No. 13 VRIJDAG 3 NOVEMBER 1944. 58e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Annexatie. Militair Gezag. Plaatselijk Nieuws. Nieuwsberichten. Dienstplichtigen kunnen over gaan naar een ander onderdeel dan dat waarbij zij reeds hu1 dienstplicht vervulden. Oorlogsvrijwilligers kunnen op geleid worden tot reserveofficier of onderofficier. Aan het einde Uitgeefster: Firma J. C. VINK - Axel Bureau Markt 12. Postrekening 60263. NOODUITQ A VE Verschijnt Dinsdag en Vrijdag. Abonnementsprijs: Per 3 maanden f 1.25 franco p. p. f 1.55 Afzonderlijke nummers 5 ct. ADVERTENTIËN Voorlopig tarief 7 ct. per m.m. kleine advertentie's van 1-5 regels 62 ct., dienstaanbiedingen 50 ct. Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Donderdagavond. Bestaat er voor een Nederlan der wel een hatelijker woord Annexatie betepkent voor ons roof, knechting, onrecht, inbezit neming van niet-nationaal gebied. Wij hebben haar altijd verfoeid. Wij wisten reeds lang dat Duitschland dert oorlog verliezen zou. Toch nebben wij nooit naar annexatie van Duitschen grond verlangd. De begrippen zelfbeschikking en nationale vrij heid wortelden daarvoor te diep in ons wezen. En nu heeft onze Regeering zich in een nota aan al onze Geallieerden, Nederland's rechten voorbehouden, te zijner tijd an nexatie van Pruisisch gebied te eischen. Waarlijk, veel moest er gebeu ren voordat een Nederlandsche regeering tot zooiets komen kon. Toen de bezetter ons graan, onze zuivel, onze groenten, onze textielproducten wegsleepte, toen het huisraad der gedepor teerde Joden in de Rijnaken werd geladen, toen de klokken onzer kerken, het koper onzer melkbussen, het lettermetaal onzer drukkerijen en het brons onzer pasmunt verdwe nen in den muil der „Rüstungs- inspektion", toen hebben wij altijd nog ge zegd: «Het komt wel op de rekening". Enkelen dachten aan den ont zaglijken chaos, die de Duitsche oorlogsschatting van 1919 na zich sleepte en zij zeiden„Hoe kunnen zij dat ooit betalen". En die vraag gingen zich meerderen stellen, naarmate de geallieerde macht de Duitsche industrie in puinhoopen veranderde. Toen ging de invasie dreigen. De Duitschers inundeerdan groote stukken van onzen besten grond, sloopten letterlijk onze badplaatsen, belemmerden het rooven van den oogst met hun palenplanterij. De invasie kwam. België werd als bij tooverslag bevrijd. Antwerpen viel volkomen intact in geallieerde handen. De nazi's zwoeren, dat het de eerste en de laatste haven zou zijn en 6COO specialisten verniel den de haveninstallaties van Amsterdam en Rotterdam. Daar mede is een der voornaamste pijlers onzer nationale welvaart weggeslagen. De vijand inundeerde tiendui zenden hectaren met zout water, ondermijnde regeeringsgebouwen, sleepte kostbare fabrieksinstal- latie's weg. Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen werd een woestenij erger dan Normandië. Over het namelooze leed onzer bevolking spreek ik thans niet. Volkomen terecht zegt thans de Regeering, dat dit alles de materieele schade wel te verstaan alleen nog vergoed kan worden door de overdracht, tijdelijk of definitief, van een geheele land streek. Op dien grond maakt zij aanspraak op eventueele aan hechting van aan ons land gren zend Pruisisch grondgebied. Zeer wijs stipuleert zij daarbij, dat ingeval van definitieve aan hechting een zgn. bevolkings transfer zal moeten plaatsvinden, d.w.z. dat de bevolking van het te annexeeren gebied naar het overblijvende deel van Duitsch land moet worden overgebracht. Het is een thans wel algemeen begrepen les der geschiedenis, dat niets de veiligheid van een staat zoozeer bedreigt als een weerspannige nationale minder heid. Wij weten helaas hoezeer dit speciaal geldt voor een Duitsche minderheid. Zelfs als ze niet weerspannig is. De eisch tot annexatie gaat te ver dan dat de Regeering hem thans reeds zou stellen, zonder dat het volk zich daarover heeft kunnen uiten. Zij heeft alleen het recht tot