Nieuws- en Advertentieblad v oo r Zeeuwsch-Vlaanderen. Redevoering Minister Van Mook. Militair Gezag. Bekendmakingen. Gemengd Nieuws. f» Uitgeefster: Firma J. C. VINK - Axel NOODUITG A VE Verschijnt Dinsdag en Vrijdag. Abonnementsprijs: Per 3 maanden f 1.25 franco p. p. f 155 Afzonderlijke nummers 5 ct. ADVERTENTIËN Voorlopig tarief 7 ct. per m.m. kleine advertentie's van 1-5 regels 62 cl., dienstaanbiedingen 50 ct. Advertenfiën worden ingewacht tot uiterlijk Donderdagavond. De Minister van Koloniën, Dr. H. J. VAN MOOK, heeft onlangs voor zijn vertrek naar Australië, in Londen op de gramofoonplaat een rede vastgelegd, betreffende de vorming eener voorloopige Indische regeering. Hij verwachtte hier op korten termijn de be vrijding van het moederland, ge lijk uit den thans uitgezonden tekst der redevoering blijkt. Zij luidt als volgt Landgenootenl De loop der gebeurtenissen in Europa en het verre Oosten heeft het noodzakelijk gemaakt, over te gaan tot de vorming eener voorloopige Indische regeering, die in Australië zal zijn gevestigd, tot dat zij op bevrijd Nederlandsch Indisch gebied kan worden over gebracht. De verdrijving der Japanners uit het Noord-Oostelijk deel van onzen Archipel schrijdt steeds verder voort. Tot dusverre, kon op grond van plaatselijk getroffen regelingen in het bestuur van het bevrijde gebied onder het gezag van Generaal Mac Arthur worden voorzien. De gang van dit proces vereischt echter een duidelijker en meer samenvattende organi satie, die de vele voorbereidingen kan treffen, noodig om het diep geschokte en gekwetste laad weer op de been te brengen. Die organisatie bestaat voor- loopig uit een Luitenant-Gouver neur-Generaal en 7 departements hoofden, die in rade vereenigd den waarnemenden landvoogd zullen bijstaan in wetgeving en bestuur. De mogelijkheid is ge schapen, reeds in dit stadium den raad uit te breiden met 8 buiten gewone leden, ten einde in de wetgeving den grondslag van het overleg te verbreeden. Overigens is zooveel mogelijk de bestaande wetgeving gehand haafd en het streven gericht op een zoo spoedig mogelijk herstel van het locale bestuur in het bevrijde gebied. Uiteraard moet voorloopig de staat van beleg gehandhaafd blijven, doch het streven zit voor, de gebruikmaking daarvan te beperken tot de maat regelen, geboden door de militaire operatie's en de beperkte perso- neele middelen. Is echter een bepaald gebied buiten het terrein der operatie's komen te liggen, dan gaan het gezag* en de ver antwoordelijkheid aldaar over op het Indische Gouvernement, waar bij voortgezette medewerking aan den oorlog tegen Japan een der voornaamste plichten blijft. Wanneer het Indische Gouver nement weer op eigen bodem kan worden gevestigd en een eenigszins belangrijk gebied van den Archipel onder eigen bestuur zal zijn gebracht, kan de her bouw van staatsinstellingen en samenleving met kracht worden ter hand genomen. Het herstel van bestuursorganen, burgerlijke vrijheden, onderwijs, geneeskun dige verzorging en eer. onpartij dige rechtspraak zullen vanaf den aanvang de plicht der overheid zijn. Ook het herstel der productie en de voorziening met eerste levensbehoeften zijn in voorbe reiding. Is het bevrijde gebied uitgestrekt en belangrijk genoeg, dan kunnen ook de centrale organen hersteld worden. In den ouden vorm kan omdat b.v. verkiezingen nog niet mogelijk zijn. De voorloopige regeling voorziet1 echter in een tijde lijken Volksraad, bestaande uit een lid, tevens voorzitter en 15 a 30 leden, voor minstens drie vijfde behoorende tot de Indonesiche bevolking. De Raad zal dezelfde bevoegdheden be zitten als de Volksraad vóór de Japansche bezetting. In de verhouding tot het Opper bestuur komt geen wijziging, be houdens de door de omstandig heden geboden voorziening, dat de Luitenant-Gouverneur-Gene- raal met de voorgestelde begroo ting kan werken vóórdat zij in Nederland is goedgekeurd. 