Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De nieuwe Volkenbond. Bekendmakingen. Herhaalde Waarschuwing. Distributiekring Terneuzen. Axel bevrijd! Uitgeefster: Firma J. C. VINK - Axel Bureau Markt 12. Postrekening 60263. NOODUITQ A VE Verschijnt Dinsdag en Vrijdag. Abonnementsprijs: Per 3 maanden f 1.25 franco p. p. f 1.55 Afzonderlijke nummers 5 ct. ADVERTENTIËN Voorlopig tarief 7 ct. per m.m. kleine aavertentie's van 1-5 regels 62 ct., dienstaanbiedingen 50 ct. Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Donderdagavond. ii Om vast te stellen, welke tegen stellingen ten grondslag liggen aan de controverse betreffende het stemrecht die ii^ vele commentaren thans het voor naamste punt wordt genoemd is het wenschelijk, een anderhalf jaar terug te gaan. In het voorjaar van 1943 toch publiceerde het Amerikaansche Ministerie van Buitenlarrdsche Zaken (het z g State Department) een verklaring, waarin onvoor waardelijk gepleit werd voor een „echten* Volkenbond, toegerust met sancties en strijdmachten, een Bond, waarin de V. S. een belangrijke rol zouden moeten spelen Deze Bond zou geheel en al gebaseerd moeten worden op het beginsel der collectieve vei ligheid Het begrip der „strategi sche grenzen* zou daarmede on- vereenigbaar zijn. Met deze verklaring, waarop Roosevelt sindsdien de goedkeu ring van het Congres verkreeg, heeft de Amerikaansche isolatie- politiek van 1919 formeel en de finitief afgedaan. Het is de peillooze tragiek der historie, dat deze koers, ware zij nog slechts tien jaren vroeger ingeslagen, alle sindsdien over de wereld gekomen oorlogsleed had kunnen vermijden. De Italiaan- sche aanval op Abessinië ware door een Volkenbond met de V S. in zijn midden in de kiem ge smoord en Duitschiand zou niet eens het theatrale gebaar der Rijnlandbezetting gewaagd hebben (zooals men weet was het een schijnbeweging). Edoch, het heeft weinig zin de geschiedenis te reconstrueeren met andere gegevens. In de toekomst is voor de collectieve veiligheid het reusachtige poten tiëel der V St zonder voorbehoud beschikbaar. Het Is een feit van onmetelijke beteekenis. Tegen wien richt het State Department zich nu echter met zijn verwerping der „strategische grenzen* 7 De „strategische grens" of „geleende grens* was door de Duitsche berichtgeving reeds maanden vroeger genoemd als onderdeel der Russische politieke aspiraties Het is een grens, waarop een staat aanspraak maakt onder de erkenning, dat bevol kingsverhoudingen of vroeger be zit hem daarop eigenlijk geen recht geven, maar die hij zegt noodig te hebben ter beveiliging van zijn (natuurlijk defensieve) positie Een bekend voorbeeld hiervan is de Karelische land engte, die Finland in 1940 aan Rusland moest afstaan de Sovjets achtten de Finsche kanonnen op 32 KM. van Leningrad een poten tieel gevaar voor deze stad. Op dezelfde gronden eischte de Sovjet regeering in 1939, dat Enge land en Frankrijk een herovering der Baltische staten zouden goed keuren. Op de Engelsch-Fransche weigering moet het geprojecteerde drievoudig verbond zijn afgestuit en terwijl de West Europeesche onderhandelaars nog te Moskou vertoefden, contracteerde Stalin met de minder scrupuleuze con- concurrentie, d. w. z. met Von Ribbentrop Tegen deze eischen nu richt zich de Amerikaansche verklaring: OÜ'-^ollactieve veiligheid zij een r- bezetting van andermans gebied, volmaakt overbodig zijn. Het is duidelijk, dat tusschen deze twee standpunten een com promis moest worden gevonden, wilde het op den duur tusschen de twee grootste geallieerden niet tot een sche p conflict komen Er is geen twijfel aan, dat deze quaestie in het najaar 1943 een