een later stellen van dien eisch voorbehouden, in volle eerbiediging onzer democratische instellingen. Waarvoor zij aanspraak heeft op onzen oprechten dank. Mr. JACOB FRaNKEL. WAARSCHUWING. Alle goederen, welke deel uit maken van de legervoorraden behoorende tot de uitrusting van de geallieerde of Nederlandsche strijdkrachten of van overheids wege aan een militair zijn ver strekt, zijn eigendom van een geallieerden staat of den Staat der Nederlanden. Tot legervoorraden behooren mede voertuigen en onderdeden daarvan, wapens en munitie, kleeding, levensmiddelen, dekens, benzine, olie en blikken. Uiter aard is geen militair bevoegd om eenig dergelijk goed weg te geven of te vervreemden. De burger, die dergelijke goe deren onbevoegd wegneemt of zich op andere wijze toeëigent, maakt zich schuldig aan diefstal en kan worden gestraft ingevolge artikel 310 of artikel 311 van het Wetboek van Strafrecht. De burger, die dergelijke goe deren koopt, huurt, verruilt, in pand neemt, als geschenk aan vaardt, uit winstbejag verkoopt, verhuurt, in pand geeft, vervoert, bewaart of verbergt, maakt zich schuldig aan heling en kan worden gestraft ingevolge artikel 416 of artikel 417 van het Wetboek van Strafrecht. Gegeven ten Stafkwartiere, den 17 October 1944. De Chef van den Slaf Militair Gezag, De Generaal-Majoor, H J. KRULS. Comité Steunverleening te Axel. Het is de ingezetenen van Axel wel opgevallen, dat bij verschil lende winkeliers platen met een Engelsche tekst voor de ramen zijn gehangen. De beteekenis van deze platen is, dat de bevolking van Zeeuwsch Vlaanderen in Engelsche bewoor ding haar dank uitspreekt aan de soldaten van de vereenigde natie's voor de beviijding van ons dier baar Zeeuwscb-Vlaanderen, ge liefd stukje Holland. Deze platen kunnen door de bevolking gekocht worden en de opbrengst hiervan is voor het Comité voor Steunverleening te Axel, dat veel en veel geld noodig heeft. De platen zijn verkrijgbaar voor den prijs van pl.m. vijf gulden. De winkeliers die deze platen voor de etalageramen hebben gehangen, hebben deze reeds gekocht. En daar het comtté van meening is, dat veel men- schen ook een herdenkingsplaat willen bezitten en op die manier de oorlogsgetroffenen steunen, zullen vanwege het Comité voor Steunverleening door enkele meisjes de platen ten verkoop worden aangeboden! De platen kunnen ook worden afgehaald bij Mevr. Schiltman. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. van Vliet, van Breskens, 2,30 uur Ds. Saraber, van Kloosterzande, (Bed. H. Doop) Geref. Kerk. 10 uur Ds. D. Zemel, 2,30 uur Ds. J. S. Post. Geref. Gem. 10 uur Leeskerk, 2,30 uur Leeskerk. GevondenEen bruine handschoen. C. Overdulve, Vaartwijk N 4, Axel. Woensdagmorgen 9 uur. Over het front in Nederland is sinds gisteren weinig nieuws binnengekomen. Ten Noorden van Tilburg bereikten de Britsche troepen de Bergsche Maas bij Kapelle. De brug bij het Keizers- veer en de Moerdijkbruggen lig gen thans onder het artillerievuur van de Britsche en Poolsche troepen. Luchtverkenningen heb ben aangetoond, dat de Duit schers bij het overtrekken van de Maas gebruik maken van tallooze veren en bootjes. Bovendien hebben zij een pontonbrug over de rivier geslagen. De eenige sector waar de Duitschers nu nog tegenstand van beteekenis bieden is in het gebied ten Noord-Westen van Den Bosch, tusschen deze plaats en Kapelle. Meer naar het Westen bevrijd den de Canadeezen Oudenbosch. Zij zijn thans de rivier de Mark overgestoken. Ten Noorden van Roosendaal staan zij in het gebied van Oud Gastel en nog meer naar het Westen bevonden zij zich gisteravond 5 km. van Steenbergen. Het eiland Zuid-Beveland is nu geheel van Duitschers gezuiverd en de geallieerde troepen zijn bezig over te steken uaar Wal cheren. Op Zuid-Beveland wer den 2500 Duitschers gevangen genomen. De strijd in Zeeuwsch-Vlaan- deren nadert snel zijn einde. Cadzand en Retranchement zijn bevrijd. De nog overgebleven