Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 46. VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1941. 57e Jaarg. De strijd in het Oosten. 8-7-60-0. |i# - Victorie-Duitschland wint voor Europa op alle fronten Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 79 Cent; franco per post 1,04 Gulden. K 550 Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Firma J. C. VINK - Axel Bureau Markt 12. Telef. 56 - Postrekening 60263. Hoofdredacteur J. D. FREEKENHORST Prins Hendrikstraat 43, Axel ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 62VS Centvoor eiken regel meer 121/, Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Kleine advertentiën 31 Cent. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag li ure. Buitenland. Naar het D.N.B. verneemt is door de omsingeling van St. Petersburg de Sowjetscheepvaart over de Newa naar het Ladoga- meer en over het kanaal naar de Witte Zee onmogelijk geworden. St. Petersburg is na Moskou het belangrijkste centrum van metaalnijverheid, chemische en electro-technische industrie. Bo vendien is de helft van de scheepsbouwnijverheid te Peters burg gevestigd. De energievoor- ning der stad is zeer geschaad door den Duitschen opmarsch en de Finsche successen bij de Swir. De productie zal dan ook binnenkort gestaakt moeten wor den en dit verlies kan niet door andere industriegebieden gecom penseerd worden. De lucht- en marinebases in het gebied van Petersburg worden eveneens bedreigd, waardoor ook de aanvoer van voorraden voor de Sowjets te Hangoe en op Oesel en Dagoe opnieuw beperkt wordt. Tijdens den strijd om Schiüs- selburg heeft een Duitsche af- deeling artillerie, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, de scheepvaart op de Newa ten Oosten van de stad verhinderd en de pogingen der Sowjets, om met oorlogsvaartuigen de stad binnen te komen, verijdeld. Vijf Sowjetkanonneerbooten werden zwaar getroffen en zitten thans aan den grond. Niet ver daar vandaan drijven de wrakstukken van twee groote stoombooten, waarmede de bolsjewisten ver sterking wilden halen. Bij gevechten ten Noord-Oosten van Raslawi hebben Duitsche troepen tegen numeriek sterkere Sowjet afdeelingen de laatste dagen 265C gevangenen gemaakt en 178 pantserwagens vernield. In den centralen sector hebben snelle Duitsche troepen Maandag talrijke gevangenen gemaakt en 38 stukken geschut en zes pant serwagens buitgemaakt. In den Zuidelijken sector hebben de Duitsche troepen in talrijké kleine gevechten 2000 gevangenen ge maakt en 40 stukken geschut be nevens verscheidene wapendepöts veroverd. Van bevoegde zijde wordt ge meld, dat een Duitsch jachtes- kader Maandagmiddag in een kwartier tijds 16 Martin-bommen werpers der Sowjets heeft neer geschoten. Snelle opmarsch der Finnen. De inneming van de stad Aunus aan het Zuidoostelijke front van Finland, die reeds is gemeld, kwam tot stand door een aanval bij verrassing. Toen de bolsje wistische linies bij Tuulos werden doorbroken, was de divisiecom mandant aldaar doodelijk gewond. De Sowjets waren na zeven uur taaien tegenstand omsingeld. Daarmee was het lot der stad beslist. De Finsche troepen dreven uiteengeslagen bolsjewis tische afdeelingen in een wilde vlucht voor zich uit en ofschoon de bolsjewiki erin slaagden een belangrijke brug op te blazen, werd de Finsche opmarsch hier door niet tegengehouden. In de stad woedden eenige branden, PW de Sowjets hadden blijk» baar niet voldoenden tijd gehad voor vernielingen op groote schaal. Door den verrassenden aanval werd een groote