m No. 5. VRIJDAG 6 OCTOBER 1944. 58e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Militair Gezag. Bekendmakingen. Landbouwmededeelingen voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. aangevraagd worden. Verhuiz gen wa rvoor geen vergunning verkregen, kunnen niet achte worden goedgekeurd. Aanvragen in te dienen gemeentehuize. Uitgeefster: Firma J. C. VINK - Axel Bureau Markt 12. Postrekening ,60263. NOODUITGAVE Verschijnt Dinsdag en Vrijdag. Abonnementsprijs: Per 3 maanden'f 1.25 franco p. p. f 1 55 Afzonderlijke nummers 5 ct. ADVERTENTIËN Voorlopig tarief 10 ct. per m.m. kleine advertentie's van 1-5 regels 62 ct., dienstaanbiedingen 50 ct. Advertentiën worden ingpwacht tot uiterlijk Donderdagavond. Het Geallieerde leger en het Nederlandsche militair gezag zul len in Nederland betalen met Nederlandsch geld. Te dien einde zullen het Ge allieerde leger en het Nederland- sche militair gezag van nieuwe Nederlandsche muntbiljetten en nieuwe Nederlandsche zilveren munten worden voorzien. Dit nieuwe geld heeft dezelfde waarde als het nog in Nederland circuleerende oude geldhet nieuwe en het oude geld zullen naast elkaar in het bevrijde Ne derlandsche gebied circuleeren en door elkaar gebruikt dienen te worden. Het ligt geenszins in de be doeling later aan het nieuwe geld een hoogere waarde toe te kennen dan aan het oude geld. Men wordt verzocht de, tijdens de Duitsche bezetting, achterge houden zilveren en bronzen mun ten wederom in de circulatie te brengen. De in Maart 1943 ongeldig verklaarde bankbiljetten van f 1000 en f 500 zullen voorloopig, tot nader order, niet tegen klei nere coupures kunnen worden ingewisseld. Axel, den 5 October 1944. De Militaire Commissaris in de Prov. Zeeland. De Kapitein-Luit. ter Zee K.M. C. W. SLOT. Inlevering zendtoestellen en sein lampen en opgave duiven. In aansluiting aan en met ver wijzing naar de bepalingen van de gepubliceerde Radio-, Duiven- en Fotoverordening, maakt de Burgemeester van Axel, vanwege het militair gezag bekend, dat vóór of op Woensdag 11 October 1944 ten gemeentehuize a. moeten worden ingeleverd alle in de gemeente aanwe zige zendtoestellen voor radiotelegrafie of telefonie en seinlampen b. moeten worden opgegeven alle in de gemeente aanwe zige duiven, welke geschikt zijn voor het overbrengen van berichten. Tot deze inlevering en/of op gave zijn verplicht de houders van genoemde voorwerpen en/of dieren. De Burgemeester van Axel maakt bekend, dat met ingang van Maandag 9 October 1944 de lessen aan de openbare lagere school zullen worden hervat. Axel, 6 October 1944. De Burgemeester vnd., P. L. D. J. VAN OEVEREN, wnd. Aan alle belanghebbenden. Ondergeteekende D. J. A v. d. Walle, te Hulst, belast met de uitvoering der maatregelen nood zakelijk voor de nornule functio neering der voedselvoorziening in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen maakt het volgende bekend Alle achtergebleven paarden af komstig van de weermacht moeten op taxatiemarkten worden aan gevoerd. Hier zullen de paarden worden getaxeerd en in bruikleen worden afgestaan aan 1) Gedupeerden die door oorlogsgeweld, vordering, roof of iets dergelijks een paard verloren hebben en hiervan bij de P.V. melding hebben gemaakt. 2) Personen die in het bezit zijn van een aankoopvergunning voor een paard. 3) Personen die om werkzaam heden te verrichten een paard noodig hebben. Gedupeerden genieten op alle taxatiemarkten de voorkeur. De taxatiemarkten vangen aan om 9 uur v.m. De volgende taxatiemarkten zijn vastgesteld te Zaamslag op Zaterdag 7 October te Axel op Maandag 9 October. De getaxeerde paarden moeten voorloopig niet worden betaald en blijven eigendom van de Ge allieerden, Gedupeerden, aankoopvergun ninghouders en andere personen van alle gemeenten in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen en zoover niet genoemd, zullen nader wor den bekend gemaakt. De paarden worden op de taxatiemarkten van identiteitskaar ten voorzien. De plaatsen waar de taxatiemarkten in de gemeenten worden gehouden zullen door den Burgemeester worden be kend gemaakt. De P.B.H. Vertrouwensman, D. J. A. v. D. WALLE. Nieuwsberichten. 