op de Aan de Burgerij van Axel. Advertent!*^ schapsgevoel te bezitten, dat indien men over voorraad be schikt, men zijn kwantum niet afhaalt. De prijs is 15 cent per stuk. Gepast geld meebrengen. Geldinzameliag. Ten bate van de getroffenen worden gelden verzameld. Hiertoe wordt door meisjes in de gemeente gecolecteerd. De aanvankelijke opbregst be draagt f 3877.30. Er is een commissie van steunverleening gevormd, die de ontvangen gelden ter beschikking van de bevolking zal stellen. Het comité is als volgt samen gesteld A. P. de Ruijter, voorz., Iz, Piovoost, A. C. van Baal, Iz. de Feijter, Constant Michieisen, C. van Bendegem. Nu de „Axelaar" weer ver schijnen mag zou ik als w.n. burgemeester van Axel gaarne eenige dingen willen zeggen. Dat de Axelaar" weer verschij nen mag is het teeken dat er iets bijzonders gebeurd is. En dat bijzondere is dat na 4 jaren ver drukking de dag der vrijheid eindelijk voor ons is aangebroken. De hand van den overweldiger ligt niet meer op ons, de ge laarsde voet van den vijand gaat niet meer dreunend door onze straten. We behoeven niet meer te fluisteren en behoedzaam om ons heen zien. Neen, we kun nen ons hart weer uitspreken en we mogen onverbloemd onze meening weer zeggen. Vrijheid, wie zal zeggen wat dit woord inhoudt. We kunnen het nog niet beseffen. We zullen 't pas langzamerhand leeren. Langza merhand zullen we pas den in houd van dit woord verstaan en begrijpen wat deze ons geeft, maar ook wat ze van ons vraagt. In elk geval, nu vervult ons een diep gevoel van dankbaar heid en blijdschap dat het wer kelijk zoo is, dat we vrij zijn I Maar deze blijdschap is helaas niet onvermengd. We hadden ons de bevrijding anders voor gesteld. We hadden gedacht dat we rustig uit den staat der onderdrukking in den staat der vrijheid zouden mogen overgaan. Het heeft niet zoo mogen zijn. Wat een bange dagen hebben we mee gemaakt! Wat hebben we van dichtbij den oorlog beleefdl Van Zaterdag 16 Sept. tot en met Dinsdag 19 Sept. hebben we als praehistorische holbewoners onder de aarde vertoefd. Fluiten de granaten gingen over ons en sloegen in onze nabijheid in, het geknetter van mitrailleurvuur ver vulde onze straten. En dood en verwoesting is door den oorlog gebracht. Vele huizen in Axet zijn beschadigd, sommige onher stelbaar. vele schuren van hof steden in de omgeving zijn af gebrand, ontzaggelijke schade is toegebracht aan eigendommen, er zijn er die alles kwijt zijn. Dit alles is erg, maar het aller ergste is dat Axel zooveel slachtoffers heeft te betreuren. Toen we Dinsdagmiddag onze holen kon den verlaten nadat we 't gedreun van de eerste tanks van onze evrijders hoorden, snelden we naar buiten en juichten de be vrijders toe. Het was een ont zaglijke opluchting dat ze er eindelijk waren. We hadden er zoolang op gewacht. Dominicus Jansen, weet je nog dat je met door emotie verstikte stem tot mij riep: dominee, ze zijn er. Onbewogen was je altijd geweest ook in 't grootste gevaar, maar nu werd het je opeens te machtig. En zoo was het toch met ons allen het geval. De plotselinge overgang greep ons allen aan. Maar luidruchtig blij konden we toch niet zijn. Er was te veel leed in Axel door het verscheiden van dierbaren en familieleden. Vlak voor de bevrijding zijn ze gevallen. In diepere rouw zijn de nabestaanden gedompeld. Gansch Axel rouwt met hen mee. En wij zullen ons gezamen lijk toch inspannen niet waar? om 't leed te verzachten en hulp te brengen waar dit mogelijk is. Laten wij, Axelaars, die deze dagen gespaard zijn gebleven, dit elkander beloven. Den 21 Sept. zijn op de alge- meene begraafplaats ter aarde besteld P. G. Heijnsdijk, D. v. Elswijk en E. D. A. Heijnsdijk, L. J. Lourens, Chr. Donze, P.J.Jansen van Rosendaal, W. F. Hofman, J. A. Verhaar, C. de Visser en J. de Beer, L. Schieman, Iz. J. Mangold, J. D. Scheele en J. Dieleman. Namens het gemeentebestuur werd een kort woord gesproken door den w.n. Burgemeester en voorts spraken de Hervormde en Geref. predikant. Op de R.