Koop eerst een andere tandpasta Een groot man. Geldige bonnen voor Voedingsmiddelen in de week van 7 September tot en met 13 September 1941. Postgironummers van de Winterhulp Nederland: 37. ÉÉN RANTSOEN Brood 100 gram brood Gebak 75 gram beschuit, wafels, biscuits, koekjes, óf 140 gram speculaas, koek, öf 300 gram cake, öf 400 gram gevuld klein korstgebak, öf 500 gram gevuld groot korstgebak, öf 600 gram taart, gebakjes Bloem 70 gram tarwebloem, -meel, roggebloem, -meel, zelfrijzend bakmeel Rijst 250 gram rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, gruttemeel (gem. meel» Havermout 250 gram havermout, -vlokken, -bloem, aardappeivlokken Gort 250 gram gort, gortemeel, grutten Vermicelli 100 gram vermicelli, macaroni, spaghetti Maizena 100 gram maizena, sago, aardappelmeel, öf 100 gram zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of puddingsauspoeder Vleesch 100 gram vleesch, gewicht van been inbegrepen VleeschwareH 75 gram gerookt of gekookt vleesch, öf 75 gram gerookte worstsoorten, öf 100 gram gekookte worstsoorten, öf 125 gram leverartikelen, tongeworst, nierbrood, öf 150 gram bloedworst jam 500 gram Jam, siroop, honing, enz. Voor de overige artikelen is het rantsoen gelijk aan de in bovenstaande lijst vermelde hoeveelheden. AttentieDe volgende bonnen zijn na Zaterdag 6 September niet meer geldig brood of gebak, bloem, brood of gebak vleesch of vleeschwaren. melk I. aardappelen 33 brood. 33 bloem 33 vleesch. 33 vieeschw.) 33 melk 1 34 reserve 30-31-32-33 kaas kaas 29 30 boter boter 29-30 vet boter met reductie 107 algemeen, suiker 108 algemeen, koffiesurrogaat 109 algemeen, jam 110 algemeen) t B rijst njsI 1B ifavermout) havermout of gort 112 algemeen, vermicelli of maizena N.B. De bonnen 33 voor Eieren blijven geldig tot en met 13 September 1941. De bonnen, welke van 7 Sept. 1941 af zijn geldig verklaard, met uitzondering van die voor Vleesch of Vleeschwaren mogen reeds op Zaterdag 6 Sept. 1941 worden gebruikt. Het koopen van vleesch of vleeschwaren bij den kleinhandel op Maandag en Dinsdag is niet geoorloofd. en liefst de duurste die er is en probeer daarna Ivorol, Dan neemt U waar hoe Ivorol in reinigend-, witmakend- en schuimend vermogen alle andere verre overtreft. Tube 60, 40 en 25 ct. FEUILLETON 16) Van toen af had Etienne, door het gemeenschappelijke van het verdriet, den grooten man zyn kameraad, zjjn vriend zien wor den. In dien meer vertrouwe- ljjken omgang was hg snel ge rijpt, en ook hij vooral had vruchten geplukt van de ont dekking en het succes, want naar mate hij knapper werd en overal in slaagde, was de vader lijke genegenheid van Duroc vuriger geworden, had ze zich meer op hem alleen saamgetrok ken dat had Etienne in zijn verward en levendig jongens gemoed degelijk gevoeld. Alle oogenblikken, die zijn zaken niet van hem eischten, schonk Duroc aan zijn zoon. Hij scheen voortaan geen ander doel te hebben dan de opvoeding van dien toekomstigen plaatsvervan ger. Elk succes van den student bracht hem tot geestdrift en hij spitste zijn vernuft om voor iedere nieuwe poging aangename, jeerryke belooningen uit te den ken. Als eerste in alle klassen, merkwaardig gelukkig in zijn examens, zonder strijd tot de technische school toegelaten, daarna een veelbelovend leerling op de hoogeschool voor electri- citeit, had Etienne de dierbaarste verwachtingen der vaderlijke eerzucht vervuld, ja zelfs over troffen, en het zou den jongeling onmogelijk zijn geweest, zich een enkele zijner wenschen of zijner grillen te herinneren, die niet bevredigd waren geworden, voor dat ze nog onder woorden waren gebracht. In 't eerst was het 't nieuwtje der reizen geweest en b\j had zich op weg begeven om een industrieele reis om de wereld te ondernemen. Mot veel voor liefde en volgens vaste regelen, zich ternauwernood latende af leiden door het schilderachtige van zeden en gewoonten, met veel kennis van vreemde talen en niet weinig behendigheid in onderzoekingen, had hij overal aanteekeningen en schetsen ge maakt, waarbij hij documenten verzamelde en zijn ondervinding van het leven, de menschen, den rijkdom en den arbeid uit breidde Aldus had hij zich een qigenaardip, eerlijk, rijk gamoad gevormd, dat zich met studiën en werkelijke gebeurtenissen voedt, maar tocb