No. 14. DINSDAG 7 NOVEMBER 1944. 58e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Naar normaler verhoudingen. Militair Gezag. Bekendmakingen. Plaatselijk Nieuws. m jl Dienstplichtigen kunnen over gaan naar een ander onderdeel dan dat waarbij zij reeds hu1 dienstplicht vervulden. Oorlogsvrijwilligers kunnen op geleid worden tot reserveofficier of onderofficier. Aan het einde Uitgeefster Firma J. C. VINK - Axel Bureau Markt 12. Postrekening 60263. NOODU1TQ A VE Verschijnt Dinsdag en Vrijdag. Abonnementsprijs: Per 3 maanden f 1.25 franco p. p. f 1.55 Afzonderlijke nummers 5 ct. ADVERTENTIËN Voorlopig tarief 1 ct. per m.m. kleine advertentie's van 1-5 regels 62 ct., dienstaanbiedingen 50 ct. Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Donderdagavond. Ruim anderhalve maand is thans verstreken sedert de heugelijke bevrijding onzer streek en nog steeds leven wij in de overgangs- psychose, altijd nog maar niet volkomen te kunnen realiseeren dat wij van de vreemde tiranie en overheersching, waaronder wij jarenlang hadden gezucht en ge leden zijn verlost. Na de snelle bevrijding van Axel en daarna van zoowat ge heel Zeeuwsch-Vlaanderen tot aan Philippine en de Isabelle-sluis toe, is er echter zeer veel gebeurd en in ons gemoed bezonken. Veel eigen leed is vergeten, omdat wij veel erger leed zagen in het aan grenzende land van Cadsand. Toch heeft het feit van de bevrijding onzer eertijds zoo wel varende en geliefde Zeeuwsch- Vlaamsche landouwen aan deze zijde van den Braakman diep zijn stempel gedrukt op ons aller hart en gemoed. Want, hoezeer wij overtuigd van ons goede en heilige recht allen een vertrouwens-anker had den in de uiterlijke en gewisse bevrijding, wij hadden ons die heugelijke gebeurtenis voordien toch altijd geheel anders voor gesteld. Immers daar was veel opge kropte haat Daar waren heel wat gevoelens van voorgenomen vergeldings maatregelen t.o.v. hen die open lijk of in het geheim den vijand hadden gesteund en ons gedwon gen hadden tot den meest ver nederenden slavenarbeid, waaraan onder bedreiging met Orts Com- mandantur en concentratie-kamp schier niemand wist te ontkomen. Bij tientallen waren er in iedere plaats gevallen aan te wijzen die deeden vreezen dat zoodra eenmaal de dag der bevrijding daar was repressaille's in den vorm van ernstige rancune-maat regelen niet uit zouden blijven. Maar Gode zij dank, het is alles geheel anders geloopen dan allerwege werd gedacht of ver ondersteld. Bloed is er in het geheel niet gevloeid en nauwelijks behoefden er zelfs klappen te worden uitgedeeld. Achterop mogen wij dus veilig concludeeren dat dit een wonder was en tevens.... een winst. Want, immers hadden op dien heugelijken 5den September-Dins- dag de ergste belhamels, de „ratten" van de N.S.B., het zinken de schip niet verlaten? Met hen had vrijwel de fanatiekste aan hang van de Duitsche bezetting het hazenpad gekozen naar over de Schelde 1 En de Duitschers, die nadien toch nog een volle 14 dagen het heft in handen bleven houden, bleken a.h.w. overdonderd en zagen lijdelijk toe dat deze lieden die altijd op hun bajonetten hadden gesteund en vertrouwd, door de „communis opinion" uit hunne verantwoorde lijke positie's waren gedrongen en dat het gezag bijna automa tisch overgegaan was in handen van de tot dusverre als „onder- grondsche beweging" gekwalifi ceerde groep Nederlanders. Zeer veel hebben wij te danken gehad aan de moedige onver schrokkenheid en doortastende leiding van deze medeburgers, die nog bleken te beschikken over die echte, ouderwetsche Oranjeharten, vervuld en over- popelend van liefde tot Vaderland en Vorstenhuis 1 En onder welke omstandigheden Immers wijzen wij op enkele feiten op dien heugelijken 5en September toen de stemming zoo spontaan en enthusiast tot uiting kwam hier en daar in ons gewest voorgevallen. Allereerst bleken daar de Duit sche auto