Distributie-Nieuws. nieuwe knip- en naailessen Perkamentpapier r Dames knippen en naaien Zorg voor een goede verduistering. Hedenavond vanat 8 u. 27 tot morgenochtend 6 u. 51 Gemengd Nieuws. Zuinig Duitschland strijdt voor Europa Laatste Nieuws. Vaste brandstoffen. Distributie textielproducten. Boter- en vetkaarten. Advertentiën. Modevakschool ENSAIO verhuisd Prins Hendrikstraat 36, Axel. 15 September Tevens opleiding voor Costumière Coupeuse en Coupeuse-Leerares. Mej. GOOSSEN-MIERAS, Fa. J. C. VINK. Attentie Mej.E. DE RIJKE Wilt U leeren Vraagt inlichtingen bij J. KOSTER bon verkrijgbaar zullen zijn. Een en ander is mede een gevolg der samenstelling van bepaalde zeep- soorten. Gedurende het tijdvak van 1 Sept. tot en met 30 Sept. a s. geeft de met ,113* genummerde bon van de «bonkaart algemeen* alsmede de met „B zeep" ge merkte bon van de zeepkaarten P en Q, welke respectievelijk aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar en van een leeftijd tusschen twee en acht jaar, zijn uitgereikt, recht op het koopen van hetzij 150 gram toiletzeep (sa menstelling van na 1 Sept. 1940); hetzij 90 gram huishoudzeep hetzij 200 gram zachte zeep (samenstelling van voor 1 Jan. 1941); hetzij 100 gram zachte zeep (samenstelling van na 31 Aug. 1941); hetzij 300 gram zachte zeep- pasta hetzij 250 gram zeeppoeder; hetzij 450 gram waschpoeder. Stukken huishoudzeep van 120 gram, welke nog in omloop zijn, mogen tegen inlevering van één bon worden uitverkocht. Gedurende bovengenoemd tijd vak geeft de met „B toiletzeep" gemerkte bon van de zeepkaart P, welke aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar is uit gereikt, recht op het koopen van 75 gram toiletzeep van de oude samenstelling. Volledigheidshalve wordt er op gewezen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van wasscherijen. Gedurende het tijdvak van 1 Sept. tot en met 31 Dec. geeft de met „J* gemerkte bon van de textielkaart, welke uitgereikt werd aan mannen en jongens, die zijn geboren vóór 2 Febr. 1926, recht op het koopen van 50 gram scheerzeep, of een tube dan wel een pot scheercrême. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen: Een portemonnaie met inhoud. C. van Bendegem, Gentschevaart- straat 16. Eenig geld. Adr. van Meurs, Oudewijk 43. Predikbeurten te Axel. Geref. Gemeente (Weststraat). Woensdagmiddag om 2 nnr Ds. O. H. Kfrsten, van Rotterdam. Meisje vermoord. In de uitgestrekte bosschen van Oisterwijk is Vrijdagmiddag omstreeks vijf uur een moord gepleegd op een dertienjarig meisje uit Rotterdam, dat was gelogeerd op een van de boer derijen van Balsvoort onder de gemeente Haaren. De ouders waren het meisje juist komen halen, om haar mee terug naar Rotterdam te nemen. Het kind reed vooruit, zoodat de ouders haar uit het gezicht ver loren. Een uur later was het meisje nog niet op de boerderij aangekomen. Men ging daarop zoeken en vond het dood aan den rand van een dennenbosch. Zij was gewurgd. Haar rijwiel was verdwenen. Wel vond men bij het slachtoffer een heerenfiets. Men maakt hieruit op, dat.de dader onraad heeft bespeurd en met de flets van het meisje er vandoor is gegaan» Deze fiets is Zaterdagmorgen in het bosch teruggevonden. Omtrent dezen moord verneemt De Crt. van bevoegde zijde, dat de politie er in geslaagd is zoo veel bezwarende gegevens te verzamelen, dat zij kon overgaan tot voorloopige inhechtenisneming van zekeren Van B. uit Tilburg. Verdachte blijft echter hardnekkig ontkennen, doch de fiets, welke op de plaats van den moord gevonden werd, is als