een weinig overdrijft, en altijd trilt van geestdrift, die de wetenschap zoo dikwijls in de jeugdige gees ten van dezen tijd opwekt en gaande houdt. Door instinct en redeneering had Etienne Duroc zich dit ge- lool geschapen, dat de uitwerking van een krachtigan en helderen wil op het leven onverwinlijk, onbegrensd is, dat voor de uit gelezen schepselen de omstan digheden verschillend zijn. Had zijn vader zich zelf niet geheel en al gemaakt tot een man uit óéa stuk om zoo te zeggen, en ten koste van hoeveel inspan ning 1 Evenals zooveel anderen in het noodlot gelooven, geloofde deze jonge man aan de persoon lijke almacht, aan de overheer- sching, in den levensloop, van het karakter en het vernuft. Op een leeftijd van 22 jaren was hij, na zijn studiereis, in de fabrieken gekomen Met een steeds warmer, steeds meer in kleinigheden afdalende teeder- heid, waarbij hij zich over de wetenschappelijke vorderingen en <U administratieve talenten behoeft dit nog niet tot onbillijk heden te leiden. De Gemachtigde voor de Prijzen deell echter mede, dat hem gevallen bekend zijn, waarin de huren van nieuwe huizen excessief hoog 2ijn gesteld. Hiertegen zal in het vervolg worden opgetreden en wel op grond van de bepalingen van het P;ijsvormingsbes!uit, dat dezer dagen werd gepubliceerd. In dit Besluit wordt immers in het eerste artikel aan ieder de verplichting opgelegd „de prijzen en vergoe dingen voor goederen en diensten van eiken aard zoodanig te vor men, dat deze beantwoorden aan de eischen, welke het algemeen belang in het bijzonder met be trekking tot de oorlogsomstandig heden stelt". Het is duidelijk, dal het algemeen belang op het oogenblik een straffe beheersching vereischt van het huurpeil. Het maken van een hooger rendement dan voor nieuwbouw redelijk is kan niet in overeenstemming wor den geacht met het algemeen belang. In dezen zin zullen de eigenaren van nieuwgebouwde huizen dus terdege rekening moeten houden met het Prijs- vormingsbesluit en zoo noodig de huur dienen te verlagen. Voldoen zij niet aan de opgelegde verplichting, dan overtreden zij de prijsvoorschriften, een straf baar feil, dat door de Inspecteurs voor de Prijsbeheersching zal worden berecht. Straffen wegens economische misdrijven. Gisteren is een besluit van kracht geworden betreffende sancties op overtreding van ver schillende wettelijke maatregelen, rakende het economische leven. Het besluit behelst een uni- formiseering en belangrijke ver zwaring der straffen bij overtre ding van verschillende wettelijke maatregelen, rakende het econo mische leven. Voor het eerst zijn minimum straffen opgenomen, krachtens welke op frauduleus slachten een gevangenisstraf wordt gesteld van minstens zes maanden. Vergrijpen tegen het verbod van het verhandelen van graan en tegen den verboden handel en distributiebescheiden worden ge straft met gevangenisstraf vai minstens drie maanden. Deze minimumstraffen worden met de helft verhoogd bij recidive of bij tot gewoonte geworden vergrijpen, en met de helft ver minderd, wanneer het mislukte pogingen betreft. Het besluit behelst voorts bij zondere bepalingen omtrent bij komende straffen. Tevens kan om de uit deze handelingen verkregen winst te ontnemen, naast de reeds opge legde boete bovendien nog een boete worden opgelegd. van z\jn leerling en erfgenaam verheugde, bestuurde Duroc diens verdere vorming, trachtte hfj den geest, de werkwijze van zjjn zoon geheel aan den z\joen geijjk te maken. „Maar," herhaalde hij somtijds op vreemden spreektoon, „het zal niet voldoende zjjn mij te vervangen... Ge zult meer moeten doen hoor Eens sloeg hij in een onweer staanbare opwelling bei zjjn armen om zijn grooten jongen, alsof hij nog oen zuigeling was en riep hem toe „Zweer mij, dat je een groot man zult worden, kleine 1" „Ik zal trachten mij uwer waardig te maken, papa!" „Neen, neen, dat niet., zweer mjj, dat je een groot man zult worden Een pijnlijke blik brandde in zijn diepliggende en minnende oogen hij had de hand naar de borst gebracht, en van dien dag af was opeens zijn hart, ofschoon hij nog geen zestig jaren telde, teekenen van vermoeidheid be ginnen te vertoonen. Zonder i geestdrift, zonder nog verder belang in de zaken te stellen, zich geheel op Etienne verlaten- de, was hij