Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli- Vlaander en. Na twee jaar oorlog. De uitrusting der Nederlandsche ambulance. No. 44. VRTJDAG 5 SEPTEMBER 1941. 57e Jaarg. -Victorie-Duitschland wint voor Europa op l alle fronten X Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 79 Cent; franco per post 1,04 Gulden. K 550 Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Firma J. C. VINK - Axel Bureau Markt 12. Telef. 56 - Postrekening 60263. Hoofdredacteur J. D. FREEKENHORST Prins Hendrikstraat 43, Axel ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 621/» Centvoor eiken regel meer 12VS Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Kleine advertentiën 31 Cent. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. Een overzicht van wat de Duitsche wapens in dezen tQd volbrachten. De strijd tegen het bolsjewisme. Onder het opschrift: „Twee jaren oorlog" schrijft de „Mili- tariscbe Korrespondenz aus Deutschland" o.a. het volgende Op 3 September 1939 verklaar de Engeland den oorlog aan het Duitsche rijk. Duitschland had door zijn grootmoedige voorstel len aan den Poolschen staat en door de laatste waarschuwingen aan het adres van Frankrijk en Groot-Brittannië alle pogingen in het werk gesteld, den oorlog te vermijden. Engeland was echter van meening, dat een oorlog tegen Duitschland onvermijdelijk was. Men mag aannemen, dat deze opvatting geen stemming was van het oogenblik, maar dat Groot- Brittannië zich een beeld gevormd had, hoe de oorlog tegen Dui.sch- land gevoerd moest worden. In ieder geval nam Engeland met zijn oorlogsverklaring in de oogen der wereld de verplichting tot het militaire initiatief op zich. Sinds den 3en September 1939 verwacht de wereld van de Britsche oor logsvloot beslissende operaties. Wanneer men thans een terug blik werpt op de beide afgeloo- pen oorlogsjaren, moet men tot zijn verrassing steeds weer con- stateeren, dat dit Britsche initiatief ofwel niet aanwezig was, ofwel in het begin mislukte, ofwel door een preventieven Duitschen aan val in de kiem gesmoord werd. Hoe plannen voor Britsche initi atieven van Duitsche zijde tijdig voorkomen werden, treedt bijzon der duidelijk aan het licht bij de landing van Duitsche troepen in Noorwegen en bij den Duitschen opmarsch naar den Balkan. In beide gevallen zag het er naar uit, alsof Engeland het ini tiatief tot handelen in handen had genomen. De Britsche troepen hadden zich bij deze gelegenheid reeds in beweging gezet, de ope raties waren al begonnen. Daar deed Duitschland een tegenzet, zoo verrassend en zoo doeltreffend dat uit het Britsche aanvalsvoor- nemen een verdediging en daar mede een overwinning voor Duitschland ontstond. In de 2 gevallen, waarin Engeland reeds tot den sprong klaar stond, om Noord- en Zuid-Europa te bezet ten en door een nieuwe bedrei ging in de flank aan den oorlog een beslissenden keer te geven, zijn deze Britsche ondernemingen met een volledigen aftocht uit Europa geëindigd. Het is daar bij van groote beteekenis, dat in beide gevallen, dus voor de Noorsche kust en in de Grieksche wateren, de aardrijkskundige si tuatie zeer in het voordeel van een Britsch initiatief was, wast in beide gevallen was het oor logsterrein voor belangrijke dee- len der Britsche vloot gemakkelijk te bereiken, zoodat men, vooral bij de operaties om Kreta, zou hebben moeten verwachter, dat Groot-Brittannië dank zij zijn superieure vloot althans op deze oorlogstooneelen de wet van handelend optreden van zijn kant 2ou bepalen. Het initiatief aan PtMKhUnd, In den veldtocht tegen Polen heeft het Britsche leger zijn be loften, gegeven in de Britsche oorlogsverklaring van 1939, even min kunnen