Nieuws- en Advertentieblad voor Zee uw sch-Vla anderen. No. 49. DINSDAG 29 SEPTEMBER 1941. 57e Jaarg. «SjAjs Ter dood veroordeeld wegens begunstiging van den vijand. Waarschuwing. Botsing tusschen twee werelden. Dr. Dr. Wimmer bezichtigt de provincie Zeeland. Buitenland. -Victorie-Duitschland wint voor Europa op alle fronten Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 79 Cent; franco per post 1,04 Gulden. K 550 Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Firma J. C. VINK - Axel Bureau Markt 12. Telef. 56 - Postrekening 60263. Hoofdredacteur J. D. FREEKENHORST Prins Hendrikstraat 43, Axel ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 62VS Centvoor eiken regel meer 12x/9 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Kleine advertentiën 31 Cent. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Het Kriegsgericht heeft vijf Nederlanders, die hulp verleend hadden aan Engtlsche vliegers die na een noodlanding hadden trachten te ontkomen, wegens begunstiging van den vijand ter dood veroordeeld. Het vonnis is voltrokken door middel van den kogel. Naar aanleiding van het boven staande wordt de bevolking er opnieuw op gewezen, dat in der gelijke gevallen ook in de toe komst de hardste straffen zullen worden opgelegd. In den nacht van 15 op 16 September is een Nederlandsch burger, die zonder daartoe de bevoegdheid te hebben een mili taire inrichting in de omgeving van Amsterdam naderde, door een wachtpost doodgeschoten, daar hij op sommatie niet bleef staan. Dit voorval bewijst weer eens duidelijk hoe gevaarlijk het is, wanneer men, zonder daartoe verlof te hebben, militaire inrich tingen nadert. Het zij tevens een dringende waarschuwing voor hen, die meenen op lichtzinnige wijze militaire verbodsbepalingen te kunnen negeeren. Oproep van ir. Mussert. De leider der Nationaal Socia listische Beweging, ir. Mussert, heeft per radio de volgende op roep tot zijn volksgenooten ge richt Helder en duidelijk staat ons voor oogen, dat de huidige oorlog een botsing tusschen twee we relden is, namelijk een botsing tusschen de oude democratische, kapitalistische en marxistische wereld eenerzijds en de nieuwe nationaal-socialistische en fascis tische anderzijds. De nieuwe wereld wordt gevormd door de nationaal-socialistische en fascis tische vernieuwingsbewegingen, die zich onder alle Europeesche volkeren hebben baan gebroken. De Nederlandsche nationaal-so- cialisten hebben reeds van af de geboorte van de N S B. in het jaar 1931, het Nederlandsche volk gewaarschuwd voor het Europa bedreigende doodelijke gevaar van het bolsjewisme. Van het bolsjewisme dat zich thans aangegord heeft om de Europee sche cultuur te vernietigen. Ge lukkig evenwel, heeft God aan Europa het genie geschonken, dat dit gevaar ter zijde stelt. Dank zij Hitler, dank zij Mussolini en dank zij de geestkracht, den moed en de offervaardigheid van hun volkeren zal Europa verlost worden van het meest afschuwe lijke gevaar, waarin het zich ooit heeft bevonden. Het is voor ons vanzelfsprekend, dat wij de reeds in het jaar 1933 afgelegde solidariteitsverklaring met de bruinhemden van Hitier en met de zwarthemden van Mussolini in de daad hebben omgezet. Reeds staan 10.000Nederland sche nationaal socialisten in de rijen van de Standarte Westland, der Waffan S S van het N.S.K.K. en van de P K. afdeelingen. Een nieuw regiment zal uit de weer- afdeeling van de N.S.B, worden gevormd en naar het Oosten ver trekken. Wij zijn van dankbaar heid vervuld en vol trots