Vereen. JnkclilsbelaDg' J. W. KALHORN DE HOFSTEDE, is AFWEZIG vanaf Zondag 21-28 September. Zuinig Bij Pijnen Duitschland strijdt voor Europa Ad verten tiën. Zorg voor een goede verduistering. Hedenavond vanat 7 u. 47 tot morgenochtend 7 u. 20 Buitenland. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. van de Winterhulp Nederland; Avondvakteekenschool met 5-jarigen cursus. Inschrijving van leerlingen Dinsdag 30 Sept. 1941, HOFSTEDE Perceel WEI Kavel BOUWLAND Kavel BOUWLAND Kavel BOUWLAND voornoemde stichting in overleg met den directeur-generaal van de voedselvoorziening. Kwaadaardige laster achterhaald. F. A A. van der Pas te Tilburg heeft in het openbaar de door niets gegronde bewering geuit, dat N.S.B 'ers in de Meidagen van het vorige jaar te Rotterdam op de Nederlandsche soldaten hebben geschoten. Wegens de lichtvaardige en lasterlijke bedoeling van zijn be wering werd Van der Pas in hechtenis genomen en voor zes maanden naar een concentratie kamp gestuurd. Batavia en Tokio. De woordvoerder derJapansche regeering heeft medegedeeld, dat de onderhandelingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië worden voortgezet. De Japan sche consul-generaal te Batavia, Isjizawa, zet de besprekingen met de Nederlandsche autoriteiten voort. Ook met gas en electriciteit Is 't parool van dezen tijd. Tweede voordracht van Dr. Knrt Babi. In de Schouwburgzaal te Mid delburg had Maandagmiddag een zeer druk bezochte bijeenkomst plaats, welke was uitgeschreven door den waarn. Commissaris der provincie en bijgewoond werd door leden van Gedep. Staten, burgemeesters, secretarissen, no tarissen en andere vooraanstaande personen. Met den Beauftragte, den heer Miinzer, waren ook enkele Duitsche autoriteiten aan' wezig. Mr. P. Dieleman opende de bijeenkomst en verwelkomde allen in het bijzonder dr. Wimmer, Commissaris generaal voor be- stuur en justitie, en den heer Miinzer. Hierna hield dr. Rabl een glas helder betoog over „de grond slagen van het nieuwe bestuurs recht". De rede werd in de Nederland sche taal uitgesproken. Het slotwoord werd door den heer Miinzer gezegd. AXEL, 19 September 1941. Hoe gevaarlijk het is, over een ijzeren hek met punten te klimmen moesten reeds verscheidene kin deren ondervinden, doch ondanks waarschuwingen van ouders en onderwijzers wordt toch nog maar al te vaak de gevaarlijke sprong gewaagd, wanneer een of ander voorwerp per ongeluk achter het hek is beland. Zoo wilde ook Woensdagavond het zoontje van den petroleum- verkooper R. uit de Prins Maurits- straat alhier over het hek aan de landbouwschool klimmen, met het gevolg, dat een ijzeren punt den jongen in het dijbeen drong. Op zijn hulpgeroep kwamen na tuurlijk op dit drukke verkeers punt van alle kanten menschen toeloopen, doch niemand was in staat den jongen uit zijn benarde positie te bevrijden. Toen ook de doktoren Boor en Kalhorn ter plaatse waren, werd afzagen van de spijl de beste oplossing ge oordeeld. Daarna werd de jongen bij omwonenden binnengedragen en de eerste geneeskundige hulp verleend, waarna de patiënt naar het ziekenhuis werd vervoerd. Hoewel een groote vleeschwond is ontstaan, zal het geval hoogst waarschijnlijk verder geen ernstige gevolgen hebben, daar geen edele deelen zijn geraakt. Hinder brood, meer aardappelen. Zooals uit de nieuwe bonnen- lijst blijkt, wordt met ingang van de nieuwe periode ons brood rantsoen verminderd en dat der aardappelen ietwat verhoogd. Op de bonnen 