de zijne herkend. Ook zoekt de Tilburgsche politie verband tusschen dezen moord en de verdwijning van het tienjarige Tilburgsche meisje R a Pagie, dat reeds veertien dagen wordt vermist. Wat geboorde te Borger- eompagnlc t De berichten over het dubbele vergiftigingsgeval te Borgercom- pagnie, gemeente Veendam, die dezer dagen in de bladen ver schenen zijn, hebben vooral in het Noorden des lands groote ontsteltenis verwekt, vooral door de omstandigheden waaronder waarschijnlijk deze beide ernstige feiten zich hebben voorgedaan, zoo meldt de correspondent van „De Standaard" aan zijn blad. De aangehouden baker mej. A. D., woonde reeds tientallen van jaren in het dorpje Zuid wending. Haar echtgenoot was boerenarbeider van beroep en het gezin leefde in welstand temidden van de dorpelingen. De man van de baker, tevoren vrijwel nimmer ziek, overleed enkele oogenblik- ken nadat hij zich onwel had be vonden. Over de doodsoorzaak taste men volkomen in het duister. Dit vond den vorigen herfst plaats en ongeveer onder gelijke omstandigheden overleed in Juni van dit jaar de echtgsnoote van den heer M. te 3argercompagnie. Kort tevoren was in dat gezin een nieuwe wereldburger geboren, waarbij de baker mej. A. D. haar hulp had verleend. Niemand had echter argwaan, tot een week na de begrafenis van de jonge moeder de dorpe lingen vreemd opkeken, toen zij zagen, dat alle goederen uit het huis van de baker werden ge haald en gebracht naar de boer derij van den heer M. Ook de kinderen gingen mee en het huisje van de baker werd ver huurd. Uiteraard gaf deze verhuizing van de baker, van een eenvoudige woning, naar de groote boerderij van den ongeveer 30 jarigen M., reden voor allerlei praatjes, hoe wel het geen geheim was, dat de baker reeds langen tijd omgang had met M. De geruchten hebben de politie aanleiding gegeven om in te grijpen. De baker is gearresteerd en naar Groningen overgebracht. Het lijk van mevrouw M. is het eerst, daarna dat van den man van de baker opgegraven. Omtrent het resultaat van de sectie en van het verdere onderzoek konden nog geen inlichtingen worden verstrekt. Ernstige autobotsing. Gisteravond is te Heer Hugo- waard een veeauto in volle vaart in botsing gekomen met een per sonenauto. Twee dames, die op dat moment op den wegfietsten, geraakten tusschen de beide wagens bekneld en werden door den schok in een zich naast den weg bevindende sloot geslingerd. Toen men een van haar, de ongeveer 40-jarige mevr. Lugtig- de Boer op het droge gebracht had, waren de levensgeesten reeds geweken. Haar rechterbeen was tot boven de knie afgeknepen. De andere dame, de ongeveer 30-jarige mevr. De Ruiter-Bakker werd geheel bemodderd uit het water opgehaald. Haar toestand was niet levensgevaarlijk. De personenauto, waarin zich vier personen bevonden, die wonder boven wonder geen letsel bekwamen, werd zwaar bescha digd, terwijl de veewagen er tamelijk goed afkwam. De chauffeur werd door glas scherven in het gelaat verwond. De rijwielen zijn tpteai vernield. Ook met gas en electriciteit Is 'tparool van dezen tijd. Scholier onder rfjdende autobus. De 13-jarige scholier E. G. fe Haarlem, wilde op een rijdende autobus springen. Hij stapte mis, viel en werd door hut rechtervoorwiel van de bus over reden, waardoor hij ernstige in wendige kneuzingen opliep. Na dat een Duitsche militaire arts en een lid van den ongevallen- dienst de eerste hulp hadden verleend, is de knaap naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo overgebracht, waar hij eenige uren later is