1 Aiiim Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li- Vlaanderen. Rent gij lien niet De nieuwe Volkenbond. Bekendmakingen. Gemengd Nieuws. Nieuwsberich ten. Uitgeefster: Firma J. C. VINK - Axel Bureau Markt 12. Postrekening 60263. NOODUITGAVE Verschijnt Dinsdag en Vrijdag. AbonnementsprijsPer 3 maanden f 1.25 franco p. p. f 1,55 Afzonderlijke nummers 5 ct. ADVERTENTIËN Voorlopig tarief 7 ct. per m m. kleine advertentie's van 1-5 regels 62 ct. dienstaanbiedingen 50 ct. AdvertPnfië worden irgewacht tot uiterlijk Donderdagavond Kent gij hem niet, den ongeveinsden preeker, Die vier jaar lang „goed Zeeuwsch en ook goed rond", Van 't Goede recht des vaderlands heel zeker, En nooit de „moffen" pratend naar den mond; Maar voortging wars van hoon of dreigementen En 't Woord verkondde in trouw aan zijn Vorstin, Bezadigd, weldoorwrocht zijn rede en argumenten, Begeesterd door gevoel, vervuld van waarheidszin Gij kent hem wel, die nimmer zich liet knechten, Maar pal stond zelfs in 't dreigendste gevaar, Zijn kloeke taal was voor den Vrede vechten Dat stempelde onzen Dominee-Burgervaêr Kent gij hem niet, dien onverschrokken strijder, Gesproten uit echt „land van Axelsch" bloed, Een toegewijden, onversaagden leider Man van de daad en van onwrikb'ren moed Die zijne „steê" op 't spel zelfs bleek te zetten, Zijns vaders hof, bedreigd met roof en brand, Niet bleek op 't eigen veege lijf te letten Als 't ging om d' eer van stad en Vaderland Gij kent hem weldien militanten werker, Die nimmer boog voor 't wreede Duitsch geweld, Zoo'n commandant, geen wakkerder, geen sterker, „Nooit slaaf of knecht", 't parool van dezen held Kent gij hem niet, den nu vergrijsden Wouter, Warm Vaderlander en Oranjeman, Die onderduikers hielp, steeds moediger en stouter Gegijzeld wel daaromgebroken niet daarvan Ze kwamen aan zijn deur, met koffers soms en pakken, Als d' anderen zorgde hij soms ook voor veilig oord. Geen leed van maandenlang in staat zijn wil te knakken, Al loerde 't Duitsch verraad, hij hield getrouw zijn woord Gij kent hem welhij is nog ongebroken, Hoewel geslagenniet verslagen in den strijd Ook hem komt toe van hen die onderdoken, Den lof, den dank voor moed, trouw en beleid Gewis, gij kent hen wel 1 Ons Axel zal hen eeren, Als strijders van het ondergrondsche front 1 Geen snood verraad kan ooit zulk streven keeren, Uit liefde tot den Vaderlandschen grond 1 't Was liefde voor de vrijheid, door Oranje Weleer gekocht met 't dierste hartebloed I Die vrijheid, eens veroverd in den strijd op Spanje, Was eewenlang in Holland 't hoogste goed 1 Zoolang in Axel zulke mannen leven, Hun faam verklinkt langs veld en weg en strand, Zoolang blijf „hou en trouw" d' Oranjevaan geheven, Drievoudig zij het snoer, met God en 't Vaderland. BRAM. UI. De rede, waarin Generaal Smuts het beeld gebruikte van den „Russischeu kolos, die voort schrijdt over het continent", be helsde nog een waarschuwing aan het adres van Nederland, België en Noorwegen. Hij advi seerde deze staten, zich in alle opzichten eng bij het Britsche imperium aan te sluiten, aange zien zij alleen niet meer bij machte zouden zijn zich te hand haven. Het is uiteraard geen toeval, dat beide uitingen in één rede voorkwamen. De Britsche regeering heeft zich dan ook ge haast, de rede uitdrukkelijk te qualificeeren als „de persoonlijke meening van Smuts", maar wij hebben van dergelijke distanci- eeringsbewegingen uit Downing- slreet een rijke ervaring. Smuts