Een groot man. Zorg voor een goede verduistering. Hedenavond vanai 7 u. 54 tot morgenochtend 7 u. 17 Binnenland. Gemengd Nieuws. D.N.B. uit Sjanghai meldt, in een interview met de Sjanghai Zaria een somber beeld opgehangen van het leven te Moskou. Geen plaats ter wereld is voor diplomaten onaangenamer dan Moskou, zoo zeiden zij. De bewaking door de Gepeoe beteekent een volko men afsnijding der buitenlanders van het Russisch volk. De klee ding van het volk is slecht. Het regiem wordt met geweld in stand gehouden en het valt moeilijk te zeggen hoe lang het zich zal kunnen handhaven, daar niemand spreekt uit vrees voor de Gepeoe. De bevolking lijdt ongetwijfeld honger, daar zij onder omstandig heden moet leven, die niet meer normaal genoemd kunnen worden, Finland strijdt tot het einde. Op een conferentie van ver tegenwoordigers der arbeidersor ganisaties, waar minister Tanner een overzicht gaf van de blnnen- en de buitenlandsche situatie, is verklaard, dat de vertegenwoor digers der arbeiders er onwrik baar op staan, dat Finland's strijd voor de vrijheid tor het einde gevoerd en zoowel aan rijksdag als regeering of oorlogsleiding alle steun wordt verleend, zoo meldt D.N B. uit Helsinki. Leningrad zal een hel worden. De Duitsche weermachtsbe- richten der laatste dagen dopn zien, dat de aanval op Leningrad met onverminderde kracht en taaiheid wordt uitgevoerd. Ofschoon de sovjets zich op verbitterde wijze verdedigen en bij hun tegenaanvallen ook ge bruik maken van zware tanks, hebben zij niet kunnen verhinde ren, dat de insluiting der stad wordt voortgezet. Gebleken is, dat de sovjets Leningrad reëds in vredestijd hebben voorzien van moderne vestingwerken. Op alle belang rijke plaatsen zijn verdedigings systemen met sterke betonnen bunkers opgericht. De terreinen voor deze verdedigingswerken zijn voorzien van hindernissen van allerlei aard, vooral ook van land mijnen. Ook groote tankvallen, ongeveer twee meter diep en drie meter breed, waren uitgegraven om de Duitsche tanks tegen te houden. Al deze versperrings linies zijn echter tot dusver door de Duitsche formaties genomen, zoodat in afzienbaren tijd een nauwe omsingeling der stad ver wacht kan worden. Aangezien tegelijkertijd de Fin- sche formaties uit het Noorden oprukken naar het Zuiden, zijn 4,5 millioen menschen opeenge drongen op een gebied van rond 5000 km 2. De sovjets hebben uitdrukkelijk verklaard, dat de geheele bevol king van Leningrad aan den strijd moet deelnemen en dat alle valide mannen en vrouwen wa- FEUILLETON 18) Sedert lang door een hartkwaal aangetast, was Duroc voor een plotselingen aanval van hartver lamming bezweken. Nadat hy 's morgens als naar gewoonte was opgestaan, had hy zich naar zijn bureau begeven en was daar gaan zitten in den leuning stoel waarin Etienne thans zat en had de post nagezien. De secretarissen waren er nog niet. Duroc bevond zich alleen. Op eens schelt hy de oude huis knecht, Amedius, snelt toe, en roept Francine. Zy vindt Duroc in zyn leuningstoel op zy geval len met het hootd achterover. Men gaat Etienne uit de fabriek halen, maar als by aankomt, bespeurt hy slechts, op bet bed liggend en geheel aangekleed, het lyk van zyn vader, wiens bleek, kalm gelaat echter, nog tot in den dood, een buitenge wone vormoeidheid en een on- eindigen angst uitdrukte. Alleen Francine wa> by de l%atste oogenblikken van Duroc pens dragen. De verantwoorde lijkheid voor de komende bloe dige verliezen, ouk onder de burgerbevolking, komt dus neer op de sovjets. De Duitsche weermacht heeft bij haar aanval op Leningrad voldoende middelen ter beschik king om de voorgenomen doelen te bereiken, ook tegen een nog zoo harden tegenstand in. Duitsche gepantserde gevechts wagens hebben op 14 September in den loop van de gevechten om de versterkingen van Lenin grad een doorbraak bewerkstelligd door een modemgebouwdsysteem van stellingen der bolsjewisten. De inval In Engeland zal komen. United Press meldt uit Berlijn „De toekomst zal toonen, dat ook de inval