j No. 12. DINSDAG 31 OCTOBER 1944. 58e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh- Vlaanderen. Bekendmakingen. Distributiedienst AXEL. Uitreiking Noodkaarten 2e serie. Aan de ingezetenen van Oost Zeeuwsch-Viaanderen. Nieuwsberichten. Dienstplichtigen kunnen over gaan naar een ander onderdeel dan dat waarbij zij reeds hu i dienstplicht vervulden. Oorlogsvrijwilligers kunnen op geleid worden tot reserveofficier of onderofficier. Aan het einde Uitgeefster Firma J. C. VINK - Axel Bureau Markt 12. Postrekening 60263. NOODUITQA VE Verschijnt Dinsdag en Vrijdag. Abonnementsprijs: Per 3 maanden f 1.25 franco p. p. f 1.55 Afzonderlijke nummers 5 ct. ADVERTENT1ËN Voorlopig tarief: 7 ct. per m.m. kleine advertentie's van 1-5 regels 62 ct., dienstaanbiedingen 50 ct. Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Donderdagavond. Regeling voor de Distributie van Brandhout. Van gemeentewege zal brand hout beschikbaar worden gesteld aan hoofden van gezinnen, die niet over voldoende brandstof voor de ko lende maanden be schikken. Zij, die reeds in het bezit zijn van een hoeveelheid brandhout van minstens 100 K.G. komen voorloopig niet in aanmerking. Voor het verkrijgen van brand hout moet op het bureau Hout verstrekking, ingang Gentsche Vaartstraat, een aanvrage worden ingediend, waarvan formulieren aldaar beschikbaar zijn. Wanneer bij een ingesteld onderzoek blijkt, dat men niet over brandhout beschikt, kan een gunstige beslissing volgen. Zoo een toewijzing van hout wordt afgegeven, zal aan aan vrager pl.m. 200 K.G. hout ad f4,— per 100 K.G. worden ver strekt, Alvorens tot afgifte van palen wordt overgegaan, moet het ver schuldigde bedrag betaald worden op bovengenoemd bureau. Geen palen zullen worden af gegeven, zonder een officieel for mulier, waaruit blijkt, dat het verschuldigde bedrag is betaald. De benoodigde formulieren kunnen deze week worden afge haald door de bewoners van de navolgende wijken en straten: 1. Armendijk. 2. Buitenweg. 3. Bylocqueplein. 4. Bylocquestraat. 5. Gentsche Vaartstraat. 6. Ds. Jan Scharpstraat. 7. julianastraat. 8. Kaaiwal. 9. Kerkstraat. 10. Markt. 11. Molenstraat. 12. Moordstraat. 13. Oude Wijk. 14. Prins Hendrikstraat. 15. Prins Mauritsstraat. Voor de overige straten en wijken zal een nadere bekend making volgen. Het bureau is gevestigd ten stadhuize (ingang Gentsche Vaart straat) en geopend van 9—12 u. en van l1/,—5 u. elke dag (Zaterdag van 9—12 u.). Evacuatie. Geëvacueerden, die de gemeente verlaten om naar hun woonplaats terug te keeren, zijn verplicht vóór hun vertrek daarvan opgave te uoen bij het Evacuatiebureau ter Gemeente-secretarie. Terugkeer is alleen mogelijk na verkregen vergunning van den Burgemeester. Verbod vergadering zonder toestemming van het M. G. De Burgemeester van AXEL brengt in herinnering van be langhebbenden, dat het zonder toestemming van het Militair Gezag verboden is vergaderingen en/of bijeenkomsten te houden. Voor het verkrijgen van deze toestemming moet t ij d i g een schriftelijke aanvrage aan der. Militair Commissaris worden in gezonden. Nadere inlichtingen zijn ter Secretarie verkrijgbaar. Axel, 31 October 1944. De Burgemeester van Axel, P. L. D. J. VAN OEVEREN. De uitreiking van Noodkaarten 2e serie zal als volgt plaats vinden: Donderdag 2 November van 9—12 uur voor de bewoners der kom ten Oosten van de tramlijn behalve Drieschouwen. Donderdag 1.30—4 uur voor de bewoners der kom ten Westen van de tramlijn, behalve Emma- straat, Nieuwendijk en Oudeweg. Vrijdag 3 November van 9—12 uur voor de bewoners van Nieu wendijk, Emmastraat, Oudeweg en Drieschouwen. Vrijdag van 1.30—4 uur voor de bewoners der Buitenwijken ten Noorden van de tramlijn. Zaterdag 4 November van 9—12 uur voor de bewoners der Buiten wijken ten Zuiden van de spoor lijn. Van onderstaande dient goede nota te worden genomen. De uitreiking vindt slechts plaats aan die