I Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 50. VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1941. 57e Jaarg. - Victorie-Duitschland wint voor Europa op alle fronten Buitenland. De verduistering. Ten dienste van ons volk. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 79 Cent; franco per post 1,04 Gulden. K 550 Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Firma J. C. VINK - Axel Bureau Markt 12. Telef. 56 - Postrekening 60263. Hoofdredacteur J. D. FREEKENHORST Prins Hendrikstraat 43, Axel ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 627, Centvoor eiken regel meer 127» Cent. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. Kleine advertentiën 31 Cent. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Het bombardement op Kroonstad. Het D.N.B. verneemt, dat bij den aanval van Duitsche vlieg tuigen op Sowjetoorlogsschepen in de haven van Kroonstad het linieschip October Revolutie twee treffers midscheeps kreeg. Daar van scheen een ontploffing het gevolg te zijn, waardoor het voor schip geheel werd opengereten. Het schip begon van binnen uit te branden. Zes bommen vielen in de onmiddellijke nabijheid. De zware kruiser Kirow kreeg twee rechtstreeksche treffers en een andere zware kruiser, waarvan de naam niet kon worden herkend, werd door vier bommen getroffen. Aan boord van beide schepen onstond brand. Drie jagers en een mijnkruiser kregen voltreffers en geraakten eveneens in brand. Een kanonneerboot werd na een treffer uiteengereten, na korten tijd waren de wrakstukken gezonken. Een vrachtschip van ongeveer 2000 ton werd tot zinken gebracht. Alle voltreff rs werden geplaatst met bommen van hetzelfde zware kaliber. Italiaansche stormbooten drongen de haven van Gibraltar binnen. Het opperbevel van de Italiaan sche weermacht publiceert het volgende extra bericht: Stormbooten van de marine, welke de reede en de binnenhaven van de vesting Gibraltar waren binnengedrongen, hebben een pe- troleumtankschip van 10 000 brt., een ander tankschip van 600 brt. en een met munitie geladen koopvaardijschip van 6000 brt. tot zinken gebracht en een ander met oorlogsmateriaal geladen koopvaardijschip van 12.000 brt. zwaar beschadigd. Het laatstge noemde schip werd naar de rotsen gedreven, waar het omhoog liep en daarom als verloren kan worden beschouwd. Botsing tnsschen de Britseheen Sovjet-troepen ln Teheran. Naar uit de Iraansche hoofd stad wordt gemeld, heeft zich te Teheran tusschen Britsche en Sovjettroepen een botsing voor gedaan. Van weerskanten werd geschoten, zoo wordt in dit be richt gezegd. Voor zoover tot dusver bekend is geworden, zijn verscheidene personen gewond. Naar aanleiding van dit incident zijn tusschen de commandanten van de Britsche en Sovjettroepen besprekingen gevoerd. Van Brit sche zijde zijn als gevolg van dit incident alle verloven voor de soldaten in Teheran opgeschort om nieuwe incidenten te voor komen. De toestand in Irak. De Iraaksche minister-president Madfai heeft aan het door de Engelschen opgerichte Arabische persagentschap ,Agence Arabe" een interview toegestaan, waarin jilj verklaarde, dat de rust in Irak nog niet geheel is hersteld en dat de opstand, welke onder het be wind van Rasjid Alie El Chailani tegen de Engelschen is uitgebro ken, nog steeds niet geheel en al onderdrukt is. Sovjet-goud naar de Ver. Staten. Het D.N.B. meldt uft Washing ton De minister van financiën Mor- genthau, heeft meegedeeld, dat de Sovjet-unie de laatste dagen goud ter waarde van vijf millioen dollar naar de Vereenigde Staten heeft gezonden. Door deze goud zending wordt de helft der lee ning ten bedrage van tien millioen dollar terugbetaald, welke de Amerik. regeering een maand ge leden aan de Sovjets heeft ver leend. De Staatsschuld. Het D.N.B. meldt uit Ger ève Volgens de Londensche bladen bedroeg de Engelsche staatsschuld eind Maart van dit jaar ongeveer 11,400,000,000 poud sterling. Zij is in den loop van het laatste jaar met ongeveer twee en half milliard gestegen. De bladen herinneren er aan, dat de staats schuld in 1914 slechts 650 milli oen pond bedroeg. Knox verlangt Intrekking van de neutraliteltstret. D.N.B. verneemt uit New York Ter gelegenheid van de te water lating van het slagschip Massachusetts heeft Knox, de minister van marine een rede ge houden, waarin hij de intrekking van de neutraliteitswet eischte, omdat die de maatregelen der Vereenigde Staten belemmert. Degenen, die trachten den oorlog van Amerika verwijderd te hou den, aldus zeide hij, moeten geen last van ketenen hebben. Men mag niet treuzelen met de