in Engeland zal komen en wel dan, als de Engel- schen dien niet verwachten." Dit schrijft de marine-deskundige van Das Reich. Nadat de schrijver heeft geconstateerd, dat de strate gische toestand van Groot-Brit- tannië ter zee door de ontwikke ling van techniek en tactiek van den zee-oorlog ten zeerste slechter geworden is en dat deze ostwik- keling aanleiding is tot de in krimping van het zeegebied, zoo dat de wateren om Engeland in het bereik van het kustgebied van Europa's vasteland zijn ge komen, vervolgt hij„Weliswaar gelden in deze kustwateren even als op de volle zee de wetten van dezen zee-oorlog, maar toch is het gebruik op groote schaal van moderne wapens, in het bijzonder van vliegtuigen met bommen, mijnen en torpedo's, oorzaak van zulk een bewaking en beheer- sching van de zee, dat daardoor voor de sterkere partij volkomen nieuwe mogelijkheden op succes ontstaan. De invasie van een eiland eischt, evenals de bestorming van een vesting uitgebreide voorbereiding. Tenslotte wordt in dit artikel gezegd, dat als Engeland nog hoopt, dat de hulp der Vereenigde Staten de verliezen aan tonnage zal goedmaken en de catastrophe zaL afwenden, hierop slechts te constateeren valt dat de Vereenigde Staten met den opbouw hunner wapenindustrie veel te laat zijn begonnen om als hulp voor Enge land nog op tijd te komen. Enge land kan er op vertrouwen, aldus het artikel in Das Reich, dat de catastrophe nader is dan de hulp. tegenwoordig geweest. Reeds had zy Etienne alle byzonder- heden van dat zoo plotselinge uiteinde medegedeeld. Maar hy kon zich niet overgeven aan het denkbeeld, dat hy zyn vader niet omhelsd had, dat hy niet hier, dichtby was geweest, toen die lieve oogen zich sloten. „Je zegt, dat hij naar mij ge vraagd heeft De oogleden van Francine trilden even met een lichte be weging, die by haar onrust en besluiteloosheid aanduidden. „Ja, eens... Hij heett gemom peld Etienne. Maar misschien heeft hy my zelf niet herkend... Hy scheen halt bewusteloos te zyn." „Arme papal" zuchtte Etienne, .Arme Etienne zuchtte Fran cine hem na. Als by instinct was zij begon nen het ontredderde kantoor weer in orde te brengen zy had een vensterluik naar de tuinzijde geopendeen weinig frissche morgenlucht drong met den geur van het groen naar binnen. Na dien in stilte en schemerlicht doorgebrachten koortsachtigen nacht, ondervond Etienne tegen wil en dank het zachte van die TfouwhiyiR» bgwegingop, ga?9il- Toelagen van personeel van de voormalige Ned. weermacht. Het verordeningenblad no. 38 bevat een besluit van het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van defensie nopens maatregelen ten aanzien van de bezoldiging en verzorging van militair en burgerlijk perso neel der voormalige Nederland- sche zee- en landmacht. Bij dit besluit worden verschil lende op grond van het Kon. besluit van 4 Dec. 1933 toege kende ambtstoelagen ingetrokken, doch daarnaast wordt bepaald, dat de militairen, die tengevolge daarvan in inkomsten achteruit zouden gaan, in het genot worden gesteld van een persoonlijke toe lage, gelijk aan het bedrag der tot dusver genoten ambtstoelage. Deze persoonlijke toelage wordt verminderd met ingang van den datum, waarop de jaarwedde van den belanghebbende wordt ver hoogd of opnieuw een ambtstoe lage wordt toegekend, en wel met het bedrag dier jaarweddever- hooging of nieuwe ambtstoelage. Dit besluit is Zaterdag in wer king getreden met terugwerkende kracht tot 1 April 1941. Mausoleum voor ex-keizer Wilhelm II. Door een bekend architect uit Berlijn is dezer dagen begonnen met den bouw van een mausoleum in den fraaien tuin van Huize Doorn, waar wijlen ex-keizer Wilhelm 11 jarenlang heeft ge woond en enkele maanden ge leden is overleden. Het te bouwen mausoleum voor den gestorven ex-keizer zal wor den opgetrokken in Hollandsche baksteen, gedekt met pannen en gekroond door een groot koperen kruis. De wanden van het inte rieur zullen bestaan uit wit-zwart geaderde marmeren platen, afge wisseld door stemmige glas in lood motieven. Wanneer het mausoleum gereed is zal het stoffelijk overschot, dat thans in de hofkapel rust, in alle stilte in dezen grafkelder worden bijgezet. De W.A.