-K. begraafplaats wer den begraven A. P. Lievens, A. A. Lievens en M. S. Naessens. De heer A. P. de Ruijter ver tegenwoordigde daar het ge meentebestuur van Axel. Te Hoek zijn overleden J. L. Riemens, C. van Bendegem, A. Overdulve en H. Koekkoek. Het is een lange en droeve lijst. De vrijheid hebben we. Maar ze is tot ons gekomen door bloed en tranen heen. Dat de dooden in vrede mogen rusten. Dat de nabestaanden mogen ontvangen kracht naar kruis. Voorts liggen nog gewonden in 't ziekenhuis te Sluiskil, in 't hulpziekenhuis en in de Chr. Bewaarschool te Axel. Wij ho pen op hun herstel. Hun namen zullen later volgen. De vrijheid hebben we. Nu mogen we toch zeker hen niet vergeten die ons bevrijd hebben n.l. de afdeeling van het Poolsche leger onder bevel van Lt. Colo nel Szydlowsksi Het bataljon dat het eerst Axel binnentrok was het 9th. Rifles Bat. 1st Polish Arm. Division. Een zwaar ge vecht hebben ze moeten leveren voordat Axel was bevrijd. Ik heb hooren vertellen dat na Caen en La Falaise, de heftigste ge vechten door hen geleverd zijn bij Axel. Dat deze strijd niet zonder verliezen is afgeloopen spreekt van zelf. Vele Polen hebben hun leven voor de bevrijding van Axel gegeven. Ik spreek toch zeker namens de gansche ge meente Axel wanneer ik het Poolsche leger onzen diepge- voelden dank betuig voor de zoo sterk verlangde bevrijding. Leve the 9th Rifles Bat. lrst Polish Arm. Division 1 De vrijheid hebben we. Dat wil niet zeggen dat wt, nu opeens in 't paradijs zijn. Het moeizame werk van den wederopbouw moet nu beginnen. Een zwaar en moeilijk werk zal dat zijn Ik doe een beroep op de burgerij om zoo vee) mogelijk persoonlijke belangen achter te stellen bij 't belang der gemeenschap. In dit blad vindt ge allerlei bekend makingen. uitgaande van het ge meentebestuur. Met de grootste nadruk wordt er op gewezen dat deze voorschriften stipt moeten worden opgevolgd. Wie dat niet doet zal de strenge hand van het gezag voelen. Zoo kom ik dan nu vanzelf op de orde dienst (O.D.) die in deze gemeente is opgericht. Op bevel van de Ned. Regeering is deze in 't leven geroepen. In December van '43 is mij reeds opgedragen de grondslagen daar voor te leggen. In clandestiene vorm heeft deze organisatie dus reeds maanden bestaan. Deze O.D. is de eenige wettige door de Ned. Regeering gesanctioneer de ondergror.dsche beweging. Nu is ze dan boven den grond gekomen. De commandand van de O.D. is de heer G. Weijns. De plaatsvervangende comman dant A. Verlinde. De plaatselijke commandant vertegenwoordigt het militair ge zag. Hij is verantwoordelijk voor de orde en de rust en voor de arrestaties van de NSB.ers en pro- Duitschers. Het bevel van de Ned. Regeering is om alle NSB.ers en pro-Duitschers in verzekerde be waring te nemen. Later zullen ze voor de rechtbank moeten verschijnen. Wij zijn in oorlog met Duitschland en een ieder die NSB.er of pro-Duitsch is, kiest de zijde van den vijand en is schuldig aan hoogverraad. Tevens staat hij principiëel achter al de Duitsche maatregelen, genomen tegen Nederlanders denk aan de joden 1 aan concentratie kampen, aan foltering, mishande ling, fusilleering. De consequen ties van hun pro-Duitsche houding zullen ze hebben te dragen. Bij de arrestatie zijn er dingen voorgevallen, die niet hadden moeten gebeuren. De plaatselijke commandant betreurt dit. Maat regelen zijn getroffen dat iets der gelijks ntet meer gebeuren zal. Anderzijds moet niet vergeten worden, dat de opgekropte volks woede wanneer ze uitbreakt, niet altijd binnen de gewenschte per ken gehouden kan worden. Ik kan h wel vertellen dat direct Dinsdagmiddag een Poolsch offi cier er zijn verbazing over uit sprak dat nog geen arrestaties waren verricht. Woensdagmorgen kwam hij er op terug en zeidoe het nu, anders doen wij het en het zal hardhandig geschieden Voor alle vragen, inlichtingen etc., de O.D. betreffende, heeft men zich te wenden tot den Commandant OD. op het stadhuis. Nu moet ik eindigen. Wij leven in een overgangstijd. Het is nu geen tijd om uitvoerig