Nieuws- en Advertentieblad voor Zeen w sch- V laan der en. Militair Gezag. Bekendmakingen. Uitgeefster: Firma J. C. VINK - Axel Bureau Markt 12. Postrekening 60263. NOODUITQAVE Verschijnt Dinsdag en Vrijdag. Abonnementsprijs: Per 3 maanden f 1.25 franco p. p. f 1 55 Afzonderlijke nummers 5 ct. ADVERTENTIËN Voorlopig tarief 7 ct. per m.m. kleine advertentie's van 1-5 regels 62 ct., dienstaanbiedingen 50 ct. Advr rtentiën worden ingewacht tot uiterlijk Donderdagavond. De Miiitaire Commissaris in de Provincie Zeeland Overwegende, dat het wensche- lijk is de uitoefening namens hem van de bevoegdheden, hem in zijn voormelde hoedanigheid toe gekend als drager van het mili tair gezag in het vorengenoemde deel van het in bij zonderen staat van beleg verkeerende grondge bied van het Rijk in Europa, op te dragen aan de Burgemeesters van de bevrijde gemeenten in Zeeuwscli-Vlaanderen, voorzoo- ver betreft de bevoegdheid tot het doen verrichten van niet militaire diensten Gelet op de desbetreffende be palingen van het Besluit op den bijzonderen staat van beleg, en op Verordening Burgerlijke Dien sten van den Chef van den Staf Militair Gezag, voorkomende in Publicatieblad No. 1, pagina 2; BESLUIT: I. Aan de Burgemeesters van de bevrijde Gemeenten in Z. Vlaanderen, op te dragen om namens hem, den Militairen Com missaris in de Provincie Zeeland, met ingang van heden in hun gemeente uit te oefenen de be voegdheid tot het doen verrichten van niet militaire diensten. II. Aan deze opdracht de na volgende aanwijzingen te ver binden 1. Bij de oproepingen tot het verrichten van burgerlijke dien sten, dient de volgende rangorde in acht genomen te worden a. In de eerste plaats komen in aanmerking personen, die werkloos' zijn of geen volledige dagtaak hebben b. Daarna komen in aanmer king personen, die niet vallen onder a, doch vpor de betreffende werkzaamheden' uit hoofde van hun beroep, geschikt te achten zijn. c. Personen, niet vallende onder a of b, komen slechts bij dringende noodzaak in aanmer king. 2. Personen, die onmisbaar zijn in vitale bedrijven of open bare diensten, mogen niet opge roepen worden. 3. De opgeroepenen hebben aanspraak op zoodanig loon, als ten tijde der oproeping, voor diensten als de gevorderde ter plaatse, waar deze moeten worden verricht, binnen de wettelijke grenzen gebruikelijk. Het loon wordt betaald door den werkgever bij wien de opge- roepene te werk gesteld is. Ontbreekt zulk een werkgever, dan wordt dit loon voorgeschoten door het Militair Gezag, in af wachting van een regeling met den belanghebbende. 4. Buiten dringende noodzaak mag de gebruikelijke arbeidsduur niet overschreden worden. 5. De Burgemeesters dienen wekelijks bij den Militairen Com missaris in een opgave van het totaal aantal in de afgeloopen week omgeroepen personen, ge splitst naar den aard der werk- zaamneden, waarvoor zij zijn opgeroepen. 6. Dit Besluit moet op voor het publiek zichtbare wijze wor den aangeplakt aan de pui van de gemeentehuizen en aan de postkantoren. Gegeven te Axel, den 24 Oc tober 1944. De Militaire Commissaris in de Provincie Zeeland, De Kapitein-Luit. ter Zee K.M., C. W. SLOT. De Militaire Commissaris in de Provincie Zeeland, mede uitoefe nende de bevoegdheden toege kend aan het Militair Gezag in het vorengenoemde gedeelte van het in Bijzor.deren Staat van Beleg verkeerende grondgebied van het Rijk in Europa Overwegende dat de v.iligheid van den Staat vordert, dat zekere maatregelen worden genomen ter uitvoering van de Verordening Grensbewaking Stelt vast de volgende VERORDENING: Artikel 1. De verordening Grensbewaking gepubliceerd in het Publicatieblad van het Militair Gezag no. 4, zal met ingang van Maandag 30 October 1944 in werking treden voor Zeeuwsch-VIaanderen voor zoover bevrijd. Artikel 2. 