IVOROLDe Kwaliteits-tandpasta. Geldige bonnen voor Voedingsmiddelen in de week van 31 Augustus tot en met 6 September 1941. Binnenland. Postgironnmmers van de Winterhulp Nederland; Elk der volgende bonnen Geeft recht op het koopen van 31 Augustus t.m. 6 September 1941 33—4 Brood 33 Brood 33 Bloem 33 Vleesch 33 Vleeschwar. 33 Kaas 33 Eieren 33 Melk 1 l rantsoen Brood of Qebak 7, rantsoen Bloem, Brood of Gebak V1 rantsoen Vleesch of Vleeschwaren 100 gram Kaas 1 stuks Eieren 1'/* liter Melk kg. Aardappelen 10 Augustus t.m. 6 September 1941 107 algem. 108 algem. 109 algem. 110 algem. B Rijst 111 algem. B Havermout 112 algem. 1 kg. 250 gram 500 gram 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram 21 Augustus t.m. 6 September 1941 29—30 Boter 29-30 Vet 250 gram 250 gram Boter Boter met reductie Beschikbaar per persoon Rants. In tijdvak van 4 weken In tijdvak van 18 dagen ÉÉN RANTSOEN Brood Gebak Bloem Rijst Havermout Gort Vermicelli Maizena Vleesch Vleeschwaren jam Voor de 100 gram brood 75 gram beschuit, wafels, biscuits, koekjes, öf 140 gram speculaas, koek, öf 300 gram cake, öf 400 gram gevuld klein korstgebak, öf 500 gram gevuld groot korstgebak, óf 600 gram taart, gebakjes 70 gram tarwebloem, -meel, roggebloem, -meel, zelfrijzend bakmeel 250 gram rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, gruttemeel (gem. meel) 250 gram havermout, -vlokken, -bloem, aardappelvlokken 250 gram gort, gortemeel, grutten 100 gram vermicelli, macaroni, spaghetti 100 gram maizena, sago, aardappelmeel, öf 100 gram zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of puddingsauspoeder 100 gram vleesch, gewicht van been inbegrepen 75 gram gerookt of gekookt vleesch, öf 75 gram gerookte worstsoorten, öf 100 gram gekookte worstsoorten, óf 125 gram leverartikelen, tongeworst, nierbrood, öf 150 gram bloedworst 500 gram Jam, siroop, honing, enz. overige artikelen is het rantsoen gelijk aan de in bovenstaande lijst vermelde hoeveelheden. AttentieDe volgende bonnen zijn na Zaterdag 30 Augustus niet meer geldig brood of gebak. vleesch of vleeschwaren. bloem melk I. aardappelen 32 brood. 32 vleesch. 32 vleeschw.) 32 bloem 32 melk I 31 reserve 32 33 31 eieren eieren De bonaanwijzing voor aardappelen zal bij een afzonderlijk persbericht worden bekend gemaakt. N.B. De bonnen 30, 31 en 32 voor Kaas blijven geldig tot en met 6 September 1941. De bonnen, welke van 31 Aug. 1941 af zijn geldig verklaard, met uitzondering van die voor Vleesch of Vleeschwaren mogen reeds op Zaterdag 30 Aug. 1941 worden gebruikt. Het koopen van vleesch of vleeschwaren bij den kleinhandel op Maandag en Dinsdag is niet geoorloofd. een gemiddelde temperatuur van 18 tot 19 graden Celsius te be reiken. De bioscopen mogen geen middagvoorstellingen meer geven en vijf dagen in de week hun eerste voorstelling om vijf uur laten beginnen. Alle café's moe ten in den komenden winter op alle weekdagen behalve op Zater dag om elf uur sluiten tijdens het weekeind is het sluitingsuur op middernacht bepaald. In het al gemeen zullen particulieren slechts 50 pet. van hun verbruik van vóór den oorlog aan kolen ontvangen. Fabrieken, winkels en kantoren krijgen wat meer. In den komen den winter zullen de winkels ook 's Zaterdags mogen open blijven, hetgeen den vorigen winter niet geoorloofd was. De toestand In Iran. Naar uit Teheran gemeld wordt, is daar bekend geworden, dat, ondanks het staken der vijande lijkheden van Iraansche zijde, de Sowjet-opmarsch naar de hoofd stad wordt voortgezet. Zaterdag avond hebben Sowjet-vliegtuigen pamfletten uitgeworpen boven de Iraansche hoofdstad. Zij werden door het afweervuur hevig be schoten. Reuter meldt uit Bagdad, dat het bevel tot het staken van het vuren «geen invloed heeft gehad" op den opmarsch der Britsche colonnes in Iran. Waarschijnlijk zal de opmarsch tot de voorge nomen doelen worden voortgezet. Volgens de Britschen berichten dienst hebben Sovjet-vliegtuigen de Iraansche steden Resjd, Sja- roed en Zendjan bezet. Naar Associated Press uit Te- hUin meldt, heeft de Anglq Ira» nian Oil Co., medegedeeld, dat Sovjet-vliegtuigen nog 24 uur na het staken van de Iraanschen te genstand petroleumopslagplaatsen bij Kasvin hebben aangevallen, waardoor duizenden gallons ben zine