oorlogs buit veroverd. In de stad Aunus zelf veroverden de Finnen negen stukken zwaar geschut, een aan tal zware en lichte granaatwer pers, tractors en machinegeweren. Voorts werden verscheidene pant serauto's vernield. Kort na de inneming begon de bevolking reeds terug te keeren en overal op straat ziet men co lonnes bewoners, die de bevrij ders blij verwelkomen. Omtrent de aantallen gevange nen zijn er geen definitieve ge gevens beschikbaar, maar alleen tijdens de omsingeling bij Tuulos werden 1200 soldaten gevangen genomen. De Finsche troepen zijn bij hun snellen opmarsch terstond voorbij Aunus doorge trokken naar de Swir. Do sterkte van de Sowjet- Oostzeevloot. Het D.N.B. verneemt van mili taire zijde, dat tengevolge van de omsingeling van St. Petersburg ook de lichte schepen van de Sowjet Oostzeevloot niet meer naar de Witte Zee kunnen ont komen. Deze Oostzeevloot be staat uit twee oudere linieschepen drie slagschepen zijn in aan bouw tenminste zes kruisers tot 10,000 ton, ongeveer 30 tor- pedobooljagers, waarvan bijna de helft beschadigd is, een twaalf torpedobooten, ongeveer honderd duikbooten, verscheidene mijnen- leggers, ongeveer 50 mijnenvegers en een groot aantal motor-, tor pedo- en motorbooten. Ds Oost zeevloot is thans opeengedrongen in een klein gebied in de Finsche Golf. Weliswaar beschikt zij daar nog over de basis Kronstadt, doch zij wordt in haar vrijheid van beweging zeer belemmerd door het wegvallen van de ver bindingen over land en de heer schappij van de Duitsch-Finsche marine en luchtmacht in de Fin sche Golf. Britsche stemmen ever den strtyd In het Oosten. Volgens een bericht uit Londen in de Dagens Nyheter geven, zoowel de militaire medewerker van de Daiiy Telegraph als van de Daily Mail uitdrukking aan de overtuiging, dat het uitblijven van een krachtig tegenoffensief der Sowjets thans de gevaarlijkste factor is. De laatste schrijft o.m.Men mag plaatselijke te genaanvallen der Sowjets niet verwarren met een tegenoffensief. De reden voor het uitblijven van een tegenoffensief is waarschijn lijk, dat de Sowjets niet over voldoende reserves voor zoo'n operatie beschikken. Voorts zegt hij, dat men de beteekenis van de bezetting van Iran door de Engelsch-Sowjet-Russische troe pen niet mag onderschatten. Iran, zoo schrijft hij woordelijk volgens het Zweedsche blad heeft geen rechtstreeksche spoorwegverbin ding met de Sowjetunie. De Kaspische havens hebben slechts een beperkte capaciteit en de wegen zijn slecht. Iran is wel iswaar een rugdekking voor de algemeene posities van'Engeland en de Sowjetunie in het midden Oosten. Iran waarborgt het ge bruik van zekere olievelden, maar biedt geen oplossing van het pro bleem der hulptransporten aan de Sowjctl. Kinderen vragen uw hulp. In de gebieden, waar in de Sowjet Unie strijd gevoerd is, heerscht schrijnend kinderleed. Tallooze kleinen, die in de door de Sowjet-troepen prijsgegeven dorpen en stede i woonden, zijn door de vluchtende bevolking en overheidsinstanties volkomen aan hun lot overgelaten. Als honge rige dieren zwerven zij door de verwoeste straten, totdat de eerste Duitsche troepen komen, die zich over hen ontfermen. Want met het strijdende en overwinnende leger is het leger vandemensch- lievendheid opgetrokken, onder de witte vlag van het Roode Kruis. Liefderijk worden de arme ver laten Sowjet-kinderen opgenomen, gevoed en verzorgd. Hier is een schitterend werk voor de Nederlandsche ambulance te verrichten, die straks naar het Oostfront zal vertrekken. Kinderen vragen uw hulp I