1. Uit artikel 1 vloeit voort dat het voor een ieder verboden is de Nederlandsche grens te overschrijden. 2. Het bepaalde in het eerste lid geldt niet ten aanzien van a. in Zeeuwsch-VIaanderen wonende personen, die voorzien zijn van een geldig Bewijs van Verleenden Uitgang b. in België wonende perso nen, die voorzien zijn van een geldige Pas voor Grensverkeer. Artikel 3. Het in het vorige artikel ge noemde Bewijs van Verleenden Uitgang en de Pas voor Grens verkeer worden aangevraagd bij de Hoofden van de Doorlaatpos ten, of van de Veiligheidsdetache menten of bij den Inspecteur der Invoerrechten en Accijnzen te Terneuzen. Het formulier voor de aanvraag van een Pas voor Grensverkeer dient te zijn voorzien van twee goedgelijkende pasfoto's. Artikel 4. 1. Het Bewijs van Verleenden Uitgang en de Pas voor Grens verkeer worden afgegeven door de Hoofden van de Veiligheids detachementen. 2. Gedurende het tqdvak, dal de Veiligheidsdetachementen hun taak nog niet ten volle uitvoeren, worden de voormelde grensdo- cumenten afgegeven door den Inspecteur der Invoerrechten en Accijnzen te Terneuzen. Artikel 5. Overtreding van de artikelen, 1 en 2 is strafbaar gesteld bij artikel 29 van de Verordening Grensbewaking met hechtenis van ten hoogste één jaar of geldboete van ten hoogste twee duizend gulden. Artikel 6. 1. Deze Verordening geldt voor geheel Zeeuwsch-VIaanderen voor zoover bevrijd. 2. Zij zal worden bekend ge maakt door aanplakking aan de pui van de Gemeentehuizen en door aanplakking op voor het pu bliek zichtbare wijze aan de post kantoren en treedt in werking terstond na haar afkondiging. 3. Zij kan worden aangehaald onder den titel „Verordening Uit voering Grensbewaking No. 1". Gegeven te Axel, den 21 Octo ber 1944. De Militaire Commissaris in de Provincie Zeeland. De Kapitein-Luit. ter Zee K.M., C. W. SLOT. OPROEP. Aan ale beroeps- en reserve officieren, benevens alle niet- dreastplichtige beroeps- en reserve onderofficieren de* Koninklijke Nederlandsche Landmacht wordt hiermede opdracht gegeven zich onverwijld schriftelijk aan te melden bij den Militairen Com missaris in de Provincie Zeeland, N erdstraat 23 te Axel, onder opgave van naam en voornaam (namen) geboortedatum en plaats rang onderdeel waarbij laatstelijk gedierd woonplaats en adres (even tueel huidig adres) tegenwoordige werkkring, ij Deze meiding dient tot het verkrijgen van een overzicht der hier te lande aanwezige officieren en onderoff eieren. De Militaire Commissaris in de Provincie ZEELAND. Dc Kapitein-Luit. ter Zee K.M., C. W. SLOT. Axel, den 25 October 1944. OPROEP KONINKLIJKE MARINE. Aan alle beroeps en reserve offcieren, alle beroepsonder- off eieren en manschappen, be nevens alle dienstplichtigen van de Koninklijke Marine wordt h ermede opdracht gegeven zich onverwijld schriftelijk aan te mp'den bij den Militairen Com- mis aris in de Provincie Zeeland Noordstraat 23 te Axel, onder opgave van naam en voornaam (namen) geboortedatum en plaats rang laatste plaatsing woor,piaats en sd'es (even tueel huidig