op heffing der wet. Volgens de laatste berichten van het Sowjet- tront zijn de kansen op een over winning gering, zoo vervolgde Knox. De verliezen in de Sow- jetunie zijn grooter dan die in eenigen vroegeren oorlog. De toestand In Blew. Naar het D.N B. van welinge lichte zijde verneemt, biedt de stad Kiew, ondanks de sinds weken voorbereide en ten deele uitgevoerde vernielingen in de oeconomische en ravitailleerings- bedrijven, reeds weer een normaal beeld. De bewoners zijn de Duitsche soldaten met vertrouwen tegemoet getreden. Met hulp der burgerbevolking zijn talrijke door de bolsjewisten aangebrachte la dingen dyiamiet onschadelijk gemaakt. Voor radio Londen heeft Lidley Frazer o.a. verklaard, dat de ver overing van Kiew en het verlies van belangrijke industriecentra voor de Sowjetunie een zwaren slag beteekent. Thans gaat het er om, hoe lang de Sowjetunie nog stand kan houden tegenover deze Duitsche slagen. En wan neer, zoo vroeg de spreker, zal het oogenblik aanbreken, waarin het gebrek aan oorlogsmateriaal gevoeld zal worden Balm 1000 vliegtuigen vernield door een eskader. De opperbevelhebber van het luchtwapen, rijksmaarschalk Goe- ring, heeft aan het eskader Horst Wessel, dat onder leiding van den ridderkruisdragenden luit. kol. Schalk tot dusver ruim tOQQ vij andelijke vliegtuigen heeft ver nield, een gelukwenschtelegram gezonden. (D.N.B.) Op order der Duitsche mi litaire autoriteiten is de kathedraal te Borrisow aan de bevolking teruggegeven voor het houden van godsdienstoefeningen, De bevolking maakt de kathedraal die ais pakhuis was gebruikt, schoon en versierde haar voor de inwijding. Verborgen gehouden heiligenbeelden worden te voor schijn gehaald. Een door minister Eden ontvangen delegatie van Engel sche vrouwen heeft het voorstel gedaan, vrouwen verlof te geven tot den diplomatieken dienst toe te treden. Lady Astor, die deel uitmaakte van de delegatie, ver klaarde hierbij, dat een vrouw schranderder is dan een man, wanneer het erop aankomt de andere partij tot reden te brengen, en dit heeft men in de diplomatie noodig. (D.N B Licht, dat aan de achter zijde van Uw woning zicht baar is, is even gevaarlijk als dat, wat uit onvoldoend afgeschermde ramen in den voorgevel van Uw woning schijnt. Controleer Uw woning ook aan den achterkant en helpt Uw buren een nalatig heid herstellen door hen te waarschuwen als er licht zichtbaar is. Wie binnen zit, bemetkt zijn fout niet. Een vriende lijke waarschuwing kan een proces-verbaal voorkomen. Wij staan allen voor de zelfde moei ijkheden, waar om zouden we dan elkaar niet helpen Wat de onlangs opgerichte Nederlandsche Volksdienst be oogt, komt tot uitdrukking in zijn naam. Hij wil het Nederlandsche volk dienen. Dienen door hulpverleening. De N.V.D. zal zich in de eerste plaats het gezin aantrekken, er tegen waken, dat het door moei lijkheden van fhancieelen aard afzakt. Het gezin is diep geworteld in de vaderlandsche samenleving. Zeer terecht heeft men hier te lande van oudsher begrepen, dat het de kern van het heden, maar ook van de toekomst is. Het is een zuiver Nederlandsch beginsel het gezin te behoeden. Te behoeden tegen verarming en verzwakking, maar ook tegen geestelijken nedergang door te zvare druk van telkens terug- keerende groote zorgen. De N.V.D. wil de spil van het Nederlandsche gezin, de moeder, haar plichten helpen verlichten. Met raad, maar ook met daad. De N.V.D. zal de moeders van voorlichting dienen opdat zij haar gezinstaak beter zullen kunnen verrichtenhij zal haar door tij delijke hulpen helpen onoverko melijk lijkende tijden te over bruggen, en indien noodig zal hij opk moeders uitzenden naar oor den, waar zij op adem kunnen komen, en waar zij nieuwe krach ten kunnen opdoen om straks versterkt en blijmoediger haar werk weer op te vatten. De N.V.D. trekt zich vooral het lot van moeder en kind aan 1 Den Nederlandschen Volks dienst staat in de naaste toekomst een mooie, maar een zware taak te wachten. Ook in Zeeland. Want ook hier zullen tallooze gezinnen met moeilijkheden te kampen krijgen, die kort geleden nog niet waren te voorzien. Laat ons trachten gezamenlijk deze moeilijkheden te overwinnen. Dit kan als we niet letten op hetgeen ons scheidt, maar op hetgeen ons bindt. Dat zijn land en volk 1 Meldt U aan als lid of als medewerker van den N.V.D., die bij de uitoefening van zijn taak uiteraard niet let op godsdienstige of politieke overtuiging, maar alleen op sociale noodzaak. Helpt de in moeilijkheden ver- keerende Zeeuwen door middel van den N.V.D. MR. W. K. H. D1ELEMAN. Duftsch op de lagere