te praten, te wikken en te wegen, uitvluchten te zoeken en lijdelijk verzet te plegen. Nu moeten alle hands aan dekLaten we de handen in elkaar slaan en gezamenlijk de schouders zetten onder het vele werk dat gedaan moet worden. Lees de bekend makingen namens 't gemeentebe stuur uitgegeven en handel er naar. Vergeet het hulpzieken huis te Axel niet. Wie er wat voor te missen heeft late het niet na. De voorloopige oabrengst van de collecte voor de getroffenen bedraagt ruim f3800. Collec- tantes kunnen zich opgeven bij mevr. Schiltman, ook voor het bezoeken der buitenwijken. En nu tenslotte, of de betref fende personen 'tgoed vinden of niet en ze vinden 't zeker niet goed wil ik nog even de namen memoreeren van hen die in de angstige dagen van de be schieting zich zoo kranig hebben gedragen en op wier hulp ik altijd kon rekenen. Ware sol daten hebben ze zich getoond Gewonden hebben ze uit de vuurlinie gehaald, getroffenen naar 't ziekenhuis in Sluiskil ge bracht, dooden uit vernielde huizen en kelders weggehaald. En dat alles terwijl dikwijls de granaten in Axel vielen. Hier onder volgen de namen. Burgers van Axel vergeet ze niet. D. Jansen, Sergt. A. Koole, M. Wondergem, C. Schieman, I. Scheele, J. Scheele Jzn., C. de Somer, J. Wolfert, R. den Doelder, P. Orlebeke, M.Jansen, M. Bolle- man, M. Jansen, T. Zegers, E. Mattelé, M, Mattelé, H. Schoof en anderen die mogelijk vergeten zijn. Het is een eer voor Axel zulke onverschrokken jonge menschen in haar midden te hebben. Als 't aan mij lag kregen ze allen de medaille van de gemeente Axel. Nu kan ik alleen mijn hand uit steken en zeggen: jongens je hebt je kranig gedragen! Uit naam van Axel mijn grooten dank I Het toegewijde werk van de Zuster Kloet moet hier toch ook even in herinnering gebracht en zoo ook het flink gedrag van een groep der brandweer. Laten wij allen met den zelfden geest van hulp vaardigheid be zield zijn. Dan zullen wij met Gods hulp ook deze moeilijke tijden te boven komen. Leve het Vaderland. Leve de Koningin. De wnd. Burgemeester van Axel P. L. D. J. VAN OEVEREN. Axel, 22 September 1944. PREDIKBEURTEN AXEL. Ned. Herv. Kerk10 u. Ds. Van Oeveren, 2,30 u. Ds. Saraber. Geref. Kerk: 10 u. Ds. Post, 2,30 u. Ds. Zemel. ZUINIG MET WATER. Voorloopig moet met het water de zuinigheid worden betracht. Er zal zoo spoedig mogelijk voor water worden gezorgd. KOERSEN. Belg. frs. 176,47, Gld. 10,67, Fr. frs. 200 per Om technische redenen kunnen de banken buitenlandsche valuta niet tot onbeperkt bedrag aan nemen, maar slechts in geringe mate. GEVONDEN VOORWERPEN. Een windjack, een R.K. kerk boek, 1 stoelkussen, een mantel. Inlichtingen te verkrijgen ten gemeentehuize. Onze Dominée-Burgemeester. VoordatLuitenant-Colonel Szydlowski, Commandant van het 9rst R fles Bat. van de 1ste Polish Athmered Division, Axel had be vrijd, beleefden wij op het stad huis harde uren in de vier kwade dagen van 16 t.m. 19 September. De granaten vielen bij tientallen in de kom der gemeente, alle wagentjes van de ophaalploeg die de gewonden ophaalden, waren uitgerukt. Een transport gewonden moest naar Sluiskil. De platte wagen werd ingespan nen, enkele gewonden waren er al opgelegd. Drie granaten ont ploften in de onmiddellijke na bijheid van het stadhuis, een der jongens kreeg een splinter in de hand. Onze dominee-burge meester bleef bij onze dappere jongens tot de laatste zieke op geladen was en de wagen naar Sluiskil vertrok. Welke Nederlander, welke Axelaar is niet trotsch op zoo'n burgemeester. PETE. Ingezonden stukken van kan keraars worden niet genomen. Door het oorl j ge weld werd van ons weggerukt ons aller vriend JAN L. RIEMIEN5, in den hoopvollen leeftijd van 15 jaar. Zijn trouw, activi teit en vriendschap zullen wij nooit ver geten „Die band geknoopt door Jezus hand, B ijft vast, tot Hij verschijnt". C.J V. „Waakt en Bidt" Axel, 17 Sept. '44. De Doktoren in AXEL houdtn geen avondspreekuur zoolang er geen electriciteit is. Axelsche Courant.

Axelsche Courant | 1944 | | pagina 2