adres) tegenwoordige werkkring. Deze melding dient tot het verkrijgen van een overzicht der hier te lande aanwezige militairen der Konirküjke Marine met het oog op de instelling van een Marine-bewakingsdienst op de Wester-Schelde. Voor dit doel zuilen binnen kort bovendien vrijwilligers wor den opgeroepen. De Militaire Commissaris in de Provincie ZEELAND. De Kapitein-Luit. ter Zee K.M., C W. SLOT. Axel, den 25 October 1944. Openbare bekendmaking. Oorlogsbuit. Krachtens de veror lening van den Chef van den Staf Militair Gezag, getiteld „Verordening op de Oorlogsbuit", is het verboden roerende goederen van welken aard ook, welke aan den vijand hebben toebehoord of door hem zijn vervaardigd, voorhanden te hebben zonder sch iftelijke ver gunning, door of vanwege het Militair Gezag verleend. Hierbij wordt bepaald, dat een ieder, die kennis heeft of moet hebben van het bestaan of de aanwezigheid van roerende goe deren als vorenomschreven, ver plicht is daarvan aangifte te doen ten bureele van{ het Hoofd van de plaatselijke politie. Door of vanwege het Militair Gezag kan de inlevering dier goederen worden gelast. Aan hem, die van een roerend goed als vorenomschreven aan gifte doet of dit inlevert, wordt ten gedagteekend ontvangsibewijs verstrekt, houdende een beschrij ving va i het goed, alsmede een opgave van zijn naam en voor namen en zijn woon- of verblijf plaats. Overtreding van het bij of krachtens genoemde verordening bepaalde is strafbaar. Gegeven ten Stafkwartiere, den 12 September 1944. De Chef van den Staf Militair Gezag, op last, de Luiienani-Kolonel, (w.g.) W. CHR. POSTHUMUS MEYJES. Geldcirculatie. De Chef van het Militair Gezag maakt beke id De Nederlandsche Regeering wenscht er den nadruk op te leggen, dat zij geen onderscheid maakt en ook in de toekomst in geenerlei opzicht eenig onder scheid zal maken tusschen de door haar uitgegeven nieuwe muntbilj etten en de voor of tijdens de vijandelijke bezetting uitge geven bankbiljetten en zilverbons. Evenmin zal de Regeering te. eeniger tijd onderscheid maktn tusschen groote en kleine cou pures of tusschen bankbiljetten en zilverbons. Bij de uiteindelijke saneering van de geldcirculatie in Neder land, zal het dus geenerlei ver schil maken of men houder is van oude biljetten, van tijdens de bezetting uitgegeven biljetten of van de bij de bevrijding in cir culatie gebrachte biljetten. De bankbiljetten van f 1000 en f 500 blijven voorioopig ongeldig en mogen niet tegen andere bil jetten worden ingewisseld. U helpt de Regeering, wanneer U niet meer geld bij U draagt, in huis of in de kas van Uw zaak houdt, dan noodig is voor Uw persoonlijke, huishoudelijke of zakelijke uitgaven en wanneer U het overige op de bank of op de Spaarbank stort, zooals U dat ook vroeger deed. De Financiëele Commissie Zeeuwsch-VIaanderen maakt naar aanleiding van bovenstaande pu blicatie bekend dat zij gemachtigd is het vol gende te verklaren De neiging die bij sommige personen bestaat, om zilverbons van f 1 en van f 2,50 te hamste ren, zal dezen hamsteraars tot geen enkel nut strekken. Er wordt slechts mede bereikt dat aan een normaal geldverkeer noodelooze hindernissen in den weg worden gelegd. In het be lang van het publiek zelve, raadt zij dan ook een ieder dringend aan, bovenstaande publicatie nauwkeurig op te volgen. Bekendmaking. Bij den aanvang der bevrijding van het eerste Nederlandsche grondgebied