Alba en Juliana ZAAITARWE. s !i op de :i is u V ÉtadUHÉHi Plaatselijk Nieuws. Advertentiën. Een eerlijk, ijverig en welbespraakt persoon een LOOPJONGEN. 'aaraen - Kundvee. Zaaitarwe en Zaairogge. Pootaardappelen, Gchr. L. en P. BAKKER. G. WEIJNS, Kleine advertentiën. I'1 u c Ik3 o 'V .-I' t 't 'i 1.' I* - r< v< M I ai i vordt ring én verder het binnenland in. Het vliegveld bij de hoofd stad werd veroverd. Aan de landnig namen 600 schepen deel, wat meer is dan bij de eerste landingen in Noord-Afrika. Tui nu toe werden van deze viout nog slechts 2 schepen beschadigd L)e besprekingen te Moskou zijn thans geëindigd. Het oifi ciëele communiqué meldt, dat verschillende kwestie's thans na der zijn geregeld en in 't bijzonder ook tusschen de Poolsche regee ring in Londen en het comité van Lublin thans minder geschillen bestaan en er een goede kans is dat de beide partijen, wanneer zij beiden wat toegeven, tot een oplossing zullen komen. Maandagmorgen 9 uur. In de Betuwe zijn de gealli eerden 1 km. naar het Westen opgerukt. De plaatsen Opheusden en Dodewaard zijn door de Duit- schers ontruimd. In Zeeuwsch-Vlaanderen is Breskens bevrijd. Het fort Fre ucrik Hendrik is op de Duit- schers veroverd 24 uur nadat zware artilleriestellingen te Vlis- singen waren gebothbardeerd. Zeebrugge is bevrijd. De troe pen, die oprukken ten Noorden- van Antwerpen, hebben Essen veroverd. Het 3de Amerikaansche leger heeft ten Noorden van Nancy een nieuwe aanval ingezet Brttsche vliegtuigen bombar deerden Netss, een belangrijk spoorwegknooppunt voor het Duttscne binnenlandsch verkeer Ook Hannover, Brunswijk en Hann werden gebombardeerd. Wurzeln ten Noorden van Aken is gedeeltelijk bezet. In het hooge Noorden drongen de Russen door tot aan de Noor sche grens. De Russen zijn reeds 30 km. in Oost-Pruisen binnen gedrongen en hebben reeds 6 Duitsche steden bezet. In Hon garije gaat de opmarsch der Rus sen met onverminderde kracht voort. Minister Churchill is gisteren middag per vliegtuig in Londen aangekomen, na een 10 daagsche bespreking te Moskou. Maandagmiddag 2.45 uur. Op den weg naar Den Bosch worden goede ^ordeiingen ge maakt. Bij een nachtelijke tu- fanterieaanval zijn de geallieerden doorgedrongen tot op 5 km. van de stad. In deze sector valt op te merken, dat de Duitsche tegen stand afneemt. Om binnen Breskens te komen hebben de soldaten op 2 punten de gracht, die. rondom Breskens loopt moeten overzwemmen, en pas toen het zware artillerievuur vanuit Vlisstngen tot zwijgen was gebracht door de lucntmacht, konden de Duitschers zich niet meer verdedigen en moesten zich overgeven. Ten Noord-Oosten van Aken wordt gevochten in de straten van Wurzeln. Ten Noorden van het Marne- Rijnkanaal tukte heU 3de Ameri kaansche legen 3 km. op. Engetscne en Amerikaansche bommenwerpers bomoardeerden gisteren Neuss, Hamburg, Bruns-' wijk en andere doelen in Duitsch- land. Verder werden mijnen ge legd in vijandelijke vaarwateren. Merkwaardig is op te merken, dat bij deze aanvallen geen tegen stand werd geboden door Duit- scne vliegtuigen en de vlieg tuigen vrijwel zonder verliezen terugkeerden. In Italië werden goede vorde ringen gemaakt op den weg van Rtnitni naar Bologna. Servia, 30 km. ten Noorden van Rimini werd veroverd. Ita- liaansche patriotten deden aan vallen op bergpassen in de Alpen. in Lapland bereikte het Roode leger de Noorsche grens. De mkitelmijnen in het gebied van Pctaamo zijn reeds geheel in Russiscne handen. In