overleden. Den autobesiuurder treft geen schuld. Bij de sportbeoefening door de leden van den jongeren boe renstand te Leerop, heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan. De 20 jarige landbouwerszoon H. P. v. V. kwam bij een sprong over een hindernis, die gevormd werd door eenige clubgenooten, zoo ongelukkig te vallen, dat hij een ernstige fractuur in de nek- wervels opliep. Later is de jongeman overleden. Op den terugweg van een processie, is in de buurt van Murcia (Spanje) een autobus een steile helling afgereden, waarbij 6 personen werden gedood en de overige 40 personen werden ge wond. Elf gewonden verkeeren in levensgevaar. Hoofdkwartier van den Führer, 1 Sept. (D N B.) Het opper bevel der weermacht deelt mede Afdeelingen van het Duitsche leger hebben sedert 26 Augustus op den Dnjepr ten Noorden van Kiew 27 sovjetmonitors en kanon- neerbooten vernietigd. Bij de zui vering van Estland is de haven plaats Hapsal aan de Westkust genomen. Bij de gevechten om Reval, die op 28 Augustus ein digden, zijn 11 432 man gevangen genomen en 293 stukken geschut, 91 pantserwagens, twee pantser- treinen en een groote hoeveelheid ander oorlogsmateriaal buitge maakt. In de Finsche Golf heb ben Duitsche vlootstrijdkrachten opnieuw mijnen gelegd. In het gebied onzer mijnversperringen zijn meer dan 60 in brand staande vijandelijke schepen gezien. Op den Atlantischen Oceaan heeft een duikboot in hardnekkige herhaalde aanvallen vier vijande lijke koopvaarders met een ge- zamenlijken inhoud van 14 000 ton, die deel uitmaakten van een krachtig verdedigd convooi, tot zinken gebracht. Sterke afdeelingen gevechts vliegtuigen hebben in den afge- loopen nacht de invoerhaven Huil gebombardeerd. Zware verwoes tingen werden aangericht in de docks, de ravitailleeringsbedrijven en de pakhuizen, terwijl verschei dene groote branden ontstonden. Andere gevechtsvliegtuigen heb ben havenwerken aan de Oostkust van Engeland en vliegvelden in het graafschap Lincolnshire ge bombardeerd. Zij schoten twee bommenwerpers neer. In Noord-Afrika hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen gister avond geslaagde aanvallen gedaan op militaire installaties van de Britsche vlootbases Alexandrië en Port Said. In den afgeloopen nacht ver schenen Britsche vliegtuigen bo ven West-Duitschland. In woon wijken, onder meer te Keulen, werd door bommen schade aan gebouwen aangericht. Aanvals- pogingen van enkele vijandelijke vliegtuigen in Noord- en Noord oost Duitschland hebben geen resultaat gehad. Door nachtjagers en luchtafweergeschut zijn zeven Britsche bommenwerpers neer geschoten, Volgens het laatst uitgegeven communiqué is de toestand van Laval bevredigend. Déat bevindt zich reeds in het stadium van beterschap, zoodat over zijn toe stand geen communiqué meer zal worden uitgegeven. Sportnieuws. COMPETITIE INDEELING. De competitie-indeeling der 3e klasse N.V.B. voor het seizoen 1941 '42 is voor wat Zeeuwsch- Vlaanderen betreft als volgt 3e klasse O Axel, Biervliet, Corn Boys, Aardenburg, Schoon- dijke, Sluiskil, Oostburg, Ter- neuzen, IJzendijke en Hontenisse of Ria (bij toelating). Voor kleine tuinen. THANS ZORGEN WE VOOR JONGE BESSENSTRUIKEN. Om „terrein te winnen" voor de groentekweekerij in het vol gend seizoen ruimen we onze oude bessenstruiken, die al een veel te grooten omvang hebben gekregen, in het najaar op. We kunnen dit met zooveel minder bezwaar doen, omdat deze strui ken ons tegelijk het materiaal leveren voor jonge struiken. Van dit oude materiaal nemen we n.J. de