heef. de Minister van Financiën, namens de Nederland sche Regeering de ingezetenen der bevrijde gebieden verzocht tot nader order zoowel oud als nieuw Frar.sch en Belgisch geld, hetwelk de geallieerde troepen bij zich hebben, in betaling te nemen. land voorzien zijn van N?der- landsch geld. De Nederlandsche Regeering trekt daarom haar vroeger gedaan verzoek, om Belgisch en Fransch geld in betaling van geallieerde troepen aan te nemen, in. Vanaf heden is het aan alle ingezetenen in Nederland ver boden eenig vreemd geld aan te nemen. Ook het wisselen van buitenlanusch geid is verboden. Van geallieerde troepen moet dus voortaan uitsluitend betaling in Nederlandsch geld worden ver langd. Krachtens het Koninklijk Be sluit van 16 September 1944 Staatsblad no. E 91 net „Besluit Registratie van vreemd papier geld" zal de Nea. Militaire Com missaris bij Beschikking geduren de een korten termijn de registratie van vreemd geld openstellen. Bijzonderheden over de plaats en het tijdvak waarin deze regi stratie zal plaats nebben zullen door den Militairen Commissaris in zijn Beschikking worden mede gedeeld. Bij deze registratie moet af zonderlijk worden vermeld welk bedrag aan Fransch en Belgisch geld, ingevolge het verzoek van ae Regeering, van geallieerde troepen werd ontvangen. In dit laatste geval moet een aizonderiijke duidelijke gespeci ficeerde en onderteekende ver klaring worden afgegeven dat dit gdd van geallieerde troepen werd ontvangen vóór den 25sten Octo ber 1944 als betaling van goede ren of diensten. Na onderzoek en juistbevinding der overgelegde verklaringen door of vanwege tiet Militair Gezag zal tot inwisseling van dit van geallieerde Loepen ontvangen geld worden overgegaan op basis van 16,50 Belgische franken, respectievelijk 18,70 Fransche franken voor één gulden. Evacuatie. Geëvacueerden, die de gemeente verlaten om r.aar hun woonplaats terug te keeren, zijn verplicht vóór hun vertrek daarvan opgave te doen bij het Evacuatiebureau ter Gemeente-secretarie. Terugkeer is alleen mogelijk na verkregen vergunning van den Burgemeester. De Burgemeester van Axel, P. L. D. J. VAN OEVEREN. RIJKS LANDBOUW VOORL1CH flNCiSDlENST. Behandeling geïnundeerde gronden. Nu de met brak of zeewater geïnundeerde landerijen zijn droog gevallen, wordt Hun gcoruikers met kiem aangeraden deze akkers voorioopig rustig te laten liggen. Bewerking gedurende dit najaar of a.s. wmter moet absoluut ont raden worden. Bederf van de gesteldheid van de bodem, zou hiervan slechts het gevolg kunnen zijn, niet alieen voor het a.s. seizoendoch voor een reeks van jaren. Aanbevolen wordt het water, dat op de lage plekken blijft staan, zoo spoedig mogelijk door een greppeltje af te voeren. Men zorge ervoor, dat de ge- heele ontwatering der betrokken perceelen zoo goed mogelijk functioneert. Van tijd tot tijd zuilen nadere mededeelingen over de behande ling der ondergeioopen gronden worden gedaan. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de assistentenC. de Gronckel te Koewacht, C. Murre te Axel en persoonlijk door de Rijkslandbouwconsulent voor Zeeuwsch-VIaanderen, L. .van Dijk, tijdelijk Prins Hendrikstraat 20, Axel. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. van Oeveren (Beu. H. Avondm.j, 2,30 uur Ds. Saraber. Gertf. Kerk. 10 uur Ds. J. S. Post, 2,30 uur Ds. D. Zemel. Gerei. Gem, 10 uur Leeskeik, 2,30 uur Leeskerk. i

Axelsche Courant | 1944 | | pagina 1