1) De steeds en snel wisselende omstandigheden maken het on mogelijk, op deze goedkeuring te wachten. Hiermede zijn de hoofdtrekken der regeling geschetst. De om standigheden maken uitvoering van het eerste deelvestiging van een voorloopig Gouvernement in Australië, onverwijld nood zakelijk. In verband hiermede heeft het Hare Majesteit behaagd, hiertoe te besluiten en mij te belasten met de functie van Luitenant- Gouverneur-Generaai, daar de bevrijding van Nederland nabij is en dan toch het kabinet aftreedt leek het niet noodig, aan dit Besluit het normale gevolg te verbinden van mijn aftreden als minister van Koloniën. Boven dien is de opdracht in zoodanigen vorm verleend, dat de nieuwe minister, in het bevrijde Nederland optredend, bij het doen van zijn voordracht tot benoeming van een Luitenant-Gouverneur-Gene raal niet aan een persoon zal zijn gebonden. Hierdoor wordt voorkomen, dat in den gang van zaken in Indo nesië stemming zou kunnen komen terwijl in Nederland een nieuw bewind moet tot stand komen. Tot slot een persoonlijk woord. Ik aanvaard den mij opgelegden plicht niet zonder leedwezen, dat ik bij Uw bevrijding niet aan wezig zal kunnen zijn. Toch aanvaard ik haar met opgewekt heid, omdat een goede taakver vulling ook daar de bevrijding naderbij zal brengen. Ik heb daarbij een beeld voor den geest dat een ieder die door de Neder- landsche Regeering derwaarts wordt gezonden, eveneens voor den geest zal moeten staan. Het beeld van een bevrijd Nederland, dat zich opricht en in het gelid treedt der bondgenooten, die den strijd tegen Japan voortzetten. Het beeld van een zich aan den bezetter ontworstelend Indië, gewond en geschonden, maar bereid, weer zijn plaats in te nemen in het Nederlandsche Rijks- bestel. Het beeld van Harer Majesteits L-mdvoogd, Jhr. van Starkenborch Stachouwer, verlost uit zijn ge vangenschap en ln zijn gezag hersteld, aan wien het itd^ren Luitenant - Gouvernèur - Generaal een onschatbaar voorrecht zal zijn, dat gezag zoo goed als dat in zijn vermogen ligt weer over te dragen. O De Indische Staatsregeling schrijft voor, dat het ontwerp der begrooting door den Volksraad wordt vastgesteld, doch de wet gevende macht in Nederland daarover uiteindelijk beslist. Red. (Plaatsgebrek verhindert ons in te gaan. Wij willen echter niet nalaten de aandacht te ves tigen op den slotzin waarin uit drukkelijk de continuatie van den heer Tjarda wordt aangekondigd, blijkbaar als antwoord op de Japansche insinuatie's, dat de regeering te Londen tegen den wil van den G.-G. de zijde der geallieerden tegen Japan zou hebben gekozen. Red.) De Adviseur voor Handel en Nijverheid toegevoegd aan de Staf van de Militaire Commis saris voor Zeeland maakt, in op dracht van de Militaire Commis saris voor Zeeland, bekend Het is aan een ieder die een bedrijf uitoefent verboden zonder zijn toestemming kracli in zijn b d'ijf te gebruiken. Uitg'zon- d rd hiervan zijn vervoer te water tn te land, landbruwbedrij/on (zonder vlasserij), gasi ibritkc waterleidingsbedrijven en clectri- citeitsbed ijven. Vergunningen dienen bij 'n<m te worden aangevraagd; order kracht wordt verstaan het ver bruik van steenkool, benzine, stookolie, hout of electrischen stroom. De Adviseur voor Handel en Nijverheid bij de S.'af van de Militaire Commis saris voor Zeeland, H. A. A COLLOT d'ESJURY. Kioosterzande, 12 Oct. 1944. o De Chef Staf Milita r Gezag, maakt bekend De Nederlandsche Regeering wenscht er nogmaals de nad uk op te leggen, dat zij