IVOROL: De Kwaüteits-tandpasta. wag** t Geldige bonnen voor Voedingsmiddelen in de week van 14 September tot en met 20 September 1941. Binnenland. 's Morgens en 's Avonds m 37. 3 ÉÉN RANTSOEN Brood Gebak Bloem Rijst Havermout Gort Vermicelli Maizena Vleesch Vleeschwaren jam Voor de 100 gram brood 75 gram beschuit, wafels, biscuits, koekjes, öf 140 gram speculaas, koek, öf 300 gram cake, öf 400 gram gevuld klein korstgebak, öf 500 gram gevuld groot korstgebak, öf 600 gram taart, gebakjes 70 gram tarwebloem, -meel, roggebloem, -meel, zelfrijzend bakmeel 250 gram rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, gruttemeel (gem. meel) 250 gram havermout, -vlokken, -bloem, aardappelvlokken 250 gram gort, gortemeel, grutten 100 gram vermicelli, macaroni, spaghetti 100 gram maizena, sago, aardappelmeel, öf 100 gram zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of puddingsauspoeder 100 gram vleesch, gewicht van been inbegrepen 75 gram gerookt of gekookt vleesch, öf 75 gram gerookte worstsoorten, öf 100 gram gekookte worstsoorten, öf 125 gram leverartikelen, tongeworst, nierbrood, óf 150 gram bloedworst 500 gram Jam, siroop, honing, enz. overige artikelen is het rantsoen gelijk aan de in bovenstaande lijst vermelde hoeveelheden. Attentie 1 De volgende bonnen zijn na Zaterdag 13 September niet meer geldig N.B. De bonnen 33 voor Eieren blijven geldig tot en met 20 September 1941. De bonnen, welke van 14 Sept. 1941 af zijn geldig verklaard, met uitzondering van die voor Vleesch of Vleeschwaren mogen reeds op Zaterdag 13 Sept. 1941 worden gebruikt. Het koopen van vleesch of vleeschwaren bij den kleinhandel op Maandag en Dinsdag is niet geoorloofd. nog door de Sovjet te bezetten plaatsjes, waarvan de namen in de radio-uitzending niet konden worden verstaan. De Iraansche regeering zal haar eigen politie en gendarmerietroepen onderhouden. De Britsche en Sovjetregeering zullen Iraansche uitvoergoederen aankoopen en voor het transport zorg dragen. De Iraansche re geering heeft besloten een officieel document te eischen omtrent alle overeenkomsten. Wintermode in Dnitschland. Voor de modenijverheid zijn in Duitschland voorschriften uitge geven, die te i doel hebben het vervaardigen en vertoonen van nieuwe modescheppingen te re gelen. Ieder modehuis mag slechts 100 nieuwe modellen voor het winterseizoen toonen, waarvan 75 modellen voor den herfst en 25 voor den winter zijn bestemd. Verder moet veel kant worden verwerkt. Tenminste een model moet geheel uit kant bestaan, terwijl een ander uit kant moet zijn samengesteld. Een derde model moet hoofdzakelijk uit tulle bestaan. Naar het D.N.B. meldt is Pierre Laval uit het ziekenhuis, waarin hij ongeveer twee weken jteeft doorgebracht, vertrokken. Wijziging winkelsluitingswet. De persdienst van de departe menten van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij meldt o.m. In de Nederlandsche Staats courant van 10 September 1941, no. 176, is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van het departement van handel, nij verheid en scheepvaart, waarbij wijziging is gebracht in de thans van kracht zijnde wet.elijke rege ling inzake de winkelsluiting. In hoofdzaak zal dit besluit in houden, dat het sluitingstijdstip der winkels op de werkdagen wordt vervroegd en wel gedurende het winterhalfjaar (aanvangende 1 October) voor de eerste vijf werkdagen tot 18 uur en voor den Zaterdag tot 19 uur, en ge durende het zomerhalfjaar (aan vangende 1 April) voor de eerste vijf werkdagen tot 19 uur en voor den Zaterdag tot 20 uur. Met deze regeling wordt voor alles aansluiting aan de verduis teringsvoorschriften beoogd. Voor het venten zal een gelijke regeling komen te gelden, lntusschen blij ven thans bestaande afwijkingen van de Winkelsluitingswet, op grond van plaatselijke bijzondere omstandigheden vastgesteld, on verminderd van kracht. Voorts geeft het besluit genoem den secretaris-generaal de be voegdheid te bepalen, dat door hem aan te wijzen groepen van winkels op werkdagen gedurende door hem vast te stellen tijdvakken voor het publiek geopend zullen moeten zijn. De bedoeling van deze laatste bepaling is, den consument de waarborg te geven, dat hij in de voor hem belangrijkste