36 4 brood zul len de gewone 4 rantioenen ver krijgbaar zijn, doch voor de ove rige bonnetjes 36 brood zal in plaats van 1 rantsoen de volgende week een half rantsoen worden verstrekt. Tengevolge hiervan wordt de wekelijksche hoeveelheid brood voor kinderen tot en met 3 jaar 900 gram, voor kinderen van 4 tot en met 13 jaar 1800 gram, voor kinderen van 14 tot en met 20 jaar 2000 gram en voor vol wassenen 1800 gram. Daartegenover staat een ver hooging van het aardappelrant soen met een halve kg., zoodat op bon 37 reserve 3,5 kg. aard appelen gekocht zal kunnen worden. en vele ongesteldheden zullen de genezende en pijnstillende Mijnhapdt's Poeders IJ veilig en vlug helpen. Mijnharcit's Hoofdpijr.poeders Mijnhardt's Kiespijnpoeders Mijnhardt's Maagpoeders Mijnhardt's Hoestpoeders Mijnhardt's Rheumatiekpoeders Mijnhardt's Pijnstillende poeders enz. enz. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij 't koopen hier op I Per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. volkomen constitutioneel vorst wil heerschen. Evening Standard schrijft, dat Groot-Brittannië en de Sovjet- Unie den nieuwen Sjah van Iran aanvaarden. Zijn status zal ech ter zeer verschillen van die van zijn vader. De nieuwe Sjah krijgt a.h.w. een proeftijd en moet ge durende dezen tijd d° geallieerden ondersteunen De nieuwe Sjah heeft na het afleggen van den eed, in afwijking van het gebruik, een korte rede gehouden, waarin hij samenwer king van zijn regeering beloofde met Groot-Brittannië en de Sov jets. Naar de bladen melden, heeft de nieuwe Sjah besloten het be zit van zijn vader, waartoe een reusachtig grondbezit en vele andere rijkdommen behooren, aan den staat terug te geven. wikkelingen, slippertjes van oude en jonge lieden, vol kostelijke vondsten en onverwachte ge beurtenissen kortom een film, die jong en oud doet schateren van het lachen. De 'film heeft tempo, zit verdienstelijk in elkaar en wordt in den vereischten stijl gespeeld. De eene verwikkeling en pijnlijke situatie volgt op de andere, met tot slot een eind- goed al goed-stemming. Laat ons dan ook van harte vroolijk zijn over al de vermakelijkheden in deze film, met de wetenschap, dat een lach ook nu de beste medicijn is bij zorgen en moei lijkheden. Men zie ook de ad vertentie van Het Centrum in dit nummer. to A JE3. De heer mr. P. Dieleman, die dit jaar periodiek moet af treden als deken van de orde van advocaten bij de rechtbank te Middelburg, stelt zich niet meer als zoodanig herkiesbaar. Op 22 Sept. zal in deze vacature worden voorzien. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 21 SEPT. 1941. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 10 ure Ds. van Oeveren Nam. Leeskerk 2.30 Geref. Kerk. Voorm. 10 are Ds. S. Datema, em. pred. te Driebergen Dezelfde Nam. 2.30 Kerk Geref. Kerk te Zoatespui. Voorm. 10 en nam. 2 30 are Ds. J. F. Sollle. Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 10 ure Leeskerk Nam. 2.30 Dinsdag 23 Sept., des middags om half 3 ure Ds. W. C. Lemaln, van Rotterdam. Amerikaansehe konvooien vertrokken. S.P.T. meldt uit Washington In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn voor de eerste maal konvooien onder sterke be- schermirg der Amerikaansehe vioot uit Amerikaansehe havens over den Atlantischen Oceaan naar Engeland vertrokken. Volgens den corr. van Schweiz. Press Telegraph te Lissabon neemt men daar aan, dat de re geering der Ver. Staten ook het scheepvaartverkeer tusschen