gee i ouder scheid maakt en ook in de toe komst in geenerlei opzicht eenig onderscheid zal maker, tusschen de door haar uitgegeven nieuwe muntbiljetten en de voor of tijdens de vijandelijke bezetting uitge^ geven bankbiljetten en zilverbons. Bij de uiteindelijke saneering van de geldcirculatie in Nederland zal het dus geeneilei verschil maken of men houder is van oude biljetten, van tijdens de bezetting uitgegeven biljetten, of van de bij de bevrijding in circulatie ge brachte biljetten. (De bankbiljetten van f 1000 en f 500 blijven voorloopig on geldig en mogen niet tegen andere biljetten worden ingewisseld). U h e 1 p t de Regeering wan neer U niet meer geld bij U draagt, in huis of in de kas van Uw zaak houdt, dan noodig is voor Uw normale persoonlijke, huishoudelijke of zakelijke uit gaven en wanneer U het overige op de bank of op de spaarbank stort, zooals U dat ook vroeger deed. De Chef Staf Militair Gezag. Oproeping gemeentewerkman. Sollicitanten worden opgeroe pen voor de betrekking van ge meentewerkman op een belooning van f 1129 mtt 4 tweejaariijksche verhoogingen van f 58, plus 6 pet. tijdelijke en 10 pet. vaste duurte- toeslag en kindertoelage. De benoeming vindt plaats met een proefjaar. Schriftelijke sollicitatiën, uit sluitend van inwoners der ge meente, worden ingewacht bij den Burgemeester vóór 28 0cto- JttUi Het is mij gebleken dat vel schillende arbeiders geen werk zaamheden verrichten waartoe zij zijn aangewezen, andere totaal geen werkzaamheden verrichten en zich thuis schuil houden. Ik acht het ieders plicht om thans zijn volledige werkkracht te geven aan het herstel van ons Vaderland en in de eerste plaats mede te werken aan de voedsel voorziening, waarmede in hoofd zaak bedoeld het bijeenbrengen der landbouwproducten opdat er niets verloren gaat. Ik vertrouw dat ieder na deze waarschuwing zijn plicht zal in zien. Is er in Uw eigen gemeente geen gebiek aan werkkrachten dan mogelijk in een aangrenzende gemeente. Werknemers die geen werk hebben geven zich op bij de Arbeicjsbureauxook werknemers van tijdelijk stopgelegde bedrijven. Mocht blijden dar er arbeiders zijn die niettegenstaande deze laatste waarschuwing zich schuil houden of op andere wijze niet medewerken, zoo zal ik mij ver plicht zien diegenen voor werk zaamheden te vorderen. o De Burgemeester van Axel brengt ter openbare kennis, dat met ingang van heden de avond klok is gesteld op 22 uur. Dit beteekent, dat het tijdvak, gedu rende hetwelk de burgerbevolking zich niet in de open lucht mag bevinden isvan 22 uur tot 4 uur. Axel, 20 October 1944. De Burgemeester van Axel, P. L. D. J. VAN OEVEREN. Bezet Amsterdam. Amsterdam heeft thans, volgens mededeelingen van een uit de stad ontsnapte burger, het karak ter van een belegerde stad. Er is geen electriciteit meer, en daardoor ook geen telefoon en radio. Ook de trams lijden niet meer. Groote deelen van de omgeving staan onder water, waardoor de fruit- en groenten- oogst verloren is gegaan. De voedselvoorziening gaat snel achteruit. De waterleiding func- tionneert nog, gas nog anderhalf uur per dag. Nieuwe Indische Regeering. Er is een nieuwe voorloopige Ned.-Indische t^geering gevormd, die tijdelijk in Australië wordt gevestigd. Zij zal bestaan uit een Luitenant-gouverneur-gene raal en 7 departementshoofden. Tot luitenant-gouverneur-generaal is benoemd Dr. H. J. van Mook, onze minister van koloniën, die thans reeds in New-York vertoeft op doorreis naar Australië. Naar aanleiding van zijn benoeming heeft hij een rede gehouden, die elders 111 ons blad is opgenomen. De Ne^erl.