voortaan «la geheel Zinloozo Britschc bomaanvallen. Donderdagmiddag heeft een Engelsch bombardemenisvliegtuig dat zich op stratosfeerhoogte ba- vond, verscheidene bommen op Rotterdam geworpen. Daar mikken op deze hoogte voor de Engeischen theoretisch en practisch onmogelijk is, moest het bombardement zwara verlie zen voor de Rotterdamsche bur gerij tengevolge hebben. Dit is dan ook niet uitgebleven. Ba- halve, dat er talrijke woonhuizen vernield, resp. min of meer ern stig beschadigd zijn, zijn er ten gevolge van het zinlooze en mi litair volkomen doellooze bom- bardement, naar tot dusver is vastgesteld, 14 dooden te be treuren, alsmede 27 zwaar en 60 lichtgewonden. Wederom is de Roiterdamsche burgerlijke bevolking op wreede wijze getroffen. In een dichtbe volkte woonwijk zijn op een uur, waarop het op straat uitzonderlijk druk pleegt te zijn (en bij hst mooie weer nog wel zoo druk was) de bommen neergesuisd, van een hoogte, waarop de na dering van den aanval niet te bespeuren was. Voor dat men wist wat er gebeurde, lagen dooden en gewonden in het rond verspreid, van enkele 'huizen stortten de voorgevels in, overal in den omtrek sprongen de ruiten. Het is, bij gebreke van een aannemelijk strategisch of militair belang van dezen als van zoo menigen vorigen aar.val, een wijze van oorlogvoering, welke met elk begrip van moraal en volkenrecht in strijd is en een argelooze bur gerbevolking aangrijpt, zonder dat daar eenigerlei steekhoudende reden voor aan te geven is. De bewering ais zou men instru menten bezitten, om van de ont zaglijke hoogte, waarop de Brit- sche vliegers zich bevonden, toch nog zijn deel te kunnen vinden, wordt in deskundige militaire kringen rechtuit belachelijk ge noemd. Zulke instrumenten be staan niet, zegt men daar. En inderdaad ook hel resultaat van den aanval bewijst het ten over vloede. En met dat al zijn wederom tientallen harten met leed en rouw gevuld. Winterhulp Nederland, Den Haag No. 5553. Als bank der Winterhulp Neder land is aangewezen de Kasver- eeniging N.V., Amsterdam.no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. afwezig met zjjn gedachten, ten prooi aan ongesteldheden en mjjmeriDgen, die zoo plotseling tot een ontknooping geleid had den.... Geheel ter neer geslagen had Etienne zich in het bureau van zjjn vader terug getrokken. Voor hem bevond zich, te midden van andere schilder stukken, die hem, Etienne, op alle leeftjjden voorstelden, een portret van den fabrikant. Dit jongste werk was dat van een meester in de kunst, dien Etienne zelf had aangewezen. De grijs aard was voorgesteld, aan zyn schrijftafel gezeten en in een boek bladerend. De fliDkbeid der gelaatstrekken, de krachtige vorm van de kaakbeenderen en den neus kenteekenden bij Duroc de macht, de voortvarendheid, den hartstochtelijken werklust, die hem in staat had gesteld zijn toestel zoo gelukkig in om loop te brengen, maar in de blik der gryze koele oogen lag ieta wreeds, iets geheimzinnigs, dat een ziel met een bitteren onder grond verraadde. (Wordt vervolgd) Beschikbaar per persoon Elk der volgende bonnen Geeft recht op het koopen van 0 t.m. 3 jaar 4 t.m. 13 jaar 14 t.m. 20 jaar Volwas senen Eenheid 7 September t.m. 13 September 1941 In tijdvak van 1 week 34—4 Brood 34 Brood 1 rantsoen Brood of Gebak 10 20 24 20 Rants. 34 Vleesch 34 Vleesch war. 34 Kaas Va rantsoen vieeseh of Vleeschwaren 1 rantsoen 100 gram Kaas 1 100 3 100 3 100 3 100 Rants. Gram 34 Melk I 35 reserve I*/* üter Melk 3 kg. Aardappelen 7 3 3 3 3 Liter Kg. 7 September t.m. 4 October 1941 In tijdvak van 4 weken 114 algem. 115 algem. 116 algem. 34-35-3 Ï-37 Bloem C Rijst C Havermout 117 algem. 118 algem. 119 algem. 1 kg. Suiker 250 gram Koffie surrogaat 500 gram Jam Va rantsoen Bloem, Brood of Gebak 250 gram Rijst 250 gram Havermout 250 gram Havermout 250 gram Gort 100 gram Vermicelli of Maizena 1 250 500 4 250 250 250 250 100 1 250 500 4 250 250 100 1 250 500 4 250 250 100 1 250 500 4 250 250 100 Kg. Gram Gram Rants. Gram Gram Gram Gram Gram 7 September t.m. 24 September 1941 In tijdvak van 18 dagen 34-35 Boter 34- 35 Vet 250 gram Boter 250 gram Boter met reductie 250 250 500 500 500 500 500 500 Gram Gram v -sVi? 1 NC1- gMt v I r-. v? f 'r

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 2