fH s** Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 45. DINSDAG 9 SEPTEMBER 1941. 57e Jaarg. BEKENDMAKING. Buitenland. De strijd in het Oosten. V - Victorie- Duitschland wint voor Europa op alle fronten Binnenland. Dit biad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 79 Cent; franco per post 1,04 Gulden. K 550 Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Firma J. C. VINK - Axel Bureau Markt 12. Telef. 56 - Postrekening 60263. Hoofdredacteur J. D. FREEKENHORST Prins Hendrikstraat 43, Axel ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 62VS Centvoor eiken regel meer 121/* Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Kleine advertentiën 31 Cent. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Het Rijkscommissariaat maakt bekend Het bolsjewistische Rusland bevindt zich sedert 22 Juni 1941 oorlog met het Duitsche rijk. in Wie na dien dag op eenigerlei wijze communistische actie pleegt, treedt op ten gunste van den bolsjewistischen vijand van let Duitsche rijk en stelt zich daar mede bloot, wegens begunstiging van den vijand, aan ter dood veroordeeling door de Duitsche krijgsraden. Derhalve worden alle Neder landers op de meest nadrukke lijke wijze gewaarschuwd, geen deel te nemen aan communistische acties van welken aard ook. In het gebied tusschen Ilmen- meer en de Finsche Golf heeft een Duitsch legercorps de tegen partij in een voorspoedigen aan val zware verliezen aan soldaten en oorlogstuig van allerlei soort toegebracht. Zij verloren zes zware en negen middelzware pantserwagens, zeven pantser- verkenningswagens, 20 stukken geschut, waarbij verscheidene van zwaar kaliber, en een groot aan tal lichte en zware infanterie- wapens. In den tijd van 1 tot 3 September werden in den sector van dit corps 2C00 man gevangen genomen. Uit de mededeelingen van de gevangenen bleek, dat hun formaties, die den strijd had den aangebonden met het Duit sche legercorps in de gevechten dezer dagen, zeer zware bloedige verliezen hebben geleden65 vliegtuigen werden volgens tot dusver ontvangen berichten op 4 September en in den nacht van 4 op 5 September vernietigd, 42 vliegtuigen daarvan werden neer geschoten en 23 op den beganen grond vernield. Bovendien werd een kabelballon neergeschoten In de wateren ten Noorden van Dagö brachten Duitsche gevechts vliegtuigen een koopvaardijschip van 2000 ton tot zinken. Naar van militaire zijde wordt meegedeeld is op 2 September een Duitsche pantserdivisie in het centrale deel op een Sowjet- pantserdivisie gestooten. In een feilen strijd, die twee dagen duurde, werd de Sowjet- formatie die uit bijzonder zware pantser wagens bestond, in de pan ge hakt: 72 pantserwagens werden vernietigd, waaronder 18 van de zwaarste soort. Een Duitsch legercorps, dat in den centralen sector optrad, heeft, naar D.N B. verneemt, groote terreinwinst behaald en den tegen standers zware verliezen aan men schen en materiaal toegebrach Volgens de voorloopige cijfers zijn in den sector van dit corps in de gevechten tusschen 25 Augustus en 4 September in totaal 17.384 gevangenen binnen gebracht. Voorts werden vernie tigd of buitgemaakt 121 pantser wagens, waarbij dertig van het zwaarste soort, 13 pantserverken- jvngswagens, 193 stukken g«« schut van allerlei kaliber, 517 vrachtauto's en 200 andere voer tuigen. In denzelfden sector wer den aanvalspogingen van sterke pantserkrachten verijdeld door het geconcentreerde vuur van de Duitsche infanterie en de pantser- afweerwapens, waarbij deSiwjat- mannen zware verliezen leden. De aanvallende formaties