Axel bevrijd! De nieuwe Volkenband. No. 6, DINSDAG 10 OCTOBER 1944. 58e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. aangevraagd worden. Verhuiz gen wa rvoor geen vergunning verkregen, kunnen niet achte worden goedgekeurd. Aanvragen in te dienen gemeentehuize. o Uitgeefster: Firma J. C. VINK - Axel Bureau Markt 12. Postrekening 60263. NOODUITG A VE Verschijnt Dinsdag en Vrijdag. Abonnementsprijs: Per 3 maanden*f 1.25 franco p. p. f 1 55 Afzonderlijke nummers 5 ct. ADVERTENT1ËN Voorlopig tarief 10 ct. per m.m. kleine advertentie's van 1-5 regels 62 ct., dienstaanbiedingen 50 ct. Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Donderdagavond. Juicht, Axel, juicht! Uw vrijheid is herboren 1 Uw stad, zoo vaak met eer en lof vermeld, Ziet wederom 't geliefde Oranje gloren, Nu 't is verlost van 's vijands wreed geweld. Drie dagen lang en even vele nachten Stonden wij bloot aan 't helsch bombardement, Veel leed en smart en somb're doodsgedachten Omringden ons, elk smachtte naar het ênd Drie dagen lang vol angsten en vol smarten, Waarin de dood ons wenkte ieder uur, Met droefheid overvullend onze harten Voor velen was het vrijheidsoffcr duur Het helsch concert van bommen en granaten Het bracht verderf, maar dikwerf ook den dood, En angstgeschrei vervulde huis en straten, ja, bloedig was des vrijheids morgenrood Bij 't felle woeden van de oorlogsbranden In 't nacht'lijk uur scheen Axel haast één vlam, Maar onverschrokken repten zich de handen En wierpen in de bres zich als een dam Marinus Bolleman en Dotninicus Jansen! Ik noem nu van de dapp'ren slechts dit paar, Zij konden zich in 't spervuur niet verschansen Trotseerden toch met moed het doodsgevaar! Zij voerden de gekwetsten en de kranken Met doodsverachting naar een veil'ge plek Hun oor gewend aan d'ergste onheilsklanken, Hun oog gericht naar veilig schijnend dek 1 Heil U, die onbaatzuchtig hebt gestreden, Den lof verdient van Axels' burgerij Steeds waart ter plaatse waar er werd geleden, Gij krijgt een plaats in onze heldenrij Na driedaagsch strijden, met ruim twintig dooden, Ons stadje zwaar geteisterd door het vuur, Klonk plots de kreetde moffen zijn gevloden, Triomf! Toen sloeg voor ons 't bevrijdingsuur O vrijheidszon, Oranje weer herrezen Ontroerd brak toen de vreugderoes zich baan. Triomf, triomf! 't Gevoel weer vrij te wezen Was ons te sterk na 'tgeen er werd doorstaan. Een dankgebed het klinke onverholen, Een gloriekrans den heldenmoed gewijd Van 't edelaardig volk der vrije Polen Betoond in dezen moeitevollen strijd 1 Geen water, nog zoo breed, kon hen weerhouden, Geen opgeblazen brug bracht hen tot staan, «Volharden" was 't, waarop zij zich vertrouwden En daardoor konden zij «den Mof" verslaan Met trots en vreugde groeten wij de dapperen De zonen van het fiere Poolscbe land, Hun vlag ontplooit, moest naast de driekleur wapperen 't Oranje boven klonk aan allen kant Heil, dappre Polen, eeuwig zult gij leven, Wij houden U voor 't nageslacht in eer Eerbiedig hen herdacht die moesten sneven, Hun leven gaven voor des vrijheids eer Gedachtig aan de wonden die geslagen, De rouw van ons en onzen bondgenoot, Slaan wij den koers thans in naar beter dagen, Begroeten wij des vrijheids morgenrood. 'kZie 't Luctor et Emergo schitterend blinken, De driekleur naast 't Oranje wijd en zijd, En moog de vreemde tirannie verzinken Wij danken Godons Axel is bevrijd A. TH. 