Distributie-Nieuws. Vanaf 1 Oct. a.s. F. C. ANTHEUNIS, DRUKWERK Firma J. C. VINK. Paarden-Taxatie-Markt - AXEL. Postgironnmmers van de Winterhulp Nederland; Laatste Nieuws. Zuinig Uitreiking broodbonnen voor oogstwerkzaamheden. Bekendmakingen. Zaterdag 11 October 1941, Advertentiën. JAC. GANS, onze ZAAK uur v.m. tot 6 Zaterdags tot 7 Wijzigingen in persoonsbewijzen bij verhuizing. van uur n.m. uur n.m. 's Maandags van 1 uur tot 6 uur n.m. net Dagmeisje Kleine advertentiën. Voor levering van Uw kouden wij ons als steeds minzaam aan bevolen. Wij zullen alle krachten inspannen Uw orders, bij niet al te groote kwantums, wat momenteel niet is toegestaan, naar Uw genoegen uit te voeren. Winterhulp Nederland, Den Haag No. 5553. Als bank der Winterhulp Neder land is aangewezen de Kasver- eeniging N.V., Amsterdam.no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven, unuiniiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii vindingrijk. De gordijnen werden op de ruiten geschilderd. Slechts van zeer dichtbij is dit te zien en deze surrogaat-gordijnen bieden in den hedendaagschen distribu- tietijd veel voordeelen, daarge laten de puntenbespariug. Boven dien passen ze aardig bij de an tieke luiken van het gebouw. GöTaarlfyk spel. In een woning aan den Brussel- scheweg te Maastricht, is een 12-jarige jongen zwaar gewond. Hij lag in bed en speelde daar met een slagpijpje en een zak lantaarnbatterijtje. Plotseling deed zich een geweldige ontploffing voor. Toen de vader ging kijken, zag hij zijn zoontje, hevig bloe dend te bed liggen. Hij was ge wond aan keel, borst, rechterhand en al zijn tanden waren uit zijn mond geslagen. In zorgwekken- den toestand is de jongen over gebracht naar het ziekenhuis Cal- variënberg. Vermoedelijk is de ontploffing o tstaan doo.dat de electrische stroom van het batte rijtje de ontplofbare stof in het slaghoedje heeft geacheveerd. In het Portugeesche vis- schersdorpje Agnada, bij Porto, heeft Rosa Gomes Pedro haar honderdste verjaardag gevierd. Bij die gelegenheid hadden zich haar 243 nakomelingen rondom haar geschaard. Onder haar af stammelingen treft men n.l. aan 13 zoons en dochters, 80 klein kinderen en 150 achterklein kinderen. Het oudje, dat te Agnada is geboren, is nog kloek en gezond. Eiken morgen is zij om 5 uur op en wacht zij op het strand den terugkeer af der visschersbooten. Zij draagt nog flink een vischkorf op het hoofd en ziet er niet tegen op een 20-tal kilometers af te leggen om de visch te verkoopen. Een tweede golf van twee groe pen zette den aanval voort met het volgende resultaat. Een slag schip kreeg een torpedotreffer aan de boegzijde, een kruiser kreeg een torpedotreffer midscheeps, een tweede kruiser kreeg een treffer. Een derde golf behaalde het vol gende resultaateen lichte kruiser kreeg een torpedotreffer. Tegen den avond deed een volgende formatie, die van Sicilië was opgestegen een aanval op de resteerende eenheden en plaatste met zekerheid een torpedotreffer op een zwaren kruiser en een op een torpedojager. Samenvattend wordt geconsta teerd, dat twee zware kruisers en een lichte kruiser met stelligheid zijn ondergegaan en dat een slag schip, een ander niet nauwkeurig waargenomen eenheid, 6 eenhe den van minder groote tonnage en een torpedojager min of meer zware torpedotrtffers hebben ge kregen. Tijdens den strijd wer den felle gevechten geleverd tus- schen Italiaansche en vijandelijke vliegtuigen. 6 Engelsche vlieg tuigen werden brandend neerge schoten. 