is een staatsman van zéér groot formaat, die tijdens de afwezig heid van Churchill meerdere malen is opgetreden als voorzitter van het Britsche oorlogskabinet en in Engeland groot gezag ge niet. Zijn rede is prompt gevolgd door een heele reeks suggesties, voorspellingen en feiten, die alle in de richting wijzen van een West-Europeesch Statenblok, on der Engelsch-Fransche leiding. Een gelijke ontwikkeling tee kent zich in Oost-Europa af Finland is in sterke mate aange wezen op Russische bescherming »Mannerheim heeft de consequen ties getrokken uit de verandering in de machtsverhoudingen en de V. St., hoezeer van sympathie vervuld voor het Finsche rechts- standpunt, hebben het Finsche volk vóór en na geadviseerd, niet te volharden in zijn verzet. Denzelfden koers als Manner- heim heeft ook Benesj gevolgd hij leerde, gelijk het Psalmwoord zegt, niet op edelen te vertrouwen (d. w. z. op de Westelijke mo gendheden) en sloot een zeer vérgaand militair en economisch verbond met de Sovjets, waarbij hij naar het schijnt door zijn verdrag met Polen een streep heeft gehaald. De Baltische staten Estland, Letland en Litauen, zijn weder in Russische macht en de Sov:et- Unie stelt zich formeel en feitelijk op het standpunt, dat zij deel uitmaken van het Russische grondgebied. Formeel, omdat volksstemmingen zich zouden hebben uitgesproken voor aan sluiting bij Rusland. Feitelijk doordat het Sovjet-opperbevel, naar uit verschillende aanwijzin gen is te concludeeren, het gebied der drie randstaten hermetisch heeft afgesloten.... Wendel Willkie heeft verleden jaar in een artikel in de „New- York Times" nog eens scherp geprotesteerd tegen de Russische aanspraken op deze gehieden, maar de „Prawda" heeft daarop terstond gereageerd met een feilen snauw: de randstaten, gingen uitsluitend Sovjet-Rusland aan en niet Wendel Wiilkie.... Bedenkt inen, dat de Sovjets juist naar aanleiding van dit punt in 1939 overstag zijn gegaan, dan kan men gemakkelijk berekenen, dat er in deze met hen niet te praten is. De V. S. hebben de Russische annexatie der rand staten in 1939 nooit willen er kennen, moar niets duidt erop, da! Roosevelt iets wil ondernemen voor de onafhankelijkheid dezer landen. De principes van het Atlantic Charter schijnen hier dus bezweken 'te zijn voor hei b Jang der eensgezindheid tusschen de Groote Drie. Het is nu juist die eensgezind heid, waarop de voorstellen van Dumbarton Oak den nadruk leg gen. Is die eensgezindheid ver broken, dan is de wereldvrede verbroken, onverschillig hoe het stemrecht in den Veiligheidsr; ad is geregeld. Dat voelen de Groote Drie zelf ook zeer goed en Rus land niet het minst. Htt com- mu'Jq ié der besprekingen te Moskou geeft dan ook blijk, dat ook van Russische zijde conces sies ?ijn gedaan. Hierin wordt rl m Hing gemaakt van de vol gende a.spraken i) Da wapenstilstandsvoor waarden met Bulgarije zijn thans volledig vastgesteld2) In Yoe- goslavië zulien Engeland en Rus land een gemeenschappelijke po litiek volgen. In gewoon Neder- landsch1) Rusland zal zich weder uit de Grieksche strook in Tnracië terugtrekken (g 'ijk vorig jaar reeds te Moskou afge- sprok°n)2) Engeland er. Rusland zullen elkaar niet bestrijden achter Yoegoslavische camouflagenette d.w.z. achter Koning Peter en Tito. Bovendien wijzen de correspon denties uit Moskou alle op de hartelijke sfeer, die bij de bespre kingen heerschte. Men bcschouwe dit bericht niet zonder meer als propaganda of de sfeer als hui