üriekenland werd het groote eiland Euboea ten Noorden van Athene veroverd. Moskou bewaart nog steeds het stilzwijgen over het offensief in Oost-Pruisen. Volgens D.N.B. zouden de Russen Tilsit reeds In de stille oceaan deden de Amerikanen luchtaanvallen op Mindenau, Malakka, Balikpapan cn Timor. De Amerikaansche troepen op het eiland Leythe maken vorde ringen in Westelijke richting. De Amerikanen melden merkwaardig weinig verliezen. Een militaire correspondent meldt, dat de operaties op de Filippijnen niet beter kunnengaan. Uit Amerika wordt nog gemeld, dat een fabriek in Detroit bezig is met het vervaardigen van schroeflooze vliegtuigen. Ook worden in verschillende fabrieken reeds vliegende bommen ver vaardigd. Maandagavond. In Italië is Cervia halverwege tusschen Rimini ert Bologna door de geallieerden veroverd. In West-Tsjecho-Slowakije en Zuid-Duitschland werden weder om zware luchtaanvallen gedaan op de oorlogsindustrie. In de Philipptjnen hebben de Amerikanen op Leijte sterke vij andelijke stellingen gebombar deerd. In West-Zeeuwsch-Vlaauderen naderen de Canadezen thans Sluis, Draaibrug is in geallieerde nanden. Ook in Brabant veiloopen de operatie's naar wensch. Langs oen weg van Wuestwezel naar Breda is voortgang gemaakt, de Nederlandsche grens werd echter niet bereikt. Bij Rosendaal staan de troepen bij Nispen, 8 km. ten Zuiden van Rosendaal. Bij 's-Hertogenbosch wordt de aanval van drie zijden voortgezet en worden vorderingen gemaakt. In een speciale dagorder heb ben de Russeri hun offensief in Oost-Pruisen bekend gemaakt. In totaal werden reeds 900 plaat sen veroverd, waarvan 400 in Oost-Pruisen. De Nikkelmijnen bij Petsamo die vroeger aan de Russen toe behoorden zijn thans weer op nieuw in Russisch bezit. Bij 's-Hertogenbosch werd he den ongeveer 8 km. vooruitgang gemaakt, en de troepen slaan nu op ongeveer 5 km. van de stad. Ook bij de Kreekrakschedam zijn vorderingen gemaakt. De zware Duitsche artillerie stellingen op Walcheren werden opnieuw gebombardeerd. In Duitschland werden lucht aanvallen ondernomen op Mun- chen, Regenburg, Ausburg, Ham burg en meerdere plaatsen in West-Duifschland. Dinsdagmorgen, 9 uur. De troepen, die oprukken ten Noorden van Antwerpen staan nog slechts 7.5 km van Roosendaal. Er wordt melding gemaakt van het verschijnen van vliegende bommen boven Aken. In de afgeloopen nacht deed de Engel- scne luchtmacht een zware aan val op Essen. Ook Berlijn werd gebombardeerd. Maarschalk Stalin heeft gister avond in een speciale dagorder het offensief van het Roode leger in Oost-P. uisen bekend gemaakt. Verscheidene Duitsche plaatsen zijn reeds veroverd Op de Filippijnen blijven de Amerikanen goede vorderingen maken. Dinsdagmiddag. De uit 3 richtingen naar den Bosch oprukkende troepen maken nog steeds voortgang en staan nog slechts enkele km van de stad. De spoorlijn van Zuid- Beveland naar Brabant is nu weer afgesneden bij de Kreekrakdam door de Canadeezen. Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen ten Zuiden van Breskens, dat Maandag door de geallieerden werd ontruimd, is terrein ge wonnen. Ten Noorden van Antwerpen is thans bij Essen de Nederland sche grens overschreden. De 9uitscners bieden hier heftige tegenstand. Sluis is bereikt. Schoondijke is geheeel gezuiverd. In Aken is een democratisch bestuur gevormd. De Duitschers die zich nog in -etland bevinden, probeeren over stookt. Uit het verre Oosten wordt gemeldt, dat generaal Mac Arthur gisteren zijn intocht heeft gehou den in Takloban, de hoofdstad van Leyle. Nu is reeds een 11 km breede strook van het eiland bezet, terwijl ook 3 kleinere eilandjes werden bevrijd. Afdeelingen van het 2de Britsche leger bevinden zich in de Noord- Oostelijke buitenwijken van 's- Hertogenbosch. Rosmalen, Ber likum en St. Michielsgestel zijn eveneens in geallieerde handen. De Kreekrakdam is hecht in geallieerde handen. Het bericht, dat Breskens, zoo als door correspondenten werd gemeld, weer in Duitsche handen zou zijn, wordt thans* officiëe tegen gesproken. Breskens is sedert Zondag hecht in Cana- deesche handen. De Russen bombardeerden Wm- dau en Lib ;u, de laatste Duitsche haven in Letland. Ten Noorden van Debrezcen vorderden de Russen in 3 dagen 75 km. Lamia in Griekenland 150 km len Noorden van Athene is in Engelsche handen. Churchill zal Vrijdag een ver- Klaring afleggen over zijn bezoek aan Moskou. Zaterdagmorgen had ainier een droevig ongeval plaats. Het vijfjarig zoontje van J. v. L. aan den Nieuwendijk kwam spelender wijs onder een passeerende vraent auto terecht, met het gevolg, dat de dood onmiddelijk intrad. Liefdadigheidsvoetbal. De voetbalvereeniging „Axel" heeft reeds meermalen blijk ge geven steeds op de bres te staan wanneer het een liefdadig doel betrof. Hoewel zelf zwaar ge troffen door de oorlogsomstandig heden, waren de Oranjemannen ook thans weer dadelijk bereid om een steentje bij te dragen ter verzachting van het oorlogs leed, dat over zoovele stad- en landgenooten gekomen is. En zoo kwamen dan Zaterdag namiddag de Axelsche jongens in het veld tegen een elltal En gelsche militairen, op een ietwat hobbelig terrein nabij het station. Dit deed echter geen afbreuk aan het liefdadige doel waarvoor ge speeld werd. De Engelschen bleken faire tegenstanders en ook goede verliezers te zijn. Ze kregen klop van Axel met 7—3, in een wedstrijd, die door onge veer 1000spersonen werd bijge woond. Het was geen wedstrijd met fanatiek spel, want compe- titiebelangen waren er niet bij betiokken. Het ging vriendschap pelijk toe binnen en buiten de lijnen, heel wat kalmer althans dan tijdens de twee gedwongen wedstrijden, die Axel in 1940 tegen .een Duitsch militair elftal moest spelen. v Bij de rust leidde Axel reeds met 40, doch de Engelschen begonnen na de hervatting over rompelend en wisten den siand op 4—2 te brengen, daarna werd het 5—2, 6—2, 6—3 en tenslotte 7-3. Te St. Jansteen speelde de plaatselijke club „Steen" even eens voor liefdadige doeleinden tegen een Engelsen militair elftal. De uitslag was hier 6—2 voor de Engelschen. Ook te Sluiskil trokken de Engelschen aan het langste eind. „Sluiskil" kreeg met 4—1 klop van Albion's zonen. En ten slotte bleef ook Belgisch Clinge niet achter. Daar wisten de Engelschen met 5—3 in de meerderheid te blijven. Zaterdagavond werd door de hier aanwezige Engelsche troepen een gezellige avond ge organiseerd in hel Centrum. Over 't geheel genomen had ook deze avond een prettig verloop. On geveer halfverwege den avond werd den aanwezigen sandwiches en thee aangeboden en om haif twaalf werd de avond met het Engelsche en Nederlandsen e met inhoud. Wed. van Mosse- velde, Sassiiig Q 21, Axel. Oproep tot steun. Het gewone leven gaat door, hoe moeilijrdat soms in oorlogs tijd kan zijn. Zoo worden er dan in dezen tijd ook telkens weer kinderen geboren. Die kinderen moeten natuurlijk, zooals altijd, gevoed en ook gekleed worden. Voor dit