8 van onze eigen toe stellen zijn niet op hun steun punten teruggekeerd. Ais aan het hoofd van hun formaties gesneu veld moeten beschouwd worden de kolonel die bevel voerde over den aanval en drie escadercom- mandanten. Tijdens dezen groo- ten slag hebben de Italiaansche vliegers op schitterende wijze in stoutmoedigheid wedijverend en een trotsche verachting voor het gevaar toonende, z ch gestort op een zeer machtige Engelsche vloot niet alleen met de kracht van hun bommen maar ook met hun moed en hun onstuitbare vastberaden heid om den tegenstander te treffen. Van de koopvaarders, die in het convooi voeren is er een ge torpedeerd door lichte eenheden der Italiaansche marine in de straat van Sicilië, een tweede schip werd voor de Algerijnsche kust door eenheden van de Itali aansche marine ge'raffen en tot zinken gebracht Twee andsre schepen van tezamen 23,000 ton werden tusschen Sardinië en Tu nis door torpedovliegtuigen in den grond geboord. Nader wordt gemeld, dat de kruiser, die werd getrcffm, de Nelson is, metende 33950 ton en b;mand met 1400 koppen. Deze kiuiser is na de Hood de grootste van de Britsche vloot. Naar het D.N.B. meldt, zijn Engelsche vliegers in den afge- loopen nacht boven N. Duitsch- land verschenen. Op Hamburg en Stettin werden brand- en brisantbommen geworpen, die geringe materieele schade aan richtten en dooden en gewonden onder de burgerbevolking eisch- ten. Door nachtjagers, marine- en luchtdoelarrillerie werden 6 Engelsche bommenwerpers neer geschoten. Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht publiceert het volgende extra bericht: De in het weermachtsbericht van Zondag gemelde vijandelijke vlootformatie, die uit Gibraltar was uitgeloopen, bestond uit een konvooi, dat vergezeld was van een vliegtuigmoederschip, een slagschip, een niet nauwkeurig vastgesteld aantal kruisers en ongeveer 10 torpedobootjagers. Onmiddellijk nadat de formatie door onze verkenningsvliegtuigen ontdekt was, startten Italiaansche torpedovliegtuigen van hun steun punten op Sardinië. Een door twee torpedo's getroffen lichte kruiser ging onmiddellijk onder. Twee lichte kruisers en een groote eenheid kregen een torpedotrtffer, alsook een kruiser van ongeveer 10,000 ton, die met slagzij uit de formatie wegvoer. Kort daarop plaatste een ander Italiaansch vliegtuig een treffer op denzelfden kruiser, die onderging. De vlieg tuigcommandanten der begelei dende jachtvliegtuigen zagen, dat reddingsbooten te water werden geiten. Ook met gas er. electriciteit Is 'tparool van dezen tijd. BURËAO VOEDSELVOORZIENING ZEELAND. Poter-regeling 1941 1948. De P.I.C A. voor Zeeland maakt belanghebbenden het volgende bekend: De handel (dus het koopen, verkoopen, afleveren en ontvan gen) in ongekeurd pootgocd is verboden. Telers, die goedgekeurd poot- goed willen afleveren aan telers moeten daarvoor een schrittelijke vergunning hebben van den Voed- selcommissaris. Telers, die goedgekeurd poot- goed wenschen te koopen, moeten zich tot hun Plaatselijke Bureau houder wenden voor het in ont vangst nemen van een bestelbon Deze bestelbon moeten ze, vóór het afnemen, inleveren bij hun leverancier. (Voorloopig moeten de bestelbonnen voor zaaizaad hiervoor dienst doen. Zoolang de goede bestelbonnen nog niet beschikbaar zijn, mogen alleen de Districtssecretarissen bestel bonnen voor pootaardappelen uit reiken en niet de P.B.H.'s). Ook de handelaren moeten zich voorloopig voor de door hun be noodigde formulieren (afleverings briefjes en „verzendadviezen") to de Districtssecretarissen wenden Zoodra de definitieve formulieren beschikbaar zijn, krijgen