I n OPROEP m MJ No. 3. VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1944. 58e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li- Vlaanderen. AAN ALLE WEERBARE AXELAARS! Militair Gezag. Bekendmakingen. Axel, 27 Sept. 1944. Een Oud Onderduiker. Uitgeefster Firma J. C. VINK - Axel Bureau Markt 12. Postrekening 60263. NOODUITQAVE Verschijnt Dinsdag en Vrijdag. Abonnementsprijs: Per 3 maanden f 1.25 franco p. p. f 1.55 Afzonderlijke nummers 5 ct. ADVERTENTIËN Voorlopig tarief 10 ct. per m.m. kleine advertentie's van 1-5 regels 62 ct., dienstaanbiedingen 50 ct. Advertertiën wor 'en ir gewacht tot uiterlijk Donderdagavond. Het oogenblik, waarop wij allen zoolang gewacht hebben, is thans gekomen. Binnen afzienbaren tijd zullen ook wij te zamen met onze geallieerde bond- genooten schouder aan schouder den vijand verdrijven uit die deelen van ons vaderland, die nog onder zijn schrikbewind zuchten. Om dit oogenblik zooveel mogelijk te bespoedigen worden thans reeds alle voor bereidende maatregelen genomen. Daartoe is thans door Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard, Opperbevelhebber der Nederlandsche strijdkrachten der D.C. der O.D., voor Oost Zeeuwsch- Vlaanderen Dr. CASPARI tot bevelhebber van de nieuw te vormen vrijwillige strijdkrachten uit ons bevrijde Oost Zeeuwsch-Vlaanderen benoemd, welke thans alle weerbare mannen uit Oost Zeeuwsch-Vlaanderen in de gelegenheid stelt zich hiertoe vrijwillig te melden. Voor Axel kan men zich hiertoe opgeven op het Bureau van de O.D., Markt 10, dagelijks van 9-12 en 2-5 uur. Men versta echter goed, alleen diegenen zijn gewenscht die werkelijk bereid zijn zich ten volle aan de goede zaak te wijden, waarbij men er rekening mee dient te houden, dat men onder strenge militaire discipline zal komen te staan. Wapenen, voedsel, kleeding en in structies zullen ons van geallieerde zijde toekomen. Echter blijft alles vrijwilligmen kan zich ten allen tijde binnen een bepaalden termijn terug trekken tegen teruggave van verkregen wapenen en kleeding. Tenslotte zij nog vermeld, dat het hier slechts een voorloopige melding betreft, waaruit diegenen zullen worden geselecteerd, die tot dit werk het meest geschikt zfln. Nadere inlichtingen kunnen ten allen tijde op boven genoemd adres verkregen worden. Axelaars, vier jaar lang hebben anderen voor Uw vrijheid gevochten. Toont thans, dat ook gij bereid zijt om voor Koningin en Vaderland U zelf in te zetten. LEVE DE KONINGIN! LEVE HET VADERLAND! De plaatselijk Commandant der O.D., G. WEIJNS. Samenwerking met de Geallieerden. Het zal een ieder duidelijk zijn, dat de militaire operaties, die reeds hebben geleid tot de be vrijding van ons vaderland (een deel van ons vaderland), door de geallieerde legers met kracht moe ten worden voortgezet totdat de gemeenschappelijke vijand totaal is verslagen. De Nederlandsche Regeering heeft er derhalve in een op 16 Mei 1944 gesloten overeenkomst met de Engelsche en Amerikaan- sche Regeeringen haar goedkeu ring aan gehecht, dat de Geal lieerde Opperbevelhebber alle maatregelen neemt, welke naar zijn meening noodig kunnen zijn voor de voortzetting der opera ties tegen den vijand, hetzij dat deze op Nederlandsch grond gebied of daarbuiten plaats vinden Krachtens deze overeenkomst zal de Geallieerde Opperbevel hebber, voor zoover zijn maat regelen de burgerij raken, het ad vies en den bijstand inroepen van de Nederlandsche autoriteiten be last met de uitoefening van het Militair Gezag. De bevolking moge er derhalve van verzekerd zijn, dat haar belangen zooveel mogelijk zullen worden ontzien en dat er steeds naar gestreefd zal worden de voor militaire doel einden vereischte maatregelen in overeenstemming te brengen met den geest der Nederlandsche wetten. Nederland kan uiteraard aan de actieve voortzetting van den strijd tegen Duitschland slechts een klein aandeel nemen. Wat het kan en moet doen is de taak onzer bondgenooten zooveel mogelijk te vergemakkelijken door zijn volle medewerking te geven aan alle maatregelen van den Geallieerden