Lis sabon en New York door Ame rikaansehe oorlogsschepen zal doen beschermen. Iraansche kroonprins legt eed af. BERLIJN, (D.N.B.) - De En- gelsche nieuwsdienst meldt uit Teheran, dat de kroonprins van Iran in het parlement zijn eed van loyauteit als nieuwe Sjah heeft afgelegd. Voorts meldt Reuter uit Tehe ran, dat de minister-president van Iran In het parlement bekend heeft gemaakt* dat de nieuwe Sjah al» Het vermiste mePje te Bassum. Bij de Bussumsche politie heeft zich een winkelierster van den Noorderweg aangemeld, die mede deelt, dat zij de verdwenen Miep Bakker Zaterdagavond omstreeks kwart over zes voor haar winkel heeft zien wachten, terwijl een 8- jarig meisje bij haar snoepgoed kwam koopen. Dit meisje bleef maar een oogenblik in den winkel daar de vrouw de verlangde too- verballen niet in voorraad had en fietste toen met Miep Bakker weg. Dit is het laatste teeken dat men van Miep heeft gezien, die, zooals gemeld om zes uur bij den op- kooper van vlierbessen is geweest. De politie tracht thans te weten te komen wie het 8 jarig meisje is, dat in gezelschap van Miep Bakker was. Verder hebben alle naspo ringen geen resultaat opgeleverd. (Tel.) Jood gaf ztch uit voor coutro- leerend geneesheer. In het Noorden des lands heeft zich dezer dagen een reeks voor vallen afgespeeld, waarbij de „eeuwige jood" weer eens zijn ware gezicht heeft getoond. De joodsche handelsreiziger, Izaak Velleman, te Leeuwarder, geboren op 16 Juli 1903, wist zich te Sneek de adressen te verschaffen van hen, bij wie on langs een nieuw dienstmeisje in dienst was gekomen. Velleman begaf zich dan naar den werk gever en gaf zich uit voor con troleerend geneesheer van den Raad van Arbeid en van de Ziekteverzekering. Als bewijs stuk legde hij een visitekaartje van zijn broer, de joodsche dok ter Mozes Velleman, voor. Hij beweerde opdracht te hebben de meisjes te onderzoeken en in een aantal gevallen begaf zich de jood zich met het meisje in een kamer, waar zij zich geheel moest ont- kleeden en door Velleman werd .onderzocht". Een der werkgevers vond de zaak evenwel verdacht en eischte, dat de „dokter" zich zou legiti- meeren. Velleman antwoordde hierop dat hij zijn papleren vergeten had e« deze mededeeling wekte wantrouwen. De politie werd gewaarschuwd en arresteerde den jood, die een volledige bekentenis neeft afgelegd. In een extra uitzending maakte het opperbevel van de Duitsche weermacht hedenmiddag uit het hoofdkwartier van den Führer bekend De concentrische aanvallen van twee legers aan den beneden- en den bovenloop van de Desna hebben geleid tot de omsingeling van vier Sovjet-legers, welker vernietiging in vollen gang is. Sedert 13 September werd deze vereeniging als aansluiting op den slag bij Commell, op 200 kilometer ten Oosten van Kiëf voltooid. Winterhulp Nederland, Den Haag No. 5553. Als bank der Winterhulp Neder land is aangewezen de Kasver- eeniging N.V., Amsterdam.no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. F i 1 m n i e u w s. De trouweloozc Eckehart. Hans Moser en Theo Lingen ziet men in deze vroolijke film beiden op hun best. Het is een aaneenschakeling van de aller gekste situatie'* en dwaze vir- Voor kleine tuinen. Herfstmaand Op een beschutte plaats of in den kouden bak kan nu de vroege bloemkool worden gezaaid om in October in den bak te verspenen en ze or.der glas te laten over winteren. Zoodra de jonge bloem koolplantjes daarvoor groot ge noeg zijn, worden ze op afstanden