laatste vraag k uw aandacht vrouwen en meisjes van Axel. Zouden wij met ons allen niet in staat zijn te zorgen dat dezen winter de kleine Kinderen van Axel gekleed worden, nu de moeders heel dikwijls, zelfs het benoodigde materiaal niet kunnen krijgen. De meesten van ons, vrouwen, konden voor den oorlog onze kleintjes alles geven wat we maar noodig achtten en veel meer aan dat en wat moeten wij daar dankbaar voor zijn. Zoo zijn wij er nu ook door Dewogen, dat anderen zelfs 't noodige niet aan kunnen schaffen. Nu weet 'k dat er enkele uit gezonderd er niemand wol meer neeft voor iets nieuws. Maar misschien hebben velen nog iets van dien vroegeren over vloed. Misschien hebben we allerlei zorgvuldig bewaard. Je Kon 't nog eens noodig hebben. En nu doe ik een beroep op uw bewogen hart. Och bewaar het niet, maar geef het nu weg. Volgend jaar zijn al deze dingen immers weer te krijgen. Zoo denk ik aan 2 Axelscne meisjes. De een is volwassen en moeder had alles bewaard voor den tijd 0at haar dochter 't eens zou kun nen gebruiken. Maar er was gebrek. Veel mensche.i uit het Westen kwamen met hun baby's bijna zonder iets en ze gaf net heele pakket weg. En 't andere meisje hoorde daar ook van. Ze nad een volle doos met kleertjes zelf op school gemaakt, 't Meeste had ze voor de poppen gebruikt. Ze trok alles uit en maakte er sokjes van, een truitje en luierbroekjes. 't Zal die 2 meisjes wel even wat gekost hebben er afstand van te doen. Zoo als 't ieder moeder zal gaan omdat dat kleine goedje verbonden is met zooveel herin neringen. Maar ge wilt toch niet dat de baby's nu niet gekleed zullen zijn terwijl de onze zoo warm en zacht gekleed waren en wij zoo rijk gezegend waren en zeer bevoorrecht. De 3 pasto- riën zullen toch zeker al Uw goede gaven wel willen ontvangen en uitdealen. Bij voorbaat dank van al die moeders. Langs dezen weg betuigen wij nog maals onzen harteltyken dauk aan H.H. doktoren, verpleegsters, verpleger en ander personeel van hei hulpzitkenhuis te Axel voor I de uitstekende verzorging, welke wij daar hebben ge noten. In 't bijzonder aan zuster Kloet, die dag en nacht voor ons heeft klaar ge staan onzen welgemeenden dank. De dankbare Patiënten, die Donderdag j.l. uit het ziekenhuis ontslagen zijn. gevraagd voor de betrekking van REIZIGER, alsmede SchnttelijKe sollicitaties worden ingewacht bij Firma D. J. OGGEL Voor de vlugge en prompte uitbetaling van mijn op 6 October onteieend paard verzekerd bij de Onder linge Veeverzekerings- Maatschappij te Hulst, betuig ik hiermede mijn welgemeenden dank. Ieder Paarden- en Vee houder kan deze Mij' ten zeerste worden aanbevolen. Wed. C VAN HERMON, Kanaalkade 56. Axel, 6 October 1944. Uit voorraad leverbaar Alle soorten 1ste en 2de nabouw Alsmede alle soorten in alle klassen en maten. Beleefd aanbevelend, N 70, AXEL. TE KOOP: AXEL-SPUI. GEVRAAGD voor direct een eerste Paardenknecht. Woning ter beschikking, bij A. DE VISSER, Stations straat 19, Axel. WORDT GEVRAAGD een Paardenknecht, goed met paarden kunnende omgaan. Aanmelden Bureau van dit Blad. VERLOREN een Stamkaart van Adriana van Doeselaar. Terug te bezorgen bij A. VERSCHELLING-v. Doese laar, Schapenbout O 55. VERLOREN een zilveren Polshorloge met rood bandje. Tegen belooning terug te bezorgen, Vaartwijk N 13, Axel. GEVRAAGDLoopjongen voor de drukkerij en cou rantenbezorgers. Fa. J. C. VINK, Axel. ,1 -1' t f i •LI I» c.i i i jSli CI ii MMT. i

Axelsche Courant | 1944 | | pagina 2