stekken afgave, zoo veel mogelijk rechte topscheuten van ditjarige loten, die we, ter lengte van 30 cm ongeveer, dicht onder een lid afsnijden. Deze stekken kuilen we opeer. bun- delije stekken kan gewoon, met blad en al, ca. 10 15 cm diep, in losse aarde worden gezet, waarin we ze, tot in het voorjaar laten overwinteren. In dien tijd hebben ze wortels gemaakt, zoo dat de stekjes dan in Maart kun nen worden uitgeplant. Omdat we die oude struiken toch opruimen en niet meer be hoeven te sparen, is het nog beter om de stekken van de oudere takken te „scheuren". We nemen een jonge loot dicht bij den voet beet en trekken haar als het ware uit de oudere tak, zoodat er een bolvormig einde aan blijft zitten (het z.g. „hieltje"), waaruit de wortels zich veel sneller ontwik kelen dan wanneer we de stek onder een lid afsnijden. Het stekken van bessen mislukt bijna nooit. Vandaar ons advies ruim de groote bessenstruiken op. Wanneer we later den grond niet meer zoo hard noodig hebben, kunnen we immers weer van de jonge struiken plukken. Eind Augustus, uiterlijk begin September zaaien we voor het laatst spinazie, die voor najaars- gebruik moet dienen. We nemen hiervoor nog rond zaad. Als we op rijer, zaaien en straks de plantjes uitdunnen op afstanden van ca. 12 cM, behoeven we de spinazie niet te snijden, maar krijgen we de z.g. „plukspinazie", die we, tot in het voorjaar toe, kunnen blijven plukken, zooals onze Zuiderburen, de Vlamingen doen. In de wintermaanden sterft deze spinazie wel af, maar loopt in Februari, Maart toch weer uit. We plukken dan opnieuw de blaadjes af en spitten dan, om streeks April, den grond om voor andere groente. „En wanneer eten we nu de kolven van onze suikermaïs Deze vraag bereikte ons van de zijde van beginners, die deze groente nog niet eerder gekweekt hadden. We laten de kolven echter rustig nog wat doorgroeien, totdat ze zich geheel uit de scheeden hebben ontwikkeld. De korrels kunnen pas gebruikt woiden, wanneer ze zich zacht geel beginnen te kleuren. In normale zomers wordt de eerste suikermaïs pas omstreeks half Augustus, eind Augustus geoogst, dus dit jaar, nu alles zooveel later is, zal het wel begin Septem ber worden of nog iets later. (Nadruk verboden.) Verbruikers van groep E kun nen Vrijdag a.s. van 9—12 uur hun toewijzingen afhalen tegen overlegging van hun identiteits kaart. Met ingang van 1 September 1941 kunnen in het algemeen geen aanvragen ter verkrijging van speciale punten en/of leve- ringsvergunningen meer in be handeling worden genomen. Formulieren kunnen alleen worden aangevraagd voor de volgende uitzonderingenhuwe lijk, geboorte, sterfgevallen, ver huizing, eerste inrichting, winter hulp, arbeiders naar Duitschland, vertrekkend of met verlof naar Nederland terugkeerend, verwoes ting door oorlogsgeweld of to talen brand en uitzetten voor studeerenden. Degenen, die nog geen boter- of vetkaarten hebben afgehaald kunnen dat alsnog doen op Woensdag 10 September aanst., tusschen 9 en 12 uur. van NOORDSTRAAT 33, naar vangen de weer aan. Alle PATRONEN verkrijgbaar naar maat. Beleefd aanbevelend, Gedipl. Coupeuse-Leerares. voor inmaakpotten. MARKT 12 Voor Permanenten, Watergolven, Ondu leeren, enz., kunnen de Dames weer terecht bij MARKT 1 AXEL. BELEEFD AANBEVELEND Ook aan huis te ontbieden- Gedipl. Coupeuse-Leerares, Buitenweg 19, AXEL. Kleine advertentiën. VERLOREN Zondagv.m, blauwe Gabardineregenjas, tusschen Axel en Sluiskil. M. J. MARKUSSE, Ncqrdsuaat 60. Axel,

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 3