Sowjet- pantserwagens werden vernietigd. Van 63 bleven er 62 kapot ge schoten en uitgebrand voor de Duitsche stellingen liggen. De gevechten in den midden sector ontwikkelen zich de laatste dagen zeer voorspoedig voor de Duitschers. In de periode van 25 Augustus tot 4 September zijn alleen op het aanvalsterrein van twee corpsen meer dan 30,000 gevangenen binnengebracht en 160 tanks buitgemaakt of ver nietigd. Bovendien verloren de vijanden in dit gebied vele hon derden auto's, meer dan 200 stukken geschut en een groote hoeveelheid oorlogstuig van aller lei slag. In de tweede helft van de vorige maand probeerden ze met sterke gepontserde strijd krachten en tal van zware wapens een bruggehoofd aan den bene denloop van den Dnjepr te ver dedigen. Een Duitsch pantser corps omsingelde hen en in een feilen strijd van drie dagen drong het hen in een kleine ruimte aan de rivier opeen. De tegenstan ders leden zoo buitengewoon zware verliezen, dat slechts een klein deel slaagde in een vlucht over den Dnepr en 9600 gevan genen, 98 tanks, 108 stukken ge schut en pantser-afweerkanonnen benevens zes vliegtuigen den Duitschers in handen vielen. United Press meldt uit Berlijn Van niet-officieele Duitsche zijde werd verklaard, dat de aan vallen van de Duitsche lucht-, macht de eenige, nog niet door de landtroepen afgesneden uit Petersburg voerende spoorlijnen volledig hebben geblokkeerd. Bovendien hebben zij de Sowjet- scheepvaart op het Ladogameer geteisterd, zoodat de transporten uit Leningrad te water en te land moeten ophouden. St. Petersburg ingesloten. De Stockholmsche correspon dent van United Press seint: De zender Helsinki bericht, dat Petersburg geheel is ingesloten en geïsoleerd. Door luchtbom bardementen is de eenige weg die tot dusverre nog naar buiten leidde, vernield. Hij liep naar het Zuid-Oosten. Bevoegde Duitsche kringen verklaarden Zaterdag, dat de Duitsche batterijen de stad verder bombardeeren. Duitsche troepen zijn door sterke veldstellingen en andere verdedigingstellingen aan het noordelijke front heengebro ken. Andere inlichtingen werden over den voortgang van de ope raties tegen Petersburg niet ge geven. De beschieting van belangrijke militaire doelen bij Petersburg werd op Vrijdag door Duitsch ver dragend geschut voortgezet. Een electrische centrale en de inrichtingen van de Petersburg- sche wapenings-industrie werden doeltreffend onder vuur genomen. De Duitsche troepen zijn dien dag in den Noordelijken sector door versterkte veldstellingen der Sowjets ge 'rongen. Door vaak herhaalde tegenaanvallen pro beerden de?e de verloren positie te heroveren. De pen keerden alle zware verliezen vallers. Duitsche troe- aanvallen met voor de aan- Berijja's bescherming tegen luchtaanvallen. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt Zeer velen in Nederland mee- nen, klaarblijkelijk tengevolge van de Engelsche propaganda, dat Duitschland evenmin van den luchtoorlog verschoond blijft als zijn tegenstanders. Men gelooft, dat menige Duitsche stad wel haast hetzelfde heeft meegemaakt als de door den krijg getroffen industrieele centra van Albion, terwijl men den laatsten tijd zelfs geruchten kon hooren als zou Berlijn het lot van Londen gaan deelen. Ooggetuigen, die een geslaagden vijandelijken luchtaan val zouden hebben meegemaakt of die de ravage na een raid zouden hebben gezien, ontmoet men nimmer. Steeds weet men iets van hooren zeggen en het is zelfs zoo, dat werkelijke en betrouwbare ooggetuigen, die kunnen verklaren, dat er in Duitschland practisch niets van vijandelijke luchtaanvallen