a m T T 1 No. 1. VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1944. 58e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Axel bevrijd Bekendmakingen. Uitreiking Noodkaarten. Uitreiking Kaarsen. Axel, 27 Sept. 1944. Een Oud Onderduiker. Uitgeefster: Firma J. C. VINK - Axel Bureau Markt 12. Postrekening 60263. NOODUITGAVE Verschijnt voorloopig elke Vrijdag. 'ó/XÏ Abonnementsprijs Per 3 maanden 66 ct. franco p. p. 8C ct. y o\ Afzonderlijke nummers 5 ct. ADVERTENTIËN Voorlopig tarief 10 ct. psr m m. kleine advertentie's van 1-5 regels 62 ct., dienstaanbiedingen 50 ct. Advertentiën wor'er ingewacht tot uiterlijk Donderdagavond. Mochten we vorige week als voorlooper onze abonné's reeds een bonnenlijst aanbieden, thans zijn we zoover, dat we in overleg met de overheid weer met een kunnen verschijnen, zij het dan o<>k in verkleinden omvang. Voorloopig wordt deze editie huis aan huis bezorgd. In den laatsten tijd moesten wij velen, die zich op de plaatsvervangende uitgave wilden abonneeren te leurstellen. Thans worden abon nementen weer gaarne aange nomen. DE UITGEEFSTER. 19 September *944 Na 4 jaar en 4 maanden zijn we weer terug onder Neder- landsch bewind. Na drie dagen en nachten van veel ellende en angstige spanning komt eindelijk de ontspanning. Om ruim half drie doen de geallieerden op dezen stralenden herstdag hun inirede. Vanaf den Armendijk dreunen de zware pantserwagens het marktplein op. Er woidt gejuicht en hoera geroapen, doch de meesten is de ontroering te machtig. Men drukt elkaar de hand, valt elkaar om den hals en staart met ontzag en bewon dering naar de kolossale tanks. De jeugd die wordt onthaald op sigaretten en chocolade is gauw haar ontroering de baas, beklimt de tanks en tooit de dappere bestuurders met onze geliefde oranjekleur. De vlaggen, die bij ieder reeds dagen voor de hand liggen, worden ontplooid. We willen dit niet zien als een feest stemming, doch slechts als een gevoel van dankbaarheid. Want van feeststemming kan geen sprake zijn. Nog steeds worden dooden en gewonden naar de plaatsen van bestemming ge bracht. Zij die gespaard zijn leven met de getroffenen mee. We willen hopen, dat dit nog tal van jaren zoo zal worden 3evoeld, want vele stadgenooten leden onherstelbare verliezen. En toch hebben onze bevrijders alles gedaan om de Axelsche bevol king zooveel mogelijk te sparen. Met een bombardement was de belegering in één dag voltooid geweest, doch het aantal slacht offers zou dan enorm groot zijn geworden. In mijn jeugd las ik een boek, dat besloot met de woorden „Poolsch bloed verloochent zich niet". De strekking van dit boek, waarin de vaderlandsliefde der Polen op hartroerende wijze werd geschetst, is mij steeds bijge bleven. De Polen hebben hun vaderland lief, zooals wij het onze en koesteren een felle haat tegen hun onderdrukkers. Wie had kunnen vermoeden, dat het Polen zouden zijn, die ons de bevrijding zouden brengen. Laten wij na God de Polen danken, voor de offers, die zij brachten. 1 Nu de omstandigheden weer normaal geworden zijn, is iedere inwoner der gemeente verplicht, zijn gewone werk zaamheden onmiddellijk te hervatten. Zij, die in hun oude werk kring geen werk meer hebben, zijn verplicht, hiervan ten stad- huize op het daartoe ingestelde gemeentelijk arbeidsbureau op gave te doen. Werkgevers, die werkkrachten noodig hebben, kunnen deze eveneens op dit bureau aanvragen (ingang Gentsche Vaartstraat) 2 Verwoeste woningen. Ten gemeentehuize is een bureau gevormd, waar gedupeer den, wier woning geheel of ge deeltelijk tengevolge van de oorlogshandelingen verwoest is, hiervan opgave kunnen doen. Getracht zal worden getroffe nen, wier woningen onbewoon baar zijn geworden, bij anderen onder te brengen. 