winkels op de daarvoor meest geschikte tijdstippen tot het doen van in- koopen terecht zal kunnen. Van vorenbedoelde bevoegdheid zal worden gebruik gemaakt om een verplichte openstelling van 10 tot 18 uur in te voeren, voor de be langrijkste categorieën levensmid delenwinkels, en voorts voor de kleeding- en de rijwielzaken. Deze categorieën winkels mogen echter, waarop nog eens in het bijzonder de aandacht wordt ge vestigd, buiten den verplichten verkoopstijd nog, voor zoover zulks in het algemeen is toege staan voor het publiek geopend zijn, derhalve des morgens voor tien uur en des avonds voor zoover mogelijk na 18 uur. Verwacht mag worden, dat ook in dit opzicht met het belang van den consument zal worden reke ning gehouden. De 45ste Utrechtsche Jaarbeurs. Onder zeer groote belangstel ling uit alle deelen des lands is Dinsdag de 45ste Utrechtsche Jaarbeurs geopend. De traditie getrouw ging de opening gepaard met een pers conferentie, waarbij de directeur, dr. J. Milius, een rede uitsprak. Van de viering van het negende lustrum is wegens de tijdsom standigheden afgezien. Dr. Milius wees op de bijzon dere positie die deze jaarbeurs in den cyclus van jaarbeurzen inneemt. Hij vergeleek haar met de beurs van het eerste oorlogs jaar. Deze beurs overtreft de 39ste nog aan ingenomen ruimte. Dr. Milius besloot met het geven van een overzicht van de vak groepen en collectieve inzendin gen. Na de bezichtiging van de stands op de Jaarbeurs vereenig- den de journalisten zich aan een maaltijd onder tafeivoorzitter- schap van dr. F. H. Fentener van Vlissingen, voorzitter van den Raad van Beheer der Nederl. Jaarbeurs. Deze hield een korte rede, waarin hij in het bijzonder de rol schetste, die de voorlichting op de Jaarbeurs speelt. Namens de Nederlandsche pers sprak nog drs. Goedhuys. Hij bracht een woord van hulde aan het Jaarbe.ursbestuur voor zijn doorzettingsvermogen en energie. De heer Paul Derjeu sprak tenslotte namens de buitenland- sche persvertegenwoordiging. zijn de meest geschikte momenten om Purol toe te passendaarom behoort op iedere slaapkamer een doos of tube Purol aanwezig te zijn. Proces tegen com monistische fanctfonnarlssen. Op het oogenblik wordt voor het Duitsche Obergericht te Den Haag een proces gevoerd tegen 22 leidende functionnarissen van de illigade C.PN (Communis tische Partij Nederland). Allen zijn aangeklaagd wegens hoog verraad, zij hebben o.a. in Febr. en Maart van dit jaar aangespoord tot een algemeene staking. Aangezien alle strafbare hande lingen zijn gepleegd voor22Juni 1941, dus voor het tijdstip, waarop het Duitsche rijk in oorlog is met de Sovjet-Unie, worden zij niet beschouwd als begunstiging van den vijand en wordt het proces niet gevoerd voor de militaire rechtbank. Het bezoek van generaal Opjlrna aan Nederland. Na de Dinsdag gemelde parade, waarbij de Japansche ambassa deur te Berlijn, generaal Osjima, met den bevelhebber der weer macht in Nederland, generaal der vliegers Fr. Christiansen, langs het front der troep schreed, heeft de ambassadeur als gast van den rijkscommissaris dr. Seyss F quart het middagmaal gebruikt. In den namiddag heeft generaal Osjima een bezoek gebracht aan de stad Rotterdam, waarbij ook de havenwerken bezichtigd wer den. 's Avonds was hij de gast van den bevelhebber der weer macht en heeft hij in den kring van de bevelhebbers der drie deelen der weermacht en hun nauwste medewerkers eenige uren in hartelijke kameraadschap door gebracht. Woensdagochtend heeft de hooge |apansche gast per vlieg tuig Nederland weer verlaten. Arbetdscontractanten onder de Ziektewet. In de Staatscourant is opgeno men een besluit van den secre taris-generaal van sociale zaken, waarbij de Ziektewet wordt ge wijzigd. O.a. is thans bepaald, dat voor de toepassing van de Ziektewet de z.g. arbeidscontractanten in dienst van publiekrechtelijke li chamen met arbeiders in onder nemingen worden gelijkgesteld. Verlenging van pachtover eenkomsten. In de Staatscourant van Dinsdag is gepubliceerd het besluit van de lecreUrUsen-j^nergal van Justitie en van landbouw en visscherij betreffende pachtovereenkomsten, welke reeds vóór 1 Januari 1936 van kracht waren. Dit besluit geeft den pachter het recht