-Belgische grens gesloten. Aneta meldt uit Brussel, dat de Nedtrlandsch-Belgische gtens door de geallieerden is gesloten, in het belang van de Voedsel voorziening van de Dcvrijde dea len van ons land. Nederlanders die in België waren, kunnen dus voorloopig niet naar Nederland terugkeeren. Bioscopen heropend. I ln Parijs zijn 12 dezer 200 Tegenstand", een diep aangrij pende serie opnamen uit den panisar.enoorlog in Frankrijk. Oprichting „Volkssturm" in Duitschlaud. Woensdagavond is door Himm Ier, als bevelhebber van het bin- nenlandsehe reserveleger, namens H: Ier een oproep gedaan tot het Duilsche volk, waarbij alle jon gens en mannen van 16 tut 60 jaar worden ingelijfd in een soort landstorm, tot verdediging van het land. Himmler verklaarde o.a., dat iedere stad, ieder dorp, ieder huis, iedere sloot en ieder boschje door jongelingen, mannen en grijsaards en ook door vrouwen en meisjes tot het uiterste moet worden verdedigd, en dat zij ook achter het front den strijd moeten voortzetten. Uit deze verklaring blijkt dus weer eens, hoe deze leiders het geheele Duitsche volk ten gronde willen richten. Merkwaardig is anders wel, dat deze toch zoo belangrijke mede- deeling niet door Hitier zelf werd gedaan, doch door Himmler is voorgelezen. Verbod tegen de Joden. Het Duitsche gezag in Boeda pest heelt den Joden verboden, hun huizen te verlaten. Generaal verongelukt. Generaal W. Schrot, de bevel hebber van Koblenz, is volgens het D.N.B. bij een ongeluk om het leven gekomen. Sedert bet begin van de landing zijn thans 118 generaals gedood ot gevangen genomen, terwijl vóór 6 Juni 1944 reeds 138 generaais waren gesneuveld. Het geallieerde bestuur in bezet Duitschland. Het geallieerde hoofdkwartier heeft 18 dezer de voornaamste maatregelen gepubliceerd, die in bezet Duitschland zullen gelden. Engelsch zal voorloopig de officieele taal zijn. De P. T. T.- dienst en het geheele verkeers wezen worden in zijn geheel door de, geallieerden overgenomen. Alle vuurwapenen en radiozen ders moeten worden ingeleverd. Bladen mogen voorloopig niet verschijnen. De bevolking mag echter haar radiotoestellen behou den en de nazi-propaganda naar hartelust beluisteren, „zóólang zij er nog is", werd eraan toege voegd. Alle politieke gevaugenen zul len in vrijheid worden gesteld en de noodige verpleging genieten. Politieke partijen zullen zijn toegestaan, behalve de N.S.D.A.P. De rechtbanken zullen zoo spoedig mogelijk weder in bedrijf worden gebracni en recht moeten spreken volgens de wetten van vóór 1933. Zijn de vijandelijkheden beëin digd, dan zuilen er voor het Engelsche en Amerikaansche leger afzonderlijke oezettingszones wor den vastgesteld. Indien het Fransche leger ook een deel van Duitscnland bezet, zal het in die zone een eigen militair bestuur instellen. De Grieksche patriotten. Het is interessant te vernemen, hoe de electrische centrale te Athene door de opofferingsge zindheid van Griekscne patriotten behouden bleef. In de vroege ochtenduren van Viij .lag jl. kwamen 2 Duitsche vrachtauto's met 45 man vernie lingstroepen door de straten van Athene gereden en vroegen een ouden man den weg naar de electrische centrale. Hij wees hun den verkeerden weg. üe gioep kwam terug en Sielde de vraag opnieuw. Weet wees de grijsaard den verkeerden weg. De troep kwam wèèr terug en schoot hem dood. Het personeel der centrale, 12 man sterk, stelde zien bij üe komst der Duitschers verdekt op en opende het vuur, nadai één man was weggezonden om een partisanengroep in de buurt te waarschuwen. Het gelukte den stokers en monteurs, tot de komst der partisanen, de Duitschers buiten het gebouw *te houden er COURANT Bureau Markt 12. Postrekening 60263. natuurlijk nnlr Ban n„ ni»t .hans an rw» h»lanc,riil„. tpHp iv_ttyyifiiAaaaHRiAitti.

Axelsche Courant | 1944 | | pagina 1