3 Verleenen van onderdak. Er wordt een beroep gedaan op de bewoners van Axel om gastvrijheid te verleenen aan hen, wier woning verwoest is. Zij, die woningruimte beschik baar hebben, worden uitgenoo- digd daarvan aangifte te doen op het gemeentehuis. 4 Beschadigde of meege nomen goederen. Ten siaanuize is een bureau gevormd, waar de inwoners dezer gemeente aangifte kunnen doen van door de Duitsche militai en beschadigde of meegenomen goe deren. 5 Textielgoederen. Getroffenen, die hun textiel goederen verloren hebben, kun nen hiervan aangifte doen op het gemeentehuis. Getracht zal worden in het noodzakelijkste te voorzien. 6 Gewonde dieren. Op het gemeentehuis is een bureau gevormd, waar de inwo ners der gemeente aangifte kun nen doen van gewonde koeien en paarden, die afgemaakt moeten worden. Het slachten van gewonde die ren is verboden; dit ge schiedt uitsluitend onder leiding van den heer De Dreu, directeur der P.T.C. (Nieuwstraat) 7 Doode dieren. Iedere inwoner der gemeente Axel is verplicht doode dieren, die zich op zijn erf bevinden, terstond te begraven. Overtreding van dit verbod zal strenge politioneele maatregelen tengevolge hebben. 8 Losloopende paarden en koeien Losloopende paarden of koeien of in de stallen achtergelaten paarden of koeien moeten ter stond in de weide bij de gas- fabiiek worden gebracht. Niemand mag hier uit paar den medenemen zonder schrifte lijke toestemming van hetdesbe- tn ffende bureau op het gemeente huis. 9 Lijken en graven. leden inwoner der gemeente is verplicht op het betreffende bu reau in het gemeentehuis aangifte te doen van de zich op zijn erf bevindende lijken of graven. 10 Vliegerpalen en draden. In opdracht van de Neder- landsche Regeenng in Londen wordt bekend gemaakt, dat het ten strengste verboden is zgn. vliegerpalen en draden weg te nemen zonder machtiging van het gemeentebestuur. Landbouwers, wier omheinin gen tengevolge van de oorlogs- handelingen zijn stuk geraakt, kunnen op het gemeentehuis een machtiging aanvragen. Overtreding van dit verbod heeft strenge politioneele maat regelen tengevolge. 11 Nederlandsch: tijd. De officieele Ncderlandsche tijd is één uur ten achter op de vroe gere Duitsche tijd. De klokken, die nog de Duit sche tijd aangeven, moeten dus één uur worden teruggezet. 12 Lijkenroof. Het is voorgekomen, dat deelen van uitrusting en eigendommen van gesneuvelde Duitsche mili tairen gestolen zijn. Dit is ten strengste ver boden! Overtredingen zullen zeer strenge politioneele maatregelen tengevolge hebben 1 13 Roof en diefstal. Het blijkt voor te komen, dat uit leegstaande woningen enz. voorwerpen of goederen door onbevoegden worden weggeno men. Met de meeste klem wordt gewaarschuwd tegen het begaan van dergelijke immoreele daden, waarop de doodstraf zal volgen. 14 Niet ontplofte bommen. granaten enz. Ten gemeentehuize is een bureau gevormd, waar de inwo ners der gemeente aangifte moeten doen van niet ontplofte granaten, bommen, wapens en andere munitie. Deze voorwerpen zul len zoodra dit mogelijk is, van militaire zijde opgehaald worden. Er wordt met de meeste nadruk op gewezen deze voorwerpen niet aan te raken, daar ernstige ongelukken reeds hebben plaats gehad. 