Gij kunt die niet weigeren Steunt naar uw vermogen het werk van de Nederlandsche am bulance, die zich ook met deze stakkers zal bezighouden. Stort uw bijdrage, iets meer dan u missen kunt, op girorekening 8-7—6-0-0 NeJerlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, Den Haag. Churchill bespreekt den oerlogstoestand. Het D.N.B. meldt uit Stock holm De Britsche minister-president, Churchill, heeft Dinsdag in het Lagerhuis verslag over den oor logstoestand uitgebracht. Hij ver klaarde onder meer, dat Britsch- Amerikaansche hulpverleening voor de Sowjetunie dringend noodig is, hoewel de Sowjetunie over zeer groote middelen en zeer groote troepenmassa's be schikt. Daarom, aldus Chur chill, moeten de Engelschen zich groote offers getroosten om de Sowjetbehoeften door leveranties te bevredigen. Amerikaansch vrachtschip In de Roode Zee tot zinken gebracht. Schweiz Press Tel. meldt uit Berlijn In Berlijn is bekend gemaakt, dat een Amerikaansch koopvaar dijschip in de Roode Zee door e^n vliegtuig van onbekende na tionaliteit in den grond is ge boord. De bemanning, die uit 20 koppen bestond, kon worden gered. In de Wilheimstrasse ziet men in dit bericht niets bijzon ders en wijst men op het feit, dat de Roode Zee reeds lang tot oorlogsgebied is verklaard. Uit legerberichten is dan ook reeds gebleken, dat Duitsche en Itali- aansche vliegtuigen in de Roode Zee meermalen schepen hebben aangevallen. Landing van Canadeesche, Engelsche en Noorsche troepen op Spitsbergen. Het D.N B meldt uit Stock holm Naar uit een bericht van Reuter blijkt zijn korten tijd geleden Britsche en Canadeesche troepen op Spitsbergen aan land gegaan. Naar uit de Engelsche berichten verder blijkt is een groot deel der aldaar wonende mijnwerkers met hun familie naar Engeland overgebracht. Naar het heet zullen zij daar worden ingescha keld in de «oorlogsinspanning der geallieerden". Naar de Engelsche berichten dienst aangaande de expeditie naar Spitsbergen meldt, had men er zich tevoren van overtuigd, dat geen Duitschers op Spitsbergen aanwezig waren. Na de landing der troepen, in hoofdzaak Cana- deezen, werd de bevolking ge noodzaakt naar Engeland te gaan. Meerendeels betreft het hier mijn werkers, die nu blijkbaar in de Engelsche mijnen moeten werken. Naar het A.N.P. van welinge lichte zijde te Berlijn verneemt moet in de bezetting van Spits bergen door Engelsche en Cana deesche troepen naar de meening van toonaangevende Duitsche kringen zonder twijfel een nieuw bewijs worden gezien voor de toenemende behoefte aan prestige der Engelschen, wien men met deze nieuwe «landaanwinst" met het oog op de ruwheid van den winter aldaar «veel genoegen" wenscht. Als naar Duitsche meening aan dit gebied inderdaad militaire beteekenis moest worden toegekend, zou men zeker niet, naar men hier verklaart, den Engelschen den voorrang hebben gelaten. Uit een bericht van S P.T. uit Berlijn blijkt, dat niet alleen Brit sche en Canadeesche, maar ook Noorsche troepen Spitsbergen hebben bezet. S P.T. meldt verder, dat de bewering dat de bezetting van Spitsbergen Duitschland's kolen- positie in gevaar brengt, te Berlijn belachelijk wordt genoemd. Schweiz Press Telegraph meldt uit Londen De Britsche troepen hebben, nadat zij de kolenmijnen en den radiozender onbruikbaar hebben gemaakt Spitsbergen weer ver laten. De voorraden hebben zij meegenomen. De radiozender werd door de Duitschers voor weerberichten gebruikt. Na de medeneming van de op Spits bergen wonende bevolking is de expeditie naar Engeland terug