'tG. Gisteren (Maandag) is te Londen het ontwerp gepubliceerd der nieuwe organisatie voor de inter nationale veiligheid, opgesteld op de onlangs te Dumbarton Oaks (V. S.) gehouden conferenties der gedelegeerden van Groot Brittan nië, de Vereenigde Staten, Sovjet- Rusland en China. Het woord .conferenties" is geen drukfout Engeland en Amerika hebben eerst besprekingen gevoerd met de Russische en daarna met de Chi- neesche vertegenwoordigersde vier mogendheden hebben niet aan één tafel gezeten. Een aan nemelijke reden is hiervoor van ofücleele zijde niet opgegeven. Volgens het ontwerp zal de nieuwe vereeniging van staten den naam dragen van .Vereenigde Naties'. Nu, stel dat iemand in den nacht van 1 September 1939 overvallen ware door slaapziekte en gisteren zou zijn ontwaakt; hij zou na lezing van het ontwerp gevraagd hebben .Waarom moet de Volkenbond een nieuwe naam hebben 7 Het gebouw in Genève is toch niet uitgebrand 7" Neen, het gebouw in Genève is niet uitgebrand In het algemeen staat het nog, zooals ik het in Augustus 1939 verlietzonder delegaties, zonder pers, zonder publiek, stil en verlaten in zijn majestueuzen eenvoud, den terug keer zijner bevolking als verbei dend met een sereen geduld, dat door den tijd niet kon worden aangetast. Waarom dan nu een nieuwe naam voor de oude zaak 7 Nu, in de eerste plaats is er een en ander gebeurd, wat een zekeren partner een terugkeer tot het oude vaandel tot een wel zéér bitteren pil zou maken. Doch bovendienhet i s de oude zaak niet, hoezeer het er op het eerste gezicht ook op lijkt. Volgens het ontwerp zal er in den nieuwen Bond een Vergade ring zijn, benevens een Raad, een Secretariaat, een Internationaal Gerechtshof en een .Economische en Sociale Raad". Laatstgeneemde instelling is blijkbaar bedoeld als een uitbreiding van het Interna tionaal Arbeidsbureauoverigens zijn de organen dezelfde als die van den ouden Bond Elke staat kan lid worden van den ontworpen Bond en elk lid heeft stem in de Algemeene Ver gadering Deze kan leden opne men en royeeren, doch overigens heeft zij in hoofdzaak... advlsee- rende bevoegdheid. De macht zal, in veel grootere mate dan tot nu toe, berusten bjj den Raad, die den naam krijgt van „Raad voor de Internatioale Veiligheid". Hij zal, evenals vroeger, bestaan uit permanente en niet-perma- nente leden Ais permanente leden zullen zitting hebben Groot Brittannië, de Vereenigde Staten, Rusland, China en „te gelegener tijd" (in goed Rollandschals De Gaulle den toestand meester kan blijven) ook Frankrijk. Er zullen zes niet permanente leden van den Raad zijn met een zittingsduur van 2 jaren. Alle leden moeten en dit is een groote vooruitgang hun weermacht ter beschikking hou den van den Bond en in het bij zonder moet de luchtmacht van elk steeds gereed staan om op last van den Raad onmiddellijk tegen een onverhoedschen aanval op een ander lid te ageeren De groote, en wij kunnen rustig zeggende allesbeheerschende vraag, is echter die van het stem recht in den Raad Werd in den ouden Volkenbond een lid beschuldigd van een aanval op eenigen staat, dan stemde het aangeklaagde land hij de beslis sing over de aanklacht niet mede. Zoo konden Italië in 1935 en Japan in 1931 het vonnis niet tegenhou den. dat zij Abessinië, resp China hadden aangevallen Maar nü zou een dergelijke uitspraak ook een collectieve militaire actie met zich medebrengen en een staat met booze voornemens in zijn boezem zal zich dus wel tweemaal beden ken alvorens hij zich door het bloote feit zijner toetreding zijn toekomstige handelingen aan het oordeel van den Bond onder werpt. Het plan zegt ronduit„Dit punt was het onderwerp van oneenigheid onder de opstellers". Eenerzijds wilde men dat elk der vijf permanente Raadsleden een absoluut recht van veto tegen de besluiten zou hebben, zoodat dus geen enkele collectieve actie zou kunnen