over het feit mee te mogen strijden in den geweldigen strijd, die nu beslis send is voor het lot van Europa. In het heldere bewustzijn van onze verantwoordelijkheid, voor de wederopstanding van ons volk en van ons vaderland en in het besef van de zuiverheid der bronnen van het nationaal-socialisme, ons groote vertrouwen, onze liefde voor volk en vaderland en van onze eerbied voor den arbeid, willen wij onze plicht vervullen. Daarvoor treden de volken van Europa aan en daaraan hebben ook wij Nederlanders ons deel. Wij willen met elkaar schouder aan schouder staan in ons oude, zich steeds hernieuwend wereld1 deel, ons Europa. De Generalkommissar van Be stuur en Justitie, Staatssecretaris Dr. Dr. Wimmer maakte een reis van twee dagen door de provin cie Zeeland. Hij kwam op 15 September, om 10 uur met zijn gevolg, Dr. Dr. Rabl en Archiv- direktor Dr. Vollmer aan de grens der provincie bij Bergen op Zoom binnen en werd daar door den Gevolmachtigde van den Rijks commissaris voor de provincie Zeeland, den heer Miinzer en diens Referent Burgemeester Lan- wer, alsmede door den waarne mend Commissaris der Provincie Mr P. Dieleman, hartelijk begroet. Nadat de heer Dieieman de gasten op de verdronken deelen van de eilanden die nu onder het watervlak liggen en op de ge schiedenis van het land alsook op de in moeitevollen jarenlangen arbeid verkregen indijkingen, de aandacht gevestigd had, werd de tocht over de dijken in de richting Ierseke voortgezet Daarbij wer den vooral de in Mei 1940 onder water gezette gebieden bezichtigd. In Ierseke werd Dr. Dr. Wimmer door den burgemeester Mr. Gun ning voor het stadhuis begroet en werden onder diens leiding de oester- en mosselbanken bezich tigd. Een fabriek voor conser veering van mosselen werd vooral grondig in oogenschouw genomen. Over Goes, Middelburg ging vervolgens de tocht naar Vlissin- gen. 's Middags woonde de Al gemeen Commissaris met zijn ge volg de rede van Dr. Rabl in Middelburg over „De grondbe grippen van het nieuwe bestuurs recht in Nederland" bij. In aan sluiting daarop begaf hij zich naar de Abdij en overhandigde daar den Rijksarchivaris Dr. Meerkamp van Embden zes oude in varkens leer gebonden handelsboeken van den Middelburgschen koopman en reeder Benjamin Raulé, als ge schenk van den Rijkscommissaris. Deze documenten werden tot dusver in het Staatsarchief Berlijn- Dahlem bewaard. Raulé was de eerste vlootvoogd van den Groo- ten Keurvorst, Hij had een groot aandeel in den opbouw van de Brandenburgsch-Pruisische vloot en van de koloniale politiek van den Grooten Keurvorst. In deze boeken is een verslag gegeven over de tijd van 1604 tot 1673 en over de talrijke handelsbe trekkingen die in zijn tijd tusschen het Zeeuwsche Handelshuis en Hamburg, Bordeaux, Portugal en West-Indië bestonden. Op 16 September werd aller eerst de in het uiterste Noord westen van het eiland Walcheren gelegen gemeente Westkapelle bezocht. De Generalkommissar werd door den plaatsvervangen- den burgemeester den heer W. Huibregtse op het gemeentehuis, waar hem door twee vrouwen gekleed in Zeeuwsche dracht de inheemsche kunst van het kant klossen werd getoond, hartelijk begroet. Er was ook een kleine tentoonstelling van heel mooi werk, dat door vlijtige en vaardige handen als huisarbeid was ver vaardigd. Langs de kust ging de tocht verder over de aantrek kelijke badplaats Domburg, Oost- kapelle, Vrouwenpolder naar de havenstad Veere. De Burgemees ter van de stad Veere, de heer J. A. Marteijn, begroette den Ge