Evacuatieadres, Prins Hendrikstraat 20, Axel. Algemeene kennis geving. De Commandant van de voormalige O.D. te Axel, deelt mede dat thans voor de laatste maal gelegenheid wordt ge geven zich aan te melden als vrijwilliger voor het te vormen bataljon voor West Zeeuwsch-Vlaanderen. Aanmelding kan geschie den op WOENSDAG 8 NOVEMBER a.s., ten huize van den heer B.J. Knieriem, Walstraat 30, tusschen 7 en 10 uur n.m. Dit geldt eveneens voor hier ter plaatse verblijvende evacuées. Diegenen die zich reeds eerder opgaven, dienen zich eveneens opnieuw aan te melden. Vertrek vermoedelijk eind deze week. De Commandant van de voorm. O.D., G. WEIJNS. Voor de vele blijken van be langstelling ter gelegenheid van mijn 70sten verjaardag, zeg ik door deze hartelijk dank. P. C. VAN BENDEGEM. Kerkdreef 23 Bij dezen be tuig ik mijn har- telijken dank voor de liefde volle verpleging, die ik in het Nood-Ziekenhuis te Axel mocht genieter. In het bijzonder aan de Zusters Kloet, van Dix- hoorn en Dieleman. E. NAESSENSThuij. Ax-l, Kanaaldijk K 27. Degene, die in lichtingen kan ver schaffen, betreffende gebrandmerkt in den hals met No. 2088en gebrandmerkt 2089, eigenaar C. TH. DIER1NCK, Schoon- dijke en gebrandmerkte voorhoeven met 28 en 29, eigenaars GEBR. DIER1NCK Schoon- dijke wordt beleefd verzocht zich te wenden tot den eigenaar of tot den heer J. F. VAN AALST, West- dorpe B 198. tusschen Hulst en IJzendijke via Sas van Gent, EEN NIKKELEN DOOS MET INSTRUMENTEN, l eigenaar H. ROZEMEIJER, Arts, IJzendijke. Tegen belooning terug te bezorgen. Uit voorraad levtrbaarI Alle soorten 1ste en 2de I nabouw Alsmede alle soorten in alle klassen en maten. I Beleefd aanbevelend, N 70, AXEL. I Voor directe indiensttre ding gevraagd Fa. J. C. VINK, Axel. I GEVRAAGD voor te Axel geëvacueerd gezin Meisje voor heele, desnoods halve dagen. Mevr. GERMING, Kerkdreef 35. GEVRAAGD. Een Dames kapster of Leerlingkapster en een Leerjongen, bij J. v. d. HOUT, Dames- en Heerenkapper, Noordstr. 29. VERLOREN. Een linker Laars. L. M1CH1ELSEN, Kanaalkade 94. IN RUIL AANGEBODEN. Een paar Heerenschoenen, maat43z.g.a.n., voor Dames schoenen, maat 36, met platte hak. Nieuwstraat 20, Axel, L bosch worden goede vorderingen gemaakt. Oirschot en enkele Admiraal King, opperbevelheb ber van de Japansche vloot, heeft Het eerste kwam vanuit het Zuid-Westen uit de Zoeloezee. Voor het de Filippijnen kon be- Noordst'raat *18. De gevers bij voorbaat hartelijk dank. D yy n n [)p Piucun I I f;. ii. n 110 u r

Axelsche Courant | 1944 | | pagina 2