personen welke behooren tot de normale bevolking der gemeente en in het bezit zijn van de Tweede Distributiestamkaart met Inlegvel (T.D. en l.V.) Bij de T.D. moet worden in geleverd het lichaam van de le Noodkaart. Aan geëvacueerden, benevens aan personen welke niet in het bezit zijn van de T.D. worden geen Noodkaarten uitgereikt op bovenstaande dagen, hiervoor wordt nog een nadere regeling bekend gemaakt. Uitgereikt worden kaarten voor kinderen van 0 t.m. 3 jaar en kaarten voor personen van 4 jaar en ouder. Voor het verlaten van het lokaal dient ieder te controleeren of de juiste kaarten zijn verstrektna het verlaten van het lokaal kunnen geene reclames hierover worden geacepteerd. Personen, behoorende tot de normale bevolking der gemeente doch welke niet in het bezit zijn van het lichaam van de Nood kaart le serie worden eveneens niet op de normale uitreiking geholpen. Een der moeilijkste problemen van de geheele voedselvoorzie ning is de regelmatige,voorziening van onze bevolking met melken boter. De bijzondere moeilijkheden, welke op dit terrein toch reeds aanwezig waren, worden onder meer nog ernstig vergroot door het navolgende Voorheen geschiedde de voor ziening van ons gewest met boter voor verreweg het grootste ge deelte door aanvoer van over de Schelde. Tegenover een weke- lijksche eigen productie van in dezen tijd slechts enkele honder den kilo's, stond een aanvoer van meer dan 5000 kg. Die aanvoer is op het oogenblik weggevallen, en ieder zal begrijpen, dat wij dat gat niet kunnen stoppen. Op de tweede plaats, de volk rijke gemeente Terneuzen en haar omgeving werd voorheen van consumptiemelk voorzien vanuit Walcheren. Dit geheele gebied komt nu ook voor onze rekening. Op de derde plaats is er voor de melkkoeien practisch geen krachtvoer beschikbaar. Het zwaarst latende wegen, wat naar onze meening het zwaarst is, zijn, ingaande 29 October, maatregelen genomen om te trachten de melkvoorziening veilig te stellen, en wij hopen te kunnen bereiken, dat iedere consument bij voortduring op alle bonnen welke hem rechtmatig zijn toe gewezen, zijn melk zal kunnen krijgen. De consument behoeft er dus niet in te berusten, als hij bij voortduring minder melk krijgt dan waarop zijn bonnen hem recht geven. Wellicht dat de melkprijs eenige verhooging moet ondergaan en gelijkgesteld wordt aan die, welke in Nederland boven de Schelde vrij algemeen gold. Wat de botervoorziening betreft is de toestand nog veel minder rooskleurig. Wij zullen er, zoo lang de oorlogsomstandigheden zich niet aanzienlijk wijzigen, aan moeten wennen, dat er alleen boter beschikbaar is voor de kinderen beneden de drie jaar en enkele zeer ernstige zieken. Er kan eenvoudig niet meer gepro duceerd worden wij hebben niet meer melkkoeien en dus niet meer melk voor boterproductie be schikbaar. En om het kwantum, benoodigd voor de kinderen en ernstige zieken, te kunnen versirekken, is zelfs de onsympathieke maatregel genomen worden om de boter- toewijzing aan de producenten zelf, de melkveehouders dus, stop te zetten. Men zal toegeven, dat het een hard gelag is, de kersen te moeten trekken, zonder ze zelf in den mond te mogen steken. De aandacht moet ook geves tigd worden op de uitdrukking „zeer ernstige zieken". Er is geen sprake van, dat alle zieken voor wie het gewenscht of nuttig zou zijn boter te gebruiken, deze ook kunnen krijgen. Eenvoudigweg, ze is er niet 1 Als er in dit op zicht niet een rigoureuse beper king wordt ingevoerd tot die zieken voor wie botergebrek practisch volstrekt noodzakelijk is, moet tot de maatregel over gegaan worden ook de boterver- strekking aan zieken geheel stop te zetten. De toestand op het oogenblik is zóó, dat de tegen woordige ziekentoewijzingen al leen reeds meer boter vorderen dan de geheele productie be draagt. Onder de consumenten heerscht wel de veikeerde meening dat het botergebrek zou zijn toe