der belangrijkste agendapunten is geweest op de conferenties van Moskou en Teheran. Cordell Huil heeft later verklaard, dat Enge land en de V. S. hier tegenover Rusland verplichtingen op zich hadden genomen, die tot het einde van den oorlog geheim moesten blijven uit vele aanwij zingen is echter op te maken, dat' Rusland in het Oostzeegebied in belangrijke mate de vrije hand heeft gekregen, zulks practisch in de beteekenis die dit woord vóór 1914 had Geen accoord schijnt bereikt te zijn inzake stra tegische grenzen voor Rusland in Roemenië, Hongarije en den Balkan De zaak wordt nog gecompli ceerd door het feit, dat de Rus sische aspiraties niet altijd be trekking schijnen te hebben op grenswijzigingen, doch ook op den inhoud van de grondwetten der nahuurstaten, hun economische bestel, de spoorbreedte, enz Het gebied, waarvoor de Sovjet Unie zich aldus interesseert, wordt grooter, naarmate de opmarsch der Russische legers voortschrijdt. De Ineenstorting van Roemenië bracht hen tot aan de Aegeïsche Zee, de capitulatie van Hongarije voert hen vermoedelijk binnen kort tot voor de poorten van Weenen. Aldus wordt de situatie in Europa thans beheerscht door het beeld, dat Smuts met zijn breede visie in het voorjaar voorspelde Het beeld van „den Russischen kolos, die voortschrijdt over het continent". Met dit beeld voor oogen zullen wij, schrikbeelden trachtende te vermijden, de kans op een stem- conflict in den Veiligheidsraad nader bezien. Mr. JACOB FRaNKEL-. De Burgemeester van AXEL brengl opnieuw in herinnering zijn onlangs gedane waarschu wing, omtrent het verzamelen, vervoeren enz. van explosieve en andere onbekende voorwerpen, waarvan levensgevaar niet denk beeldig is. Ondanks deze waarschuwing zijn er toch door onvoorzichtigen handelingen gedaan, waatdoor personen verwondingen hebben opgeloopen, wellicht voor het geheele leven. Nogmaals wordt deze waar schuwing tot de bevolking gericht v.n. tot de ouders van kinderen, om deze op het groote gevaar te wijzen, wanneer uit nieuwsgierig heid onbekende voorwerpen wor den gedemonteerd en tot explosie worden gebracht, dat dit levens gevaarlijk is. Mochten op particuliere ter reinen of op de wegen voor werpen worden aangetroffen, waarvan levensgevaar niet denk beeldig is, moet ten Gemeente huize alsnog aangifte ge schieden. Goedereninzameling voor oorlogsgetroffenen in West Zeeuwsch Vlaanderen. Er is reeds een beroep gedaan op de offervaardigheid van de ingezetenen om in eigen gemeente getroffen families te helpen met allerlei noodzakelijke behoeften. HDraan is op dankbare wijze gehoor gegeven. Thans wordt door mij van een aniere instantie gevraagd, om, t n behoeve van de van alles b roofde gezinnen in VVest- Vlaanderen, lexiielgoedeien v.n. onderkleerert en babyartikelen, in te zamelen. Ik ben er van doordrongen dat door eigen inwoners voor hun mede-ingezetenen alles is gedaan, wat gedaan kon worden. Afgezien van dit wil ik de in gezetenen, die nog iets willen afstaan, de gelegenheid voor bovengenoemd doel, daarvoor niet onthouden. De gelegenheid tot deponeering van die goederen is bepaald bij M j. J Schieman, Noordstraat 18, alhie r. Oproeping gemeentewerkman. Sollicitanten worden opgeroe pen voor de betrekking van ge meentewerkman op een belooning van f 1129 met 4 tweejaariijkscne verhoogingen van f 58, plus 6 pet. tijdelijke en 10 pet. vaste duurte- toeslag en kindertoelage. De benoeming vindt plaats met een- proefjaar. Schriftelijke sollicitatiën, uit sluitend van inwoners der ge meente, worden ingewacht bij den Burgemeester vóór 28 Octo ber a.s. o De Burgemeester van AXEL verzoekt alle uit de Rijks Pen sioenfondsen