15 Zij die vrijwillig en gratis inkwartiering willen geven aan geallieerde soldaten worden ver zocht dit zoo spoedig mogelijk ten gemeentehuize op te geven. 16 Het is een ieder ten strengste verboden, eigenmachtig iets aan de inuridatiewerken te veranderen. Het water zal zoo spoedig mo gelijk worden afgelaten. 17 Op bevel van den Com mandant van het Liberation Army mogen aan de geallieerde sol daten geen waren verkocht wor den, die onder de distributiebe palingen vallen. 18 B.-houdens onvoorziene om standigheden zal Zondag 24 September a.s. op bescheiden schaal gas geleverd worden. 19 Ieder die schade heeft aan gebouwen, woningen e.d. moet dit zoo spoedig mogelijk melden ten stadhuize. Eveneens moet opgegeven worden hoeveel spiegelglas men noodig heeft voor reparatie. Hierbij moet worden vermeld lengte, breedte en dikte van het benoodigde spiegelglas. 20 De bevolking moet vanaf 9 uur 's avonds tot 5 uur 's morgens in de woning zijn en mag zich niet op straat bevinden. 21 De verduisteringsmaatregelen blijven volledig gehandhaafd. Met de meeste gestrengheid zal wor den opgetreden tegen iedere over treding 22 Degene die Duitschers, NSB. ers of Landwachters verbergt, wordt er voor gewaarschuwd, dat op dergelijke daden de doodstraf van toepassing is. Maandagmorgen van 9—12 uur voor bewoners der kom wonende ten Oosten van de tramlijn, be halve Drieschouwen. Maandagmiddag van 1,30 uur voor bewoners der kom wonende ten Westen der tramlijn, behalve Emmastraat, Nieuwendijk, Oude Weg. Dinsdagmorgen van 9—12 uur voor bewoners van Drieschouwen, Emmastraat, Nieuwendijk, Oude Weg, Schapenbout en buiten wijken ten Zuiden van de spoor lijn. Dinsdagmiddag van 1.30 uur Buitenwijken ten Noorden van de spoorlijn. Voor zelfverzorgers, die nog niet in het bezit zijn van de Bonkaart 411412 ingang voor zijde. Zaterdag 23-9 vanaf 9 uur worden kaarsen voor noodver lichting ter beschikhi :g gesteld. Hiervoor geldt de volgende regeling Gezinnen tot 6 personen 2 kaarsen van 7—9 personen 3 kaarsen en daarboven 4 kaarsen, die zijn verkrijgbaar aan het Distributiekantoor achterzijde op vertoon van alle stamkaarten der gezinsleden. Daar de voorraad zeer beperkt is, dient ieder zooveel gemeen- Zoo ging het met de pers, het vereenigingsleven, kortom met alles I Maar, het vrijheidsbesef bleef levendig in ons volk en hoe duivels de toeleg ook was, het dichters, schilders en componisten of musici van naam, zij lieten de pen rusten of hingen de lier aan de wilgen. En wat vij ie lezen kregen en ons in allerlei vorm van „kuituur" wsrd opgediend Een opwekking tot steun aan hen, die door het oorlogs geweld getroffen zijn. Temidden van een wereld in branding bereikte ons binnen het uur twee totaal verschillende ge- meent met een paar kwartjes van die „rompslomp" af te kunnen komen. Zij, die gevallen zijn voor de vtijneid en het levensrecht van hun medemensen, zij zijn geval- Lieze tegentij geiai aueen voor de melkvethouders ten Oosten van het kanaal Neuzen—Sas van Gent. De melkveehouders be trekken dus hun boter op de aangewezen noodbonnen en be hoeven deze bij het aüulen van 1U1 U!»ö DVIll IJTUTÖf

Axelsche Courant | 1944 | | pagina 1