colonne's die op het Zaamslagsche Veer onder een inderhaast opgerichte eerepoort doorreden met het opschrift „Leve de Konnigin" danig onthutst Het was op datzelfde vanouds zoo Oranje-lievende Zaamslag, dat burgers den toren der Her vormde Kerk bezetten met een mitrailleur 1 En allerwege de driekleur woei 1 En werden niet te Klooster- zande door burgers een tamelijk groot aantal Duitschers ontwa pend en in de school dagenlang geïnterneerd Dit is slechts een greep uit vele tientallen feiten, waaronder ook de overname van het „gezag" hier ter plaatse door de voor mannen van de verzetbeweging. Veel moeds was voor dit laatste noodig, om op zoodanige manier te durven optreden en daarvan hebben achterop gezien slechts weinigen een juisten dunk! Maar toch had het overgroote deel der burgerij daaruit vol doende verstaan en begrepen en dit bleek minder dan 14 dagen later in de uren des gevaars, dat wij in elk geval konden bouwen op ronde borsten en kloeke harten. Daardoor bleven dan ook de weinige onvermijdelijke uitspat tingen tot een minimum beperkt en werd zeer, zeer veel erger, voorkomen. Thans, nu wij reeds een deel van de Novembermaand hebben zien verstrijken, beginnen wij pas goed te beseffen wat op de ver antwoordelijke posten is gedaan. Zeker, wie zou ontkennen dat er fouten gemaakt werden Slechts hij die niet werkt maakt immers geen fouten, behalve dan die groote fout, dat hij niet werkt En is het niet gemakkelijk om kritiek in afbrekenden zin uit te oefenen in een tijdperk van totale ontreddering en finale demorali satie Doch gelukkig, ons Volk (in dit deel van Nederland dan) heeft het hoofd koel gehouden. Onze spreekwoordelijke nuchterheid verkeerdelijk wel eens voor fleg- matisme versleten liet ons, Gode zij dank, niet in den steek. Niet in de ure des gevaars en ook niet na de stonde der be vrijding. En daardoor mogen wij ook vervuld zijn van dankbaar heid. En nu dan eindelijk na weken lange verbitterde strijd ook het andere deel van ons eigen landje, waarover wij in ons Zeeuwsch- Vlaamsche Volkslied zingen, is bevrijd, nu zij die dank, waar mede onze harten vervuld moeten zijn, des te grooter. Immers, het zou ook bij ons volkomen platgeschoten kunnen zijn. En mochten wij naast het stoffelijke niet het voornaamste behouden, n.l.het leven? Zoo treffend kwam dit een tiental dagen geleden tot uiting bij het drukbevaren, wrakke Sluiskilsche pontje, waar twee Cadsandsche boeren, de ééne met een vermagerd paard, de andere zonder eenige have nog, elkander ontmoetten. „Hoe maak je het, Willem?" vroeg de eerste. „Ach jongen, we leven nog, hé En dat is 't voornaamste Ziedaar, dit antwoord typeer ie de geheele situatie en den Zeeuwschen mensch „We leven immers nog Inderdaad, heeft niet ons voor geslacht ons eens zoo rijke land aan slik en schorren ontworsteld Zou daarom dit en het komende geslacht moeten versagen, nu velen slechts puinhopen over hebben om op te zitten en aan gewezen zijn op de liefdadigheid van den naaste in den komenden winter en de vele, zware jaren die komende zijn? Neen, laten wij niet versagen en niet in afbrekende kritiek onze toevlucht zoeken 1 Dan, maar ook eerst dan, zijn wij op het goede pad naar nor maler verhoudingen BRAM. Verordening van den Commis saris van het Militair Gezag in het District Zeeland d.d. 31 Oc tober 1944. (Financieële Veror dening no. 2). REGISTRATIE VAN VREEMD BANKPAPIER. De Militaire Commissaris in het district Zeeland, mede uit oefenende de bevoegdheden toe gekend aan den Chef Staf Militair Gezag in het vorengenoemde ge deelte van het in bijzonderen staat van beleg verkeerende grondge bied van het Rijk in Europa Gelet op artikel 2 lid 1 van het Koninklijk Besluit no. E 91 Registratie van Vreemd Bankpa pier en mede gelet op de des betreffende bepalingen van het Besluit op den bijzonderen staat van beleg maakt het navolgende bekend 1. Vóór of op 