te schrijven aan onwil tot aflevering bij de producenten. Wij moeten zulks ten sterkste ontkennen. Al schuilen er onder de melkvee houders, evengoed als onder iedere bevolkingsgroep, eenige onsociale elementen, tegen wie afdoende zal worden opgetreden, de boterschaarschte wordt daar practisch niet door beïnvloed. Deze volgt, zooals hierboven uit eengezet, uit het melkveearme bedrijfstype in onze streek. Om in het vetgebrek eenigszins tegemoet te komen, zijn nog de volgende maatregelen genomen Het nog beschikbare koolzaad wordt tot spijsolie verwerkt, waar van de distributie reeds een aan vang heeft genomen. Vervolgens zullen degenen, die verlof hebben tot huisslachting, een vastgesteld aantal kilo's vet, afhankelijk van het gewicht van het varken, moeten inleveren. Hiermede zal een maandrantsoen vet gewonnen kunnen worden. W(j vertrouwen, dat de consu menten, na kennisneming van het bovenstaande, de overtuiging zul len hebben, dat al gedaan is wat gedaan kon worden. De Voedselcommissaris voor Oost. Zeeuwsch-Viaanderen, D. J. A. VAN DE WALLE. Zaterdagmorgen 9 uur. Tilburg is bevrijd. Geallieerde troepen rukken verder op naar het Westen. Zij bevinden zich reeds op 10 km. van Breda. Ook vanuit het Zuiden naderen geallieerde troepen deze stad. De Canadeezen zijn Bergen op Zoom binnengedrongen. Andere Canadeesche afdeelingen maakten vorderingen bij hun opmarsch naar het binnenland van Zuid- Beveland. De geallieerde landingen in de buurt van Hoedekenskcrke ver- loopen goed. De twee oorspronkelijke brug- gehoofden op Zuid-Beveland zijn reeds tot één groot bruggehooid vereenigd, dat een oppervlakte heeft van bijna 20 vierkante km. In Zeeuwsch-Viaanderen worden de Duitschers op steeds kleiner gebied ineengedrongen. 3000 Duitschers werden in Den Bosch gevangen genomen. De plaatsjes Udenhout en Molen straat werden bevrijd. Volgens onbevestigde berichten zou ook Loon op Zand zich in geallieerde handen bevinden. In Roethenië rukten de Russen gisteren weer meer dan 30 km. op. Zij bevrijdden 20 plaatsen, waaronder de laatste Duitsche steunpunten Usok en Ungvar. In Oost-Hongarije weraen ver bitterde gevechten geleverd. Boe dapest is door Russische bommen werpers aangevallen. In Oost- Pruisen veroverden de Russen weer 4 plaatsen. 128 Duilsche tanks en 19 vliegtuigen werden vernietigd. In Yoego-Slavië heeft het roode leger gisteren Neusatz bevrijd. in Tsjecho-Slowakije hebben de Duitschers Banska Bistrtca op de patriotten veroverd. Uit Bari wordt gemeld, dat Albanië een democratische anti- facistische regeering zal krijgen. Een spreker van net geallieerd hoofdkwartier heeft verklaard, dat 400.000 ton levensmiddelen naar België zullen worden gestuurd. Zaterdagmiddag. De Britsche en Poolsche troe pen die de Duitschers hebben verdreven uit Tilburg rukken nu op in N.-W. richting. Ze zijn nog 15 km. van de brug bij Keizersveer. Typhoons vallen met raketpro jectielen de Duitsche troepen aan die gebruik maker, van deze brug en uit Noord-Brabant trachten te ontsnappen. Verder naar het N.-W. hebben de geallieerden Rosendaal bereikt. Bergen op Zoom is nu in gealli eerde handen. In Zeeuwsch-Viaanderen wor den de Duitschers ten Westen van Breskens naar het Zuiden teruggedrongen, waar de laatste groote Duitsche kustbattenjen staan die de monding van de Schelde beheerschen. In het Noorden van Noorwegen bombardeerde de Russische vloot Vardö. In Oost-Pruisen veroverden de doordat Laval, ofschoon Frank rijk formeel medewerkte het élan der maatregelen metduivel- slaan en er Abëssijnsche slam heeft bestoten ovrrte garm rot r men vmrmtn zten, overat ter7 soort der aardappelen, stam hoofden mee bewoog tot verraad het aanwerven van oorlogsvrij- wereld te dienen bij een der kaarten van alle gezinsleden over tegen Haile Selassie. willigers, teneinde zoo spoedig; onderdeelen van de Landmacht, te leggen.

Axelsche Courant | 1944 | | pagina 1