-dienstplicht in de N.S.B. De persdienst der N.S.B. meldt Nadat door den Leider der N.S.B de W.A.-dienstplicht voor mannelijke leden van 18 tot 40 jaar werd ingesteld en de vorming van een W.A.-Regiment voor het Oostfront in uitzicht werd gesteld, heeft de Algemeen Commandant der W.Amr. A. J. Zondervan, een reeks van vijftig vergaderingen belegd, welke overal in het land gehouden werden en waarvan Maandagavond in den Haagschen Dierentuin de laatste plaats vond. De W.A.-dienstplicht en de de hy den troost, die van die jonge stem uitging, van die ge fluisterde woorden, toen de oude Amedius het bezoek van den notaris aankondigde. Bescheiden trok Francine zich by de komst van den man der wet terug. Van denzeltden leeftyd als Duroc, was de heer Lotailleur altijd diens getrouwe, schier dankbare dienaar geweest. Groot en gezet, een man van gewicht, zyn portefeuille onder den arm, met zyn lange gekleede jas, beantwoordde by aan het ouder wetsche type van den familie schrijver. Na de noodige plichtsplegingen en de gebruikelijke betuigingen van leedwezen, hernam hy zyn tot het beroep behoorende deftig heid. „Uw vader,4 zoo verklaarde hy, „had my eenigen tyd ge leden zyn laatsten wil over handigd." De nalatenschap van Duroc omvatte de fabriek met de werk tuigen en grondstoffen, het hee renhuis te Neuilly, het kasteel in Normandiö, waar hy een plaats als atgevaardigde verkre gen bad en een vermogen aan geldiv&arg9 van veertig milUoen. vorming van een Regiment hebben het gerucht doen ontstaan als zouden zij, die zich voor de W.A. hebben gemeld automatisch in het Regiment worden opgenomen. Dit is onjuist. De Leider heeft tot nu toe steeds verzocht iets te doen, thans echter heeft hij het dienstnemen in de W.A. verplicht gesteld. Het dienstnemen in het W.A.-Regiment is echter volkomen vrijwillig en een zaak, die ieder met zichzelf moet uitmaken. De NSB. heeft negen jaren lang gepleit voor een behoorlijk leger èn een betere verstandhouding met Duitschland en deze geest leeft voort in de W.A- en het W.A. Regiment. Een ongekende terreur, zoowel voor als na de oorlogsdagen hebben de N.S.B. niet kunnen breken. 32.000 man bleven staan en weken niet terug. In de oor logsdagen werden vrouwen, kin deren en grijsaards opgesloten en mishandeld. Daarna kwam de Weermacht van Adolf Hitler en bevrijdde hen. De leden der N S B., die in het leger waren, hebben niet gesaboteerd, maar gevochten 1 Dat weet elke eerlijke soldaat van het slagveld. De moeilijkheden bij de- op richting der W.A. waren vele. Later kwamen de Nederlandsche S.SNed. Arbeidsdienst, Waffen S S., N S.K.K. en het Legioen. Meer dan 60 pet. van hen die zich meldden voor het Legioen waren uit de W.A. Bij het uit breken van den oorlog met Rus land heeft mr. Zondervan den Leider gemeld, dat de W.A. stond aangetreden. De Leider heeft er op gewezen, dat er ook nog een thuisfront is en op denzelfden dag kwam de W.A.-dienstplicht. Dat thuisfront zal zoodanig zijn, dat een behoorlijke W.A aanwezig is. Want men kan hier nu eenmaal geen fatsoenlijke bezetting ver dragen, maar wanneer men hier in Nederland ook eens kennis had gemaakt met een bezetting als voorheen in het Rijnland, zouden onze volksgenooten eerst goed begrijpen hoe het tegenwoordige Duitschland ons als broeders beschouwt. De geestesgesteldheid van de tegenstanders der N.S.B. wordt herhaaldelijk gekenmerkt door o.a. rouw-advertenties van leden der N.S.B., die aan het Oostfront sneuvelden, op te zen den naar het Stafkwartier der W. A. met de bemerkingen „goed zoo, hartelijk gefeliciteerd. Zoo nog 15 000 er bij." Het lijkt wel of in breede lagen van ons volk het fatsoen geheel is ver dwenen Als het dan hard tegen hard moet gaan, de W.A. staat klaar 1 De W.A. beoogt te zijn een keurtroep, die het nationaal-socia- lisme wil uitdragen door houding en discipline. Zij