nakomen als thans in den oorlog tegen de Sowjets. De Britsche weermacht heeft in de twee jaar van den oorlog slechts tweemaal actief aan de Europeesche krijgsverrichtingen kunnen deelnemen, doch beide malen is het haar niet beschoren geweest, de operaties op grond van eigen besluiten en hande lingen werkelijk te influenceeren. In den veldtocht tegen Frankrijk bestond de bijdrage van Engeland slechts in een korte verdediging, welke eindigde met de vlucht uit Duinkerken en het verlies van alle zware wapens. In den oor log op den Balkan bestond de Britsche militaire prestatie weder om slechts uit een aftocht, welke ook toen werd tot een vlucht en een inscheping in paniek op de reddende schepen. Zoo was de actie steeds aan Duitsche zijde. Een enkele maal, hoewel reeds niet meer op Euro- peeschen maar op Afrikaanschen bodem, scheen de Britsche leiding den Europeeschen oorlog van het gebied der Middellandsche zee uit in andere banen te willen brengen en volgens eigen plannen te willen voeren. Doch dit Brit sche offensief werd dank zij het succesrijke optreden van generaal Rommel voor Engeland tot een mislukte onderneming. Zoo vaak de Engelschen de poging ondernamen de wet van handelen aan zich te trekken, in Noorwegen, op den Balkan en in Cyrenaica, alsook onlangs door het z.g. ontlastings-offensief aan het Kanaal, is telkens als een bliksemslag de Duitsche tegenzet geplaatst. Telkens voorkwam de Duitsche leiding de Britsche plan nen, ofwel zij deed de uitwerking daarvan door een tijdig onderno men eigen offensief of door een waakzame verdediging in het tegendeel verkeeren. Zoo heeft de Duitsche weermacht, gesteund door een eensgezind front in het vaderland, in de twee afgeloopen oorlogsjaren Europa volkomen weten te bevrijden en de actie steeds aan z ch weten te houden Duitschland heeft zijn tegenstan ders den een na den ander ver slagen en die vrijheid van han delen werd de Duitsche leiding vooral mogelijk gemaakt, doordat het Duitsche rijk en zijn weer macht van veldtocht tot veldtocht, van overwinning tot overwinning steeds sterker werden. Duitschland steeds sterker. Terwijl de wereldoorlog alle kenmerken droeg van een weder zijdschen afmattingsoorlog, is deze oorlog een strijd van succes en opbouw, in welks verloop de eene partij, n.l. het Duitsche rijk, door zijn overwinningen voort durend wint aan macht en vrijheid van handelen. Het Duitsche rijk, dat aan het begin van den oorlog aan alle fronten bedreigd en sinds het die* taat van Versailles van rijke ge- biedsdeelen beroofd was, staat thans met een nooit vermoeide kracht aan prestatievermogen, verbonden met de Europeesche staten, in -den strijd tegen den erfvijand van alle beschaving, tegen het bolsjewisme. Zonder dat ooit een vijandelijk soldaat Duitschland betreden heeft, heeft het Duitsche rijk Dantzig, West- Pruisen, den warthegouw, Qgft* Opper-Silezië, Elzas en Duitsch Lotharingen heroverd of onder zijn bestuur geplaatst. Behalve de landen als Zwitserland, Portu gal, Zweden en Turkije, die vol harden in een correcte neutraliteit, nemen alle Europeesche landen ofwel als militaire bondgenooten, ofwel door het sturen van vrijwil ligers, aan het groot Europeesche conflict hiet het bolsjewisme deel. Italianen, Finnen, Roemenen, Slowaken en Hongaren, alsmede vrijwilligers uit Spanje, Kroatië en Nederland, staan in wapen broederschap met de Duitsche weermacht. Van de kusten van Noorwegen tot de Pyreneeën echter bezit dit Duitschland, dat voor en met Europa tegen de Sowjetunie strijdt, alle steun punten in den oorlog tegen het land, dat twee jaren geleden dezen oorlog ontketend heeft een oorlog, die thans aan de Engelsche leiding geen