jS ft l! ioeremeenftan g Levinus Verbrugge, op de J* Gemengd Nieuws. Nieuwsberichten. Advertentiën. JAN DIELEHAN, Comité Steunverlening heerencostuums Kantoor geopend Wed. A. I. Anthonisse Zn. Antiquiteiten, Meubelen, Religieuze Artikelen, enz. Inkoop - Yerkoop - In Commissie Zaaitarwe en Zaairogge. Pootaardappelen, Gebr. L. en P. BAKKER. Kleine advertentiën. N 29 Oct11 Nov, h r |i <j( Brood 150 t.m. 1 58 400 gram per bon 2—50 2—58 3—50 3-58 4—50 4—51 4-52 200 Vleesch 1—60 t.m. 1—61 125 gram per bon 2-60 2-61 3-60 3-61 4-60 4-61 Suiker 453 500 gram per bon Jam of Stroop 23 250 gram per bon Tarwebloem 24 100 gram brood of 70 gram Tarwebl. Kindermeel of Maizena 4—54 250 gram per bon Melk of Taptmelk 1—62 t.m. 1—63 Is/, L. per bon 2-62 2-63 3-62 3-63 4-62 4-63 5% Gemengd meel of Bakmeel 25 125 giam per bon Aardappelen 1—64 t.m. 1—65 4 kg per bon en 5/11 -11/11 2-64 2—65 3-64 3-65 J J 4-64 4-65 2 kg Peulvruchten 26 250 gram per bon Versnaperingen 4-55 103 gram per bon Vervangingsmiddelen 27 1 rantsoen Vleeschwaren 28 100 gram per bon Kinderdrankpoeder (Melba) 4—56 300 gram per bon Kaas 16 100 gram per bon verlengd tot 11 Nov. beUokken°P Vleeschwarenbon kan a,leen bij de slagers worden Zout. De bonnen 1-2-3-4—34, welke aangewezen waren voor zout, dienen door de detaillisten in de week van 30 Oct. tot en met 3 November bij den distributiedienst ingeleverd te worden. Eenheidszeep en Waschpoeder. Detaillisten, die de bonnen 21 en 22 nog niet ingeleverd neböen, dienen dit alsnog te doen in bovengenoemde week. Kinderdrankpoeder. Op de voorinieveringsbon 40 versnaperingen welke geldig is geweest voor kinderdrankpoeder, kan 300 gram' Melba worden afgeleverd. s 29 Oct.—11 Nov. De Gestapo-terreur in Nederland. Donderdagmiddig werd in een offtciëele regeeringsinededeeliig weer een gruwelijke massamooiü gemeld. Op 23 Oct. j.l. om 5 uur 's middags werd te Amster dam op net kruispunt BeeMovcn- straat—Apollolaan de Gestapo- agent Heroert Oetschlager van uit een Duitscne auto neergeschoten Oetschiager was zeif even te voren uil deze auto gestapt en bleek reeds tevoren te zijn ge chloroformeerd. Laier op de avond werd het huizenblok waarvoor de moord gebeurd was, door de Duitscne politie afgezet en de aanwezige mannen er uit gehaaid. Nadat alle oewuners uu net oiuk waien verjaagd, werden de hoekhuizen plat gebrand. Hierbij bleef het niet. De volgende morgen werden 29 gearresteerde mannen in groe pen van 5 man aan elkaar ge- oonden op dit punt door de Gestapo doodgeschoten, terwijl van de mannen uit het huizen blok er 3D elders graafwerk moesten verrichten. Korten tijd na deze gruweldaad werden biljetten aangeplakt, waar in de Duitschers vertelden dat een lid van de bezettende macht was doodgeschoten en hiervoor een aantal saboteurs en terroristen standrechtelijk was dood gescho ten. De regeering weet, dat het in de bedoeling van de Gestapo ligt het hierbij niet te laten, doch nog een groot aantal executie's te verrichten. De regeering wijst er daarom nogmaals uitdrukkelijk op, dat allen die bij dergelijke affaires zijn betrokken, hiervoor persoon lijk verantwoordelijk zijn, niet alleen degenen die de bevelen geven, doch ook zij die ze uit voeren. De regeering zal geen enkel middel onbeproefd laten om dergelijke bandieten in handen te krijgen en verzoekt daarom nogmaals een ieder die feiten of persoonsaanduidingen kent om aeze te verzamelen. Woensdagmorgen 9 uur. In de sector van 's-Hertogen- bosch worden goede vorderingen gemaakt. Oirschot en enkele Geallieerde troepen zijn de stad in het Noord-Oosten binnen gedrongen, en staan volgens de iaaiste berichten voor het Zuid- Willemskanaal. De Canadeezen hebben de verbindingsdam tus- schen N.-Brabant en Z. Beveland thans definitief in handen. Ook blijven zij oprukken in de richting van Roosendaal. Breskens is weer door de Canadeezen veroverd. De Duit schers zitten nog in het fort Frederik Hendrik. Woensdagmiddag 2 uur. In 's-Hertogenbosch houden de Duischers alleen het Z.