neralkommissar en den Gevol machtigde en de overige heeren van het gevolg op de meest har telijke wijze en gaf er zijn vreugde over te kennen, dat de oude ge- denkteekenen der beschaving van de stad Veere, vooral het stadhuis en de kerk, ook van de zijde der Duitsche instanties op prijs ge steld en bezichtigd werden. Hij zegde den Generalkommissar toe, zijn geheele kracht daaraan te geven Veere weer iets van zijn ouden glans terug te geven. Na een bezichtiging van het kleine, maar erg interessan e gemeente museum werd de tocht over het eiland naar Z-Beveiand voortgezet. In Goes, het hart van Zuid-Beve land, werd de Generalkommissar begroet door den waarnemend Burgemeester, den heer Lenshoek. De heer Mr. Dieleman sprak ver volgens in een toespraak woorden van waardeering over de zeer goede samenwerking tusschenhem en den Gevolmachtigde van den Rijkscommissaris Na een mooien tocht met de boot van den veerdienst over de Ooster-Schelde werd 's middags Zierikzee bereikt. Na een rondrit door de mooie oude stad vond een ontvangst op het stadhuis plaats. Hier werd eveneens het interessante gemeentemuseum met belangstelling bezichtigd. Tot besluit van den tocht werd nog een boerderij in Zonnemaire bezocht. Over het eiland Tholen en St. Philipsland werd de terugreis aanvaard In Steenbergen nam de Generalkommissar afscheid van den Gevolmachtigde, den heer Müezer en den waarnemend commissaris, den heer Mr. Diele man, met hartelijke woorden van dank en met de verzekering dat hij onder den indruk een mooie, gelukkige en nijvere provincie bezocht te hebben, naar huis ging. De verliezen aan het Oostelflk front. De verliezen, welke de weer macht der Sowjets totdusver aan gevangenen geleden heeft, hebben het getal van 1,8 millioan over schreden. Hun aantal dooden is ten minste even hoog, waarschijn lijk hooger. Hiertegenover pro beert de vijandelijke propaganda de uitwerking van deze Duitsche successen, die zij niet meer kan loochenen, aldus te verzwakken door de Duitsche verliezen alleen aan dooden te stellen op een getal van 1.5 tot 2 millioen man. In werkelijkheid bedragen onze verliezen zooals nauwkeurig kon worden vastgesteld voor de pe riode van 22 Juni tot 31 Augustus 1941, bij het leger: (met inbe grip van da Waffen S S 84,354 dooden, 292,690 gewonden en 18,921 vermisten. Bij de luchtmacht1542 doo den, 3980 gewonden en 1378 vermisten. Het Duitsche lucht- wapen verloor tijdens den veld tocht in het Oosten tot 31 Aug. slechts een deel van onze pro ductie per maand, n.L 725 vlieg tuigen. De hel bfl Leningrad. Een ooggetuige beschrijft hoe een Duitsche divisie tot aan den verdedigingsgordel van Leningrad na zwaren strijd in het glacis was vooruitgedrongen en bunker na bunker buiten gevecht stelde. Die bunkers hadden betonnen wanden van twee tot drie meter dik en draaibare pantserkoepels, die elke vergelijking met die der Maginotlinie doorstonden. Een reusachtige materieelslag is aan den gang. Honderden vuurmon den brullen. Alle kalibers ver eenigen zich tot een rollenden donder. Het is een hel voor wie daar in de bunkers zitten. De eene granaat na de andere slaat in en elk schot is raak. De eene ontploffing na de andere kraakt aan de overzijde. In dit inferno mengt zich opeens het huilen van Duitsche vliegtuigmotoren. Keten na keten raast over de hoofden. De bomkleppen openen zich en enkele seconden later dreunt de lucht van het ontzettende barsten der projectielen. In reusachtige zwarte fonteinen wervelen stukken cement en ijzer omhoog. Als de