ondernomen worden, wanneer één hunner tegenstemde Maar dan is het ook duidelijk dat elk der vijf mogendheden meteen permanenten Raadszetel straffe loos als aanvaller kan optreden Het is geen wonder dat Lord Cranbourne reeds vorige week in het Hoogerhuis aankondigde „Deze quaestie zal doorderegee- ringshoofden persoonlijk moeten worden behandeld". Welke actueele problemen achter deze theoretische contreverse schuilgaan, worde in een volgend artikel behandeld Maar het is reeds volkomen duidelijk, dat hier de quaestie ligt, waarmede als puntje bij paaltje komt, de ge heele zaak staat of valt. Om nie' te zeggen de toekomst der wereld hangt ervan af. Mr. JACOB FRaNKEL. PLAATSELIJK NIEUWS. Met ingang van 9 Octobe wordt door de Z.V.T.M. eei busdienst onderhouden van Huls via Axel naar Terneuzen. Deze bus vertrekt van Axel richting Terneuzen, cm 815 12.45 en 16.30 u., in de richting Hulst om 9.30, 14.— en 17.45 u 's Woensdags rijdt verder nog een marktbus naar Terneuzen die om 13.30 uit Axel veitrekt Ingaande 11 October rijdt ooi weer een tramdienst van Drie' schouwen - Zaamslag - Kruisweg- Hulst. Dienstregeling hopen wt in het volgend nummer op ti nemen. Zaterdagavond werd op he gemeentehuis een receptie ge( houden ter kennismaking met dt hier aanwezige oificieren. Ir „Het Centrum" was verder eer dansavond georganiseerd, waar van de muzikale verzorging ff handen was van een band, af gewisseld met gramofoonmuzieki De avond had een prettig verloop en werd om ongeveer half twaal. besloten met het Engelsche er, Nederlandsche volkslied. Hedenmorgen zijn van dt Markt de eerste Ax.lsche vrij willigers, 20 in getal, na dooi den Burgemeester te zijn toege sproken, voor eerste instructie vertrokken. Familie en vele belangstellen den wuifden de dappere jonge mannen ten afscheid nartelijk toe. Gevonden. Een Kinder schoentje, J. Lensen, Julianastraai 61. Een Damesnanuscnoen, J, Bommeijé, Prins Hendrikstraat 18. Gouden ringetje, M. de Koeijer, Armendijk 14. De Fröbelschool. Waarde medeburgers van Axel en ouders van kinaeren, die ais leerlingen van ae Fröbelschool zijn ingeschreven. Het is U alien bekend, dat de Fiöbelschool in zeer erge mate beschadigd is door het oorlogs geweld. Als gevolg hiervan heeff de verbintenis tusscnen het be stuur der school en mij opge houden te bestaan, waardoor de school met al zijn loebehooren weer ten volle onder mijn zeggen schap staat. Langs dezen weg. dank ik het bestuur voor hun! hulp bij het werk, uat tot welzijn der kinderen werd vernent. Met het oog op mijn leeftijd (76 jaar heb ik reeds eenige tijd geleden een poging gedaan om het werk in handen van jongere krachten te geven, maar dooi de oorlogs-; omstandigheden was dit onmoge lijk en bleef mij mets anders over dan, tot welzijn der kinderen, de scnool voort ie zetten. De goede wil om dit te doen heeft bij mij steeds voorgezeten, daar toch; vooral het mooie en heilzame werk mij ter narte gq.g. Als ik even terugblik vanai de tijd van oprichting der scnool in 1910 tot! nu, dan heetc bet mij en ook; wijlen mijn vrouw veel voldoe-1 nmg geschonken dit werk voor de kinderen te mogen verrichten. Het is wel zeer jammer en be droevend, dat de overgang niet op normale wijze kan plaats vinden. Ware dit het geval ge- worden. Vlucht dus van je moeders pappot En van 't hoekje van de straat, Toon je flinke ferme knapen Waar een echte ,kor" op staat l Schade aan bedrijfsuitrusting. Hieronder is te begrijpen alles wat indeuitoefenin^an^en Verhuizing binnen de gemeente mag niet plaats vinden zonder vergunning van de commissie k,» OOs. van h,iisvpcHn 'T

Axelsche Courant | 1944 | | pagina 1