-W. deel van de stad nog bezet. Oorschot Gemonde, St. Michielsgestel, Hal der, Boxtel, Liemde en Vught zijn in geallieerde handen. De spoorwig van den Bosch naar Hedel is door de Britten afgesneden. Bij Woensdrecht is de aan sluiting tot stand gekomen tus- schen Engelsche en Canadeesche troepen. Geallieerde troepen zijn 5 km diep binnengedrongen in Z.-Beveland. In Zeeuwsch-Vlaanderen is de weg van Schoondijke naar Oost burg in het bezit der Canadeezen. Deze troepen staan aan de rand van dit stadje. Gisteran vernietigden typhoons te Dordrecht 2 groote gehouwen, waarin de Duitschers waarschijn lijk hun hoofdkwartier hadden. Donderdagmorgen 9 uur. Het grootste gedeelte van Den Bosch is bevrijd. Ten Noorden van den Bosch werd een belang rijke weg en spoorwegovergang over de Maas door de geallieerden genomen. 1 ïlburg is tot op anderhalve km. genaderd. Canadeesche troe pen staan nog slechts op 3 km. van Bergen op Zoom. Zij zijn bovendien de landengte van Zuid- Beveland tot op 10 km. binnen gedrongen. De Canadeezen heb ben hier te strijden met sterke parachutistentroepen. In Zeeuwsch-Vlaanderen is het fort Frederik Hendrik nu in Canadeesche handen. Oostburg is van drie zijden omsingeld. Essen is voor de tweede maal in 24 uur zwaar gebombardeerd. 4000 ton bommen zijn op de stad geworpen. Admiraal King, opperbevelheb ber van de Japansche vloot, heeft groote nedi Stalin heeft de volledige be vrijding bekend gemaakt van Zevenburgen en Transsylvanië. In het hooge Noorden is een begin gemaakt met de bevrijding van Noorwegen. De Russen hebben reeds 30 plaatsen veroverd. Het Duitsche leger in Brabant en Zcwla..d bestaat nog uit 50,000 man, plus 20,000 man van de kusiverdedigi g. Donderdagmiddag 2 uur. H^t piaalj.jfc Rilland is bevrijd. De Canadeezen rukken op naar Cadzand, waar de laatste zware Du.iothe artilleriestellingen staan. Mzer dan 3000 vliegtuigen bomoardeerüen gisteren doelen in West Duitscniand en de fabrie ken van Krupp te Essen. D Japaunërs verloren in de Pacific 1 slagschip, 2 vliegkamp schepen, 5 kiuisers en een aantal torpedojagers. 2 Japansche slag schepen en 1 vliegkampschip werden waarschijnlijk tot zinken gebracht, 7 slagschepen en 3 zware kruisers beschadigd. Vrijdagmorgen 9 uur. Het geheele Britsche front in Noord-Brabant en Zeeland is op het oogenblik in beweging. De I geallieerden hebben de buiten wijken van Tiiburg bereikt, nadat zij Moergestel hadden bevrijd. Den Bosch is thans bijna geheel van Duitschers gezuiverd. Troepen van het 2de Britsche leger maken goede vorderingen in de richting van Breda. Zundert is al gepasseerd, Bergen op Zoom werd bereikt. Volgens Duitsche berichten zouden geallieerde troepen vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen de Schelde zijn overgestoken en geland op Walcheren en Zuid-Beveland. Oostburg werd genomen. 5000 Duitschers werden krijgsgevangen gemaakt. 1200 vliegende forten en libe- ratois van de Amerikaansche luchtmacht bombardeerden het Runrgebied. M er dan 1000 Lan casters, die begeleid werden door jagers, deden een aanval op de l.G Farben fabriek te Leverkussen. Slechts l bommenwerper en 1 jager gingen verloren. Twee derde deel van Roelhenië is nu bevrijd. Vrijdagmiddag 2 uur. Minister Churchill hield heden morgen in het Britsche lagerhuis een rede over de conferentie in Moskou. Hij zeide o.a.De Duitschers moeten alle hoop op geven, dat er ook maar eenige verdeeldheid zal ontstaan of dat de geallieerde troepen die hen van alle kanten insluiten, hun- druk zullen verslappen. Zij zul len de Duitsche weerstand vol komen verpletteren. Britsche troepen zijn geland op Zuid-Beveland en hebben een bruggehoofd gevormd van 1 km. diep. De Duitschers doen hevige tegenaanvallen tusschen Venlo en Roermond in Westelijke richting. De geallieerden hebben de situa tie volkomen onder contróle. Engelsche troepen vechten in de straten van het Oostelijk deel van Tilburg. In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn de Canadezen een flink eind ten Westen van den weg van Oost burg naar Schoondijke. Geallieerde vliegtuigen deden gisteren overdag luchtaanvallen op West-Duitschland. Bij de Noordkust van Noor wegen zijn 14 Duitsche schepen tot zinken gebracht. In Roethenië maakten de Rus sen binnen 7 dagen 18000 krijgs gevangenen. In Yoego-Slavië veroverden maarschalk Tito's troepen Roga- tica en Kicevo. Nu zijn reeds 31 Japansche schepen op den Stillen Oceaan tot zinken gebracht of beschadigd. De zeeslag bij de Filippijnen. De Japansche vloot in de Stille Oceaan is door de Amerikanen verslagen en uiieen gejaagd. 