avond valt zijn in het vak van een divisie 50 bunkers vernietigd. De positie van de fixlm. United Press meldt uit Londen, dat men daar den indruk heeft, dat de Duitschers er in geslaagd zijn de Sowjet-verbindingswegen met de Krim door vernieling der spoorlijnen te verbreken. De iso latie van de Krim zou beteekenen, dat ingeval van een Duitschen aanval op dit schiereiland het den Sowjets zeer moeilijk zou vallen verdenkingen en materiaal daarheen te brengen. Militaire opleiding voor alle weerbare mannen in de Sowjetunie. De Sowjet-radio publiceert een op 1 Oct. van kracht wordende verordening van den oppersten verdedigingsraad der Sowjetunie, volgens welke de geheele manne lijke bevolking in de Sowjetunie van 16 tot 50 jaar een militaire opleiding zal ontvangen. Voorloopig zullen de lichtingen 1923 en 1924, evenals de burgers welke tot dusver nog niet voor den militairen dienst worden op geroepen en de mannen tot den leeftijd van 45 jaar, die vroeger geen opleiding hebben gekregen, worden opgeroepen voor een militaire opleiding. (D.N.B.) De verliezen van het Belgische leger. De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt Hoewel de verliezen aan doo den, door het Belgische leger tijdens den achttiendaagschen veldtocht in Mei 1940 geleden, eerst op slechts 3 6000 werden geraamd, blijkt dit getal, volgens nieuwe gegevens van ambtelijke zijde verstrekt, nu reeds tot 8500 te zijn gestegen. Het aantal ge wonden bereikte 18,583. Voorts gingen 200,000 soldaten van het veldleger in Duitsche knjgsge- vangenschapdaarvan werden er echter reeds meer dan 120,000 weer vrijgelaten. Het aantal dooden onder de burgerbevolking bedraagt onge veer 10030. Anderhalf millioen Belgische onderdanen vluchtten naar Frankrijk en Engeland. Op eenige tientallen na zijn alle naar Frankrijk uitgeweken. Belgische staatsburgers teruggekeerd. Circa 25,000 Belgen kwamen in Enge land terecht. De meesten ver blijven er nog altijd. Dreigende hongersnood in Syrië. Uit Vichy meldt het D.N B. Volgens te Vichy ontvangen berichten bestaat er in Syrië ge vaar voor een hongersnood, nu de bezettingsautoriteiten alle graan voorraden in beslag genomen hebben om hun eigen behoeften te dekken. Als gevolg van de schaarschle aan levensmiddelen in den vrijen handel is de sluik handel een plaag voor het geheele land geworden. De prijzen stijgen snel. Reeds zijn betoogingen ge houden, welke op vele plaatsen ontaardden in daden van geweld. De voedselvoorziening in Frankrijk. Ter verzekering van de voedsel voorziening in den komenden win ter heeft de regeering besloten tot het vormen van voorraden van levensmiddelen. De eerste des betreffende wet is in de Staats courant verschenen en bepaalt o m. dat boeren, die meer dan 10 are met aardappelen hebben bepoot, een deel van hun aard appelopbrengst moeten inleveren. De 8chniikelders te Londen. Charles Kay, de commissaris voor de schuilkelders in Londen, heeft bekend gemaakt, dat in de hoofdstad in de schuilkelders slaapgelegenheid voor 4,750,000 menschen in orde gemaakt moet worden. Deze veiligheidsmaat regel wordt genomen, omdat men in Engelsche kringen vreest, dat de Duitschers dit jaar nog hev.ger luchtaanvallen op Londen zullen ondernemen dan het vorige jaar. (3 N.B.) Duff Cooper in Batavia. Naar S.P T. uit Sjanghai meldt, is Duff Cooper te Batavia aan gekomen. Hij heeft onder andere de ver dedigingswerken bezichtigd en er zijn voldoening over il'.tge- yproken. AXELSC IC<VV!

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 1