Opperbevelhebber en diens bevelen, orders of pro clamaties stipt in acht te nemen en zonder verwijl op te volgen. Berechting van Landverraders en Oorlogsmisdadigers. (Koninklijke Besluiten van 22 December 1943.) Op grond van het feit dat het bestaande Nederlandsche straf recht niet toereikend kon worden geacht voor een snelle en afdoen de berechting van de door land verraders en oorlogsmisdadigers gepleegde misdrijven, zijn door de Regeering een aantal nieuwe maatregelen getroffen. Ten eerste moest er in worden voorzien dat sneller recht kan worden gesproken dan onder het burgerlijk strafprocesrecht moge lijk is. Hiervoor worden krachtens het Koninklijk Besluit op de Bijzondere Gerechtshoven een aan tal nieuwe gerechtshoven inge steld welke met uitsluiting van eenig ander gerecht bevoegd zullen zijn landverradedijke en oorlogsmisdrijven in behandeling te nemen. In deze bijzondere gerechtshoven, die uiteraard slechts van tijdelijken duur zullen zijn, wordt recht gesproken door vijf rechters bestaande uit drie burger-juristen en twee militaire raadsheeren. Allen worden be noemd door de kroon op gemeen schappelijke voordracht van de Ministers van Oorlog van Marine en van Justitie. De vonnissen der bijzondere gerechtshoven zijn niet vatbaar voor hooger beroep. Wel is, om eenheid der recht spraak te verzekeren, een vorm van cassatie mogelijk gemaakt. Hiervoor wordt een Bijzondere Raad van Cassatie opgericht. Snelle rechtspraak alleen is echter niet genoeg. Er moest tevens voor gezorgd worden dat de rechtspraak in overeenstem ming werd gebracht met het met betrekking tot landverraad natio nale rechtsgevoel zooals dat zich in de oorlogsjaren heeft ontwik keld. Daarvoor biedt het be staande Nederlandsche Strafrecht niet voldoende waarborgen. Eenerzijds immers zijn de be staande strafbepalingen geschre ven in en voor een tijd waarin de wetgever de feiten die tijdens de bezettingsjaren zijn gepleegd niet of niet in voldoende mate kon voorziendientengevolge zouden een aantal tijdens de be zettingsjaren zijn gepleegde mis drijven niet voor den rechter kun nen worden gebracht. Anderzijds zijn de bestaande strafbepalingen in sommige gevallen niet toerei kend om een gerechte vergelding mogelijk te maken. Om hierin te voorzien zijn dus bij het Koninklijk Besluit op het Buitengewoon Strafrecht een aan tal nieuwe feiten als misdrijf straf baar gesteld. Ten eerste zijn in dat besluit eenige misdrijven om schreven die in het bestaande strafrecht niet voorkomen. Zoo is strafbaar gesteld een ieder die een ander opzettelijk heeft bloot gesteld aan opsporing, vervolging en vrijheidsberooving of aan eenige door of namens den vijand of diens helper toegepaste straf of maatregel. Strafbaar is ook hij, die gedurende den oorlog opzet telijk gebruik gemaakt heeft van macht, gelegenheid of middel, hem door den vijand of het feit der vijandelijke bezettinggeboden, om een en ander in zijn vermo gen wederrechtelijk te beoordee- len. De bepalingen van het Ko ninklijk Besluit op het Buitenge woon Strafrecht zijn van toepas sing op de in dat besluit ge noemde misdrijven, begaan ge durende den tijd van den huidi- gen oorlog, den tijd waarin die oorlog dreigende was daarin be grepen, derhalve de waarborg verkregen, dat allen die zich aan bovengenoemde misdrijven heb ben schuldig gemaakt, hun ge rechte straf niet zullen ontloopen door er zich op te beroepen at de door hen gepleegde daden op dat oogenblik volgens de Neder landsche wet nog niet strafbaar waren. Het Koninklijk Besluit maakt het tevens mogelijk misdrijven te berechten die buiten Nederland zijn begaan, hetzij door Neder landers hetzij door anderen die zich vergrepen hebben aan Ne derlandsche personen of belangen. Hieruit volgt dat dus ook Duit- sche oorlogsmisdadigers voor den Nederlandschen rechter kunnen worden gebracht, waar zij hun tegen Nederlanders gerichte daden ook gepleegd mogen hebben. De tweede belangrijke voor ziening van het Koninklijk Besluit ligt in de verzwaring van de straffen op misdrijven die reeds in de bestaande