4 October, namiddag. Bijzonderheden over de aanval op deWestkapellsche zeedijk: De aanval werd uitgevoerd Dinsdagmiddag lusschen 1 en 3 uur, toen het juist vloed was, zoodat de aanval onmiddelijk succes had. De aanval werd uitgevoerd door 4-motorige Lan caster bommenwerpers, waarvan sommige met bommen van 5GOO kg. De lucht was bewolkt, doch de vliegiuigen daalden tot onder het wolkendek op 1500 m, waarna ze hun bommen lieten vallen. Er waren geen Duitsche jagers en weir ig afweergeschut. Enkele bommen vielen midden op den dijk. waardoor den dijk, die aan de voet 70 meter breed is, een gaping ontstond van 10C meter breed. Bij verkenning een uur later bleek, dat reeds 70 ha was overstroomd en het water het dorp Westkapelle had bereikt. Het doel van dezen aanval en de zin van dit zware offer voor de bevolkii g is het volkomen uit schakelen van de zware Duitsche artillerie stellingen op Walcheren die de monding van de Schelde beheerschen. De Betuwe De Duitschers ondernemen nog steeds tegenaanvallen met het doel de brug van Nijmegen terug in hun bezit te krijgen. Ze hebben ook aanvallen gedaan op de brug met bommenwerpers, duikbom menwerpers, vliegende bommen drijvende mijnen en zelfs getracht door duikers explosieve lading onder de brug aan te laten brengen Dit alles is echter niet gelukt. Aanvallen op de geallieerde troe pen werden verijdeld, mede door het ingrijpen van de luchtmacht. Baarle Nassau is veroverd en de geallieerden trekken nu in de richting van den Bosch en Tilburg Bij Boxmeer en bij Deurne trekken de Amerikanen op in de richting van Venlo. Ten Oosten van Tiel is Wamel veroverd. De Duitschers trachten nog steeds weer troepen in de Betuwe te concentreeren. Door de spoor wegstaking is alles echter ver traagd en de R.A.F. stuurt de zaak nog verder in de war. De brug bij Rhenen, in de spoorlijn Amersfoort—Kesteren, ligt in de Rijn. De geallieerden zijn voor bereid op zware aanvallen. Ook in Brabant wordt toenemende strijd verwacht. Bij Ubach is door de voor naamste stellingen der Siegfried- linie heengebroken. Het plaatsje zelf, dat aan de overzijde van de Wurm ligt, is veroverd. De R A F. heeft aanvallen gedaan op het DortmundEemskanaal. Sedert 10 dagen reeds ligt een deel van dit kanaal droog, waardoor de verbinding met het Ruhrgebied is verbioken. De Oostzeestaten worden door de Russen verder gezuiverd. Het groote eiland Dago is bezet. In Transsylvanie zijn de Russen over de Hongaarsch—Yoego- Slavische grens heen. De aan val op Kloeg is ingezet. Op enkele plaatsen zijn de Russen nog slechts 60 a 70 kin van Belgrado verwijderd. Russische patrouilles hebben contact gekregen met troepen van maarschalk Tito. Ned. Indie Op Balikpapan is weer een zware luchtaanval gedaan. 7 Japansche jagers werden neer geschoten. 5 October, voormiddag. De Russen rukken over een breed front op naar Belgrado. Het Russische artillerievuur is in de stad reeds duidelijk te hooren. De Russische troepen zijn in het N.O. slechts 25 Km. van de stad verwijderd. Twee andere Russi sche kolonnes trekken om de stad heen. De Duitsche tegenstand is minder dan men had verwacht. Ten Westen van Nigitin vechten de Russische en Joego-Slavische troepen zij aan zij. Zij zijn het Joego-Slavische kopergebied, op een na het grootste in geheel Europa, binnengedrongen. Voor de Russische troepen uit, hebben de Joego-Slavische troe pen de wegen van vijanden ge zuiverd. Onlangs zijn 2000 Hongaarsche Joden bevrijd, die door de Duit schers voor wegenaanleg werden gebruikt. Bij de Karpathen is weer een Duitsch steunpunt veroverd. Alle schepen, die de Duitschers nog in de Zwarte Zee hadden, en die te groot waren om den Donau op te varen, hebben