De Eerste Twintig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Bekendmakingen. Herhaalde Waarschuwing. Burgerlijke Stand. Uitgeefster Firma J. C. VINK - Axel Bureau Markt 12. Postrekening 60263. NOODUITGAVE Verschijnt Dinsdag en Vrijdag. Abonnementsprijs: Per 3 maanden f 1.25 franco p. p. f 1,55 Afzonderlijke nummers 5 ct. ADVERTENTIËN Voorlopig tarief 10 ct. per m.m. kleine advertentie's van 1-5 regels 62 ct., tól dienstaanbiedingen 50 ct. Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Donderdagavond. Twintig heel bescheiden jongens, Heel geen ventjes van veel gepraat Mannetjes van Jan Courage, Flinke kerelsvan de Daad, Stonden dien Octobermorgen Ietwat schuchter in 't gelid 't Waren gansch nog geen soldaten Jongens toch, van Jan de Wittl d' Eminente Burgervader, Sprak die wakkTe jongens aan Vier jaar lang moest gij maar wachten, Tot 't verlossingsuur zou slaan; Bijna vier en half jaar later Zijn wij eindelijk bevrijd, Thans is 't oogenblik gekomen Voor de eindspurt van den strijd. Niemand kan 10 Mei vergeten, Toen die snoode vijand kwam En in strijd met rechtsgaranties ,t Vrijheids-erfdeel ons ontnam 1 Dapper vochten onze jongens Tegen 's vijands overmacht, Maar verraad en list en leugen Steunden zijne brute kracht. Hij had luchtmacht, tanks, kanonnen, Maar ons legerhad ze niet 't Wemelde hier van spionnen, Landverraad 't was 'tzelfde lied I Als een groote, sterke kerel, Zwaar bewapend nog och gunst! Een klein ventje af gaat drogen Is dat in 't geheel geen kunst: Maar nu is de tijd gekomen, dat dit landsdeel werd bevrijd Door den strijd der dapp're Polen En nu zijt gij ook bevrijd 1 Sinds dien dag van de bevrijding, Heeft mijn deur niet stil gestaan. Wanneer mogen wij in dienst nu? Sprak men mij gedurig aan I Nu is 't dan zoo ver gekomen Sprak de wijze Burgervaêr Dat g' als Axels «eerste twintig" Toont te zijn van zessen klaar I Nederland moet weer herrijzen, 't Zal herrijzen vast en wis Als w' ons zeiven allen geven Voor deze herrijzenis 1 Straks als 'tVaderland bevrijd is 't Pleit der geallieerde zaak Gunstig ook voor ons beslecht is, Wacht ons nog een zware taak, Om ons Indië te bevrijden, Waar zoo menig onzer lijdt, 't Is een vreugd voor mij, een eere Dat gij U inzet voor deez' strijd Ga als flinke, jonge menschen, Waardig aan je voorgeslacht Wees ten voorbeeld, ga met God en Neem 't geweer en houdt de wacht! Weest zeer moedig, maar voorzichtig, Kloek van geest en vast van hand Leve onze Koninginne, Leve 't dierbaar Vaderland I Zoo sprak onze Burgemeester Kloeker taal heb ik nooit gehoord Kort en bondig (maar goed Hollandsch): «Man is man en woord is woord!" Jongens, je waard wars van praten, Op het hoekje van de straat, Gij hield niet van kletsen,kankeren Gij zijt mannen van de Daad Ja, courage, Axels jongens, Zeeuwen en et cetera Toon je ook zulke toffe jongens Neem je «spuit" ook open ga 't Gaat toch om het zijn of niet zijn, Om beschaving, vrijheid,- recht; Laat nu eens aan d' anderen toonen Dat geen «ander" voor jou vecht Waar een Pool of Canadees staat, Rus, Amerikaan of Brit Hooren ook Oud-Hollands jongens Waar tenminste «fut" in zit! Vlucht dus van je moeders pappot En van 't hoekje van de straat, Toon je flinke ferme knapen Waar een echte ,kor" .op sUati Hollans Leeuw zich laten tarten Eindloos door de dwinglandij Liever dood toch, dan te leven In de reinste slavernij Laat «Jan Salie" dus maar kletsen, Snoer hem door jou daad den mond, Want «Jan Salie" zal nooit vechten Voor zijn Vaderlandschen grond 1 10-10-'44 BRAM Abonné's op ons blad voor Zuiddorpe en Overslag worden ook opgenomen door den Heer R. J. STEEL, A 150, Zuiddorpe. De Burgemeester van AXEL brengt opnieuw in herinnering zijn onlangs gedane waarschu wing, omtrent het verzamelen, vervoeren enz. van explosieve en andere onbekende voorwerpen, waarvan levensgevaar niet denk beeldig is. Ondanks deze waarschuwing zijn er toch door onvoorzichtigere handelingen gedaan, waardoor personen verwondingen hebben opgeloopen, wellicht voor het geheele leven. Nogmaals wordt deze waar schuwing tot de bevolking gericht v.n. tot de ouders van kinderen, om deze op het groote gevaarte wijzen, wanneer uit nieuwsgierig heid onbekende voorwerpen wor den gedemonteerd en tot explosie worden gebracht, dat dit levens gevaarlijk is. Mochten op particuliere ter reinen of op de wegen voor werpen worden aangetroffen, waarvan levensgevaar met denk beeldig is, moet ten Gemeente huize alsnog aangifte ge schieden. De Burgemeester van AXEL maakt het volgende bekend Het is mij gebleken, dat het oveigroote deel van het publiek nog niet op de hoogte is van de wijze, waarop van geleden schade aangifte moet worden gedaan, teneinde later voor een bijdrage van Rijkswege in de geleden