gepensLenneerden en wachtgelders met hun pensi- oenstukken vóór of op 18 Octo ber 1944 ter Gemeenta-Secretarie te komen of te laten komen. Deze oproep heeft betrekking op het verzamelen van gegevens voor het aanvragen van gelden om het verschenen tijdvak van pensioen of wachtgeld bij wijze van voorschot te kunnen uitbe talen. - Niet tijdige opgave en over legging der stukken heeft belang rijke vertraging van deze uitkee- ring tengevolge. o— Degenen die vliegerpalen moe ten brengen, worden verzocht hier mede te willen wachten tot a.s. Maandag 23 Oct. Dit wegens te groote drukte der laatste dagen. Axel 14 October 1944. De Burgemeester van Axel, P. L. D. J. VAN OEVEREN, wnd. —o Bekendmaking. De Inspecteur der Invoerrechten en Accijnzen maakt bekend dat hij zijn ambtenaren heeft opge dragen van Maandag 16 October af weder streng te letten op de nakoming van de voorschriften van de Motorrijtuigenbelasting. Terneuzen, 13 October 1944. De fd. Inspecteur der Invoerrechten en Accijnzen, W. F. OLDERT. DETAILLISTEN. De bonnen 21 voor Eenheids- zeep, 22 voor Waschpoeder, 4-69 gen voor kinderdrankpoedej;, kunnen worden ingeleverd. De restantbonnen kunnen bij de grossiers worden ingeleverd. De coupures voor Jam en Gort kunnen ter verlenging worden aangeboden met uitzondering van de Jam-coupures met afgeknipte hoek. De bonnen 39 B waarop vet is verkocht moetm worden inge leverd coupures worden hiervoor niet verstrekt. KAPPERS. Deze kunnen hun aanvragen om scheerzeep voor hun bedrijf deze week indienen. N.B. In het aleemeen wordt er nogmaals op gv.wezen, dat de loketten* in de middaguren gesloten zijn. A. TH. 'tG. Wonderlijk echter was het ook, dat naarmate de Duitschers op het oorlogstooneel successen oogstten of met tegenwind te kampen hadden de propaganda zich dienovereenkomstig wijzigde. Ten opzichte van de frase: Duitschiand wint op alle fronten gold dat wel in het bijzonder. Toen de Duitschers na den „Blitzkrieg" in het Westen en het zegevierend oprukken in Rusland dat daarop volgde, werkelijk met eenig recht deze leuze mochten verkondigen, ston den hun papieren waarlijk niet hopeloos. Maar toen het pleit bij Stalingrad ten ongunste be slecht werd (in Febr. van 1943) en de ver naar den Kaukasus opgedrongen legers moesten re- tireeren kwam het begin der kentering. Het vertrouwen in de uiteindelijke algemeene keer ten gunste steeg vervolgens, toen bij El Alamein in Noord-Afrika de opmarsch der geallieerden werke lijk definitief het pleit ten voor- deele der aldaar opereerende strijdmacht beslechtte. De volkomen ten oorlog uit geruste Duitsche legers, die een paar jaar lang het voordeel had den uitgebuit dat zij uit één centraal gelegen Midden-Europa konden optrekken, bleek altijd nog een factor van geweldige beteekenis. De lange ravitail- leeringslijnen die de geallieerden moesten volgen en die meer dan den omtrek der aarde besloegen, waren obstakels van ontzaggelijke beteekenis, vooral toen de Itali anen en de Duitschers de Mid- dellandsche zee nog grootendeels konden beheerschen. Dcch, naar mate de strijd in Noord-Atrika door de verrassende landing der Britsch-Amerikaansche legers zijn einde in Temesië naderde ver viel een groot gedeelte van de omwegen ter zee die gemaakt moesten worden. Italië's einde als koloniaal rijk nadat Abessinië Erithrea en So- maliland door de geallieerden ganscheüjk waren veroverd, was bezegeld en tevens met de zui vering van Lybië en de rest van Noord-Atrika de heerschappij in de Middellaudsche zee. De eertijds zoo smadelijk als „eilanden-huppelaars" gekwalifi- ceel§e Britsch Amerikaansche le gers boekten succes op succes. De opmarsch der Russen