gekeerd. «Op Spitsbergen bevindt zich nu niets meer", aldus wordt in militaire kringen te Londen ge zegd. De Britsche aanval op Berityn. Ten aanzien van den aanval van het Engelsche luchtwapen in den nacht van 7 op 8 Sep tember op Berlijn wordt van bevoegde Duitsche zijde aan het D.N B. medegedeeld Men heeft van Britsche zijde groote verwachtingen gehad van het succes van den aanval op de Rijkshoofdstad en er op gewezen dat deze aanval beschouwd moet worden als een revanche voor een grooten aanval van het Duitsche luchtwapen op 7 September 1940 op Londen. Afgezien van het feit, dat de groots Öwitschs aanval op de Britsche hoofdstad indertijd slechts een vergelding vormde voor herhaald werpen van Brit sche bommen op een reeks woon wijken van Duitsche steden, heeft het Britsche luchtwapen ook in den nacht van Zondag op Maandag wederom alleen de Berlijnsche burgerbevolking getroffen. 19 bommenwerpers, d.w.z. meer dan 18 pet. van de over het kanaal gekomen bommenwerpers, werden neergeschoten. Alle wrakken van deze vliegtuigen liggen op Duitsch of bezet gebied. Met het verlies van 19 bommenwerpers in enkele nachtelijke uren heeft de Britsche luchtmacht tegelijkertijd een ver lies geleden van ongeveer 95 man vliegend personeel. Britsche bommenwerpers heb ben in den nacht van 8 op 9 Sep tember in West- en Midden- Duitschland, in het bijzonder in het gebied van Kassei, een aantal bommen neergeworpen. De bur gerbevolking leed eenige verliezen. De Berlijnsche correspondent van het A.N.P. meldt nog, dat alle slachtoffers zich buiten de schuil kelders bevonden. Opmerkelijk was het voorbeeldige optreden van de hulpdiensten. Scandlnavfgrs ln Riga vermoord. Alle Scandinaviërs, die na de aansluiting van Letland bij de Sowjetunie in den zomer van 1940 in Riga waren gebleven, zijn, volgens een bericht van Aftonbladet, ter dood gebracht. O.m de schoonzuster van den Finschen aartsbisschop, Ines von Kolpakow en haar twee zoons, die terechtgesteld werden omdat zij weigerden Riga te verlaten. Ulteriyk kenteeben voor Duitsche joden. In Duitschland is thans een ver ordening afgekondigd voor het Groot-Duitsche Rijk en het pro tectoraat, waarin bepaald wordt, dat het Joden van het zesde jaar af verboden is zich in het open baar te begeven zonder een bij zonder kenteeken te vertoonen. Dit bestaat uit een zespuntige ster zoo groot als een handpalm en vervaardigd van gele stof, welke op de linker borstzijde van het kleedingstuk genaaid gedragen moet worden. Voorts wordt den Joden verboden zonder schriftelijke vergunning der plaat selijke politie-overheid de ge meente waarin zij wonen te ver laten. Voor bepaalde Joden gelden uitzonderingen, zoo o.a. voor de Joodsche gehuwde vrou wen in een kinderloos gemengd huwelijk, zoolang de echtverbin tenis duurt. Practische bestuurs- noodzaak en opgedane ervaringen hebben deze maatregel nood zakelijk gemaakt. De bezetting van Iran. Naar het D.N B. uit Istanboel meldt werden tijdens de Dinsdag gehouden bijeenkomst van het Iraansche parlement o.m. de vol gende punten van de Engelsche en Sovjet vredesvoorwaarden be handeld. De Britsche petroleum- concessies blijven gehar dhaafd. De Sovjets verkrijgen petroleum- concessies in het gebied van Koran en visscherijconcessies in de Kaspische Zee. De Iraansche regeering zal in de toekomst noch i den Britschen noch den Sovjet- belangen hindernissen in den weg leggen. De opmarsch der Engel sche en Sovjettroepen wordt ge< Staakt, ©et utoondetlngvaneenigs

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 1