ze deze zelf in handen. Met betrekking tot de sorteering dienen de reeds eerder in de pers bekend gemaakte maten te worden aangehouden. De N.A.K. kan in overleg met N.I.C.A. hiervan ont heffing verleenen. Zoolang de aankoopbriefjes nog niet beschikbaar zijn, moeten de handelaren, te beginnen met a s. Zaterdag, 27 September wekelijks een lijst van hun aankoopen aan de P.I C A. voor Zeeland inzenden. Op deze lijst moet van elke aan koop afzonderlijk (ook van de vroeger plaats gehad hebbende voorkoopen en contractteelt) wor den vermeld datum aankoop naam adres en org. no. teler hoeveelheid ras klasse en maat. Naderhand moeten van deze aan koopen nog aankoopbriefj^s wor den uitgeschreven. Voorts vinden belanghebbenden onderstaand een opgave van de hoeveelheden, welke voorloopig hoogstens per h a. voor plombee ring worden vrijgegeven. Met uitzondering van groep II geldt dit voor alle keuringsklassen, dus voor A, B en C. Deze hoeveelheden worden, uit sluitend voor binnenlandsche be stemming vrijgegeven. Groep I (Eerstelingen, Roode Eersteling, Fiühmölle, Ideaal, Limosa)maat 25-28 en 28-35 m.m. geheele opbrengst, maat 35 45 en 45 m m. opw. niets maat 35-55 m.m. geheele op brengst. Groep II (Alberta, Bintje, Dun bar Yeoman, Evergood, Katahdin, King Edward, Royal Kinney, Vol geling): maat 25-28 en 28-35 m.m geheele opbrengst; maat 35 45 5000 Kg.maat 45 m m. opw. in A: 5000 Kg. in B en C niets. Groep III (Bevelander, Eigen heimer, Erdgold, Populair, Pre sent, Souvenir, Westeinder Blauwe en Bonte): maat 25 28 mm. niets maat 28-35 en 35 45 m.m geheele opbrengst maat 45 m.m. opw. niets. (Zeeuwsche Blauwe en Bonte) maat 25-28 m.m. nietsmaat 28 35 m.m. geheele opbrengst; overige maten niets. Groep IV tAlpha, Furore, Glo ria, Industrie, Matador, Noorde ling, Record, Robijn, Triumph, Ultimus, Voran)maat 25-28, 28-35 en 35 45 m m. geheele opbrengstoverige maten niets. (Bonte en Roode Star)maat 25 28 en 28 35 m.m. geheele opbrengstoverige maten niets Groep V (Belle de Fontenay, Deva, Duivelander, Geelblom, Hellena, Iduna, Komeet, Koop mans Blauwe, Magneto, Robusta, Wilpo) geheele opbrengst van alle maten. Vervoer van ongerepeld vlas. De Landbouw Crisis-Organisa tie voor Zeeland wijst er belang hebbenden nog eens met nadruk op, dat het vervoer van ongere peld vlas verboden is, tenzij het vervoer gedekt is door een geldig vervoerbewijs, aan te vragen bij den Districtssecretaris. Bij het aantreffen van partijen ongerepeld stroovlas, en niet ge dekt door een vervoerbewijs, zal een tuchtrechtelijke vervolging worden ingesteld en bestaat zelfs de mogelijkheid, dat het vlas in beslag wordt genomen. Opgave veestapel. De Provinciale Voedselcommis- saris voor Zeeland, brengt hiermee ter kennis van de georganiseeröen bij de L C O., dat zij, ter verkrij ging van veevoederbonnen voor de periode van 13 October—10 November '41, opgave dienen te doen bij de Bureauhouders van de samenstelling van den vee stapel naar den toestand op 28 September a.s. 's avonds 12 uur. De blanco registratiekaarten dienen ten kantore van den Bu reauhouder te worden ingevuld, ook indien men geen voeder kan betrekken, doch wel vee bezit. Het veeboekje, volledig in inkt bijgehouden, moet worden over gelegd. Verzuim, te late of onjuiste opgave is strafbaar, terwijl in deze gevallen ook geen voeder bonnen verstrekt zullen worden. Taxatiemarkten voor paarden. De L.C O. voor Zeeland maakt bekend, dat de taxatiemarkten voor paarden gedurende het laatste kwartaal van 1941 als volgt zijn vastgesteld, respectieve lijk: October, November en De cember. ljzendijke 4, 8,6 Zie- rikzee 9, 6, 4Axel11, 15, 13 Middelburg: 16, 13, 11; Oost burg 22, 19, 17Hulst27, 24, 22; Goes: 28, 25, 30. De te taxeeren paarden dienen te circa 10 uur v.m. aanwezig te zijn. Verkoopkaarten worden op de markt uitgereikt tegen betaling van f 10.