zij tot zinken gebracht. De Poolsche patriotten hebben den strijd in Warschau moeten staken, nadat hun laatste steun punt was gevallen en de munitie- voorraad was uitgeput. De Poolsche opperbevelhebber heeft in verband hiermee 15 dagen rouw voorgeschreven. In Polen worden thans door de Duitschers in massa arrestaties verricht In den loop van de week werden reeds 243000 man nen gearresteerd. In Finland zijn de Finnen in hevigen strijd gewikkeld met S S. troepen. Maarschalk Stalin heeft gene raal Montgomery en de opperbe velhebber van het 5e Britsche leger in Italië onderscheiden in verband met hun prestaties bij de invasie. Ook Lord Beaverbroo| de Britsche grootzegelbewaard* en Olivier Littleton, de Britsct minister voor de oorlogsproductii zijn door hem onderscheiden,voq de leveringen aan Rusland. In de Ned.-Indische watere zijn wederom een aantal Japai] sche vaartuigen vernietigd. Himmler geeft in zijn blad „Da Schwarze Korps" het Duitsch volk aanwijzingen om in die ge bieden waar het Duitsche lege geen stand kan houden, een pal tisanenoorlog te voeren, zooal die in de bezette gebieden gevoerd. Volgens Göbbels moe ieder huis een vesting worden. Uit luchtfoto's is gebleken, dé de fabriek van synthetische oii van de I.G. Farbenindustrie doe luchtaanvallen geheel buiten be drijf is gesteld. Bij deze aanvalle gingen 500 vliegiuigen verlorer de Duitschers verloren meer da 1200 toestelten. Op het vasteland van Grieken land, op Albanië en op verschil lende eilanden zijn Britsche troei pen, uit zee en uit de lucht ge land, thans in contact met dei vijand gekomen. De bres, die door de Amer kaansche troepen in dg Siegfnei linie is geslagen, wordt verbreed ln Nederland hebben de geal liëerden verder terreinwinst be haald. 5 October, namiddag. De geallieerden rukken than vanuit twee richtingen op naa Tilburg. Engelsche troepen hebben Hil varenbeek ten Z.O. van Tilburj bevrijd. Ten Z.W. van Tilbur zijn Poolsche troepen over d< grens bij Baarle-Nassau. Bij Antwerpen zijn echter noj steeds Duitsche weerstandsgroe pen. Twee forten ten Noordet van Antwerpen zijn gevallen. He fort Schoten, 8 km ten N.O. vai Antwerpen is echter nog steeds in Duitsche handen. Van dt troepen die in de richting Der Bosch trekken valt geen nieuwsc te vermelden. Uit West-Brabant trekken d< Duitschers terug, vermoedelijkzijr dit echter troepen, uit Zeeuwsch- Vlaanderen, die de Schelde zijr overgestoken en thans verdei trekken. Van vrijwillig terug trekken tot over de Moerdijk is geen sprake er wordt voor West- Brabant nog een hevige strijc verwacht, daar het hier ook gaai om de Zeeuwsche eilanden, die de toegang tot de haven van Antwerpen beheerschen, waarvar het bezit een van de hoogtepunten vormt van de huidige oorlog voering. In de Peel zijn in de afgeloopen nacht door de Amerikanen hevigi Duitsche tegenaanvallen afgesla gen. In de Betuwe werd eenige terreinwinst behaald. In Weste lijke richting is hier patrouille activiteit, verder is het rustig, Van beide zijden wordt hier zooveel mogelijk troepen te concentreeren, wat voo'i de Dui schers door de Spoorw/egstakin en door de R.A.F. die in de laatste dagen 134 treinen, hoofdzakelij bij Emmerik en Deventer beschoo ernstig wordt bemoeilijkt Z hebben hier gemengde troelen Divisies bestaande uit personee van de Marine en de Luftwüffl en uit menscnen die dit voorjaai nog in de wapenindustrie werkten met een bewapening die niet up tb-date is. De kaders zijn echtet worden. Vlucht dus van je moeders pappot En van 't hoekje van de straat, Toon je flinke ferme knapen Waar een echte „kor'\oi^taati Schade aan bedrijfsuitrusting. Hieronder is te begrijpen alles wat in de u i toe f en i n e^a^en Verhuizing binnen da gemeente mag niet plaats vincen zonder vergunning van de «ommissie van Catharina Jacormna Over- dulve. Pieter Johannes Janser van Rosendaal, 31 j., z. vf -—»• f —M J WVIlIg'

Axelsche Courant | 1944 | | pagina 1