chelarij. Wij weten tegenwoor dig, dat niemand zijn gedachten volkom,mi kar, verbergen en men kan geen week lang een hartelij- ken lom huichelen. Neen, het is zeker dat te Moskou „vorde ringen" zijn gemaakt. Trouwens, Stalin era de zijnen hebben steeds j getoo' d, dat zij uiterst voorzich tige staatslieden zijn en zich niet in een militair avontuur willen storten. Gezien eenerzijds de terughou ding der V. S. tegenover de Rus sische aanspraken, anderzijds de grootere tegemoetkomendheid der Sovjet Unie op bepaalde punten, is er een zekere kans, dat de groote mogendheden het voor de schikking van den nieuwen Vol kenbond eens worden over de politieke constructie der wereld, speciaal van Europa. Dit eischt dan natuurlijk vóór alles overeen stemming omtrent dié gebieden, welke niet reeds thans als Rus sische of Engelsch-Fransche in vloedssfeer zijn erkend, maar in beide krachtvelden liggen. De kans op een stemconflict in den Veiligheidsraad is dan uiterst klein. ik geef loeeen dergelijk machtsevenwicht is altijd uiterst labiel. Toch kan het zich b.v. een tiental jaren handhaven en draagt intusschen een werke- 1 ij k economisch herstel bij tot verdere vermindering der span ningen, dan is m. i. zelfs bij een vetorecht van elk der Groote Vijf, een goede kans aanwezig op definitieve toenadering, Tot dien is ook voor ons de eerste eisch een maximum aan militaire pa raatheid, in nauwe samenwerking met de andere West-Europeesche staten en bovenal met België, met welk land wij, juist reeds terwille onzer defensie, de verhouding van een Bondsstaat zoo snel en zoo krachtig mogelijk mofeten bena deren. Doch dat is een onderwerp op zichzelf. JACOB FRaNKEL. De Burgemeester van AXEL maakt mede namens den Hoofd controleur van den Centralen Contiöle Dienst voor Zeeland bekend, dat vanaf heden de contróle op het vervoeren en afleveren van distributie- en voed- sï Ivoorzieningsproducten ZEER STRENG zal geschieden en dat bij het constateeren van overtre dingen onmiddellijk tot inbeslag- name zal worden overgegaan. o Vérbod terugkeer geëvacu- eerden naar Hoofdplaat. De Burgemeester van AXEL maakt het navolgende besluit van den Burgemeester van Hoofd plaat aan de geëvacueerde per sonen van die Gemeente bekend Tot nadere openbare bekend making is, ter voorkoming en bestrijding van het gevaar van besmettelijke ziekten de terugkeer naar de Gemeente Hoofdplaat verboden voor dg geëvacueerden en andere vertrokken inwoners dier Gemeente. Axel, 21 October 1944. o De Burgemeester van AXEL brengt het navolgende besluit van den Burgemeester van BIER VLIET ter algemeene kennis „Ter bevordering van de orde en ter bestrijding van het gevaar van besmettelijke ziekten is door hern besloten, dat tot nadere openbare bekendmaking de terug keer in die Gemeente van geëva cueerden en andere personen, w.lke uit die Gemeente vertrok ken zijn, TIJDELIJK IS VER BODEN. Ontheffingen kunnen op schrif telijk verzoek verleend worden door den Burgemeester van die Gemeente aan mannelijke per sonen, welke niet ouder zijn dan 60 jaary. o Evacuatie. Geëvacueerden, die de gemeente verlaten om naar hun woonplaats terug te keeren, zijn verplicht vóór hun vertrek daarvan opgave te doen bij het Evacuatiebureau ter Gemeente-secretarie. —o Verbod van jagen op allerlei wild, De Burgemeester van AXEL brengt ter kennis van belangheb benden, dat het verbod om te jagen op allerlei wild door particulieren nog o n g e w ij- zigd van kracht is. Axel, 24 October 