strafwet voor komen. Met name kan nu in a le gevallen waarin op een misdrijf gevangenisstraf van 15 jaar of meer was gesteld, de doodstraf, levenslange gevangenisstraf of tijdelijke gevangenisstraf van ten hoogste twintig jaren worden op gelegd. In dezelfde verhouding zijn ook de strafbepalingen op minder ernstige misdrijven aan zienlijk verzwaard, Tenslotte zijn sommige bepl lingen van het bestaande strq recht nader gepreciseerd. Een v; de belangrijkste dezer aanvullij gen geldt Artikel 102 van hi Wetboek van Strafrecht waarll is bepaald dat opzettelijke huil verleening aan den vijand in ti van oorlog gestraft wordt m; gevangenisstraf van ten hoogs vijftien jaren. Het Wetboek v< Strafrecht geeft echter niet a^ wat onder hulpverleening aan d£ vijand moet worden verstaan. E het Koninklijk Besluit op h Buitengewoon Strafrecht is de halve vastgelegd dat onder „o( zettelijke hulpverleening aan d( vijand" mede moet worden b grepen. a) het bevorderen of verspreide van vijandelijke propaganda b) het aan den vijar.d ter beschil king stellen van eenig geld c goed. c) het verrichten van eenige daa ten voordeele van den vijanc d) het beletten, belemmeren c verijdelen van tegen den vijan gerichte maatregelen. Allen die aan deze misdrijve medeplichtig zijn geweest, kun! nen eveneens tengevolge van d reeds eerder genoemde verzwarin der bestaande strafbepalinger met de doodstraf, met levenslang of gevangenisstraf van ten hoogst twintig jaren worden gestraft. ledereen die van een landver raderlijk of een oorlogsmisdrij kennis draagt is niet alleen be voegd maar verplicht daarvan on verwijld bij de Politie of he Openbaar Ministerie aangifte t doen. OPROEP. 1. Alle arbeiders die momenteej geen werk hebben moeten zicf onverwijld mdden bij het arbeids bureau van hun gemeente of in dien daar geen arbeidsbureai is gevestigd, op het gemeente-1 huis. Zij zullen tewerkgestelc worden ten behoeve van de landi bouw en van opruimingswerk. 2. Het zal een ieder duidelijk zijn dat dit een landsbelang h en dat het dus de plicnt is var elke Vaderlander om hieraan ter volle mtde te werken. De voed selvoorziening in het overige deel v.h. Vaderland maakt hel ook noodig om de productie tot een maximum op te voeren. 3. Werkgevers die personeel behoeven kunnen dit aanvragen bij het arbeidsbureau op het ge meentehuis ter plaatse. 4. Ik vertrouw dat alle betrok kenen aan dezen oproep zullen voldoen. Mocht evenwel onvol doende krachten beschikbaar komen dan zal ik gebruik moeten maken van mijn bevoegdheid om burgerdienstplicht in te stellen. De Militaire Commissaris in de Provincie Zeeland, C. W. Slot. Vanaf 29 September zullen voor het aardappelrooi ii en ander landwerk schjoljougens van de lagere scholen, 2 hoogste klassen, te werk gesteld worden. Land bouwers kunnen hiertoe aanvrage doen op het Arb- ;sbureau, Café' De Graanbeurs alhier. o— Jongens die ambachtsschool of andere middelbare scholen be zoeken. zijn verplicht zich vóór. of op Zaterdag 30 September bij stuc zcuucis tui una N Zoo ging het met de pers, het verenigingsleven, kortom met alles I Maar, het vrijheidsbesef bleef levendig in ons volk en hoe duivels de toeleg ook was, het dichters, schilders en componisten of musici van naam, zij lieten de pen rusten of hingen de lier aan de wilgen. En wat vrij ie lezen kregen en ons in allerlei vorm van „kuituur" wsrd opgediend Een opwekking tot steun aan hen, die door het oorlogs geweld getroffen zijn. Temidden van een wereld in branding bereikte ons binnen het uur twee totaal verschillende ge- meent met een paar kwartjes van die „rompslomp" af te kunnen komen. Zij, die gevallen zijn voor de viijneid en het levensrecht van hun medemensen, zij zijn geval- ■ÉÉB T xreze ïegeun. geiai aiieen voor de melkveehouders ten Oosten van het kanaal Nt uzen -Sas van Gent, De melkveehouders be- trekken dus hun boter op de aangewezen noodbonnen en be- i hoeven deze bij het afhalen van itrur mi 11 ft vr rr*K \A/nlfo»*f f 11^ AXELSCHE COURANT. glOILU. UttCBViniJTOB, o oi^

Axelsche Courant | 1944 | | pagina 1