enkele kans meer biedt, om invloed uit te oefenen op de nieuwe ordening van Europa door een militair op treden op Europeesch grond gebied. De oorlog ter zee. In een tweede beschouwing over „twee jaren oorlog" schrijft dezelfde instantie nog het vol gende: Uit de ontwikkeling van den oorlog ter zee treden voor den niet vooringenomen waar nemer de volgende feiten in deze twee jaren van oorlog aan het licht 1. De Duitsche marine is op alle zeeën opgetreden tegen een numeriek aanzienlijk superieuren vijand en heeft desondanks 9e wet van handelen aan zich ge houden en tot den dag van heden bewaard. 2. De kusten van Europa zijn voor het grootste en belangrijkste deel in Duitsche handen. 3. De cijfers der vernietiging van tonnage zijn in het tweede oorlogsjaar tot een voor Groot- Brittannië levensgevaarlijk peil gestegen. 4. Ook de volledige hulp van de Vereenigde Staten vermag de Britsche scheepsverliezen niet meer te vervangen. De Britsche scheepsverliezen hebben zich reeds zoo sterk doen gelden, dat de Atlantischen Oce aan leeger geworden is en dien tengevolge de cijfers der vernie tiging van tonnage de laatste weken iets mineer geworden zijn dan tevoren. In Engeland wijt men dezen achteruitgang aan de nieuwe Engelsche konvooi-tac tiek, maar deze bewering houdt geen stand, want nog enkele dagen geleden rapporteerde het Duitsche opperbevel de bijna volkomen vernietiging van een krachtig beschermd convooi, het welk de nieuwe tactiek niet voor den ondergang had kunnen be hoeden. Na twee jaren van oorlog ter zee tegen Engeland kan men constateerende numerieke su perioriteit van de Engelsche vloot heeft niet de door Groot-Brit tannië verwachte en aangekon digde uitwerking gehad. De Duitsche marine schrijft onder alle omstandigheden de wet van handelen voor, terwijl de Engel sche vloot gedwongen wordt, zich te versnipperen, voortdurende verliezen te accepteeren, zonder den Duitschen handelsoorlog te kunnen tegengaan. De Duitsche marine overwint eiken nieuwen afweer door nieuwe superieure tactiek en verhindert in samen werking met het luchtwapen door een onophoudelijk succesrijk op treden, dat de veldtocht in he) Oosten tot een werkelijke rust periode voor Engeland kan worden. Voldoening in Berlijnsche kringen. Met groote tevredenheid blikt men in Berlijnsche politieke krin gen terug op de militaire en po litieke resultaten welke behaald zijn sinds den eersten September 1939, den dag waarop het groote conflict uan dit oogenblik los barstte, zoo meldt het A.N.P. uit Berlijn. Uit de toen begonnen Duitsche politie-actie tegen Po len, dat door de Engelsche ga rantie aan grootheidswaanzin was gaan lijden, een actie, die nood zakelijk was geworden, omdat aan het Duitsche volk in dit gebied een voor zijn bestaan vitale eisch met geweld moest worden geweigerd, is zooals bekend, reeds op 3 Sept. 1939 de groote strijd ontstaan, dien Engeland door zijn oorlogsverklaring ver wekt en dien het sinds jaren tegen het Duitsche rijk had voor bereid. Van toonaangevende zijde in het departement van buitenland- sche zaken te Berlijn werd er op gewezen, dat uit dezen strijd in middels weer een strijd van het Duitsche rijk en zijn bondgenoo ten tegen het bolsjewisme is ont staan, zoodat de oorlog, dien En geland aan Duitschland heeftop gedrongen, verkeerd is in een vernieuwingsveldtocht van Euro pa. De verbonden legers van Europa, zoo werd in de Wilhelm- strasse verklaard, marcheeren thans op tegen het laatste steun punt van Engeland op het Euro peesche continenthet bolsje wisme, dat in het Oosten van het Duitsche rijk de groote bedrei ging moest zijn voor de toe komstige ontwikkeling van het Nieuwe Europa, en in