1944. De Burgemeester van Axel, P L. D. J. VAN OEVEREN. Zondagmorgen werd in de Ned. Herv. Kerk te Londen onder leiding van Ds. van ^ëhöuaën voor .iet n< odlijdencir vaderland. Vertegenwoordigers van H.M. de Koningin en Prinses Juliana en vele regeeringsambte- naren woonden de godsdienst oefening bij. Het kerkgebouw was propvol en velen moesten zich tevreden stellen met een staanplaats Nadat Ds. van Dorp diep be wogen de ellende, die vooral in liet moedeiiand heerscht had ge schetst en in het bijzonder het spoorwegpersoueel herdacht werd een vurig gebed opgezonden voor Koningin, Prinses, Prins Bernhard en hunne Kinderen, opdat deze spoedig in het bevrijde vaderland zullen wederkeeren. Tot slot werd gezongen het 6e couplet van het Wilhelmus. Evenals de vorige Zondag werd ook weer in alle Nederlandsche Kerken gebeden voor de spoedige bevrijui .g van ons vaderland. De Engelsche minister van Marine heelt Zaterdag j.l. mede gedeeld, dat het grootste convooi dat ooit is samengesteld, bestaan de uit 167 schepen met 1.000.C00 ton lading aan oorlogsmateriaal en levensmiddelen de Atlantische Oceaan is overgestoken. Er werd gedurende den geheelen overtocht slechts èèn duikboot waaigenomen, die echter géén aanval waagde. Het Britsche ministerie van Binnervlandsche Zaken deelt mede dat Zondag j.i. een burgerlijke luchtlijn Londen-Parijs is geopend Een visum der militaire autori teiten is niet vereischt, wel een verklaring van een overheids instantie, dat de reis in 's lands belang is. Zondag zijn te Parijs 18 straten verdoopt met namen van leiders der verzetsoeweging. Dit geschiedde ter eere der 75.000 Parijsche mannen en vrouwen, die door de Duitschers tijdens de bezetting en de gevechten om de bevrijding zijn gedood. Een der luchtvaartmede werkers der B.B.C. heeft mede gedeeld, dat de Duitschers drie vierde van hun jagers, hun 8,8 cm artillerie en het personeel van hun luchtdoelgeschut in West- Duitschiand geconcentreerd heb ben, ter afweer der geallieerde luchtaanvallen. Het is niet-juist dat de Luftwaffe dood isde Duitschers hebben nog steeds verscheidene duizenden jagers, maar zij werpen ze alleen in den strijd, wanneer zij kansen zien voor een snel plaatselijk succes, zooals bij Aken. Om hun jagers te bemannen, hebben zij overigens het meerendeel hunner bombar- dements-eskaders moeten ont binden. Canadetsche troepen hebben in Italië een geheime dagorder van Kesseiring gevonden, waarin deze zijn verontwaardiging uitspreekt over het plu .deren van leege woningen door Duitsche officieren en soldaten. Zondagmiddag. Ten Noorden en Noord-Oosten van Antwerpen maken de geal lieerden goede vorderingen. Ze zijn hier thans 5 tot 8,Km. op gerukt, in verschillende richtingen. Zij staan nog 1,5 km. van het «anaal van Rosendaal bij Vossen- berg. Verder bereikten zij Stapel- heide en Wuestwezel. De bruggen bij Moerdijk en Geertruidenberg werden gebom bardeerd. In West Zeeuwsch-Vlaanderen staan zij 3 km. ten Zuiden van Oostburg. Oostburg zelf, dat door de Duitschers zwaar ver sterkt is, is gebombardeerd. Aken is nu geheel in gealli eerde handen. Alleen in de bui tenwijken wordt nog gevochten. In Hongarije trekken de Duit schers ten N.-W. van Debreczin snel terug. Russische voorhoede's staan reeds 50 km. voorbij de stad. In Oost-Pruisen maken volgens Duitsche berichten de Russen regelmatig vooruitgang. Zij ruk ken over een 80 km. breed front op langs de spoorlijn naar Ko- SCHE

Axelsche Courant | 1944 | | pagina 1