schade in aanmerking te kunnen komen. De belanghebbenden hebben hiertoe het volgende te doen Schade aan onroerende goederen (met inbegrip van gewassen te velde) Belanghebbenden dienen zelf aangifte te doen van het bedrag dat noodig is voor het herstel van hun eigendommen. Zij zelf kunnen daarvan veelal niet op de hoogte zijn. Zij kunnen zich daarvoor het beste wenden tot een architect of ambachtsman, met verzoek een gespecificeerde schatting te willen maken van de herstelkosten, t.w. één gebaseerd op de prijzen, zooals die waren per 9 Mei 1940 en één gebaseerd op de officiëele prijzen per heden. Voor geheel vernietigde of zwaar beschadigde panden dient tevens te worden vermeld voor welk bedrag het werd gekocht of ge bouwd en in welk jaar, boven dien voor hoeveel en bij welke Maatschappij het pand tegen brand was verzekerd. Schade aan bedrijfsuitrusting. Hieronder is te begrijpen alles ^wa^ir^T^iitoefenine^ar^en beroep of bedrijf door den be langhebbende wordt gebruikt. Schade aan bedrijfs- en handelsvoorraden. Deze categorie omvat alles, wat in een bedrijf wordt vervaardigd of ingekocht om te worden ver handeld. Schade aan huisraad. Hieronder valt eigenlijk alles, wat niet onder de vorige is onder te brengen. Er behooren bijv. toemeubelen, kleeren, keuken gerei, sieraden, enz. enz. Bij schade aan deze zaken doen belanghebbenden het beste, door voor iedere categorie afzonderlijk een lijst te maken van de ver nielde of beschadigde voorwerpen waarbij voor ieder stuk zooveel mogelijk dient te worden vermeld het bedrag, waarvoor het werd aangekocht, alsmede het jaar waarin de aankoop plaats had. Hebben de belanghebbenden deze gegevens bij elkaar gebracht, dan kunnen daaruit later op een voudige wijze de schade-formu lieren worden samengesteld, die t.z.t. door de Schade-enquete- commissie zullen worden beschik baar gesteld. Het hierboven aangehaalde geldt ook voor degenen, die tegen molest verzekerd zijn. Zij dienen ook aan te geven bij welke maat schappij zij een verzekering heb ben gesloten. Let welde naam van de maatschappij en niet van den agent, door wiens bemidde ling de verzekering werd gesloten. Terwijl de belanghebbenden hiermede bezig zijn, zal de Schade enquete-commissie door middel van ambtenaren van den Belas tingdienst een onderzoek insiellen naar het aantal schadegevallen. Eerst wanneer de uitslag van dit onderzoek bekend is, en dus het aantal schadegevallen vaststaat, zal tot de uitreiking van de schadeformulieren kunnen worden overgegaan. Belanghebbenden mogen echter niet in de meening verkeeren, dat wanneer genoemde ambtenaren hen hebben bezocht, zij het hunne hebben gedaan. Slechts het vol ledig verzamelen van de hierboven genoemde gegevens zal voorloo- pig zijn nut hebben. Eventueele inlichtingen worden verstrekt op het Bouwbureau. 0 Aan G^ëvacueerden en Vluchte lingen uit de verschillende gewesten van Zeeland. Het is ten strengste verboden om zonder tusschenkomst van het plaatselijk evacuatie-bureau intrek te nemen en onderdak te verleenen aan geëvacueerden en vluchtelingen. Het eigenmachtig onderdak zoeken en verleenen veroorzaakt niet alleen moeilijkheden, maar ook teleurstellingen. Het evacuatiebureau houdt zit ting in het Ned. Herv. Kerkge bouw, ingang Kerkdreef. Verhuizing binnen de gemeente mag niet plaats vinc'en zonder vergunning van de «ommissie van hnisupeHfu aangevraagd worden. Verhuiz gen wa rvoor geen vergunning verkregen, kunnen niet achte worden goedgekeurd. Aanvragen in te dienen gemeentehuize. Vliegerpalen en militaire stellingen. Ieder die nog vlieger-palen hout van militaire stellingen om zich heeft, zonder dat dit d< een geldige vergunning of t inventarisatiebewijs is gedekt, verplicht hiervan vóór of Vrijdag 20 October 1944aangi te doen ter secratarie der gemeei Het zonder vergunning der stelde overheid weghalen vl bovengenoemde materialen is v boden. De loopende vergunningen z tot nader order buiten werki gesteld. Paarden. Alle rekeningen, betrekki hebbende op de door de Duitse weermacht achtergelaten paard moeten uiterlijk Dinsdag 17 O tober 1944 ter secretarie ing leverd worden. De Burgemeester van Ax maakt nogmaals bekend, d alle achtergelaten MUNITi en WAPENS na aantreff< ONVERWIJLD tergemeent secretarie moeten worden aai gegeven. Bij het vinden van achte gelaten wapens en munit moet de GROOTSTE VOO! ZICHTIGHEID in acht worde genomen, aangezien reet ernstige ongelukken hebbe plaats gehad. Mocht bij onderzoek blijke: dat achtergelaten munitie wapens niet zQn aangegeve dan zullen de STRENGST MAATREGELEN worden g< nomen. Axel, 13 October 1944. De Burgemeester van Axel, P. L. D. J. VAN OEVEKEN, wnc Over de maand September 194- w IRAXT. *00._ worden. 0 0— 0— 0—

Axelsche Courant | 1944 | | pagina 1