school. De Staatscourant van Maandag bevat een besluit van den secre taris-generaal van opvoeding, we tenschap en cultuurbescherming, waarbij o.m. wordt bepaald, dat aan het leerplan van een school voor gewoon lager onderwijs, voor wat betreft het zevende leerjaar, het vak Duitsche taal wordt toe gevoegd. De vakken Fransche taal en Engelsche taal mogen behoudens goedkeuring door dezen secretaris generaal in het hiervoor genoemde leerjaar niet aan het leerplan worden toegevoegd. Het leerplan van een school voor gewoon lager onderwijs wijst aan, dat in het zevende leerjaar drie uren per week aan Duitsch zullen worden besteed. Ztlrerbons met roodbedrukto ctyfers. Hier en daar heeft bij het pu bliek de meening postgevat, dat zilverbons van f 1voorzoover deze een rood gedrukt nummer dragen, niet meer geldig zouden zijn. Er zijn zelfs winkeliers te Amsterdam, die geweigerd hebben dergelijke zilverbons in betaling aan te nemen. Men verzoekt ons, er op te wijzen, dat deze opvatting vol komen onjuist is en dat ook de zilverbons met rooden opdiuk geldig betaalmiddel zijn. Het misverstand schijnt zijn oorsprong te vinden in een uit de circulatie nemen van bepaalde Reichsmark-bilje.tten, welke van roode nummers voorzien zijn. Geen anthraciet voor kook- doelefnden. De directeur van het rijkskolen- I bureau vestigt er de aandacht van het publiek op, dat het den brand- stoffenhandelaren tot nader order is verboden anthraciet af te leve ren op de bonnen gemerkt K F (kookdoeleinden). Deze maatregel is noodzakelijk, omdat anthraciet voor sommige doeleinden onmis baar is, terwijl voor koken zeer goed andere brandstoffen kunnen worden gebezigd. Oproep roor verpleegsters. Eenigen tijd geleden heeft de organisatieleiding van de Neder landsche ambulance Oostfront medegedeeld, dat in verband met de groote daaraan verbonden risico's geen vrouwelijk personeel kon worden ingeschakeld. Onge twijfeld is dit besluit voor tallooze verpleegsters, die zich bij eersten oproep spontaan hadden gemeld, een groote teleurstelling geweest. Naar wij vernemen wordt thans de mogelijkheid geschapen, om deze en ook andere verpleegsters deel te laten nemen aan het am- bulancewerk achter het front. Het is de bedoeling in de verschillende Roode Kruis ziekenhuizen waar gewonde soldaten zijn onderge bracht een of meer zalen door Nederlandsche verpleegsters te laten verzorgen. Hier zullen bij voorkeur Nederlandsche en Vlaam- sche gewonden opgenomen wor den. De verpleegsters zullen, voor zij hun taak aanvangen, in een der Zusterhuizen van het Duitsche Roode Kruis een korte voorop leiding ontvangen, waarna zij bij de verschillende ziekenhuizen zullen worden ingedeeld. Er ont plooit zich hier een arbeidsterrein van schier onbeperkten omvang. Hier is plaats en werk voor hon derden jonge vrouwen, die ook hun krachten willen geven voor de leniging van het oorlogsleed. De daad is thans aan de Neder landsche vrouwen. Verpleegsters, die zich reeds voor de Nederlandsche ambulance beschikbaar gesteld hadden, wor den verzocht, indien zij aan boven omschreven taak willen mede werken, dit zoo spoedig mogelijk te berichten. De inschrijving voor nieuwe aanmeldingen is heden open gesteld. Opgaven met uitvoerige inlichtingen omtrent opleiding enz. kunnen gericht worden aan de Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, Den Haag. Nog geen erkenningen bQ het zlekenfondswezen. Het is aan den commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, ter oore gekomen, dat hier en daar in den lande vanwege ziekenfondsen of bij het ziekenfondswezen betrokken per sonen en ook wel door daartoe behoorende particuliere instanties wordt getracht, andere fondsen te bewegen tot het ondernemen van stappen van organisatorischen aard. Tevens is men er op uit overheveling van leden te be werkstelligen. Hierbij zou dan als argument worden gebezigd, dat men tot een zoodanig optreden zou zijn gerechtigd op grond van het feit, dat men reeds erkenning of toelating in den zin van het ziekenfondsbesluit heeft verkregen. Naar aanleiding hiervan maakt de commissaris bekend, dat nog geen erkenning of toelating van ziekenfondsen ingevolge bedoeld besluit heeft plaats gevonden. Zelfs zijn de desbetreffende uit voeringsvoorschriften, waarbij zal worden vastgesteld in welken vorm het verzoek tot erkenning of toelating zal dienen te geschie den, nog niet gepubliceerd. O/e- rigens moet worden opgemerkt, dat erkenning of toelating nog geenszins een optreden als boven vermeld *qw veroorloven. iCOURANT

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 1