— per stuk. Zoolang het verbod tot het verhandelen van paarden geboren vóór 1 Januari 1939 nog van kracht is, kunnen alleen jonge paarden geboren in 1939 en 1940 worden getaxeerd en verhandeld. Belanghebbenden gelieven dit bericht te bewaren. Natte pulp. De Voedselcommissaris voor Zeeland deelt belanghebbenden mede, dat de mededeelingen in onze publicatie van begin deze maand, waarbij aan veehouders werd medegedeeld, dat natte pulp alleen tegen een aankoopvergun ning van de suikerfabrieken kon worden betrokken, zijn vervallen. Veehouders zullen dus natte pulp afkomstig van de suiker- bietenoogst 1941 als voorheen vrij van de fabrieken kunnen be trekken. Diegenen, die reeds een aan vraagformulier voor een aankoop vergunning bij den PI. B. H. heb ben ingediend, kunnen deze aan vrage als niet ingezonden be schouwen en op de gewone wijze al dan niet via den handel hun natte pulp van de fabriek be trekken. Zij, die reeds een aankoopver gunning hebben ontvangen, kun nen deze vernietigen. Prezen dorschen. De Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouwproducten voor Zeeland vestigt er de aandacht op, dat de Dienst van de Ge machtigde voor de Prijzen heeft toegestaan, de prijzen voor het dorschen, die berekend werden voor het dorschseizoen 1939 40, te verhoogen met f0.36 per 100 K.G., indien met draad wordt geperst, f0 48 per 100 K G., indien met touw wordt geperst. Voor oogstwerkzaamheden zul len de extra broodbons worden uitgereikt op WOENSDAG 1 OCTOBER a.s., aan de rechthebbenden, wonende in de kom der gemeente, en op DONDERDAG 2 OCTOBER a.s., aan de rechthebbenden, wo nende in het overige deel der gemeente. Het kantoor is, uitsluitend voor deze afgifte, geopend yan 9—12 en van l1/,—4 uur. Ie. Bij verhuizingen binnen de gemeente moeten de PER SOONSBEWIJZEN van de be trokken gezinnen, tegelijk met de opgave der verhuizing, voor aan vulling ter Secretarie worden aangeboden. 2e. Bij verhuizen naar elders moeten de PERSOONSBEWIJ ZEN tegelijk met inlevering van de VERHUISKAART, bij de nieuwe woongemeente, Secretarie-afdee- ling Bevolki g, eveneens worden aangeboden. Axel, 26 Sept. 1941. De Burgemeester van Axel, P. J. VAN BENDEGEM. De Burgemeester der gemeente AXEL brengt ter algemeene ken nis, dat de PAARDEN-TAXATIE- MARKT te AXEL, zal worden gehouden op des voormiddags ten 10 ure op de Markt aldaar. Axel, 26 September 1941. De wnd. Burgemeester van Axel, P. J. VAN BENDEGEM. Op 1 October a s. hoopt den dag te herdenken, dat hij voor 40 jaap bij de carrosseriefabriek De Kra ker alhier in dienst trad. Moge hij in zijn tegenwoor dige werkkring nog vele jaren, mede in het belang van het bedrijf, werkzaam blijven. R. J. DE KRAKER. De Burgemeester van AXEL vestigt de aandacht der ing zetenen op het navolgende AXEL Markt 5. Mevrouw VAN DER LEE vraagt van 8—7 uur. Aanmelden 7 en 8 uur. 's avonds tusschen TE KOOP een ijzeren Kinder- ledikantje met bedje, zoo goed als nieuw. Bevragen Bureau van dit Blad. TER OVERNAME gevr.Compl. st. boeken, ben. v. beh. dipl. gelijkst. m. h. vroegere dipl. „Mercurius Br. lett. W. B. Bur. v. d. Blad. TE KOOP een eiken Uittrektafel, Waxhtafel met marmeren blad en een Teekenbord. Te bevragen Bureau van dit Blad.

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 3