te be merken valt, geen geloof vinden. De met veel bravour door de Engelsche radio verspreide be richten over luchtaanvallen op de Duitsche hoofdstad, waaraan ook door Sowjet-vliegtuigen zou zijn deelgenomen, hadden de laatste weken ook minder licht- geloovige lieden tot de overtui ging gebracht, dat er toch wel heel wat stuk moest wezen in Berlijn. Als een correspondent dan na eenige weken afwezigheid weer in Berlijn terug is, dient hij aller eerst op dit punt klaarheid te verschaffen. Daarom hebben wij de Duitsche hoofdstad naar alle kanten doorkruist en gespeurd naar mogelijke gevolgen van vij andelijke luchtaanvallen. Wij hebben dezen speurtocht extra nauwgezet ondernomen, omdat er tevens een onderzoekingstocht naar een woning aan verbonden waswegens den enormen toe vloed van vreemdelingen bestaat er groote schaarschte aan wo ningen. Wel, wij moeten de eerste schade nog aantreffen, behalve dan de vroeger gemelde branden in de staatsopera en de biblio theek, waarvan de sporen spoe dig verdwenen zullen zijn. Maar van de befaamde Sowjetbombar- dementen geen spoor 1 Dezer dagen was er toevallig weer luchtalarm en het O.K.W.- bericht meldt daaromtrent, dat er helaas eenige slachtoffers onder de burgerbevolking te betreuren zijn. Wij weten niet, waar dit ergens in de millioenenstad ge beurd moet zijn. Op een bevol king van 4 en een half millioen inwoners vindt men niet gemak kelijk eenige slachtoffers. Maar van schade merkten wij niets. Dit kan ook eigenlijk niet, want het afweergeschut richtte een w«ren muur van vuur op, waar tegen ieder vliegtuig te pletter moest vliegen. De zonder op houden detoneerende salvo's dreunden tot midden in de reuze- stad en wij hebben een vermoe den, dat de slachtoffers deels door eigen schuld wegens het niet opzoeken van de schuil kelders getroffen zullen zijn. Hoe het ook zij men kan ge rust aannemen, dat Berlijn de best tegen luchtaanvallen verde digde stad is, waartegen alle tot dusver gedane pogingen volkomen gefaald hebben. Deze metropolis heeft naar verhouding minder van Engelsche of andere bommen te lijden gehad dan b.v. Den Haag. De Engelsche scheepsverllezen. De Duitsche bladen bespreken de Britsche scheepsverliezen ten bedrage van 13 millioen ton. Zij vergelijken het cijfer van Aug., groot 537,200 brt. roet dat van Juli, groot 406,700 brt. en komen eensgezind tot de conclusie, dat, nu de totale resultaten van het tot zinken brengen van schepen de 13 millioen gepasseerd heb ben, de toenemende ineenschrom- peling van Engeland ten dienste staande scheepsruimte nooit goed gemaakt kan worden met nieuwe schepen. In dit verband wijzen de bladen ook op de successen van den Italiaanschen bondgenoot, wiens strijdkrachten op de Mid- dellandsche Zee 122 koopvaarders en 23 tankbooten en op den At- lantischen Ooeaan 52 koopvaar ders en 6 tankbooten tot zinken hebben gebracht. (D.N.B.) De graanoogst in Frankrtyk. De secretaris-generaal van het ministerie van landbouw, Préaud, heeft tegenover journalisten ver klaard, dat de graanoogst van dit jaar de voeding van Frankrijk verzekert. (D.N.B.) Dedenktecken in Dixmuiden wordt gerestaureerd, Het eeregedenkteeken voor de Vlaamsche gesneuvelden tijdens den wereldoorlog te Dixmuiden, het bekende Yserkruis, dat tijdens de militaire operaties van het vorige jaar herhaaldelijk bescha digd is, zal thans volledig geres taureerd worden. Het zwaarste heeft het monument geleden op 30 Mei 1940, toen een Engelsch vliegtuig vijf bommen op het gedenkteeken wierp, waarvan een de zijwand van het kruis raakte, een gat van ruim 3 