komt om ons volk te winnen voor haar idealen van het waarachtige socialisme. Het was ook htt idealisme, dat Etienne was de eenige erfge naam. „Nochtans," voegde de heer Letailleur er bij, „is er in het testament van den heer Duroc een kleine bepaling betreffende een derde mejuffrouw Francine Bertier erft een millioen." „Is dat alles vroeg Etienne. De heer Letailleur scheen een oogenblik te aarzelen, alsof hij door de vraag verrast was. „Dat is alles," antwoordde hy eindelijk En hy verwijderde zich nog een weinig plechtiger dan hy gekomen was Wederom begon Etienne zich sommige zaken te herinneren. Het zien van den notaris had zijn smartelijk gemijmer een meer levendige juistheid van voorstelling geschonken. De zoo lang geleden voorgevallen dood van Bartier werd voor hem weer bijna iets werkelijks, iets, dat op 't oogenblik gebeurt. Hy zag zich weer met zyn moeder, hoe hy op dien heerlijken morgen, die zob'n tragisch einde genomen had, door den tuin ronddraafde, terwijl zjjn vader zelf de kleine Francine by hem bracht. Beiden hadden tij in de zon gespeeld, getuini#rdf heen en weer galen» vele van haar leden naar de Waf fen S.S. en de Nordwest Standarte deed gaan. Zij lieten niet alleen hun verstand, maar ook hun hart spreken. Het Nederlandsche volk, dat dit nu nog niet begrijpt, zal eens die W.A. eeren om hetgeen zij voor dat volk deed. AXEL, 16 September 1941.. In de kringen van pension- en kamerbewoners heerscht eenige ongerustheid over het feit, dat zij nog niets over hun brandstoffen voor den a.s. winter hebben ge hooid. „Het Vaderland" verneemt thans echter van off cieele zijde, dat nog voor het einde der maand ook deze categorie in het bezit van de noodige kolenbonnen zal worden gesteld. Bijzonderheden omtrent hoeveelheid, eenheden e.d. kon men nog niet mee- deelen. Voorts is er nog een categorie, die op toewijzing wacht, bestaan de uit de menschen, die centrale verwarming hebben en die extra bonnen moeten hebben voor kantoorlokalen, winkels, lesruim ten e.d, De hiervoor vereischte bonnen zullen de volgende week bekend gemaakt worden, zoodat ook zij zich niet ongerust behoeven te maken. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een jas. C. den Hamer, Oude- weg 5. Een regenjas. C. Scheele, Nieuwendijk 86. Een kindertaschje. Wed. van den Bos, Julianastraat 75. Jongenscofctaams te daar verkocht. Begin April van dit jaar heeft de afdeeling speciale dienst van de Bredasche recherche proces verbaal opgemaakt tegen den eigenaar van een kleedingmagazijn in de Catharinastraat, die jongens- costuums z.g. communiepakjes ver boven den geldenden prijs verkocht. De eigenaar van het kleeding magazijn is thans bij openbare tuchtbeschikking door den inspec teur voor de prijsbeheersching te 's-Hertogenbosch gestraft met een boete van f20.0C0 met last tot publicatie van de beschikking op kosten van den verdachte. Meisje verdwenen. Sinds Zaterdag is te Bussum een 14 jarig meisje spoorloos verdwenen. Het meisje was des middags om half drie vlierbessen gaan plukken op het terrein van een pen. Inmiddels had mon de in een laken gewikkelde verminkte overblijfselen van Bartier aan gebracht. Langen tyd had hy niets van het ongeluk geweten, en al die akelige bijzonderheden had hy eerst veel later vernomen, en zjjn verbeelding was er deB te meer door gatroffm gebleven. Door een verbazende omkee- ring van de werking des tyds had de ramp, naarmate ze meer tot het verleden ging behooren, voor den grooter wordenden Etienne meer werkelijkheid en een duidelijker voorstelling ge kregen het was alsof zyn kin derlijke geest, zonder dat hy er zich rekenschap van kon geven, beelden had opgenomen, die met de jaren opnieuw ontstonden, duidelijker gevormd werden, hem een voorstelling gaven van hetgeen hy nooit gezien had. Bijna even versch gebeurd als de begrafenis van zijn vader scheen hem thans de verdwij ning van Bertier toe. Hy haastte zich Francine terug te roepen. (Wordt Temlgd)

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 2