15 November 1944 zijn alle bezitters van niet-vijan- delijk vreemd geld verplicht dit ter registratie aan te bieden of ter registratie te doen aanbieden (als bepaald in artikel 2 van het Koninklijk Besluit no. E 91, Re gistratie van vreemd bankpapier) bij kantoren in Zeeuwsch-Vlaan deren van de hierna te noemen bankinstellingen Amsterdamsche Bank N.V. Incasso-Bank N.V. Nederl. Landbouwbank N.V. Nederl. Middenstandsbank N.V. Rotterdamsche Bankver. N.V. 2. De registratie geschiedt na le- gimitatie tegen overgave van een copie van het bewijs van regis tratie hetwelk van het stempel van het registreerende kantoor moet worden voorzien en van de handteekening van een persoon bevoegd om voor het registratie kantoor te teekenen. 3. Verzuim van registratie heeft het gevolg omschreven in artikel 4 van het Koninklijk Besluit no. E 91. 4. Deze bekendmaking geldt voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. Zij zal worden bekend gemaakt door aanplakking aan de pui van de Gemeentehuizen en door aan plakking op voor het publiek zichtbare wijze aan de postkan toren, en treedt in werking on middellijk na hare bekendmaking. Deze verordening kan worden aangehaald onder den titel „Fi nancieële Verordening no. 2". Gegeven te Axel, den 31 Oc tober 1944. De Commissaris van het Militair Gezag in het district Zeeland, De Kapitein-Luit. ter Zee K.M., C. W. SLOT. Regeling voor de distributie van Brandhout Van gemeentewege zal brand hout beschikbaar worden gesteld aan hoofden van gezinnen, die niet over brandstof voor de komende maanden beschikken. Zij, die reeds in het bezit zijn van een hoeveelheid brandhout van minstens 10J kg, komen voorloopig niet in aanmerking. Voor het verkrijgen van brand hout moet op het bureau „Hout verstrekking", ingang Gentsche- vaartstraat, een aanvrage worden ingediend, waarvan formulieren aldaar beschikbaar zijn. Wanneer bij een ingesteld onderzoek blijkt, dat men niet over brandhout beschikt, kan een gunstige beslissing volgen. Zoo een toewijzing van hout wordt afgegeven, zal aan aan vrager plm. 200 kg hout aan f 3,75 per 100 kg worden verstrekt Alvorens tot afgifte van palen wordt overgegaan, moet het ver schuldigde bedrag betaald worden op bovengenoemd bureau. Geen palen zullen worden afgegeven, zonder een officitël formulier, waaruit blijkt, dat het verschuldigde bedrag is betaald. De benoodigde formulieren kunnen deze week worden af gehaald door de bewoners van de navolgende wijken en straten: Buthdijk. Drieschouwen. Emmastaaat. Kanaal kade. Kerkdreef. Koestraat. Nieuwendijk. Nieuwstraat. Oosterstraat. Oranjestraat. Oudenweg. Pieter-Paulusstraat. Pironstraat. Singelweg. Slijkstraat. Stationstraat. Walstraat. Weststraat. Wilhelminastraat. Zeestaaat. Aanvragen kunnen geschieden iederen werkdag van 9—12 uur en van 1.30—5 uua. (Zaterdags van 9—12 uur). Inkwartiering Militairen. De Burgemeester van Axel verzoekt aan een ieder, bij wien militairen van de gealieerde legers ingekwartierd zijn of geweest zijn, hiervan opgaaf te doen ter secre tarie met vermelding van den darum van aanvang en eventueel van beëindiging van het kwartier en met mededeeling, of men het kwartier gratis wil verstrekken, dan wel of men op kwartiergeld aanspraak wenscht te maken. Axel, 7 November 1944, De Burgemeester van Axel, P. L. D. J. VAN OEVEREN. Van Zaterdag tot en met Maandag was er voor het eerst sedert de bevrijding weer de doordat Laval, ofschoon Frank rijk formeel medewerkte het élan der maatregelen metduivel- slaan en er Abessijhsche hoofden mee bewoog tot verraad tegen Haile Selassie. besloten over te gaan rot het aanwerven van oorlogsvrij willigers, teneinde zoo spoedig men veromen zien, overarw wtreld te dienen bij een der onderdeden van de Landmacht, mmm Tfo"öFl ETFF aardappelen. Stam kaarten van alle gezinsleden over Ie leggen. Ham <\r\m AXELSCHE

Axelsche Courant | 1944 | | pagina 1