van 8 tot 10 c.M. in den kouden bak overgeplant, bij voorkeur in kleine potjeswe kunnen ze dan in Maart met een behoorlijke pot- kluit uitplanten. Beginners doen echter wel zoo verstandig om deze vroege bloemkoolplantjes niet zelf te zaaien, maar ze in het voorjaar te koopenkweekers hebben deze „weeuwen", zooals ze genoemd worden, altijd te koop tegen een geringen prijs. V Hyacinthen, die we in huis in bloei wilien hebben vóór Kerstmis of Nieuwjaar, moeten vóór half September op de glazen worden gezet. Deze vroege bollen zijn daartoe speciaal geprepareerd en zijn iets duurder dan de andere. Alle overige Hyacinthbollen laten zich niet vervroegen, dus bij aan koop moeten beslist geprepareerde bollen worden gevraagd. Hoewel deze bollen ook in potten in bloei kunnen worden getrokken, is de cultuur op glazen wel de meest aantrekkelijke. Wie nog geen glazen heeft, moet niet de hooge, smalle koopen, maar de nieuwe vorm, die laag en wijd is. In deze glazen vallen de Hyacinthen niet om wanneer zij bloeien. Vóór de bol op het glas komt, wordt de onderkant voorzichtig droog gewreven met een doekje of afgeschuierd met een zacht borsteltje waardoor eventueele losse deeltjes worden verwijderd die anders aanleiding zouden kunnen geven tot rotten. Het glas wordt zoover met water gevuld, dat het 1 <i 2 millimeter onder den bol staat Het glas met bol moet dan absoluut in een donkere koele ruimte worden gebracht, totdat de bloem geheel uit den bol is. Daar gaan dus eenige maanden mee been I Een kast in een koel vertrek is meestal een uitstekende plaats, waar de bol kan bewortelen. Voorloopig is er dan verder niets aan den bol te doen. Wie dus vroege Hya cinthen in bloei wil hebben, moet deze week de bollen opzetten (Nadruk verboden. voor den cursus 1941/1942 vóór of op 27 SEPTEMBER a s., bij den Heer Joh. J. Hoebé, Pieter Paulusstraat 22. Alleen zij, die een L. S. met vrucht doorloopen hebben of thans het 7e leerjaar doorloopen, kunnen toegelaten worden. Minimum-leeftijdsgrens 12 jaar. Het Bestuur, A. E. C. KRUYSSE, Voorzitter. A. ESSELBRUGGE, Secretaris. Notaris FANOY te Axel, is voornemens op nam. 2 uur, in het hötel „Het Gulden Vlies" te Axel, ten ver zoeke van de Erven van den heer HYP. VERHELST, publiek te verkoopen te Axel, Drieschouwen, Zuiddorpe en Koewacht, samen groot pl.m. 39.29.19 H.A., te veilen in 5 koopen. Koop 1. Axel, Drieschouwen met ged. wei aan 't Lagewegje, samen groot 25.78 58 H.A., in pacht bij dhr. P. J. de Waal en anderen. Koop 2. Axel, Lagewegje, sectie F no. 793 groot 4.32.73 H A., in pacht bij dhr. Eug. Verhelst. Koop 3. Zuiddorpe, Langeweg, deel A 126 groot pl.m 2 92.77 H.A., in pacht bij dhr. Arth. Verhelst. Koop 4. Zuiddorpe, aan dijk Moerspui- polder, deel A 126 groot pl.m. 2.92.78 H.A., in pacht bij dhr. A. d'Hert. Koop 5. Koewacht „Uil", deelen A 17 en 18 groot pl.m. 3.32 33 H.A., in pacht bij E. de Vlieoher en C. Aerens. Betaling: koopsommen en op te leggen bedragen uiterlijk 8 November 1941onkosten binnen 6 dagen. Nadere inlichtingen ten kantore van Notaris FANOY. Kleine advertentiën. VOOR al Uw Fotowerk Foto- handel Fotoartelier BUT, Ktrk- dreef 25, Axel. Speciaal adres voor Bruidsfoto's en Vergrootingen. TER OVERNAME AANGE BODEN 1 paar blauwe Dames schoenen, maat 39—40. Hoog model pumps., zoo goed als nieuw, 2 maal gedragen. Te bevragen Kanaalkade 23. TERSTOND net Dagmtisi?. OEVBAAOD een Nicuwsuaai 35-

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 3