vernietigd werden. Associated Press bevestigt ver der, dat Teheran Donderdag door Sovjet-vliegtuigen is gebombar deerd. Bij het bombardeeren van een plaatsje ten Noordwesten van Teheran werden, volgens het zelfde persagentschap moskeeën en kloosters getroffen, waarbij honderden menschen om het leven zijn gekomen. Naar het D.N.B. meldt, zijn de Britsche en de Sovjettroepen te Kasvin, 100 mijlen ten Noord westen van Teheran, met elkaar in contact gekomen. BELANGRIJKE VERORDENINGEN Wederom zijn eenige belang rijke verordeningen uitgevaardigd. Superdividendbelasting. In een verordening betreffende de dividendbeperking wordt o.m. bepaald, dat van vennootschap pen, welke over eenig boekjaar meer dan 6 procent over het gestorte aandeelenkapitaal uitkee- ren, een superdividendbelasting tal vrprden geheven, Verruiming steun voor woningbouw. Bepaald is, dat steun kan ver leend worden aan woningbouw, zonder dat daaraan de eerste eisch verbonden wordt van krot opruiming. Bovendien kunnen voorschotten onder hypothecair verband verleend worden voor woningbouw door particulieren Aanmelding van Duitschers. Alle personen van Duitsche nationaliteit, die in het bezette Nederlandsche gebied wonen of verblijf houden, moeten zich tus- schen 1 en 15 October aanmelden bij den plaatselijken gevolmach tigde van den Rijkscommissaris voor de provincie. Lfquidatiebesluit-1941. Gepubliceerd is een besluit betreffende vrijstelling of vermin dering van belasting bij ontbin ding van naamlooze vennoot schappen. Deze vrijstelling of vermindering wordt verleend, indien de N. V. na 21 December, doch voordat na het in werking treden van dit besluit 2 maanden verstreken zijn, is of wordt ont bonden door een besluit van de algemeene vergadering van aan deelhouders. In de toelichting op het besluit wordt o.m. meegedeeld, dat een verdere verhooging der winstbe lasting voor de deur staat en het betrokken worden van rechtsper sonen in de vermogensbelasting waarschijnlijk ia, Voorkoming van dubbele belasting. Uitgevaardigd is een besluit ter voorkoming van dubbele belasting op het gebied der directe belas tingen met betrekking tot het Duitsche rijk, met inbegrip van het protectoraat Bohemen en Moravië. Overheidspersoneel uit N S.B. en Nat. Front. Bepaald is, dat de categorieën van personen, waaruit vacatures bij den overheidsdienst moeten worden vervuld, worden uitge breid met de leden van N S.B. en Nationaal Front, die als zoodanig reeds op 15 Mei 1940 bekend waren. HooFdpijn-Migraine O 'v? O lllijiitlazdljcó De gas- en electrlciteits- rantsoeneorlng. Duizenden boeten opgelegd. In de maand Aug. is over ons geheele land een intezsieve con trole gehouden ten aanzien van de naleving der rantsoeneerings- bepalingen voor gas en electri- citeit. Het blijkt, dat het publiek lang zamerhand de ernst van den toe stand gaat beseffen en een groot deel der bevolking blijft dan ook binnen de door de rantsoeneering gestelde grenzen. Dit is ook wel bijzonder ge- wenscht, want de straf volgt hier onvermijdelijk op de overschrij ving Voor een te hoog electriciteits ve bruik zijn in de afgeloopen weken niet minder dan 7244 boetes opgelegd. In 485 geval len moesten de bedrijven tot afsluiting overgaan. Voorts staan nog 433 andere gevallen op de lijst om te worden afgesloten, tenzij de overtreders hun stroom verbruik met zeer bijzondere mo tieven kunnen rechtvaardigen. Ten aanzien van het gasver bruik is de toestand niet veel anders. Nauwkeurige gegevens en cijfers over Aug. zijn thans nog niet beschikbaar, doch wel staat vast, dat het aantal over schrijdingen van het gasrantsoen nog grooter is dan van het elec- triciteitsrantsoen. De boeten en afsnijdingen zul len ook hier zeer velen treffen. Verbod tot slachten en afloveren van gevogelte. Het rijksbureau voor de voed selvoorziening in oorlogstijd maakt het volgende bekend Bij persbericht van 19 Decern ber 1940 werd een algemeene ontheffing verleend van het ver bod tot het slachten en afleveren van gevogelte (art. 4 en 6 gt- vogelte-inventarisatiebesluit '40) Nu het slachtseizoen voor pluim vee wederom op handen is, wordt het gewenscht geacht de nieuw te vormen voorraden in de hand te hebben, waartoe de in bedoeld persbericht verleende algemeene ontheffing door de Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee met ingang van Zaterdag j.l. is ingetrokken. Het in genoemd besluit om schreven verbod tot het slachten en afleveren van gevogelte (kip pen, eenden, kalkoenen en gan zen), welk verbod derhalve thans weer volledig van kracht is, geldt ook voor degenen, die in het bezit zijn van z.g. slachtvergun- ningen van genoemde centrale, tenzij betrokkenen van de centrale hieromtrent reeds nadere aanwij zingen hebben ontvangen. Werkloozenkassen en overheidssubsidies. De aandacht wordt er van be voegde zijde op gevestigd, dat vereenigingen met werkloozen kassen, die tot hun kassen leden toelaten, die laatstelijk lid waren van een vakvereeniging, aange sloten bij het CN.V., het N.V.V. en het R.K.W.V., voor deze nieuw gewonnen leden geen aanspraak kunnen maken op overheidssub sidie, Aangezien dit subsidie In het afgemeen gelijk is aan de bijdragen der leden, ontvangen de werkloozenkassen voor zulke leden dus de helft van de in komsten, die zij voor haar andere leden genieten. Derde contingent Nederlandsche vrijwilligers vertrokken. Vrijdag is het derde contingent Nederlandsche vrijwilligers voor de Waffen-S S. en het vrijwilli gerslegioen Nederland met den trein van 18 18 uur van het staats spoorstation in Den Haag naar bestemming in het Oosten ver trokken. Tevoren had een af scheid plaats en werd een defi gehouden, gelijk dit met de beide vorige contingenten het geval was. Nederlanders op de Messe te Leipzig. De beide extra-treinen uit Am sterdam en Den Haag, met on geveer 1200 bezoekers aan de Leipziger Herst-messe zijn Zon dagavond met slechts geringe vertraging in Leipzig aange komen. Dit feit mag men niet onder schatten, want alleen Zondag tusschen 16 en 21 uur zijn in Leipzig meer dan 70 extratreinen aangekomen. Dank zij de uit stekende voorbereiding en rege ling konden alle Messe-bezoekers weibehouden en snel onderge bracht worden. Ook dit is geen kleinigheid, wanneer men weet, dat er in Leipzig thans 5000 per sonen uit het buitenland vertoe- v n, terwijl zich verder nog honderdduizend bezoekers uit Duitschland voor de Messe heb ben gemeld. Winterhulp Nederland, Den Haag No. 5553. Als bank der Winterhulp Neder land is aangewezen de Kasver- eeniging N.V., Amsterdam.no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. AXEL, 2 September 1941. De alhier gehouden collecte t« n bate der T.B C.-bestrijding heeft ruim f236 opgebracht. Nieuwe geldige bonnen. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend AARDAPPELEN. Gedurende het tijdvak van 31 Augustus tot en met 6 September a.s. zal de met ,34 reserve" ge merkte bon van de bonkaart ..diversen" recht geven op het koopen van 41/, kg aardappelen, waarmee de hoeveelheden, welke in vorige weken te weinig be schikbaar werden gesteld, thans volledig zijn ingeloopen. VASTE BRANDSTOFFEN. Gedurende het tijdvak van 1 September tot en met 30 Septem ber a.s. zullen de met .05 K.F." gemerkte bonnen van de kaarten M en N, welke zijn uitgereikt aan verbruikers, die voor kookdoel- einden op het uitsluitend gebruik van vaste brandstoffen, al dan niet in combinatie met petroleum zijn aangewezen, recht geven op het koopen van één vaste eenheid vaste brandstoffen, met uitzonde ring van fabrieksturf. Gedurende bovengenoemd tijd vak geven de met .generator- anthraciet negende periode" ge merkte bonnen recht op het koo pen van 1 hl (max 75 kg) anthra- cietnootjes of 50 kg turfcokes, terwijl de met .generator-turf negende periode" gemerkte bon nen gedurende dit tijdvak recht geven op het koopen van 50 sluks baggerturf. ZEEP. Met ingang van Maandag 1 Sept. zullen enkele wijzigingen worden aangebracht in de hoe veelheden der verschillende zeep* soorten, welke pp den nieuwns 0 t.m. 3 jaar 4 t.m. 13 jaar 14 t.m. 20 jaar Volwas senen Eenheid In tijdvak van 1 week 10 20 24 20 1 1 1 1 Rants. 1 3 3 3 Rants. 100 1 7 100 1 3'/s 100 1 100 1 Gram Stuks Liter Kg. Suiker Koffie surrogaat Jam 1 250 1 250 1 250 1 250 Kg. Gram 500 500 500 500 Gram Rijst 500 250 250 250 Gram Havermout of Gort 500 250 250 250 Gram Vermicelli of Maizena 100 100 100 100 Gram 250 500 500 500 Gram 250 500 500 500 Gram helpen veilig en vlug. Doos 10 en 50ct.

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 2