was inmiddels niet meer te stuiten. De landingen op Sicilië en Sar dinië en daarna op hetltaliaansche fronten" had afg^laan. Zelfs een meester en koning van den leugen als Göbbels kon het niet langer ontveinzen, dal eerlang de als onneembaar ge doodverfde Atlantic-wal de vuur proef zou moeten doorstaan. En zoo naderde de winter van 1943' '44! De uit Noord Afrika gere- patuëerde generaal Rammel werd belast mej het opperbevel in het Westen. Groote gedeelten van onze Nederlandsche gewesten, inzonderheid de Zuid-Holland- sche en Zeeuwsche eilanden, werden geinundeerd. Ver land inwaarts werden allerwege ver dedigingswerken aangelegd. Deze bleken alle een zuiver defensief; karakter te bezitten. Versch in het geheugen ligt de Decembermorgen toen wij als burgers van Axel voor het eerst werden opgeroepen om des mor gens bij het Centrum te komen om in massa te worden te werk gesteld. Ook ten onzent werden midden in het land zoowel als aan dijken en wegenkruispunten stellingen aangelegd. Duizenden en duizenden vorcierde deze ar beid aan uitbetaalde werkloonen. Aanvankelijk werden de ploegen om de 14 dagen afgewisseld. Dat dit werk 4 a 5 maal zooveel koste, omdat het grootendeels door ongeschoolde arbeidskrach ten werd uitgevoerd scheen er minder op aan te komen. De stroom van bankbiljetten en zilver bons was in zoodanige mate ver breed en vergroot, dat het er op geen honderdduizend gulden bleek aan te komen. Hoeveel aan mil- liöenen zouden de geweldige bunkerwerken op Walcheren en co. bij Breskens niet hebben gekost Doch, wat kon cfit den bezetter schelen Gewerkt moest er worden, al was het maar voor de leus. Ook, al werd er op de meest buitensporige manier „lijn" getrokken. Het kwam er immers voor de mof aileen rnaar op aan, het land radicaal uit te putten en te mergelen en de massa het beeld van een papieren schijn welvaart voor oogen te tooveren. Maar noch schijn-weivaart, noch bunker-soep vermochten de animo om te werken bij deze massa te vergrooten. Elk trachtte op slink- sche wijze te ontkomen aan de dikwijls vernederende (want ten dienste van den vijand uitgevoer de) werkzaamheden.. Maar men- schen die noch hoog op durfden geven van hun Nederlanderschap waren de trawanten van den vijand en fungeerden ais ploeg bazen, beier gezegd „koelre"- of „slavendrijvers"Want onom wonden spraken wij het onder elkaar uit, dal wij tot slaven waren gedegradeerd. Als slaven en huurlingen in het land onzer inwoning! En er kwam aan dit alles maar geen eind. Sprak de nazi-propaganda bij monde van Göbbels en Rommel het niet openlijk uit, dat het Duitsche verdedigingsstelsel met name van de Atlaniic-wal eigen lijk nooit„af" kwam Het was om er hopeloos onder te worden. Onderwijzers, kantoormenschen en ambtenaren werden aan het werk gezet met scnop of spade en later om palen te planten en boomen te rooien. (Wordt vervolgd). PLAATSELIJK NIEUWS. De Commissie van Advies bij den P.B.H. te Hulst verzoekt ons nieue te deelen, dat thans, nu een groot deel van ons volk in de grootste ellende verxeen, en onze streek nog grootendeels gespaard is gebleven, zij er vast op rekent, dat alle door den voedseicom- missaris gegeven aanwijzingen onmiddellijk en met de grootste spoed zullen worden uitgevoerd, zoowel wat betreft de graanleve- ring als de boterproductie. Mocht iemand zijn aandeel in de boter productie, dat opnieuw met bil lijkheid zal worden vastgesteld, met leveren, dan zal onmiddellijk tot inbeslagname van de melk veestapel worden overgegaan. Zaterdagmorgen had op den overweg van de lijn Meedelen— Terneuzen aan den Armendijk alhier een fflfljH thjtt tv r'

Axelsche Courant | 1944 | | pagina 1