Duitschers zijn samengedrongen op een klein gebied rondom de Belgische badplaatsen Heyst en Knocke. Van den strijd op de Oostelijke flank van het front in Nederland zijn geen bijzondere berichten binnengekomen. Het 2de Britsche leger heeft het doro Liesel heroverd. Bij Nederweert, eenige km. ten noor den van Weert hadden de Duit schers een bruggehoofd over de Zuid-Willemsvaart. Zij beschik ken hier op het oogenblik over 2 tankdivisies. De hevigste ge vechten worden geleverd op 25 km. afstand van Eindhoven. Gisteravond werd weer een zwaar bombardement uitgevoerd op Keulen. Dit was de derde groote aanval sinds Zaterdag jl. Overdag deden Lancasters aan vallen op olieopslagplaatsen en raffinaderijen bij Bottrop. Duitsche berichten melden, dat de Russen in Lithauen hevige aanvallen doen op de daar]inge- sloten Duitschers. In Hongarije staan de Russen thans op 2 punten op 75 km. afstand van Boedapest. Nyiregyhaza werd door de Russen heroverd. Volgens Duit sche berichten zijn Biitsche troe pen geland op het eiland Mylos in de Cycladen groep. Woensdagmiddag 2 uur. De Amerikanen, die een brug gehoofd gevormd hebben over de rivier de Mark, tusschen de Moerdijkbrug en Breda in, stuiten hier op zware Duitsche tegen stand. In het Noord-Westen van Noord-Brabant zijn de plaatsen Prang en Raamsdonk bevrijd, ter wijl geallieeide troepen zijn door gedrongen tot aan de rand van Waspik. Gisteren hebben geallieerde vliegtuigen aanvallen gedaan op Duitsche munitieopslagplaatsen op Walcheren. In het gebied ten Zuiden van de Schelde werd Sluis bevrijd. In Albanië hebben guerilla- troepen Koritza en 3 andere plaatsen bevrijd. In Macedonië viel Prilep in geallieerde handen. In Griekenland werd Saloniki door Engelsche troepen bereikt. In Italië zijn de geallieerden doorgedrongen tot op 2 km. van Ravenna. In de afgeloopen 2 maanden zijn in het gebied van de Stille Oceaan meer dan 2500 Japansche vliegtuigen vernietigd. Woensdagavond 1 Nov. LANDING OP WALCHEREN. Hedenmorgen zijn landingen uitgevoerd op het eiland Wal cheren. De eerste landing vond plaats hedenmorgen om 6 uur bij Vlissingen, dat thans reeds grootendeels is bevrijd. Een 2e landing vond plaats bij West- kapelle, en daar is thans een bruggehoofd gevormd van 3 km. diep. De landingen werden voor een deel uitgevoerd door amphi- bie-tanks, z.g. Buffalo's. De eerste golf ondervond geen tegen stand eerst bij het aanvoeren van versterkingen werd mitrail leur-vuur waargenomen. Op de Sloedam was de strijd moeilijk. De aanval begon hier gistermiddag om 2.30 u. en nog voor donker hadden de Cana deezen ongeveer 8/g van de 2 km. lange dijk veroverd. In den nacht werd de aanval voortgezet, doch toen bleek dat de Duitschers door een enorme ontploffing een gat in de weg hadden geslagen, zoo dat de aanval tijdelijk moest worden gestaakt. Thans is de aanval echter reeds weer voort gezet en de Canadeezen vechten nu op het eiland Walcheren zelf. Het aantal Duitschers dat zich nog op Walcheren bevindt wordt geschat op ongeveer 5000 man, waarbij marinetroepen die nog fanatiek vechten. Gisternacht werd de aanval op het kleine Duitsche bruggenhoofd tusschen Sluis en Knocke inge zet de Canadeezen vechten nu in de straten van Knocke. De Duitschers hebben hun tegenaanval in de Pi el thans gestaakt. De g< allieerden vor derden hier 3 km. in de richting van Meyel. De Duitschers over het Deurnens-kanaal werden even eens teruggeworpen. In Noord-Brabant werd op 2 plaatsen de Bergsche Maas be- doordat Laval, ofschoonFrank- rijk formeel medewerkte het élan der maatregelen metduivel- slaan en er AWSSIJbsCTTe Stam hoofden mee bewoog tot verraad tegen Haile Selassie. heeft besloten over-te gaan rot het aanwerven van oorlogsvrij willigers, teneinde zoo spoedig -wen vmrmcn ztcn, overai ter wtreld te dienen bij een der onderdeelen van de Landmacht, soort der aardappelen, stam kaarten van alle gezinsleden over te leggen.

Axelsche Courant | 1944 | | pagina 1