werkelijk heid reeds geworden was. Deze conslateering werd door de ver melde toonaangevende kringen van de Wilhelmstrasse in recht- streeksch verband gebracht met de opvatting welke tot uiting is gekomen in het olficieele com muniqué over de ontmoeting tus- schen den Filhrer en den Duce dat deze oorlog voor de spil- mogendheden een strijd is, dien zij terwille van hun eigen toe komst en terwille van de toe komst van Europa tot aan de overwinning zullen voortzetten Wij beschouwen dezen oorlog zoo werd verklaard, als een hei ligen strijd van het standpunt der geschiedenis van ons volk en van het standpunt der taak welk? aan Europa is opgelegd een oorlog, welke niet kan ein digen met onbeduidende compro missen, doch een oorlog, die to: het einde en naar wij weten, tot het zegevierende eir.de, zal wor den uitgestreden. De politieke situatie wordt ge kenmerkt door de militaire neder lagen van de Britsch-bolsjewis tische coalitie. Maro.uvres om verlichting teweeg te brengen zooals de ontmoeting van Chur chill en Roosevelt of de confe rentie van Moskou, vermogen even weinig te beir egen als de brutale en zinlooze overweldiging van Iran de aandacht vermag af te leiden van de militaire neder lagen van Engeland. Het zenuw achtige geschreeuw uit londen, Moskou en Washington en het daar al te duidelijk vertoonde vertrouwen, vermogen den angst voor het komende niet te ver doezelen. Europa is vastbesloten om onder leiding van de spil de overwinning te behalen op die machten, die het willen hinderen n de ontwikkeling van zijn krachten. De spil en haar bond genooten zullen niet rusten voor aleer de overwinning definitief is behaald en Europa, vrij van alle gevaren, zijn sociaal, oeconomisch en volksch leven naar eigen wetten kan inrichten. Alle po gingen, die wij juist de laatste dagen beleven om aan afzonder lijke deelgenooten in den strijd slechte beweegredenen toe te schrijven, worden verijdeld op de vastberadenheid der mogendheden die zich vereenigd hebben in den strijd tegen de vijanden van Europa. De Nederlandsche ambulance, die straks naar het Oostfront gezonden wordt, zal de grootste zijn, die ooit door Nederland werd uitgerust. Aan voertuigen materiaal zal zij 29 motorrijtuigen bevatten, waaronder zich vijf ambulanceauto's, twee autobussen en vijf ordonnance-motoren be vinden. Deze autotrein zal geheel zelf- sta dig kunnen opereeren en zal een volledig veldhospitaal vormen. Het spreekt van zelf, dat voor deze uitgebreide mobiele ambu lance een streng geselecteerde personeelsbezetting noodig is. Niet alleen vereischt een goede functionneering geschoold vak- personeel, doch daarnaast en zeker niet in de laatste plaats, moet rekening gehouden worden met de gevaren, die aan den arbeid van de leden der ambu lance verbonden is. De ervaring welke men tot dusverre aan het Oostfront heeft opgedaan, leerde, dat de Sovjetsoldaten weinig eerbied hebben voor de witte vlag met het roode kruis. Een paar maal is het dan ook voor gekomen, dat ziekenverplegers door zwervende en achtergebleven Sovjetsoldaten werden overvallen en gewondentrar.sporten werden beschoten. Daarom heeft de organisatie van de Nederlandsche ambulance besloten, dat, met het oog op deze gevaren, voorloopig geen vrouwelijk personeel meegenomen zal worden. Ongetwijfeld zal dit een teleur stelling zijn voor de vele ver pleegsters, die spontaan hun medewerking hebben toegezegd. Daarentegen wordt nu een groote verantwoordelijkheid gelegd op de schouders van het mannelijk verplegend personeel in Neder land, dat in staat is aan het wel slagen van da Nederlandsche ambulance mede te werken, AXEL

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 1