3 Japansche vlooteskaders namen aan de slag deel. Het eerste kwam vanuit het Zuid-Westen uit de Zoeloezee. Voor het de Filippijnen kon be- loren daarbij 2 slagschepen, 1 kruiser en 1 torpedojager. De 2de vloot/die uit het Wes ten kwam aanstoomen, werd on middellijk hsvig uit de lucht aan- gevailen. Het 7de Amerikaansche vlooteskader viel deze vloot daar na aan, en bracht 1 kruiser tot zinken en beschadigde 1 torpedo jager en verscheidene slagschepen eu kruisers. De 3de vloot ten Noorden van de Filippijnen werd door de Amerikaansche vliegtuigen en jachtbommenwerpers aangevallen. De Japanners verloren hierbij 1 groot Japansch vliegtuigmoeder schip en 2 kruisers. 2 slagsche pen zijn nog waarschijnlijk ge zonken 2 andere slagschepen,3 kruisers en een aantal torpedo booten werden zwaar beschadigd. De strijd duurt voort Door al deze verliezen zal één derde en misschien de helft van de Japansche vloot voor ver scheidene maanden niet in staat zijn actief aan de strijd deel te nemen. De V. S. hebben thans de slag kunnen slaan waarop zij 2 jaar hebben gewacht, en die weer een stap nader is tot de over winning in het Verre Oosten. Immers thans is het door het uitschakelen voor langen tijd van een belangrijk deel van de jap. vloot, den Japanners onmogelijk verdere operatie's op de Filip pijnen, waardoor de Groot-Azi atische gemeenschaij in twee stukken wordt gespleten, te ver hinderen. ra Zoo de Heere wil, 3 hoopt op Woensdag i I 1 November a.s. onze I KI lieve Groet- en Over- |f grootvader, de Heer Szijn 75sten geboorte dag te gedenken. 0 Dat hij nog lang gespaard mag blijven, Bis de wensch van zijn dankbare Kleinkinde- a ren en Achterkleinkind. I 1 CH. HOLLEBEK. j| G. HOLLEBEK- van Espen. IS BETSY. LEV. VAN ESPEN. I Axel, Schapenbout. Tot onze diepe droef heid overleed op 25 October 1944, onze geliefde Man, Vader en Grootvader, in den ouderdom van 67 jaar en 7 maanden. Zijn diepbedroefde Familie, Wed. DIELEMAN— den Hamer. Kinderen en Kleinkinderen. Axel, 27 Oct. 1944. AXEL. Aangezien ons comité nog een dringende behoelte heefi aan enkele voor oorlogsgetroffenen, wordt aan ieder, die het comité hieraan kan helpen, verzocht dit op te geven of hiervan mededeeiing te doen bij mejuffr. Schieman, Noordstraat 18. Dc gevers bij voorbaat hartelijk dank. STATIONSTRAAT 31 AXEL. tot nadere aankondiging. ZATERDAG van 11 u. 15 tot 14 u. 15. De Kassier, E. A.;DE MAAT. BIERVLIET. Uit voorraad leverbaar Alle soorten 1ste en 2de nabouw Alsmede alle soorten in alle klassen en maten. Beleefd aanbevtlend, N 70, AXEL. GEVRAAGD voor direct een eerste Paardenknecht. Woning ter beschikking, bij A. DE VISSER, Stations straat 19, Axel. Mevrouw ZEMEL, Markt 8, vraagt een Dagmeisje, meer dere hulp aanwezig. NETTE Werkster gevraagd voor 1 dag in de veertien dagen. Brieven onder letter A, Bureau van dit Blad. VOOR direct gevraagd een Dagdienstbode. W. VER STRATEN, Julianastraat 43 te Axel. GEVRAAGDLoopjongen voor de drukkerij en cou rantenbezorgers. Fa. J. C. VINK, Axel. VOOR onrechtmatige kwaad sprekerij wenscht voortaan verschoond te blijven de ondergeteekende, C. DE BLOCK, Ju'ianastr. 75. TE KOOP 1 Melkgeit, geeft nog 2 L. melk en 2 jonge Geiten. L. J. LIEVENS, Sluiskil P 104. TER RUIL een paar Kinder schoentjes, maat 30 voor 26. TH. LIPPENS, Julianastraat 34, Axel. VERLORENGeborduurde Boodschaptas, op weg van Bonte Koe naar Koewacht- Dorp. J. VERBIEST, Nieuw- straat 21, Koewacht. WEGGELOOPEN Herders hond (leef), lichtgeel met donkere rug, zwart leeren halsband. Tegen beloonirg terug bij C. A v. BOVEN, Prins Hendrikstr. 41, Axel. doorda i r i J "i 9 «a o kk 29 0ct-—4 Nov. mm

Axelsche Courant | 1944 | | pagina 2