om na af loop van den overeengekomen pachttermijn aan de pachtkamer een verlenging van de overeen komst te vragen voor den tijd van twee jaar. Tengevolge van dit besluit is het mogeiijk geworden, dat de pachter na afloop van de over eenkomst nog op het gepachte blijft en zijn bedrijf voortzet. De pachtrechter kan daartoe onder bepaalde voorwaarden de pacht overeenkomst verlengen en indien zulks noodig is daarin wijzigingen aanbrengen. Het ver zoek daartoe moet van den pachter zelf uitgaan en wel binnen een maand na het verstrijken van den overeengekomen termijn. Nederlanders in Britschen dienst. Op den 30sten Aug. j.l. werden aan de kust van Noorwegen drie Engelsche vliegtuigen door Duit sche luchtdoelartillerie neerge schoten. Van de 14 inzittenden van de drie bommenwerpers kon den slechts twee leden der be manning worden gered. Deze beiden zijn Nederlanders. Het zijn luitenant Willem Bakker, Apeldoorn en sergeant Cornelis van Huistee, Den Helder. Deze beide Nederlanders be vinden zich op het oogenblik in een Duitsch gevangenkamp. Zij vertelden hier. dat het meerendeel van de vliegeniers, die behoorden tot het vroegere Nederlandsche luchtwapen, geweigerd hebben gevolg te geven aan het bevel van het Engelsche ministerie voor de luchtvaart om aanvalstochten boven hun eigen Nederland te ondernemen. Zij waren niet van plan hun eigen volksgenooten te bombardeeren. Het Engelsche ministerie voor de luchtvaart heeft daarop besloten, dat de Neder landsche vliegers speciaal tegen de andere bezette gebieden moe ten worden ingezet. De houding van de Nederland sche piloten is zeer zeker een lesje voor diegenen, die meenden gelden te moeten inzamelen en beheeren, om hiervoor bommen werpers voor Engeland te kunnen koopen, welke wel tegen het eigen land worden ingezet. Moordaanslag op W.A.-man. De persdienst van de N.S.B. meldt uit Utrecht Na de begrafenis van den voor drie maanden te Utrecht van achteren neergestoken wacht meester der W A., Jacob Janse, is het hier en daar in de stad tot opstootjes gekomen. Hoewel de politie overal dade lijk de noodzakelijke maatregelen heeft genomen om erger te voor komen, heeft dit niet kunnen be letten, dat opnieuw een W.A.- man het slachtoffer is geworden van een lafhartigen moordaanslag door een onbekenden d3der, De weerman van der Schaaf, die e rst de vorige" week tot de W A is toegetreden, bevond zich in zwart hemd temidden van het publiek, toen op de N.ude eenige onrust ontstond. Terwijl er eenige klap pen werden uitgedeeld, begon het publiek temidden "waarvan hij zich bevond, op te dringen. Plots zakte hij ineen, naar bleek, doordat hij een messteek in den rug had ontvangen van iemand, die tusschen het publiek was ver dwenen. De toestand is ernstig, daar de long is geraakt. De „Kota Nopan" over tjjd. Volgens de Associated Press maken New Yorksche scheep vaartkringen bekend, dat het van Batavia naar New York varende Beschikbaar per persoon Elk der volgende bonnen Geeft recht op het koopen van 0 t.m. 3 jaar 4 t.m. 13 jaar 14 t.m. 20 jaar Volwas senen Eenheid 14 September t.m. 20 September 1941 In tijdvak van 1 week 35—4 Brood 35 Brood 1 rantsoen J Brood of Gebak 10 20 24 20 Rants. 35 Vleesch 35 Vleesch war. Jantsoen j Vleesch of Vleeschwaren 1 3 3 3 Rants. 35 Melk I 36 reserve 1% liter Melk 3 kg. Aardappelen 7 3 3 3 Liter Kg. 7 September t.m. 4 October 1941 In tijdvak van 4 weken 114 algem. 115 algem. 116 algem. 34-35-31-37 Bloem C Rijst C Havermout 117 algem. 118 algem. 119 algem. 34-35-36-37 Kaas 1 kg. Suiker 250 gram Koffie surrogaat 500 gram |am 7. rantsoen Bloem, Brood of Gebak 250 gram Rijst 250 gram Havermout 250 gram Havermout 250 gram Gort 100 gram Vermicelli of Maizena 100 gram Kaas 1 250 500 4 250 250 250 250 100 400 1 250 500 4 250 250 100 400 1 250 500 4 250 250 100 400 1 250 500 4 250 250 100 400 Kg. Gram Gram Rants. Gram Gram Gram Gram Gram Gram 7 September t.m. 24 September 1941 In tijdvak van 18 dagen 34—35 Boter 34-35 Vet 250 gram Boter 250 gram Boter met reductie 250 250 500 500 500 500 500 500 Gram Gram 34 brood. brood of gebak. 34 vleesch. vleesch of vleeschwaren. 34 vleeschw.) 34 melk I melk I. 35 reserve aardappelen

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 2