meter in den toren maakte en inwendige ver nielingen aanrichtte. De zijmuur was reeds vroeger door de ge allieerden voor het opstellen van luchtdoelgeschut afgebroken. Met het herstelwerk is reeds een aanvang gemaakt. De weder opbouw van het op 29 Mei 1940 door de Engelschen in brand ge stoken secretariaat voor de pel grimstochten naar Dixmuiden zal het volgend jaar worden aan gepakt. De vlsscherfl in België. Ter verbetering van de voedsel voorziening der Belgische be volking hebben de Duitsche auto riteiten er steeds naar gestreefd de visscherij weer aan den gang te krijgen. De moeilijkheden waren groot, doordat vele vaartui gen tot zinken gebracht of bescha digd waren en doordat het groot ste deel door de Engelschen in beslag was genomen. De Duitsche autoriteiten hebben in de eerste plaats maatregelen genomen om beschadigde schepen te doen herstellen en in buitenlandsche iavens liggende vaartuigen naar lelgië te doen terugbrengen, hans bestaat de visschersvloot aan de Vlaamsche kust uit 60 kleine schepen, die in groepen van 12 uitvaren oflder bescherming van een bewakingsvaartuig. Zij brengen vooral garnalen en kleine visch binnen. De vloot op de Schelde bestaat reeds uit 100 vaartuigen, die door de vangst op de vischrijke rivier een be- angrijke bijdrage tot de visch- voorziening levert. (A.N.P.) Acht doodvonnissen te Luik. Wegens daden van sabotage, zijn doorhet Feldgerecht van de Obeifddkommandantur te Luik, 8 personen ter dood veroordeeld. Tegen 3 anderen werden zware tuchthuisstraffen uitgesproken. De Biüsseler Ztg. schrijft in dit verband dat het bezettingsleger tot slicht heeft de orde te handhaven n het bezette gebied en te zorgen heeft voor de bescherming van de eden van haar weermacht. Het blad zegt dat het vonnis een na drukkelijke en laatste waarschu wing is voor elementen van de bevolking, die totsogtoe gedacht hebben, dat de correcte houding van het bezettingsleger de uit voering van hun gevaarlijke plannen in de hand zou werken. Het blad wijst er verder op, dat het ten slotte niet de Duitsche weermacht, maar wel de Belgische bevolking is, die den last van der gelijke onzinnige daden ondervindt. Tram voor de Joden In Luxemburg verboden. De directie van de gemeente tram in Luxemburg is er thans toe over gegaan den Joden te verbieden van de tram gebruik te maken. Mishandeling van Duitsche krijgsgevangenen. Hoe in talrijke gevallen, waarin Duitsche soldaten, die in sowjet- gevangenschap zijn geraakt, op beestachtige wijze worden mis handeld, blijkt, aldus een van be voegde zijde aan het D.N.B, ver strekte mededeeling, uit een be- eedigde verklaring van den sow- jet-Russischen krijgsgevangene Brunoslaw Lagoezka van het 235ste regiment der 28*te ge- schutsdivisie. Lagoezka verklaar de, dat de politieke commissa rissen telkens weer den sowjet- soldaten bevel gaven den Duit- schen krijgsgevangenen de handen af te snijden, te villen en af te slachten. Huren voor nieuwgebouwde huizen. Zooals men weet, worden de huurprijzen vastgehouden op het peil van 9 Mei 1940 op grond van het Huurprijsbesluit. Dit besluit is echter niet van toepassing op huizen, die eerst na 27 December 1940 gereed zijn gekomen. Bij het bepalen van den huurprijs van deze nieuwgebouwde huizen zal de eigenaar in de eerste plaats rekening houden met de bouw kosten. Daar deze sinds den genoemden datum gestegen zijn, is het mogelijk, dat hierdoor de huren hooger worden dan die, welke voor soortgelijk huizen op 0 Mei 1940 golden, Op zichaeli AXELSCH COURANT

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 1